ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 10 maj 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

12

tävlingar

22

matcher

22

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Anderlecht
1-3
Standard Liège

1-2 Łukasz Teodorczyk (63)

0-1 Edmilson Junior (48)
0-2 Renaud Emond (51)
1-3 Edmilson Junior (78)

Sporting Charleroi
1-3
Club Brugge

1-0 Kaveh Rezaei (straff, 18)

1-1 Ruud Vormer (64)
1-2 Hans Vanaken (71)
1-3 Jelle Vossen (73)

Genk
1-1
Gent

1-1 Mbwana Samatta (66)

0-1 Yuya Kubo (15)
Utvisning Sigurd Rosted (84)
Utvisning Brecht Dejaegere (90+3)

 
Final
Brøndby
3-1
Silkeborg

1-1 Benedikt Röcker (35)
2-1 Kamil Wilczek (41)
3-1 Kamil Wilczek

0-1 Davit Skhirtladze (33)

Publik 31 027 på Telia Parken, Köpenhamn

 
West Ham United
0-0
Manchester United

Publik 56 902

 
England England » Kval till Championship
Semifinal, match 1:2
Charlton Athletic
0-1
Shrewsbury Town

 

0-1 John Nolan (80)

Publik 14 367

 
Kvartsfinal
B36
2-0
Skála

1-0 Ahmed Mujdragic (självmål, 4)
2-0 Lukasz Cieslewicz (21)

 

Publik 450

Víkingur
0-2
TB/FCS/Royn

 

0-1 Stefan Radosavljevic (58)
0-2 Teitur Mortensen (86)

Publik 500

HB
6-0
B71

1-0 Adrian Justinussen (4)
2-0 Jógvan Andrias Nolsøe (6)
3-0 Jógvan Andrias Nolsøe (45)
4-0 Dan í Soylu (51)
5-0 Aleksandar Stankov (67)
6-0 Dan í Soylu (82)

 

Publik 300

 
Rudeš
2-0
Slaven Koprivnica

1-0 Karlo Kamenar (57)
2-0 Arturo Segado (78)

 

 
Omgång 2:3, match 1:2
Emmen
4-0
NEC

1-0 Jeroen Veldmate (5)
2-0 Nick Bakker (8)
3-0 Youri Loen (32)
4-0 Glenn Bijl (89)

 

Publik 5 378

Telstar
3-2
De Graafschap

1-0 Melvin Platje (20)
2-0 Andrija Novakovich (56)
3-2 Mo Hamdaoui (77)
Utvisning Toine van Huizen (84)

Utvisning Sven Nieuwpoort (44)
2-1 Daryl van Mieghem (72)
2-2 Fabian Serrarens (74)

Publik 4 663

Dordrecht
1-2
Sparta Rotterdam

1-1 Stijn Spierings (självmål, 89)

0-1 Loris Brogno (10)
1-2 Robert Mühren (90)

Publik 4 235

Almere City
0-0
Roda JC

Publik 2 826

 
Tredje omgången
Hødd
2-0
Kristiansund

1-0 Steffen Moltu (24)
2-0 Joachim Osvold (43)

 

HamKam
1-0
Sarpsborg 08

1-0 Johnny Buduson (76)

 

 
Semifinal, match 2:2
Gaz Metan Mediaş
2-3
Hermannstadt

1-0 Cristian Popovici (6)
2-3 David Caiado (78)

1-1 Ștefan Blănaru (11)
1-2 P Petrescu (28)
1-3 Cristian Sîrghi (självmål, 31)

Publik 5 000

Information Hermannstadt vidare med sammanlagt 4-2.

 
Basel
5-1
Young Boys

1-0 Mohamed Elyounoussi (2)
2-0 Albian Ajeti (26)
3-0 Luca Zuffi (54)
4-0 Albian Ajeti (79)
5-0 Dimitri Oberlin (87)

5-1 Christian Fassnacht (89)

Publik 29 181

Lugano
2-0
Lausanne Sport

1-0 Alexander Gerndt (64)
2-0 Carlo Manicone (90+4)

 

Publik 4 311

 
Triglav
1-0
Celje

1-0 Nejc Pušnik (76)

 

Aluminij
1-0
Gorica

1-0 Francesco Tahiraj (57)

 
Final
Djurgården
3-0
Malmö FF

1-0 Jacob Une-Larsson (17)
2-0 Kerim Mrbati (47)
3-0 Jonatan Ring (81)

 

Publik 25 123 på Tele2 Arena, Stockholm.