ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 14 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

22

matcher

22

resultat

7

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Bulgarien Bulgarien » Kval (K), Nedflyttningsplayoff
Omgång 1:3, match 2:2
Dunav 2010
3-1
Vitosha Bistritsa

Information Dunav 2010 vidare med sammanlagt 4-1.

OFK Pirin
0-1
Etar

Information Etar vidare med sammanlagt 3-1.

 
Mästerskapsserien
Brøndby
0-1
Midtjylland

 

0-1 Bubacarr Sanneh (83)

Publik 25 848

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 1:2
Fulham
2-0
Derby County

1-0 Ryan Sessegnon (47)
2-0 Dennis Odoi (66)

 

Publik 23 529

Information Fulham vidare med sammanlagt 2-1.

 
VPS
1-1
Honka

1-1 Sebastian Strandvall (77)

0-1 Jaci Hervás (straff, 10)

Publik 2 398

 
Bray Wanderers
2-2
Waterford

Derry City
1-4
Dundalk

 
Stjarnan
3-3
Víkingur Reykjavík

 
Zhetysu
4-2
Ordabasy

 
Slaven Koprivnica
1-0
Istra 1961

Rudeš
1-0
Dinamo Zagreb

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
0-1
Steaua Bucureşti

 
Gorica
0-2
Triglav

 
Cádiz
2-0
Real Zaragoza

 
Häcken
5-0
Elfsborg

1-0 Robert Gojani (självmål, 18)
2-0 Alexander Falsetas (31)
3-0 Paulinho Guerreiro (58)
4-0 Kevin Stuhr-Ellegaard (självmål, 85
5-0 Alhassan Kamara (90+1)

Utvisning Robert Gojani (19)

Publik 3 555

Kalmar FF
1-0
Sirius

1-0 Nils Froling (9)

Utvisning Axel Björnström (87)

Publik 4 386

AIK
1-1
Östersund

1-0 Nabil Bahoui (21)

1-1 Saman Ghoddos (84)

Publik 16 553

 
Norrby
1-3
Degerfors

1-2 Richard Yarsuvat (36)

0-1 Sargon Abraham (12)
0-2 Sargon Abraham (30)
1-3 Sargon Abraham (83)

Publik 687

 
Dukla Praha
0-2
Slavia Praha

 
Kayserispor
1-2
Akhisarspor

Kardemir Karabükspor
0-7
Fenerbahçe

 
Luch Minsk
1-3
Dinamo Minsk