ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 22 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

59

tävlingar

157

matcher

157

resultat

26

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laçi
0-0
Kukësi

Flamurtari
3-1
Teuta Durrës

 
Mästerskapsserien
Lusitanos
4-2
Engordany

 
Nedflyttningsserien
Penya Encarnada
2-1
Encamp

Inter Club d'Escaldes
3-1
UE Santa Coloma

 
Alashkert
0-0
Pyunik

Banants
1-0
Gandzasar

 
Səbail
1-1
Kapaz

Sumqayıt
0-1
Qarabağ

Neftçi
1-0
Qəbələ

 
Mästerskapsserien
Club Brugge
4-4
Standard Liège

Sporting Charleroi
2-1
Gent

 
Nedflyttningsserien
Oostende
2-2
Beerschot-Wilrijk

 
Mästerskapsserien
Sarajevo
2-0
Široki Brijeg

 
Nedflyttningsserien
Sloboda Tuzla
1-2
GOŠK Gabela

 
Nedflyttningsserien
OFK Pirin
2-2
Vitosha Bistritsa

Dunav 2010
1-0
Etar

 
Mästerskapsserien
Apollon
3-1
Anorthosis

AEK
1-3
APOEL

 
Mästerskapsserien
AaB
3-3
Midtjylland

Nordsjælland
3-4
Brøndby

 
Nedflyttningsserien
Helsingør
0-0
Silkeborg

OB
3-0
Lyngby

Randers
3-0
SønderjyskE

 
Arsenal
4-1
West Ham United

1-0 Nacho Monreal (51)
2-1 Aaron Ramsey (82)
3-1 Alexandre Lacazette (85)
4-1 Alexandre Lacazette (89)

1-1 Marko Arnautović (64)

Publik 59 422

Stoke City
1-1
Burnley

1-0 Badou N'Diaye (11)

1-1 Ashley Barnes (62)

Publik 29 532

Manchester City
5-0
Swansea City

1-0 David Silva (12)
2-0 Raheem Sterling (16)
3-0 Kevin De Bruyne (54)
4-0 Bernardo Silva (64)
5-0 Gabriel Jesus (88)

 

Publik 54 387

 
Semifinal
Chelsea
2-0
Southampton

1-0 Oliver Giroud (46)
2-0 Álvaro Morata (82)

 

Publik 73 416 på Wembley Stadium, London

 
Paide
1-3
FCI Levadia

 
IFK Mariehamn
2-2
VPS

RoPS
3-0
PS Kemi

 
Nice
1-0
Montpellier

1-0 Pierre Lees Melou (59)

 

Publik 21 285

Saint-Étienne
2-1
Troyes

1-1 Robert Berič (68)
2-1 Robert Berič (74)

0-1 Adama Niane (8)

Publik 31 692

Girondins Bordeaux
0-1
Paris Saint-Germain

 

0-1 Givani Lo Celso (76)

Publik 41 290

 
Víkingur
4-1
07 Vestur

TB/FCS/Royn
0-1
HB

2-0
EB/Streymur

B36
2-1
AB

NSÍ
1-0
Skála

 
Chikhura
0-0
Samtredia

Saburtalo
2-0
Torpedo Kutaisi

 
Glacis United
3-0
Lynx

 
AEK
2-0
Levadiakos

Kerkyra
1-3
Asteras Tripolis

Apollon Smirnis
1-0
Olympiakos

Atromitos
4-1
Platanias

PAOK
2-1
Xanthi

Panaitolikos
1-0
Lamia

Panionios
0-3
Panathinaikos

PAS Giannina
0-0
AEL

 
Mästerskapsserien
Maccabi Netanya
1-5
Hapoel Be'er Sheva

 
Cagliari
0-0
Bologna

Udinese
1-2
Crotone

1-0 Kevin Lasagna (5)

1-1 Simeon Nwankwo (7)
1-2 Davide Faraoni (86)

Chievo
1-2
Internazionale

1-2 Mariusz Stępiński (90)

0-1 Mauro Icardi (50)
0-2 Ivan Perišić (61)

Lazio
4-0
Sampdoria

1-0 Sergej Milinković-Savić (32)
2-0 Stefan de Vrij (43)
3-0 Ciro Immobile (85)
4-0 Ciro Immobile (88)

 

Atalanta
2-1
Torino

1-0 Remo Freuler (53)
2-1 Robin Gosens (64)

1-1 Adam Ljajić (56)

Juventus
0-1
Napoli

 

0-1 Kalidou Koulibaly (90)

 
Perugia
2-3
Ternana

Pescara
3-2
Spezia

 
Tobol
1-1
Akzhayik

Kyzyl-Zhar
1-1
Atyrau

Zhetysu
2-1
Irtysh

Shakhter Karagandy
1-1
Aktobe

Kairat
4-1
Kaisar

Ordabasy
1-2
Astana

 
Llapi
1-3
Drita

Vllaznia
0-1
Prishtina

Besa Pejë
0-1
Drenica Skënderaj

Flamurtari
1-0
Vëllaznimi

 
Hajduk Split
1-2
Dinamo Zagreb

Lokomotiva Zagreb
0-0
Istra 1961

 
Valmiera/BSS
0-6
Rīgas FS

Spartaks Jūrmala
1-2
Ventspils

 
Žalgiris
1-1
Stumbras

 
Esch
1-2
Hostert

F91 Dudelange
3-2
UNA Strassen

Rodange
1-1
Victoria Rosport

Mondorf-les-Bains
0-1
Fola Esch

RM Hamm Benfica
1-2
Progrès Niederkorn

Differdange 03
0-2
UT Pétange

Jeunesse d'Esch
1-2
Racing

 
Rabotnički
4-0
Pelister

Skopje
0-2
Akademija Pandev

Shkendija
2-0
Shkupi

Sileks
1-0
Renova

Pobeda
2-0
Vardar

 
Petrocub
3-0
Zaria

Milsami
1-0
Sfîntul Gheorghe

Sheriff
5-2
Dinamo-Auto

Zimbru
1-1
Speranţa Nisporeni

 
Final
AZ
0-3
Feyenoord

 

0-1 Nicolai Jørgensen (28)
0-2 Robin van Persie (57)
0-3 Jens Toornstra (90+3)

Publik 46 084 på Stadion Feijenoord, Rotterdam

 
Rosenborg
2-0
Start

Haugesund
1-0
Strømsgodset

Lillestrøm
0-1
Ranheim

Tromsø
4-1
Sandefjord

Kristiansund
1-1
Bodø/Glimt

Vålerenga
0-0
Molde

 
Mästerskapsserien
Wisła Kraków
0-1
Legia Warszawa

 
Nedflyttningsserien
Sandecja Nowy Sącz
3-1
Arka Gdynia

 
Tondela
3-0
Desportivo Aves

Chaves
2-1
Portimonense

Moreirense
2-1
Rio Ave

Sporting CP
1-0
Boavista

 
Mästerskapsserien
CSM Iaşi
1-1
CFR Cluj

 
Nedflyttningsserien
Juventus Bucureşti
0-3
Gaz Metan Mediaş

 
SKA Khabarovsk
0-1
Dinamo Moskva

Arsenal Tula
3-3
Zenit Sankt-Petersburg

Tosno
0-2
Amkar Perm

CSKA Moskva
2-1
FK Krasnodar

Lokomotiv Moskva
0-0
Ufa

 
Luzern
2-1
Zürich

Sion
2-2
Basel

Young Boys
4-1
Lausanne Sport

 
Mästerskapsserien
Vojvodina
0-2
Spartak Subotica

Partizan
2-1
Čukarički

 
Nedflyttningsserien
Bačka Palanka
1-1
Mačva Šabac

Borac Čačak
0-2
Mladost Lučani

 
Mästerskapsserien
Rangers
2-1
Hearts

 
Mästerskapsserien
Žilina
2-3
DAC Dunajská Streda

Trenčín
1-3
Slovan Bratislava

 
Triglav
2-2
Ankaran Hrvatini

Celje
1-1
Olimpija

Domžale
3-9
Rudar

 
Girona
0-2
Espanyol

 

0-1 Gerard Moreno (43)
0-2 Gerard Moreno (55)

Publik 12 313

Málaga
2-0
Real Sociedad

1-0 Adrián (11)
2-0 Youssef En-Nesyri (35)

 

Publik 14 102

Las Palmas
0-4
Deportivo Alavés

 

0-1 Munir (51)
0-2 Munir (73)
0-3 Álvaro Medrán (79)
0-4 Rubén Sobrino (90+1)

Publik 7 143

Atlético Madrid
0-0
Real Betis

Publik 54 594

 
Alcorcón
0-0
Osasuna

Barcelona B
2-3
Rayo Vallecano

Cádiz
0-0
Sporting Gijón

Lugo
1-1
Lorca

Granada
3-3
Cultural Leonesa

 
Häcken
2-2
Hammarby

1-0 Paulinho Guerreiro (11)
2-2 Moestafa El Kabir (54)

1-1 Nikola Đurđić (32)
1-2 Nikola Đurđić (33)

Publik 4 410

Dalkurd
2-2
GIF Sundsvall

1-0 Yukiya Sugita (13)
2-0 Mohamed Buya Turay (16)

2-1 Linus Hallenius (31)
2-2 Romain Gall (70)

Publik 1 099

AIK
2-0
IFK Göteborg

1-0 Stefan Silva (20)
2-0 Kristoffer Olsson (50)

 

Publik 19 619

Trelleborg
0-1
Kalmar FF

 

0-1 Hiago (61)

Publik 2 189

 
Jönköpings Södra
0-1
Öster

 

0-1 Carl Johansson (34)

Publik 2 261

Norrby
0-2
Gefle

 

0-1 Adam Bergmark-Wiberg (60)
0-2 Anton Kralj (84)

Publik 963

Falkenberg
3-1
Frej

1-0 Per Karlsson (73)
2-0 Chisom Egbuchunam (75)
3-1 Chisom Egbuchunam (90+2)

2-1 Nsima Peter (89)

Publik 2 211

 
Karviná
1-1
Teplice

Slovan Liberec
0-0
Slavia Praha

 
Akhisarspor
1-1
Göztepe

Konyaspor
2-0
Kasımpaşa

Beşiktaş
3-1
Yeni Malatyaspor

 
Augsburg
2-0
Mainz 05

1-0 M Gregoritsch (29)
2-0 Alfredh Finnbogason (90+2)

 

Publik 29 110

1. FC Köln
2-2
Schalke 04

1-2 Leonardo Bittencourt (26)
2-2 Marcel Risse (83)

0-1 Breel Embolo (4)
0-2 Yevgeni Konoplyanka (23)

Publik 50 000

 
Fortuna Düsseldorf
3-0
Ingolstadt

1. FC Kaiserslautern
0-1
Dynamo Dresden

Erzgebirge Aue
1-3
MSV Duisburg

 
Mästerskapsserien
Zorya Luhansk
3-1
Mariupol

Veres Rivne
1-4
Dynamo Kyiv

 
Nedflyttningsserien
Olimpik Donetsk
0-2
Karpaty Lviv

 
Tarpeda
0-1
Neman Grodno

Isloch
0-0
Gorodeya

Dinamo Brest
2-2
Smolevichy-STI

 
Salzburg
3-1
Rheindorf Altach

Rapid Wien
4-1
Admira