ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 24 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

31

matcher

31

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Semifinal, match 1:2
Liverpool
5-2
Roma

1-0 Mohamed Salah (35)
2-0 Mohamed Salah (45)
3-0 Sadio Mané (56)
4-0 Roberto Firmino (61)
5-0 Roberto Firmino (68)

5-1 Edin Džeko (81)
5-2 Diego Perotti (straff, 85)

 
Semifinal, match 2:2
Slavia Sofia
1-0
Botev Plovdiv

1-0 Ivaylo Dimitrov (straff, 66)

 

Information Slavia Sofia vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

 
Derby County
3-1
Cardiff City

1-1 Cameron Jerome (69)
2-1 Matej Vydra (82)
3-1 Cameron Jerome (90)

0-1 Callum Paterson (28)

Publik 30 294

Nottingham Forest
3-0
Barnsley

1-0 Lee Tomlin (26)
2-0 Ben Brereton (36)
3-0 Apostolos Vellios (90)

 

Publik 23 633

 
Bristol Rovers
1-1
Wigan Athletic

Oldham Athletic
0-3
Southend United

Rochdale
1-1
Plymouth Argyle

Shrewsbury Town
3-1
Peterborough United

Bradford City
2-0
Milton Keynes Dons

Doncaster Rovers
0-1
Blackburn Rovers

 
Coventry City
2-4
Lincoln City

Newport County
2-1
Accrington Stanley

Yeovil Town
0-0
Forest Green Rovers

Morecambe
0-0
Cambridge United

 
Auxerre
1-4
Stade Reims

1-0 Romain Philippoteaux (21)

1-1 Theoson Siebatcheu (63)
1-2 Benjaloud Youssouf (självmål, 66)
1-3 Diego (74)
1-4 Theoson Siebatcheu (83)

Paris FC
0-0
LB Châteauroux

Stade brestois 29
1-0
Clermont

1-0 Mouhamadou Diallo (80)

 

Le Havre
3-0
Nancy

1-0 Jean Mateta (60)
2-0 Jean Mateta (69)
3-0 Rafik Guitane (90+2)

 

Nîmes Olympique
1-0
Lorient

1-0 Ibrahima Conté (självmål, 4) Utvisning Teji Savanier (90+3)

Utvisning Denis Bouanga (60)
Utvisning Ibrahima Conté (90)

Chamois niortais
4-1
Gazélec Ajaccio

1-1 Ande Dona N'Doh (40)
2-1 Ande Dona N'Doh (41)
3-1 Antoine Leautey (71)
4-1 Didier Lamkel Ze (88)

0-1 Romain Armand (25)

Orléans
5-1
Bourg-en-Bresse

1-0 Arthur Gomis (19)
2-0 Denis Poha (27)
3-1 Gaetan Perrin (59)
4-1 Gaetan Perrin (65)
Utvisning Ferris N'Goma (73)
5-1 Arthur Gomis (88)

2-1 Yoann Court (36)

Tours
2-2
Quevilly Rouen

1-1 Rayan Raveloson (24)
2-2 Samson Mbingui (90+4)

0-1 Stanislas Oliveira (19)
1-2 Rayan Raveloson (självmål, 90)

Valenciennes
2-2
Sochaux

1-1 Gaetan Robail (23)
2-2 Mehdi Tahrat (86)

0-1 Alddo Kalulu (22)
1-2 Jeandro Fuchs (49)

 
Semifinal
Lincoln Red Imps
1-3
Europa

 
Andra omgången
Shamrock Rovers
0-1
Longford Town

Shelbourne
7-2
Drogheda United

 
Palanga
0-2
Sūduva

Trakai
2-0
Kauno Žalgiris

 
IFK Värnamo
2-0
Varberg

1-0 Alexander Henningsson (24)
2-0 Alexander Henningsson (39)

 

Publik 211

Helsingborg
0-2
AFC Eskilstuna

 

0-1 Kadir Hodzic (36)
0-2 Kermit Erasmus (50)

Publik 5 127

 
Nedflyttningsserien
Prestatyn Town
0-0
Barry Town United