ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 12 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

141

matcher

141

resultat

66

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Ararat
4-4
Shirak

Gandzasar
1-1
Banants

Pyuniik
0-0
Alashkert

 
Keşlə
3-0
Qarabağ

Sumqayıt
0-2
Qəbələ

Neftçi
3-1
Səbail

Zira
2-1
Kapaz

 
Nedflyttningsserien
Lokeren
4-2
Beerschot-Wilrijk

Antwerp
1-2
Sint-Truiden

Eupen
0-4
Oostende

 
Nedflyttningsserien
GOŠK Gabela
1-0
Borac Banja Luka

Čelik
0-1
Vitez

Sloboda Tuzla
2-3
Mladost Doboj Kakanj

 
Mästerskapsserien
Ludogorets
2-2
Levski Sofia

Vereya
0-2
CSKA Sofia

 
Mästerskapsserien
APOEL
2-1
Anorthosis

 
Nedflyttningsserien
Olympiakos
3-3
Ermis

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 2:2
Middlesbrough
0-1
Aston Villa

 

0-1 Mile Jedinak (15)

Publik 29 233

 
England England » Kval till Championship
Semifinal, match 2:2
Scunthorpe United
2-2
Rotherham United

1-1 Michael Ihiekwe (självmål, 18)
2-2 Cameron McGeehan (88)

0-1 Jon Taylor (17)
1-2 Joe Newell (64)

Publik 6 591

 
England England » Kval till League One
Semifinal, match 1:2
Lincoln City
0-0
Exeter City

Publik 9 509

Coventry City
1-1
Notts County

1-1 Mark McNulty (straff, 87)

0-1 Jonathan Forte (49)

Publik 17 404

 
England England » Kval till League Two
Final
Tranmere Rovers
2-1
Boreham Wood

Utvisning Liam Ridehalgh (1)
1-0 A Cook (6)
2-1 James Norwood (81)

1-1 Bruno Andrade (45+8)

Publik 16 306 på Wembley Stadium, London.

 
Vaprus
1-8
Flora

Tulevik
0-6
Trans

 
Final
HJK
0-1
Inter Turku

 

0-1 Mikko Kuningas (82)

Publik på Telia 5G-areena, Helsingfors

 
Amiens
2-0
Metz

1-0 Harisson Manzala (straff, 21)
2-0 Vahid Selimovic (självmål, 86)

 

Angers
0-2
Nantes

 

0-1 Lucas Lima (50)
0-2 Kalifa Coulibaly (61)

Girondins Bordeaux
4-2
Toulouse

1-1 Martin Braithwaite (38)
2-1 Martin Braithwaite (49)
3-1 Lukas Lerager (73)
4-1 Malcom (78)

0-1 Issaiaga Sylla (29)
4-2 Issa Diop (90)

Lille
2-1
Dijon

1-1 Lebo Mothiba (18)
2-1 Lebo Mothiba (45+1)

0-1 Kwon Chang-Hoon (11)

Monaco
1-0
Saint-Étienne

1-0 Fabinho (straff, 90+1)
Utvisning Rachid Ghezzai (90+5)

 

Montpellier
1-1
Troyes

1-1 Nicolas Cozza (58)

0-1 Karim Azamoum (31)

Nice
4-1
Caen

1-0 Mario Balotelli (2)
2-0 Mario Balotelli (straff, 10)
3-0 Allan Saint-Maximin (36)
4-0 Jean Seri (72)

Utvisning Ismael Diomandé (55)
4-1 Christian Kouakou (76)

Paris Saint-Germain
0-2
Stade rennais

 

0-1 Benjamin Bourigeaud (straff, 52)
0-2 Adrien Hunou (71)

Strasbourg
3-2
Olympique lyonnais

1-0 Stephane Bahoken (22)
2-2 Nuno Da Costa (88)
3-2 Dimitri Liénard (90+4)

1-1 Nabil Fekir (straff, 50)
1-2 Houssem Aouar (73)

 
Sioni
1-1
Samtredia

Chikhura
0-3
Dila

Torpedo Kutaisi
2-1
Rustavi

 
Manchester 62
0-6
Glacis United

Gibraltar United
3-1
Lincoln Red Imps

 
greal
AEK
0-2
PAOK

 

0-1 Vieirinha (65)
0-2 Dimitris Pelkas (90+2)

 
Grindavík
1-1
KR

KA
2-0
ÍBV

Breidablik
1-0
Keflavík

 
Mästerskapsserien
Maccabi Netanya
2-1
Hapoel Haifa

Bnei Yehuda
3-3
Beitar Jerusalem

Hapoel Be'er Sheva
0-1
Maccabi Tel Aviv

 
Benevento
1-0
Genoa

1-0 Cheick Diabaté (87)

 

Internazionale
1-2
Sassuolo

1-2 Rafinha (80)

0-1 Matteo Politano (25)
0-2 Domenico Berardi (72)

 
Pescara
0-1
Ascoli

Utvisning Andrea Coda (26)

0-1 Tommaso Bianchi (18)

Parma
1-0
Bari 1908

1-0 Riccardo Gagliolo (59)

Utvisning Alan Empereur (84)

Palermo
0-0
Cesena

Carpi
1-1
Cittadella

1-1 Federico Melchiorri (41)

0-1 Andrea Schenetti (21)

Brescia
0-2
Empoli

 

0-1 Francesco Caputo (62)
0-2 Alfredo Donnarumma (88)

Virtus Entella
0-1
Frosinone

 

0-1 Federico Dionisi (45)

Perugia
1-1
Novara

1-0 Massimo Volta (22)

1-1 Marco Moscati (65)

Foggia
1-0
Salernitana

1-0 Fabio Mazzeo (29)

 

Pro Vercelli
2-1
Ternana

1-0 Giuseppe Vives (straff, 42)
2-0 Umberto Germano (69)

2-1 Mirko Carretta (77)

Cremonese
5-1
Venezia

1-0 Marco Modolo (självmål, 2)
2-1 Antonio Piccolo (straff, 50)
3-1 Simone Pesce (79)
4-1 Mariano Arini (90+4)
5-1 Roman Macek (90+5)

1-1 Gianluca Litteri (straff, 45+1)

 
Gjilani
1-1
Drenica Skënderaj

Feronikeli
1-1
Vëllaznimi

 
Inter Zaprešić
Inst
Lokomotiva Zagreb

 
Spartaks Jūrmala
0-1
Riga

Metta/LU
2-1
Ventspils

 
Trakai
0-1
Žalgiris

Atlantas
0-3
Sūduva

 
Zeta
3-1
Petrovac

Iskra
1-1
Mladost

Sutjeska
1-1
Grbalj

Kom
0-2
Rudar

Budućnost
3-1
Dečić

 
Nederländerna Nederländerna » Kval, Europa League-playoff
Omgång 1:2, match 2:2
Vitesse
2-1
ADO Den Haag

1-0 Tim Matavž (32)
2-0 Mason Mount (53)

2-1 Abdenasser El Khayati (55)

Publik 13 715

Utrecht
2-1
Heerenveen

1-0 Rico Strieder (39)
2-0 Mark van der Maarel (58)

2-1 Marco Rojas (78)

Publik 14 632

 
Nordirland Nordirland » Kval, Europa League-playoff
Omgång 2:2, match 1:1
Cliftonville
3-2
Glentoran

 
Sandefjord
0-1
Vålerenga

 

0-1 Sam Johnson (straff, 55)

Publik 3 826

Start
0-1
Brann

 

0-1 Steffen Skålevik (75)

Publik 4 859

 
Nedflyttningsserien
Nieciecza
2-1
Arka Gdynia

1-1 Bartosz Śpiączka (45)
2-1 Vladislavs Gutkovskis (59)

0-1 Krzysztof Janus (20)

Śląsk Wrocław
3-1
Piast Gliwice

Sandecja Nowy Sącz
0-1
Cracovia Kraków

Pogoń Szczecin
1-1
Lechia Gdańsk

 
Vitória Guimarães
0-1
Porto

 

0-1 Ivan Marcano (69)

Boavista
1-0
Belenenses

1-0 Kuca (19)

Utvisning Bruno Pereirinha (42)

 
Nedflyttningsserien
Voluntari
1-2
Sepsi

Dinamo Bucureşti
2-0
Botoşani

 
Nedflyttningsserien
Dundee
0-1
Partick Thistle

 

0-1 Kris Doolan (63)

Publik 6 756

Motherwell
3-0
Hamilton Academical

1-0 Nadir Çiftçi (31)
2-0 Nadir Çiftçi (70)
3-0 Tom Aldred (73)

 

Publik 4 699

St. Johnstone
1-1
Ross County

1-1 David Wotherspoon (90+2)

0-1 Craig Curran (3)

Publik 3 279

 
Mästerskapsserien
Trenčín
3-1
Ružomberok

Žilina
6-0
Spartak Trnava

DAC Dunajská Streda
0-1
Slovan Bratislava

 
Nedflyttningsserien
Senica
0-0
Tatran Prešov

Zlaté Moravce
2-2
Nitra

Zemplín Michalovce
1-0
Podbrezová

 
Krško
1-2
Maribor

 
Real Sociedad
3-2
Leganés

1-0 Mikel Oyarzabal (18)
2-0 Canales (25)
3-1 Willian José (straff, 78)

2-1 Diego Rico (26)
2-2 Guerrero (53)

Publik 19 981

Girona
0-1
Valencia

 

0-1 Luciano Vietto (61)

Publik 10 850

Deportivo Alavés
3-1
Athletic Club

1-0 John Guidetto (43)
2-0 Munir (60)
3-0 Ibai Gómez (77)

3-1 Munian (79)

Publik 19 458

Deportivo La Coruña
2-4
Villarreal

1-3 Borje Valle (58) 2-3 Borje Valle (88)

0-1 Samu Castillejo
0-2 Trigueros (31)
0-3 Samu Castillejo (45)
2-4 Denis Cheryshev (90+2)

Publik 12 789

Getafe
0-1
Atlético Madrid

 

0-1 Koke (8)

Publik 12 187

Real Betis
2-2
Sevilla

1-0 Bartra (5)
2-2 Loren Morôn (81)

1-1 Wissam Ben Yedder (57)
1-2 Simon Kjær (79)

Publik 55 588

Eibar
1-0
Las Palmas

1-0 Charles (5)

 

Publik 5 107

Real Madrid
6-0
Celta de Vigo

1-0 Gareth Bale (13)
2-0 Gareth Bale (30)
3-0 Isco (32)
4-0 Achraf Hakimi (52)
5-0 Sergi Gómez (självmål, 74)
6-0 Toni Kroos (81)

 

Publik 56 474

 
Real Valladolid
3-2
Albacete

Sporting Gijón
2-3
Barcelona B

Reus Deportiu
1-1
Tenerife

Osasuna
2-1
Real Oviedo

 
GIF Sundsvall
3-0
Brommapojkarna

1-0 Linus Hallenius (30)
2-0 Linus Hallenius (35)
3-0 Peter Wilson (55)

Utvisning Rasmus Alm (90+2)

Publik 3 507

 
Jönköpings Södra
1-0
Frej

1-0 Arni Vilhjálmsson (90+3)

 

Publik 1 902

AFC Eskilstuna
2-2
Varberg

1-1 Oke Akpoveta (52)
2-1 Oke Akpoveta (63)

0-1 Nahom Girmai (17)
2-2 Teddy Bergqvist (68)

Publik 1 410

Brage
3-4
Falkenberg

1-0 Simon Alexandersson (1)
2-0 Oscar Lundin (40)
3-4 Tibor Joza (självmål, 87)

2-1 Tobias Karlsson (45+2)
2-2 Anton Wede (56)
2-3 Chisom Egbuchunam (71)
2-4 Erik Pärsson (85)

Publik 1 467

 
Baník Ostrava
1-1
Slovan Liberec

Zlín
1-4
Sigma Olomouc

Viktoria Plzeň
1-1
Slovácko

 
Kasımpaşa
3-1
Gençlerbirliği

1-0 Mbaye Diagne (39)
2-0 Mbaye Diagne (49)
3-1 Mbaye Diagne (straff, 89)

Utvisning Ahmet Oğuz (36)
2-1 Elvis Manu (64)

Galatasaray
2-0
Yeni Malatyaspor

1-0 Younes Belhanda (1)
2-0 Bafetimbi Gomis (12)

 

Konyaspor
1-1
Göztepe

1-1 Ömer Şahiner (75)

0-1 Demba Ba (56)
Utvisning Andre Biyogo Poko (89)

 
Bayern München
1-4
VfB Stuttgart

1-1 Corentin Tolisso (21)

0-1 Daniel Ginczek (5)
1-2 Anastasios Donis (42)
1-3 Chadrac Akolo (52)
1-4 Daniel Ginczek (55)

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
3-1
Borussia Dortmund

1-0 Andrej Kramarić (26)
2-1 Ádam Szalai (63)
3-1 Pavel Kadeřábek (73)

1-1 Marco Reus (58)

Publik 30 150

Hertha BSC
2-6
RB Leipzig

1-1 Vedad Ibišević (4)
2-5 Salomon Kalou (64)  

0-1 Dayotchanculle Upamecano (2)
1-2 Ademola Lookman (8)
1-3 Jean Augustin (22)
1-4 Timo Werner (49)
1-5 Jean Augustin (54)
2-6 Bruma (82)

Publik 60 502

Freiburg
2-0
Augsburg

1-0 Nicolas Höfler (49)
2-0 Tim Kleindienst (65)

 

Publik 24 000

Schalke 04
1-0
Eintracht Frankfurt

1-0 Guido Burgstaller (26)

 

Publik 61 585

Bayer Leverkusen
3-2
Hannover 96

1-0 Lucas Alario (3)
2-0 Lucas Alario (18)
3-0 Julian Brandt (55)

3-1 Niclas Füllkrug (90+1)
3-2 Martin Harnik (90+4)

Publik 30 210

Hamburger SV
2-1
Borussia Mönchengladbach

1-0 Aaron Hunt (straff, 11)
2-1 Lewis Holtby (63)
Utvisning Bobby Wood (71)

1-1 Josip Drmic (28)

Publik 57 000

Mainz 05
1-2
Werder Bremen

1-0 Jean Gbamin (12)

1-1 Florian Kainz (23)
1-2 Theodor Gebre Selassie (79)

Publik 34 000

Wolfsburg
4-1
1. FC Köln

1-0 Josua Guilavogui (1)
2-1 Divock Origi (54)
3-1 Robin Knoche (71)

4-1 Josip Brekalo (90+1)

1-1 Jonas Hector (32)

Publik 26 112

 
Nedflyttningsserien
Zirka Kropyvnytskyi
1-1
Karpaty Lviv

1-0 Serhii Petrov (38)

1-1 Jorge Carrascal (straff, 45)
Utvisning Ivan Lobay (87)

Stal Kamianske
1-2
Oleksandria

1-2 Marian Mysyk (straff, 90)

0-1 Andriy Batsula (75)
0-2 Andriy Tsurikov (78)

Olimpik Donetsk
1-0
Chornomorets Odesa

1-0 Sergiy Lyulka (självmål, 89)

 

 
Videoton
3-0
Szombathelyi Haladás

Paksi SE
1-2
Honvéd

Debrecen
2-1
Diósgyőr

Mezőkövesd-Zsóry
1-0
Balmazújváros Sport

Újpest
0-1
Puskás

Ferencváros
1-1
Vasas

 
Smolevichy-STI
2-1
Dnepr Mogilev

Gomel
0-0
Torpedo BelAZ

Dinamo Brest
3-1
Vitebsk

 
Första omgången
DYuSSh-MTZ-Syabar Minsk
1-0
Ivatsevichi

 
Sturm Graz
3-1
LASK Linz

Rheindorf Altach
1-3
St. Pölten

Admira
1-1
Mattersburg

Wolfsberger AC
Avbr.
Austria Wien