ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 16 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

35

matcher

35

resultat

5

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Final
Olympique Marseille
0-3
Atlético Madrid

 

0-1 Antoine Griezmann (21)
0-2 Antoine Griezmann (49)
0-3 Gabi (89)

Publik 55 768 på Groupama Stadium, Lyon.

 
Final
Gandzasar
*1-1 f
Alashkert

Information Gandzasar vinnare efter 4-3 på straffar.

 
Bulgarien Bulgarien » Kval (K), Europa League-playoff
Omgång 2:3, match 1:2
Cherno More
2-1
Lokomotiv Plovdiv

 
Final
AEK
2-1
Apollon

1-1 Florian Taulemesse (69)
2-1 Acorán (71)
Utvisning Apostolis Giannou (90+3)

0-1 Andre Schembri (45+2)
Utvisning Esteban Sachetti (90+2)

Publik på Neo GSP, Nicosia.

 
England England » Kval till Championship
Semifinal, match 2:2
Rotherham United
2-0
Scunthorpe United

1-0 Richard Wood (45+2)
2-0 Will Vaulks (63)

Utvisning Rory McArdle (77)

Publik 11 061

Information Rotherham United vidare med sammanlagt 4-2.

 
Flora
2-1
Kuressaare

 
Europa
1-2
Lynx

 
Mästerskapsserien
Maccabi Netanya
0-5
Bnei Yehuda

 
Spartaks Jūrmala
1-0
Jelgava

Riga
2-2
Liepāja

Valmiera/BSS
1-3
Ventspils

Metta/LU
0-1
Rīgas FS

 
Palanga
0-2
Stumbras

Jonava
0-0
Trakai

 
Skopje
1-0
Pobeda

Vardar
3-2
Akademija Pandev

Renova
0-3
Shkendija

Sileks
0-0
Rabotnički

Pelister
0-2
Shkupi

 
Petrovac
2-1
Budućnost

Dečić
1-3
Kom

Rudar
2-1
Sutjeska

Grbalj
0-2
Iskra

Mladost
2-3
Zeta

 
Vålerenga
1-0
Stabæk

Rosenborg
3-0
Lillestrøm

Bodø/Glimt
0-1
Tromsø

Sarpsborg 08
4-0
Start

Odd
5-0
Sandefjord

Brann
1-1
Haugesund

Molde
2-0
Strømsgodset

Kristiansund
1-3
Ranheim

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
0-1
Concordia Chiajna

 
Hammarby
3-2
Malmö FF

1-1 Nikola Đurđić (36)
2-2 Nikola Đurđić (65)
3-2 Pa Dibba (70)

0-1 Søren Rieks (19)
1-2 Mattias Svanberg (46)
Utvisning Lasse Nielsen (68)

Publik 23 490

 
Första omgången
Karlberg
3-2
Vasalund

1-2 Alexandros Kousis (58)
2-2 Simon Berg (81)
3-2 Moudou Gassama (81)

0-1 Linus Malmborg (straff, 12)
0-2 Andreas Rako (26)