ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 21 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

66

tävlingar

182

matcher

182

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kamza
2-1
Lushnja

Vllaznia Shkodër
0-2
Luftëtari Gjirokastër

 
Mästerskapsserien
FC Santa Coloma
0-1
Sant Julià

 
Shirak
4-1
Ararat

 
Keşlə
2-1
Zira

 
Mästerskapsserien
Genk
2-1
Anderlecht

 
Nedflyttningsserien
Leuven
3-1
Royal Excel Mouscron

Waasland-Beveren
0-1
Lierse

Sint-Truiden
2-3
Eupen

 
Mästerskapsserien
Radnik Bijeljina
1-2
Zrinjski

Krupa na Vrbasu
2-0
Željezničar

 
Nedflyttningsserien
Čelik
1-1
Borac Banja Luka

Vitez
1-2
Mladost Doboj Kakanj

 
Mästerskapsserien
Levski Sofia
2-0
Vereya

Botev Plovdiv
2-4
Ludogorets

Beroe
1-1
CSKA Sofia

 
Mästerskapsserien
Omonia
1-2
AEL

 
Nedflyttningsserien
Nea Salamis
4-1
Doxa

Ermis
0-1
Paphos

 
Mästerskapsserien
FC København
4-1
Horsens

 
West Bromwich Albion
2-2
Liverpool

1-2 Jake Livermore (79)
2-2 Salomon Rondón (88)

0-1 Daniel Ings (4)
0-2 Mohamed Salah (72)

Publik 24 520

Watford
0-0
Crystal Palace

Publik 20 401

 
Birmingham City
2-1
Sheffield United

Bolton Wanderers
0-4
Wolverhampton Wanderers

Brentford
2-1
Queens Park Rangers

Bristol City
5-5
Hull City

Derby County
1-2
Middlesbrough

Ipswich Town
0-4
Aston Villa

Leeds United
2-1
Barnsley

Preston North End
0-0
Norwich City

Sheffield Wednesday
3-0
Reading

Sunderland
1-2
Burton Albion

Cardiff City
2-1
Nottingham Forest

 
Wimbledon
2-2
Oldham Athletic

Doncaster Rovers
0-1
Oxford United

Fleetwood Town
0-4
Wigan Athletic

Gillingham
0-3
Blackpool

Northampton Town
2-0
Plymouth Argyle

Portsmouth
0-1
Charlton Athletic

Rochdale
1-1
Bradford City

Rotherham United
2-0
Bristol Rovers

Scunthorpe United
1-0
Walsall

Shrewsbury Town
1-1
Bury

Southend United
4-0
Milton Keynes Dons

 
Barnet
2-0
Newport County

Cambridge United
4-3
Cheltenham Town

Carlisle United
1-1
Luton Town

Crewe Alexandra
1-0
Morecambe

Exeter City
2-2
Crawley Town

Forest Green Rovers
4-1
Chesterfield

Lincoln City
2-1
Colchester United

Mansfield Town
1-1
Port Vale

Notts County
4-1
Yeovil Town

Swindon Town
0-1
Grimsby Town

Wycombe Wanderers
0-4
Accrington Stanley

 
Semifinal
Manchester United
2-1
Tottenham Hotspur

1-1 Alexis Sánchez (24)
2-1 Ander Herrera (62)

0-1 Bamidele Alli (11)

Publik 84 667 på Wembley Stadium, London

 
Tulevik
0-3
Flora

Kuressaare
0-6
Nõmme Kalju

Trans
2-2
Tallinna Kalev

 
SJK
2-0
Honka

Inter Turku
1-2
TPS

HJK
1-2
KuPS

Lahti
2-0
Ilves

 
Olympique Marseille
5-1
Lille

Amiens
3-1
Strasbourg

EA Guingamp
3-1
Monaco

Metz
1-1
Caen

Toulouse
2-0
Angers

 
Nancy
2-1
Auxerre

 
Sioni
1-2
Dinamo Tbilisi

Dila
2-2
Rustavi

 
Sligo Rovers
0-0
St Patrick's Athletic

 
Andra omgången
Skallagrímur
0-9
Reynir

Einherji
1-0
Leiknir Fáskrúðsfjörður

Magni
5-0
KF

Fram
10-0
GG

 
Mästerskapsserien
Maccabi Tel Aviv
2-0
Bnei Yehuda

 
Nedflyttningsserien
Ironi Kiryat Shmona
2-0
Bnei Sakhnin

Maccabi Petah Tikva
0-1
Maccabi Haifa

Hapoel Ashkelon
0-2
Hapoel Acre

 
SPAL
0-3
Roma

 

0-1 Francesco Vicari (självmål, 33)
0-2 Radja Nainggolan (52)
0-3 Patrik Schick (59)

Sassuolo
1-0
Fiorentina

1-0 Matteo Politano (41)

Utvisning Bryan Dabo (30)

Milan
0-1
Benevento

 

0-1 Pietro Iemmello (29)
Utvisning Cheick Diabaté (80)

 
Cremonese
1-2
Ascoli

Palermo
3-0
Avellino

Foggia
1-1
Bari 1908

Parma
2-1
Carpi

Brescia
0-0
Cesena

Salernitana
1-3
Cittadella

Virtus Entella
3-2
Pro Vercelli

Novara
1-3
Venezia

 
Gjilani
2-0
Trepça'89

Feronikeli
0-0
Liria Prizren

 
Rijeka
1-0
Osijek

 
Jelgava
0-1
Riga

 
Hibernians
1-0
Balzan

Birkirkara
4-2
Hamrun Spartans

Valletta
2-1
Gzira United

Lija Athletic
2-6
Floriana

 
Petrovac
2-0
Rudar

Grbalj
1-1
Dečić

Mladost
1-1
Budućnost

Zeta
0-2
Kom

Iskra
0-1
Sutjeska

 
Mästerskapsserien
Crusaders
1-1
Cliftonville

Glenavon
0-0
Ballymena United

Linfield
2-2
Coleraine

 
Nedflyttningsserien
Ards
1-1
Ballinamallard United

Dungannon Swifts
4-2
Warrenpoint Town

Glentoran
1-2
Carrick Rangers

 
Brann
3-0
Stabæk

 
Mästerskapsserien
Górnik Zabrze
0-1
Wisła Płock

Korona Kielce
0-3
Jagiellonia Białystok

 
Nedflyttningsserien
Piast Gliwice
0-0
Pogoń Szczecin

 
Paços de Ferreira
1-1
Belenenses

Feirense
2-1
Vitória Guimarães

Estoril
1-2
Benfica

 
Mästerskapsserien
Viitorul
2-2
Steaua Bucureşti

 
Nedflyttningsserien
Concordia Chiajna
0-1
Voluntari

 
Rubin Kazan
1-1
Rostov

Anzhi
0-1
Ural

 
Grasshopper
4-3
Lugano

St. Gallen
0-1
Thun

 
Mästerskapsserien
Radnički Niš
1-3
Crvena Zvezda

 
Nedflyttningsserien
Rad Beograd
2-1
Radnik Surdulica

Javor Ivanjica
1-0
Zemun

 
Mästerskapsserien
Hibernian
2-1
Celtic

Kilmarnock
0-2
Aberdeen

 
Nedflyttningsserien
Dundee
2-1
St. Johnstone

Partick Thistle
2-1
Hamilton Acade…

Ross County
0-0
Motherwell

 
Mästerskapsserien
Ružomberok
0-0
Spartak Trnava

 
Nedflyttningsserien
Senica
1-0
Podbrezová

Zlaté Moravce
2-2
Zemplín Michalovce

 
Aluminij
0-2
Maribor

Gorica
2-0
Krško

 
Eibar
0-1
Getafe

 

0-1 Mathias Olivera (23)

Publik 4 860

Celta de Vigo
1-1
Valencia

1-1 Maximiliano Gómez (63)

0-1 Santi Mina (59)

Publik 17 316

 
Real Zaragoza
2-1
Almería

Gimnàstic Tarragona
0-0
Numancia

Albacete
0-1
Reus Deportiu

Tenerife
2-4
Huesca

 
Final
Sevilla
0-5
Barcelona

 

0-1 Luis Suárez (14)
0-2 Lionel Messi (31)
0-3 Luis Suárez (40)
0-4 Iniesta (52)
0-5 Philippe Coutinho (straff, 69)

Publik på Estadio Wanda Metropolitano, Madrid

 
Östersund
0-2
Örebro

 

0-1 Daniel Björnkvist (40)
0-2 Isaac Boye (90)

Publik 5 143

 
Örgryte
2-0
Halmstad

1-0 Simon Nilsson (18)
2-0 Gustav Ludwigson (41)

 

Publik 2 373

Degerfors
2-1
Landskrona BoiS

1-1 Sargon Abraham (57)
2-1 Erik Björndahl (90)

0-1 Viktor Svensson (25)

Publik 1 884

 
Sigma Olomouc
1-0
Baník Ostrava

Slovácko
2-0
Dukla Praha

Bohemians 1905
1-1
Vysočina Jihlava

Mladá Boleslav
0-1
Zlín

Zbrojovka Brno
1-3
Viktoria Plzeň

 
Kardemir Karabükspor
1-4
Bursaspor

Gençlerbirliği
0-3
Osmanlıspor

Trabzonspor
0-2
Sivasspor

Alanyaspor
2-3
Galatasaray

 
RB Leipzig
2-5
1899 Hoffenheim

Eintracht Frankfurt
0-3
Hertha BSC

Hamburger SV
1-0
Freiburg

Hannover 96
0-3
Bayern München

VfB Stuttgart
2-0
Werder Bremen

Borussia Dortmund
4-0
Bayer Leverkusen

 
Union Berlin
1-1
Heidenheim

Sandhausen
1-1
Darmstadt 98

Jahn Regensburg
3-1
St. Pauli

 
Mästerskapsserien
Shakhtar Donetsk
4-2
Vorskla Poltava

 
Nedflyttningsserien
Stal Kamianske
1-1
Zirka Kropyvnytskyi

Chornomorets Odesa
1-3
Oleksandria

 
Honvéd
0-0
Újpest

Vasas
0-0
Mezőkövesd-Zsóry

Ferencváros
2-2
Paksi SE

Diósgyőr
0-1
Puskás

Szombathelyi Haladás
0-0
Balmazújváros Sport

Videoton
1-0
Debrecen

 
Luch Minsk
0-3
Slutsk

Dinamo Minsk
2-1
Gomel

Torpedo BelAZ
2-1
Minsk

 
Mästerskapsserien
Cardiff MU
4-3
Bala Town

 
Nedflyttningsserien
Llandudno
2-3
Barry Town United

Newtown
3-0
Prestatyn Town

 
Wolfsberger AC
2-1
Sturm Graz

Mattersburg
1-1
St. Pölten

LASK Linz
1-0
Austria Wien