ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 11 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

16

tävlingar

27

matcher

27

resultat

13

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 2:2
Bayern München
0-0
Sevilla

Information Bayern München vidare med sammanlagt 2-1.

Real Madrid
1-3
Juventus

1-3 Cristiano Ronaldo (straff, 90+7)

0-1 Mario Mandžukić (2)
0-2 Mario Mandžukić (37)
0-3 Blaise Matuidi (60)

Information Real Madrid vidare med sammanlagt 4-3.

 
Semifinal, match 1:2
Zvijezda '09 Brgule
0-4
Krupa na Vrbasu

Željezničar
0-0
Sloboda Tuzla

 
Semifinal, match 1:2
CSKA Sofia
0-2
Levski Sofia

 

0-1 Sergiu Buș (7)
0-2 Sergiu Buș (46)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Apollon
2-1
Anorthosis

1-0 Fotios Papoulis (11)
2-0 Antonio Jakoliš (70)

2-1 Erwin Koffi (90)

Publik 4 261

Information Apollon vidare med sammanlagt 3-2.

 
Kvartsfinal
Fredericia
3-1
AaB

1-0 Dennis Høegh (15)
2-0 Denis Fazlagic (39)
3-0 Dennis Høegh (45)

3-1 Frederik Børsting (59)

 
Wolverhampton Wanderers
2-0
Derby County

1-0 Diogo Jota (6)
2-0 Rúben Neves (51)

 

Publik 28 503

 
Oldham Athletic
1-1
Walsall

1-1 Duckens Nazon (45)

0-1 Jack Fitzwater (34)

Publik 3 424

 
Eschen/Mauren III
1-6
Balzers

 
Atlantas
2-5
Žalgiris

Stumbras
0-1
Palanga

 
Fola Esch
4-1
Hostert

UT Pétange
1-3
Progrès Niederkorn

F91 Dudelange
4-0
RM Hamm Benfica

Mondorf-les-Bains
0-0
Jeunesse d'Esch

UNA Strassen
0-1
Racing

Differdange 03
5-1
Rodange

Esch
0-2
Victoria Rosport

 
Semifinal, match 2:2
Renova
0-2
Shkendija

Information Shkendija vidare med sammanlagt 3-1.

Akademija Pandev
2-1* f
Pelister

Information Pelister vidare med sammanlagt 3-3 och 3-2 på straffar.

 
Sandefjord
1-2
Ranheim

1-0 Mohamed Ofkir (30)

1-1 Christian Rismark (78)
1-2 Andreas Helmersen (89)

Publik 2 461

Tromsø
3-1
Strømsgodset

1-0 Runar Espejord (7)
2-0 Kent Antonsen (35)
3-0 Daniel Berntsen (69)

3-1 Amahl Pellegrino (79)

 
Triglav
0-5
Maribor

 

0-1 Luka Zahovič (13)
0-2 Jan Mlakar (straff, 19)
0-3 Vlado Šmit (självmål, 40)
0-4 Marcos Tavares (76)
0-5 Luka Zahovič (88)

 
Semifinal, match 2:2
Celje
0-1
Olimpija

 

0-1 Aris Zarifovič (42)

Information Olimpija vidare med sammanlagt 3-1.

 
IFK Värnamo
1-2
GAIS

1-1 Alexander Achinioti-Jönsson (84)

0-1 Jesoer Westermark (47)
1-2 Dusan Djuric (90+1)

Publik 1 294

 
Honvéd
1-4
Videoton

1-2 Davide Lanzafame (56)

0-1 Boban Nikolov (35)
0-2 Danko Lazović (54)
1-3 Paulo Vinícius (65)
1-4 Danko Lazović (80)