ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 11 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

42

matcher

42

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Nedflyttningsserien
Kortrijk
1-1
Royal Excel Mouscron

1-0 Sakis Papazoglou (70)

1-1 Chrfistophe Diedhiou (72)

Lierse
Inst
Waasland-Beveren

Leuven
1-2
Zulte-Waregem

1-1 Julien Gorius (31)

0-1 Sander Coopman (5)
Utvisning Sander Coopman (29)
1-2 Brian Hamalainen (82)

 
Mästerskapsserien
Botev Plovdiv
2-1
Beroe

1-1 João Paulo (51) 2-1 João Paulo (87)

0-1 Martin Kamburov (43)

 
Bulgarien Bulgarien » Kval (K), Europa League-playoff
Omgång 1:3, match 2:2
Septemvri Sofia
1-2
Cherno More

1-2 Martin Toshev (85)

0-1 Mehdi Fennouche (39)
0-2 Mehdi Fennouche (43)

 
Mästerskapsserien
Nordsjælland
2-1
Horsens

1-0 Mads Pedersen (44)
2-0 Mathias Jensen (47)

2-1 Mathias Kristensen (89)

Publik 2 863

 
England England » Kval till Premier League
Semifinal, match 1:2
Derby County
1-0
Fulham

1-0 Cameron Jerome (34)

 

Publik 27 163

 
FCI Levadia
3-0
Tallinna Kalev

1-0 Muamer Svraka (22)
2-0 Aime Gando (50)
3-0 Muamer Svraka (57)

 

Tammeka
1--1
Nõmme Kalju

1-0 Tristan Koskor (66)

1-1 Marko Brtan (86)

 
EA Guingamp
3-3
Olympique Marseille

1-2 Clement Grenier (42)
2-2 Clement Grenier (straff, 52)
3-2 Jimmy Briand (straff, 70)

0-1 Valere Germain (2)
0-2 Florian Thauvin (14)
Utvisning Steve Mandanda (66)
3-3 Florian Thauvin (81)

 
Ajaccio
2-2
Chamois niortais

Bourg-en-Bresse
2-1
Sochaux

LB Châteauroux
2-2
Stade brestois 29

Clermont
2-2
Paris FC

Gazélec Ajaccio
3-4
Valenciennes

Le Havre
2-0
Tours

Lens
2-1
Auxerre

Nancy
3-0
Orléans

Quevilly Rouen
3-0
Lorient

Stade Reims
2-2
Nîmes Olympique

 
Saburtalo
5-0
Kolkheti Poti

 
Lynx
0-2
Gibraltar Phoenix

 
Bray Wanderers
1-3
Bohemians

Derry City
0-0
Cork City

Dundalk
2-1
Sligo Rovers

Limerick
0-1
St Patrick's Athletic

Shamrock Rovers
1-1
Waterford

 
Avellino
1-0
Spezia

1-0 Luigi Castaldo (76)

 

 
Drita
3-1
Trepça'89

Liria Prizren
0-1
Prishtina

Llapi
3-1
Flamurtari

 
Jelgava
5-1
Valmiera/BSS

1-0 Vladislavs Kozlovs (10)
2-0 Maksims Rafaļskis (27)
3-0 Nikita Kolyaev (42)
4-1 Marks Kurtišs (73)
5-1 Alans Sineļnikovs (90+2)

3-1 Mrcis Ērglis (58)

Liepāja
3-5
Rīgas FS

1-0 Janis Ikaunieks (straff, 17)
2-3 Girts Karlsons (58)
3-4 Janis Ikaunieks (64)

1-1 Dmitri Platonov (24)
1-2 Glebs Kļuškins (32)
1-3 Maksim Marusich (48)
2-4 Beka Vachiberadze (60)
3-5 Lasha Shergelashvili (72)

 
Esch
0-3
Mondorf-les-Bains

 
Desportivo Aves
2-3
Chaves

1-0 Jorge Fellipe (5)
2-1 Baldé (22)

1-1 Pedro Tiba (straff, 21)
2-2 William (89)
2-3 Matheus Pereira (90+3)

 
Mästerskapsserien
Viitorul
1-0
CSM Iaşi

1-0 Ianis Hagi (84)

Utvisning Mădălin Mihăescu (9)

 
Nedflyttningsserien
Poli Timişoara
2-0
Juventus Bucureşti

1-0 Walace (självmål, 6)
2-0 Gabriel Vașvari (straff, 49)

 

 
Omgång 2:3, match 2:2
Livingston
1-1
Dundee United

1-0 Alan Lithgow (6)

1-1 Scott Fraser (21)

Publik 4 508

Information Livingston vidare med sammanlagt 4-3.

 
Örgryte
3-1
Gefle

1-0 Diego Montiel (30)
2-1 Diego Montiel (54)
3-1 Daniel Paulson (83)

1-1 Piotr Johansson (straff, 36)

Publik 2 591

 
Vysočina Jihlava
0-1
Sparta Praha

 

0-1 Guelor Kanga (81)

 
Antalyaspor
0-2
İstanbul Başakşehir

 

0-1 Rijad Bajić (30)
0-2 Edin (76)

 
FK Minsk
0-2
Slutsk

 

0-1 Milo Nikolić (68)
0-2 Yevgeny Schikavko (71)