ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 9 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

23

tävlingar

27

matcher

27

resultat

24

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Flamurtari
0-3
Skënderbeu Korçë

 

0-1 Ali Sowe (1)
0-2 Bruno Dita (12)
0-3 Enis Gavazaj (48)

 
Nedflyttningsserien
Vitez
0-4
Čelik

 

0-1 Stevo Nikolić (16)
-2 Nemanja Anđušić (44)
0-3 Stevo Nikolić (53)
0-4 Stevo Nikolić (90)

 
Nedflyttningsserien
Etar
2-1
Dunav 2010

1-0 Alioune Badara (48)
2-0 Veljko Batrović (52)

2-1 Ismail Isa (74)

Septemvri Sofia
0-0
Lokomotiv Plovdiv

 
Mästerskapsserien
Midtjylland
3-2
FC København

1-2 Tim Sparv (54)
2-2 Erik Sviatchenko (60)
3-2 Artem Dovbyk (79)

0-1 Federico Santander (12)
0-2 Viktor Fischer (50)

Publik 9 755

 
Lens
1-1
Nancy

1-1 Walid Mesloub (30)

0-1 Arnaud Nordin (1)

 
Kvartsfinal
Europa
5-0
Gibraltar Phoenix

 
Andra omgången
St. Patrick's Athletic
4-4* f
Dundalk

1-2 Chris Fagan (58)
2-1 Graham Kelly (60)
3-1 Michael Leahy (96)
4-3 Michael Leahy (104)

0-1 Marco Tagbajumi (2)
0-2 Ronan Murray (44)
3-3 Michael Leahy (självmål, 101)
4-4 Dane Massey (120+1)

Information Dundalk vidare efter 8-7 på straffar.

Limerick
0-1
Cobh Ramblers

 

0-1 Ben O'Riordan (90)

 
Första omgången
Drogheda United
3-2
St. Mochta's

1-1 Mark Doyle (28)
2-1 Eoin McPhillips (30)
3-1 Stephen Meaney (40)

0-1 Dean Kelly (straff, 19)
3-2 Philip Hughes (89)

 
Final
Valur
4-2
Grindavík

 
Mästerskapsserien
Maccabi Tel Aviv
0-1
Hapoel Be'er Sheva

 

0-1 Hanan Maman (35)

 
Avellino
2-0
Perugia

1-0 Luigi Castaldo (26)
2-0 Luigi Castaldo (57)

 

 
Flamurtari
0-2
Prishtina

 
Lillestrøm
1-0
Start

1-0 Thomas Olsen (32)

 

Publik 3 925

 
Moreirense
1-0
Boavista

1-0 Neto (52)

 

 
Mästerskapsserien
Steaua Bucureşti
2-0
Universitatea Craiova

1-0 Marko Momčilović (6)
2-0 Florin Tănase (straff, 51)

 

 
Nedflyttningsserien
Gaz Metan Mediaş
1-1
Poli Timişoara

1-0 João Diogo (83)

1-1 A Ciucur (88)

Juventus Bucureşti
0-2
Sepsi

 

0-1 Marko Simonovski (53)
0-2 Ibrahima Tandia (straff, 90+3)

 
CSKA Moskva
1-2
Dinamo Moskva

1-2 Fedor Chalov (60)

0-1 Aleksandr Tashaec (11)
0-2 Aleksandr Tashaec (49)

Publik 19 054

 
Villarreal
1-3
Athletic Club

1-2 Carlos Bacca (67)
Utvisning Álvaro González (89)

0-1 Iñigo Córdoba (4)
0-2 Iñaki Williams (51)
1-3 Muniain (87)

Publik 14 879

 
Malmö FF
1-1
AIK

1-1 Markus Rosenberg (straff, 44)
Utvisning Franz Brorsson (58)

0-1 Henok Goitom (12)

Publik 20 072

Brommapojkarna
2-0
Häcken

1-0 Bajram Ajeti (19)
2-0 Petar Petrovic (89)

Utvisning Alexander Falsetas (42)
Utvisning Daleho Irandust (67)

Publik 1 525

 
Brage
4-2
Gefle

1-0 Simon Alexandersson (20)
2-0 Anton Lundin (22)
3-0 Mihlali Mayambela (77)
4-2 Simon Alexandersson (straff, 90+3)

3-1 Adam Bergmark-Wiberg (85)
3-2 Adam Bergmark-Wiberg (86)

Publik 1 162

 
Gençlerbirliği
1-0
Galatasaray

1-0 Alper Uludağ (90+2)

 

 
RB Leipzig
1-4
Bayer Leverkusen

1-0 Marcel Sabitzer (17)

1-1 Kai Havertz (45)
1-2 Julian Brandt (51)
1-3 Panagiotis Retsos (56)
1-4 Kevin Volland (69)

Publik 35 617

 
Nedflyttningsserien
Karpaty Lviv
2-1
Zirka Kropyvnytskyi

1-0 Oleksii Hutsuliak (23)
2-1 Sergiy Myakushko (65)
Utvisning Ivan Lobay (54)

1-1 Dmytro Bilonog (50)
Utvisning Arman Hovhannisyan (58)
Utvisning Ivan Tsyupa (74)