ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 13 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

169

matcher

168

resultat

60

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
3-1
Lushnja

Skënderbeu Korçë
1-3
Teuta Durrës

Kukësi
2-2
Luftëtari Gjirokastër

Partizani Tirana
2-0
Vllaznia Shkodër

Kamza
1-0
Flamurtari

 
Mästerskapsserien
Sant Julià
2-1
FC Santa Coloma

Engordany
0-0
Lusitanos

 
Nedflyttningsserien
Encamp
3-0
Penya Encarnada

UE Santa Coloma
7-0
Inter Club d'Escaldes

 
Mästerskapsserien
Gent
1-0
Anderlecht

1-0 Moses Simon (66)

 

Standard Liège
1-1
Club Brugge

1-0 Konstantinos Laifis (11)

1-1 Jelle Vossen (42)

Genk
4-1
Sporting Charleroi

1-0 Mbwana Samalta (24)
2-1 Leandro Trossard (34)
3-1 Mbwana Samalta (61)
4-1 Dieumerci N'Dongala (77)

1-1 Cristian Benavente (31)

 
Nedflyttningsserien
Široki Brijeg
3-1
Željezničar

Krupa na Vrbasu
1-3
Radnik Bijeljina

Sarajevo
4-1
Zrinjski

 
Bulgarien Bulgarien » Kval (K), Europa League-playoff
Omgång 1:3, match 2:2
Slavia Sofia
0-3
Lokomotiv Plovdiv

 
Mästerskapsserien
Omonia
1-0
Apollon

AEK
3-2
AEL

 
Nedflyttningsserien
Doxa
0-3
Paphos

Nea Salamis
4-0
Alki Oroklini

 
Mästerskapsserien
AaB
1-0
FC København

1-0 Kasper Kusk (90+4)

 

Publik 5 148

 
Danmark Danmark » Kval, Europa League-playoff
Omgång 1:3, match 2:2
Hobro
3-2
SønderjyskE

1-2 Sebastian Grønning (63)
2-2 Pål Kirkevold (71)
3-2 Sebastian Grønning

0-1 Christian Jakobsen (14)
0-2 Mads Hvilsom (56)

Publik 3 017

Information SønderjyskE vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

OB
2-3
AGF

1-2 Nicklas Helenius (straff, 57)
2-2 Anders Jacobsen (89)

0-1 Jens Stage (7)
0-2 Bror Blume (53)
2-3 Jakob Ankersen (90)

Publik 8 107

Information AGF vidare med sammanlagt 6-4.

 
Burnley
1-2
Bournemouth

1-0 Chris Wood (39)

1-1 Joshua King (74)
1-2 Callum Wilson (90+3)

Publik 20 720

Crystal Palace
2-0
West Bromwich Albion

1-0 Wilfred Zaha (70)
2-0 Patrick van Aanholt (78)

 

Huddersfield Town
0-1
Arsenal

 

0-1 Pierre Emerick Aubameyang (38)

Publik 24 122

Liverpool
4-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Mohamed Salah (26)
2-0 Dejan Lovren (40)
3-0 Dominic Solanke (53)
4-0 Andrew Robertson (85)

Manchester United
1-0
Watford

1-0 Marcus Rashford (34)

 

Publik 75 049

Newcastle United
3-0
Chelsea

1-0 Dwight Gayle (23)
2-0 Ayoze Pérez (59)
3-0 Ayoze Pérez (63)

 

Publik 52 294

Southampton
0-1
Manchester City

 

0-1 Gabriel Jesus (90+4)

Publik 31 882

Swansea City
1-2
Stoke City

1-0 Andy King (14)

1-1 Badou N'Diaye (31)
1-2 Peter Crouc (41)

Publik 20 673

Tottenham Hotspur
5-4
Leicester City

1-1 Harry Kane (7)
2-3 Erik Lamela (49)
3-3 Christian Fuchs (självmål, 53)
4-3 Erik Lamela (60)
5-4 Harry Kane (76)

0-1 Jamie Vardy (4)
1-2 Riyad Mahrez (16)
1-3 Kelechi Iheanacho (47)
4-4 Jamie Vardy (73)

Publik 77 841

West Ham United
3-1
Everton

1-0 Manuel Lanzini (39)
2-0 Marko Arnautović (63)
3-1 Manuel Lanzini (82)

2-1 Omar Niasse (74)

Publik 56 926

 
England England » Kval till Championship
Semifinal, match 2:2
Shrewsbury Town
1-0
Charlton Athletic

1-0 Carlton Morris (58)

 

Publik 9 016

Information Shrewsbury Town vidare med sammanlagt 2-0.

 
Kuressaare
1-4
Paide

 
PS Kemi
2-2
TPS

RoPS
2-0
KuPS

IFK Mariehamn
2-0
Ilves

 
Víkingur
1-2
HB

AB
2-0
EB/Streymur

1-1
NSÍ

07 Vestur
0-3
TB/FCS/Royn

B36
5-1
Skála

 
Dinamo Tbilisi
0-1
Lokomotivi Tbilisi

 
Fjölnir
2-3
FH

Valur
22 : 00
Fylkir

 
Nedflyttningsserien
Maccabi Haifa
2-0
Hapoel Ra'anana

Hapoel Acre
1-2
Bnei Sakhnin

Ashdod
1-2
Ironi Kiryat Shmona

Hapoel Ashkelon
0-2
Maccabi Petah Tikva

 
Fiorentina
0-1
Cagliari

Utvisning Jordan Veretout (90)

0-1 Leonardo Pavoletti (37)

Bologna
1-2
Chievo

1-0 Simone Verdi (straff, 12)

1-1 Emanuele Giaccherini (48)
1-2 Roberto Inglese (60)

Crotone
2-2
Lazio

1-1 Simeon Nwankwo (29)
2-1 Federico Ceccherini (61)

0-1 Senad Lulić (straff, 17)
2-2 Sergej Milinković-Savić (84)

Torino
2-1
SPAL

1-1 Andrea Belotti (68)
2-1 Lorenzo De Silvestri (87)

0-1 Alberto Grassi (22)

Hellas Verona
0-1
Udinese

 

0-1 Antonin Barák (20)

Atalanta
1-1
Milan

Utvisning Rafael Tolói (64)
1-1 Andreas Masiello (90+2)

Utvisning Riccardo Montolivo (75)
0-1 Franck Kessié (60)

Roma
0-0
Juventus

Utvisning Radja Nainggolan (68)

 

Sampdoria
0-2
Napoli

 

0-1 Arkadiusz Milik (72)
0-2 Albiol (80)

 
Tobol
1-0
Kairat

Shakhter Karagandy
0-1
Irtysh

Kyzyl-Zhar
0-0
Kaisar

Atyrau
0-2
Astana

Aktobe
5-3
Akzhayik

 
Vllaznia
1-4
Besa Pejë

 
Cibalia
0-0
Rijeka

Hajduk Split
1-1
Osijek

 
Jonava
0-2
Stumbras

Kauno Žalgiris
0-0
Palanga

 
UT Pétange
1-0
Jeunesse d'Esch

Hostert
1-6
Progrès Niederkorn

Racing
2-2
Victoria Rosport

UNA Strassen
6-0
RM Hamm Benfica

Differdange 03
0-6
F91 Dudelange

 
Akademija Pandev
0-1
Rabotnički

Shkendija
3-1
Skopje

Vardar
2-3
Pelister

Pobeda
1-0
Sileks

Shkupi
3-0
Renova

 
Zaria
0-1
Sheriff

Speranţa Nisporeni
1-1
Sfîntul Gheorghe

Dinamo-Auto
0-2
Milsami

Zimbru
2-2
Petrocub

 
Omgång 2:3, match 2:2
NEC
4-1
Emmen

1-0 Anass Achanbar (5)
2-0 Anass Achanbar (11)
3-1 Frank Sturing (43)
4-1 Ole ter Haar Romeny (45)

2-1 Alexander Bannink (14)

Publik 5 321

Information Emmen vidare med sammanlagt 5-4.

De Graafschap
4-2
Telstar

1-0 Lars Nieuwpoort (4)
2-0 Youssef El Jebli (25)
3-1 Fabian Serrarens (66)
4-2 Daryl van Mieghem (80)

2-1 Mo Hamdaoui (57)
3-2 Andrija Novakovich (straff, 75)

Publik 11 083

Information De Graafschap vidare med sammanlagt 6-5.

Sparta Rotterdam
2-2
Dordrecht

1-2 Deroy Duarte (57)
2-2 Robert Mühren (77)

0-1 Denis Mahmudov (7)
0-2 Jeremy Cijntje (26)

Publik 10 132

Information Sparta Rotterdam vidare med sammanlagt 4-3.

Roda JC
1-2
Almere City

1-1 Dani Schahin (53)

0-1 Silvester van der Water (31)
1-2 Faris Hammouti (87)

Publik 12 489

Information Almere City vidare med sammanlagt 2-1.

 
Strømsgodset
1-2
Sarpsborg 08

Haugesund
3-2
Kristiansund

Molde
1-2
Bodø/Glimt

Tromsø
1-2
Lillestrøm

Ranheim
3-1
Odd

Stabæk
0-1
Rosenborg

 
Mästerskapsserien
Wisła Kraków
1-1
Lech Poznań

Legia Warszawa
2-0
Górnik Zabrze

Zagłębie Lubin
1-2
Jagiellonia Białystok

Wisła Płock
4-1
Korona Kielce

 
Rio Ave
1-0
Sporting Braga

Feirense
0-0
Estoril

Portimonense
3-1
Paços de Ferreira

Benfica
1-0
Moreirense

Marítimo
2-1
Sporting CP

Vitória Setúbal
1-0
Tondela

 
Mästerskapsserien
Astra Giurgiu
0-2
CFR Cluj

 
Nedflyttningsserien
Concordia Chiajna
0-0
Gaz Metan Mediaş

 
Spartak Moskva
0-1
Dinamo Moskva

 

0-1 Evgeniy Lutsenko (straff, 35)

Publik 42 124

CSKA Moskva
2-1
Anzhi

1-0 Ahmed Musa (9)
2-1 Vitinho (61)

1-1 Arsen Khubulov (33)

Publik 25 916

Arsenal Tula
2-0
Lokomotiv Moskva

1-0 Artem Dzyuba (29)
2-0 Kantemir Berkhamov (90+1)

Solomon Kverkvelia (86)

Publik 18 175

Zenit Sankt-Petersburg
6-0
SKA Khabarovsk

1-0 Sebastian Driussi (6)
2-0 Anton Zabolotnyi (21)
3-0 Alexandr Erokhin (38)
4-0 Alexandr Erokhin (49)
5-0 Alexandr Erokhin (60)
6-0 Alexandr Erokhin (78)

Publik  

Publik 46 218

FK Krasnodar
1-1
Rubin Kazan

1-0 Pavel Mamaev (56)

0-1 Sardar Azmoun (87)

Publik 34 055

Ufa
5-0
Tosno

1-0 Dmitry Zhivoglyadov (30)
2-0 Dmitrij Sysuev (32)
3-0 Sylvester Igboun (50)
4-0 Ivan Paurević (81)
5-0 Dmitry Zhivoglyadov (84)

Publik 10 632

Rostov
1-0
Ural

1-0 Alexei Ionov (57)

 

Publik 37 483

Amkar Perm
0-0
Akhmat Grozny

 

Utvisning Wilker Ángel (50)

 
Lausanne Sport
0-2
Thun

Luzern
1-1
Grasshopper

Sion
3-2
St. Gallen

Young Boys
3-1
Lugano

Zürich
4-1
Basel

 
Mästerskapsserien
Vojvodina
1-2
Crvena Zvezda

Napredak
3-2
Čukarički

Spartak Subotica
2-0
Radnički Niš

Voždovac
2-1
Partizan

 
Nedflyttningsserien
Borac Čačak
2-0
Radnik Surdulica

Mladost Lučani
1-3
Bačka Palanka

Rad Beograd
3-2
Zemun

Mačva Šabac
1-2
Javor Ivanjica

 
Mästerskapsserien
Celtic
0-1
Aberdeen

 

0-1 Andrew Considine (47)
Utvisning Shaleum Logan (90+2)

Hibernian
5-5
Rangers

1-0 Florian Kamberi (straff, 10)
2-0 Scott Allan (19)
3-0 Jamie MacLaren (22)
4-5 Jamie MacLaren (70)
5-5 Jamie MacLaren (90+3)

3-1 James Tavernier (25)
3-2 Jordan Rossiter (27)
3-3 Bruno Alves (40)
3-4 Jason Holt (54)
3-5 Josh Windass (68)
Utvisning Jason Holt (85)

Publik 19 579

Kilmarnock
1-0
Hearts

1-0 Lee Erwin (10)

 

Publik 6 273

 
Olimpija
0-0
Ankaran Hrvatini

Aluminij
1-2
Domžale

Celje
1-3
Rudar

 
Espanyol
4-1
Málaga

1-0 Gerard Moreno (8)
2-0 Sergio García (27)
3-0 Léo Baptistão (30)
4-1 Pablo Piatti (straff, 79)

3-1 Adrián (straff, 39)

Publik 15 004

Levante
5-4
Barcelona

1-0 Emmanuel Boateng (9)
2-0 Emmanuel Boateng (30)
3-1 Enis Bardhi (46)
4-1 Emmanuel Boateng (49)
5-1 Enis Bardhi (56)

2-1 Philippe Coutinho (38)
5-2 Philippe Coutinho (59)
5-3 Philippe Coutinho (64)
5-4 Luis Suárez (straff, 71)

Publik 22 384

 
Lorca
2-1
Numancia

1-0 Carlos Gutiérrez (självmål, 45)
2-0 Nando García (61)

2-1 Manu del Moral (66)

Publik 2 234

 
IFK Göteborg
0-2
IFK Norrköping

 

0-1 Kalle Holmberg (47)
0-2 Simon Skrabb (90+5)

Publik 11 925

Djurgården
1-0
Dalkurd

1-0 Tino Kadewere (55)

 

Publik 10 432

Örebro
1-2
Hammarby

1-0 Kennedy Igboananike (13)
Utvisning Kennedy Igboananike (38)

1-1 Nikola Đurđić (51)
1-2 Jiloan Hamad (78)

Publik 12 352

Trelleborg
1-0
Malmö FF

1-0 Lasse Nielsen (90)

 

Publik 7 043

 
Öster
0-0
IFK Värnamo

Publik 2 674

Halmstad
1-0
GAIS

1-0 Höskuldur Gunnlaugsson (22)

 

Publik 3 034

 
Teplice
1-4
Zbrojovka Brno

Bohemians 1905
1-3
Mladá Boleslav

Jablonec
2-1
Karviná

 
Bursaspor
1-3
Trabzonspor

Osmanlıspor
2-3
Beşiktaş

Sivasspor
2-2
Alanyaspor

 
Ingolstadt
1-3
1. FC Kaiserslautern

1-3 Marcel Gaus (49)

0-1 Philipp Mwene (40)
0-2 Philipp Mwene (42)
0-3 Sebastian Andersson (47)

Publik 11 721

Darmstadt 98
1-0
Erzgebirge Aue

1-0 Tobias Kempe (86)

 

Publik 16 950

Dynamo Dresden
0-1
Union Berlin

 

0-1 Philipp Hoisner (82)

Publik 30 785

Heidenheim
1-1
Greuther Fürth

1-1 Tim Skarke (90)

0-1 Julian Green (51)

Publik 14 850

Bochum
1-1
Jahn Regensburg

1-1 Johannes Wurtz (87)

0-1 Marco Grüttner (64)

Publik 20 811

1. FC Nürnberg
2-3
Fortuna Düsseldorf

1-0 Georg Mragreitter (6)
2-0 Tim Leibold (12)

2-1 Takashi Usami (37)
2-2 Niko Gießelmann (60)
2-3 Kaan Ayhan (90+1)

Publik 50 000

Arminia Bielefeld
0-0
Sandhausen

 

Utvisning Richard Sukuta-Pasu (39)

Publik 23 070

MSV Duisburg
2-0
St. Pauli

1-0 Moritz Stoppelkamp (45+2)
2-0 Christian Gartner (90+5)

 

Publik 25 324

Holstein Kiel
6-2
Eintracht Braunschweig

1-1 Aaron Seydel (16)
2-2 Steven Lewerenz (22)
3-2 Steven Lewerenz (30)
4-2 Rafael Czichos (33)
5-2 Steven Lewerenz (57)
6-2 Steven Lewerenz (60)

0-1 Jan Hochscheidt (6)
1-2 Ken Reichel (19)  

Publik 11 760

 
Mästerskapsserien
Mariupol
1-1
Vorskla Poltava

Zorya Luhansk
0-1
Dynamo Kyiv

Shakhtar Donetsk
1-0
Veres Rivne

 
Shakhtyor Soligorsk
3-0
Isloch

Neman Grodno
1-0
Gorodeya

BATE Borisov
2-0
Tarpeda

 
Första omgången
Pripyat
4-1
Bumprom

 
Rapid Wien
1-4
Salzburg