ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 28 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

60

tävlingar

189

matcher

189

resultat

3

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lushnja
1-1
Partizani Tirana

Luftëtari Gjirokastër
2-1
Flamurtari

 
Mästerskapsserien
FC Santa Coloma
4-1
Lusitanos

 
Gandzasar
0-4
Alashkert

Ararat
2-1
Banants

 
Keşlə
2-1
Neftçi

Qəbələ
3-0
Kapaz

 
Nedflyttningsserien
Royal Excel Mouscron
1-2
Zulte-Waregem

Kortrijk
2-1
Lierse

Leuven
0-0
Waasland-Beveren

Eupen
0-2
Lokeren

Sint-Truiden
4-1
Oostende

 
Mästerskapsserien
Široki Brijeg
5-0
Krupa na Vrbasu

 
Nedflyttningsserien
Sloboda Tuzla
2-0
Vitez

Borac Banja Luka
4-2
Mladost Doboj Kakanj

 
Nedflyttningsserien
Vitosha Bistritsa
1-0
Cherno More

Slavia Sofia
2-1
OFK Pirin

 
Mästerskapsserien
Anorthosis
0-0
AEL

 
Nedflyttningsserien
Doxa
2-3
Ermis

 
Liverpool
0-0
Stoke City

Burnley
0-0
Brighton & Hove Albion

Crystal Palace
5-0
Leicester City

Huddersfield Town
0-1
Everton

Newcastle United
0-1
West Bromwich Albion

Southampton
2-1
Bournemouth

Swansea City
0-1
Chelsea

 
Aston Villa
1-1
Derby County

Barnsley
2-0
Brentford

Burton Albion
2-0
Bolton Wanderers

Hull City
0-2
Cardiff City

Norwich City
2-1
Leeds United

Nottingham Forest
0-0
Bristol City

Queens Park Rangers
3-1
Birmingham City

Reading
0-4
Ipswich Town

Sheffield United
0-1
Preston North End

Wolverhampton Wanderers
0-0
Sheffield Wednesday

Middlesbrough
2-0
Millwall

 
Blackpool
1-1
Shrewsbury Town

Bradford City
0-2
Southend United

Bristol Rovers
1-1
Gillingham

Bury
1-0
Portsmouth

Charlton Athletic
1-0
Blackburn Rovers

Milton Keynes Dons
0-2
Scunthorpe United

Oldham Athletic
0-0
Doncaster Rovers

Oxford United
2-1
Rochdale

Peterborough United
2-0
Fleetwood Town

Plymouth Argyle
2-1
Rotherham United

Walsall
1-0
Northampton Town

Wigan Athletic
1-1
Wimbledon

 
Accrington Stanley
1-0
Lincoln City

Cheltenham Town
1-6
Coventry City

Chesterfield
1-2
Wycombe Wanderers

Colchester United
0-0
Swindon Town

Crawley Town
1-2
Crewe Alexandra

Grimsby Town
2-1
Notts County

Luton Town
3-1
Forest Green Rovers

Morecambe
0-1
Barnet

Newport County
2-1
Cambridge United

Port Vale
1-2
Carlisle United

Stevenage
3-1
Exeter City

Yeovil Town
2-3
Mansfield Town

 
Paide
0-2
Flora

Kuressaare
1-0
Tallinna Kalev

FCI Levadia
3-1
Tammeka

 
TPS
0-0
RoPS

Honka
2-2
Inter Turku

 
Olympique lyonnais
2-0
Nantes

Girondins Bordeaux
3-1
Dijon

Lille
3-1
Metz

Monaco
0-0
Amiens

Strasbourg
1-1
Nice

Troyes
3-1
Caen

 
Clermont
1-1
Nîmes Olympique

 
Lincoln Red Imps
0-0
Europa

Lions Gibraltar
0-0
Manchester 62

 
Grindavík
0-1
FH

Breiðablik
4-1
ÍBV

Fjölnir
2-2
KA

Víkingur Reykjavík
1-0
Fylkir

 
Mästerskapsserien
Bnei Yehuda
1-1
Hapoel Be'er Sheva

 
Nedflyttningsserien
Hapoel Acre
2-1
Maccabi Petah Tikva

Maccabi Haifa
1-2
Ironi Kiryat Shmona

Bnei Sakhnin
1-3
Hapoel Ra'anana

 
Roma
4-1
Chievo

Internazionale
2-3
Juventus

 
Carpi
0-0
Avellino

Salernitana
4-2
Brescia

Spezia
1-0
Cremonese

Cittadella
3-1
Foggia

Cesena
1-0
Frosinone

Empoli
1-1
Novara

Pro Vercelli
1-0
Parma

Ascoli
2-2
Perugia

Ternana
0-3
Pescara

 
Akzhayik
1-1
Shakhter Karagandy

Kaisar
0-0
Ordabasy

Irtysh
1-2
Kairat

Atyrau
1-0
Zhetysu

 
Drenica Skënderaj
6-2
Vllaznia

Liria Prizren
3-2
Gjilani

 
Dinamo Zagreb
0-1
Rijeka

Osijek
0-1
Lokomotiva Zagreb

 
Rīgas FS
0-2
Spartaks Jūrmala

Metta/LU
2-2
Valmiera/BSS

 
Jonava
0-0
Sūduva

Palanga
1-2
Žalgiris

 
Racing
1-0
RM Hamm Benfica

 
Sleks
0-2
Vardar

Podeba
2-1
Shkendija

Rabotnički
1-1
Shkupi

Renova
2-1
Akademija Pandev

Skopje
4-0
Pelister

 
Semifinal
Birkirkara
*1-1 f
Sliema Wanderers

Information Birkirkara vidare efter 3-2 på straffar.

 
Speranţa Nisporeni
0-0
Petrocub

Zaria
2-2
Milsami

 
Iskra
2-3
Petrovac

Sutjeska
1-1
Zeta

Kom
0-1
Mladost

Budućnost
0-0
Grbalj

Dečić
1-2
Rudar

 
Ballymena United
1-3
Crusaders

Glenavon
0-0
Coleraine

Linfield
1-2
Cliftonville

 
Nedflyttningsserien
Ards
3-4
Dungannon Swifts

Glentoran
1-3
Ballinamallar…

Warrenpoint Town
2-3
Carrick Rangers

 
Ranheim
2-2
Vålerenga

 
Mästerskapsserien
Wisła Płock
1-2
Zagłębie Lubin

Lech Poznań
2-4
Górnik Zabrze

 
Nedflyttningsserien
Pogoń Szczecin
2-0
Sandecja Nowy Sącz

 
Vitória Setúbal
0-2
Feirense

Benfica
2-3
Tondela

Portimonense
1-2
Sporting CP

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
3-3
Viitorul

 
Nedflyttningsserien
Poli Timişoara
1-0
Concordia Chiajna

 
Arsenal Tula
2-1
Anzhi

 
Lausanne Sport
0-1
Grasshopper

Young Boys
2-1
Luzern

 
Mästerskapsserien
Hibernian
5-3
Kilmarnock

 
Nedflyttningsserien
Hamilton Academical
2-0
Ross County

Motherwell
2-1
Dundee

St. Johnstone
1-1
Partick Thistle

 
Mästerskapsserien
Žilina
2-0
Ružomberok

DAC Dunajská Streda
0-3
Trenčín

Slovan Bratislava
2-1
Spartak Trnava

 
Nedflyttningsserien
Zlaté Moravce
4-0
Tatran Prešov

Zemplín Michalovce
1-2
Senica

Podbrezová
1-0
Nitra

 
Ankaran Hrvatini
3-2
Rudar

Maribor
2-1
Triglav

Celje
2-1
Domžale

 
Espanyol
1-1
Las Palmas

Real Sociedad
3-1
Athletic Club

Real Madrid
2-1
Leganés

Villarreal
4-1
Celta de Vigo

 
Real Valladolid
1-1
Cádiz

Almería
1-0
Barcelona B

Osasuna
1-1
Lugo

Sevilla Atlético
1-0
Alcorcón

Huesca
2-1
Granada

 
IFK Göteborg
2-1
Häcken

1-0 Elias Ómarsson (15)
2-0 Elias Ómarsson (60)

2-1 Paulinho Guerreiro (90)

Publik 12 852

 
Landskrona BoiS
2-0
IFK Värnamo

1-0 Denis Olofsson (30)
2-0 Adi Nalic (36)

 

Publik 2 063

Öster
1-3
Örgryte

1-2 Stefan Karlsson (38)

0-1 Gustav Ludwigson (5)
0-2 Diego Montiel (21)
1-3 Diego Montiel (62)

Publik 2 388

 
Baník Ostrava
3-2
Sparta Praha

Viktoria Plzeň
2-0
Karviná

 
Kayserispor
1-2
Alanyaspor

Sivasspor
1-0
Gençlerbirliği

Antalyaspor
1-2
Trabzonspor

Kasımpaşa
1-4
Fenerbahçe

 
Bayern München
4-1
Eintracht Frankfurt

Hertha BSC
2-2
Augsburg

Freiburg
3-2
1. FC Köln

Schalke 04
1-1
Borussia Mönchengladbach

Wolfsburg
1-3
Hamburger SV

Bayer Leverkusen
0-1
VfB Stuttgart

 
Darmstadt 98
3-1
Union Berlin

Dynamo Dresden
1-2
Fortuna Düsseldorf

St. Pauli
3-0
Greuther Fürth

 
Nedflyttningsserien
Karpaty Lviv
1-2
Oleksandria

Zirka Kropyvnytskyi
2-0
Olimpik Donetsk

Stal Kamianske
1-2
Chornomorets Odesa

 
Paksi SE
1-0
Videoton

Debrecen
2-3
Vasas

Mezőkövesd-Zsóry
1-2
Honvéd

Újpest
1-0
Diósgyőr

Puskás
3-1
Balmazújváros Sport

Ferencváros
2-1
Szombathelyi Haladás

 
Shakhtyor Soligorsk
1-0
Tarpeda

BATE Borisov
3-1
Slutsk

Neman Grodno
0-2
Dinamo Minsk

Luch Minsk
2-0
Dnepr Mogilev

 
Austria Wien
2-3
Mattersburg

Rheindorf Altach
0-2
LASK Linz

Admira
4-2
Wolfsberger AC