ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 19 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

17

tävlingar

31

matcher

31

resultat

18

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Club Brugge
6-0
Sporting Charleroi

 
Nedflyttningsserien
Etar
4-2
Septemvri Sofia

Dunav 2010
1-0
Lokomotiv Plovdiv

 
Mästerskapsserien
Midtjylland
2-3
Brøndby

1-0 Gustav Wikheim (14)
2-0 Gustav Wikheim (17)

2-1 Kamil Wilczek (28)
2-2 Kamil Wilczek (80)
2-3 Anthony Jung (84)

Publik 11 321

 
Nedflyttningsserien
Silkeborg
2-0
Hobro

1-0 Vladimir Rodić (51)
2-0 Jens Gammelby (62)

 

Publik 1 762

Lyngby
1-1
SønderjyskE

Utvisning Mathias Hebo (44)
1-1 Anders Egholm (självmål, 71)

0-1 Mads Hvilsom (69)

Publik 1 491

 
Burnley
1-2
Chelsea

1-1 Ashley Barnes (64)

0-1 Kevin Long (självmål, 20)
1-2 Viktor Moses (69)

Publik 21 264

Leicester City
0-0
Southampton

Publik 31 160

 
Blackburn Rovers
3-1
Peterborough United

 
Gibraltar Phoenix
0-2
Lincoln Red Imps

 
Andra omgången
ÍA
8-0
ÍH

Afturelding
8-2
KV

Haukar
3-1
Vestri

KFG
0-5
Víkingur Ólafsvík

 
Valur
2-1
ÍBV

1-0 Patrick Pedersen (29)
2-0 Bjarni Eiriksson (39)

2-1 Kaj í Bartalsstovu (43)

Publik på Vodafonevöllurinn , Reykjavik

 
Slaven Koprivnica
3-3
Inter Zaprešić

 
Utrecht
1-1
Groningen

1-0 Willem Janssen (8)

1-1 Tom van Weert (straff, 73)

Publik 19 540

Ajax
4-1
VVV

1-1 David Neres (45)
2-1 David Neres (45+3)
3-1 Klaas Jan Huntelaar (59)
4-1 Hakim Ziyech (79)

0-1 Ralf Seuntjens (43)

Publik 52 145

 
Första omgången
Melbo IL
1-4
Bodø/Glimt

Lokomotiv Oslo
0-3
KFUM

Trygg/Lade
2-4
Rosenborg

 
Semifinal, match 1:2
Universitatea Craiova
5-1
Botoşani

1-0 Alexandru Băluță (13)
2-0 Alexandru Băluță (31)
3-1 Gustavo Di Mauro (straff, 45)
4-1 Alexandru Mitriță (65)
5-1 Alexandru Băluță (83)

2-1 Florin Acsinte (35)

 
Lausanne Sport
0-1
Luzern

 

0-1 Pascal Schürpf (82)

 
Real Sociedad
3-0
Atlético Madrid

1-0 Willian José (27)
2-0 Juanmi (80)
3-0 Juanmi (90+2)

 

Publik 21 404

Deportivo Alavés
1-2
Girona

1-2 Tomás Pina (90)

0-1 Aleix García (59)
0-2 Christian Stuani (straff, 86)

Publik 18 366

Levante
1-0
Málaga

1-0 Emmanuel Boateng (90+3)

 

Publik 17 372

Real Betis
1-0
Las Palmas

1-0 Junior Firpo (90+4)

Utvisning Míchel (86)

Publik 45 151

 
Hammarby
2-1
IFK Norrköping

1-0 Muamer Tankovic (3)
2-0 Pa Dibba (28)

2-1 Simon Thern (82)

Publik 21 337

IFK Göteborg
1-0
Dalkurd

1-0 Gustav Engvall (45+1)

 

Publik 9 165

Brommapojkarna
0-2
Elfsborg

 

0-1 Issam Jebali (74)
0-2 Per Frick (88)

Publik 1 345

 
Semifinal, match 2:2
Fenerbahçe
Avbr
Beşiktaş

 

Utvisning Pepe (30)