ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 23 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

32

matcher

31

resultat

16

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Partizani Tirana
0-1
Skënderbeu Korçë

 
Nedflyttningsserien
Antwerp
1-2
Lokeren

1-1 Dino Arslanagic (74)

0-1 Guus Hupperts (69)
1-2 Marko Mirić (84)

 
Nedflyttningsserien
Lokomotiv Plovdiv
0-2
Septemvri Sofia

 
Nedflyttningsserien
Olympiakos
0-3
Alki Oroklini

 
Nedflyttningsserien
AGF
0-1
Hobro

 

0-1 Pål Kirkevold (70)

 
Everton
1-0
Newcastle United

1-0 Theo Walcott (51)

 

Publik 39 061

 
Ajaccio
2-0
Lens

1-0 Johan Cavalli (32)
2-0 Ryad Nouri (90+2)

 

 
Semifinal
Gibraltar United
0-5
Mons Calpe

 
Andra omgången
Waterford
*1-1 f
Cork City

1-0 Courtney Duffus (100)

1-1 Josh O'Hanlon (112)

Information Waterford vidare efter 5-2 på straffar.

 
Andra omgången
Thór
3-1
Dalvík / Reynir

ÍR
1-0
Augnablik

Völsungur
22 : 00
Tindastóll

 
Mästerskapsserien
Hapoel Haifa
0-1
Beitar Jerusalem

 
Nedflyttningsserien
Hapoel Ra'anana
1-0
Ashdod

 
Genoa
3-1
Hellas Verona

1-0 Iuri Medeiros (6)
2-1 Daniel Bessa (78)
3-1 Goran Pandev (90)

1-1 Rômulo (straff, 64)

 
Frosinone
2-4
Empoli

1-0 Camillo Ciano (1)
2-1 Camillo Ciano (52)

1-1 Rade Krunić (49)
2-2 Giovanni Di Lorenzo (61)
2-3 Francesco Caputo (78)
2-4 Lorenzo Lollo (90+1)

 
Inter Zaprešić
1-1
Rudeš

Cibalia
1-3
Slaven Koprivnica

 
Metta/LU
0-3
Liepāja

 
Odd
3-1
Sarpsborg 08

1-0 Elbasan Rashani (14)
2-1 Elbasan Rashani (53)
3-1 Martin Broberg (62)

1-1 Espen Ruud (självmål, 37)

Publik 4 861

 
Nedflyttningsserien
Lechia Gdańsk
0-0
Cracovia Kraków

Publik 8 722

 
Porto
5-1
Vitória Setúbal

1-0 Moussa Marega (6)
2-0 Ivan Marcano (12)
3-0 Yacine Brahimi (16)
4-1 Jesús Corona (35)
5-1 Alex Telles (72)

3-1 João Amaral (24)

 
Mästerskapsserien
Astra Giurgiu
1-0
Universitatea Craiova

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
2-2
Sepsi

 
Spartak Moskva
1-3
Akhmat Grozny

1-3 Luiz Adriano (86)

0-1 Magomed Mitrishev (11)
0-2 Mael (23)
0-3 Bernard Berisha (50)

Publik 23 849

 
Athletic Club
1-3
Levante

1-0 Raúl García (8)

1-1 Enis Bardhi (42)
1-2 Enis Bardhi (44)
1-3 José Luis Morales (90)

Publik 24 587

 
IFK Norrköping
1-0
Sirius

1-0 David Moberg-Karlsson (52)

 

Publik 6 125

Elfsborg
2-2
Djurgården

1-0 Simon Lundevall (9)
2-2 Jon Jönsson (90)

1-1 Jonatan Ring (21)
1-2 Aliou Badji (45)

Publik 6 540

Malmö FF
3-1
Brommapojkarna

1-0 Markus Rosenberg (40)
2-1 Markus Rosenberg (70)
3-1 Sören Rieks (85)

1-1 Bajram Ajeti (straff, 64)

Publik 14 745

 
Fenerbahçe
4-1
Antalyaspor

1-0 Aatif Chahechouhe (14)
2-0 Soldado (20)
3-1 Giuliano (62)
4-1 Mathieu Valbuena (90)

2-1 Souleymane Doukara (36)

 
Holstein Kiel
1-3
1. FC Nürnberg

1-1 Kingsley Schindler (straff, 12)

0-1 Georg Margreitter (9)
1-2 Hanno Behrens (25)
1-3 Hanno Behrens (51)

Publik 11 874

 
Dnepr Mogilev
1-1
Shakhtyor Soligorsk

Vitebsk
0-1
BATE Borisov