ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 7 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

60

tävlingar

214

matcher

214

resultat

28

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Vllaznia Shkodër
4-0
Lushnja

Luftëtari Gjirokastër
0-0
Teuta Durrës

 
Mästerskapsserien
Lusitanos
0-1
FC Santa Coloma

 
Pyunik
2-1
Gandzasar

Alashkert
2-1
Ararat

 
Kapaz
1-1
Keşlə

Qarabağ
1-0
Səbail

 
Mästerskapsserien
Genk
1-0
Standard Liège

 
Nedflyttningsserien
Beerschot-Wilrijk
2-2
Lokeren

Leuven
1-2
Lierse

Oostende
1-1
Eupen

Sint-Truiden
4-0
Antwerp

 
Nedflyttningsserien
Mladost Doboj Kakanj
1-1
Sloboda Tuzla

Borac Banja Luka
0-0
GOŠK Gabela

 
Nedflyttningsserien
Lyngby
2-2
OB

 
Everton
0-0
Liverpool

Publik 39 220

Bournemouth
2-2
Crystal Palace

1-1 Lys Mousset (65)
2-2 Joshua King (89)

0-1 Luka Milivojević (47)
1-2 Wilfred Zaha (75)

Publik 10 730

Brighton & Hove Albion
1-1
Huddersfield Town

1-0 Jonas Lössl (självmål, 29)
Utvisning Davy Pröpper (74)

1-1 Steve Mounié (32)

Publik 30 501

Leicester City
1-2
Newcastle United

1-2 Jamie Vardy (83)

0-1 Jonjo Shelvey (18)
0-2 Ayoze Pérez (75)

Publik 32 066

Stoke City
1-2
Tottenham Hotspur

1-1 Mame Diouf (57)

0-1 Christian Eriksen (52)
1-2 Christian Eriksen (63)

Publik 29 515

Watford
1-2
Burnley

1-0 Roberto Pereyra (61)

1-1 Samuel Vokes (70)
1-2 Jack Cork (73)

Publik 20 044

West Bromwich Albion
1-1
Swansea City

1-0 Jay Rodriguez (54)

1-1 Tammy Abraham (75)

Publik 23 297

Manchester City
2-3
Manchester United

1-0 Vincent Company (25)
2-0 İ Gündoğan

2-1 Paul Pogba (53)
2-2 Paul Pogba (55)
2-3 Chris Samlling (69)

 
Barnsley
3-2
Sheffield United

Norwich City
3-1
Aston Villa

Birmingham City
1-1
Burton Albion

Brentford
1-0
Ipswich Town

Derby County
3-0
Bolton Wanderers

Hull City
4-0
Queens Park Rangers

Leeds United
1-1
Sunderland

Middlesbrough
2-0
Nottingham Forest

Millwall
2-0
Bristol City

Reading
1-0
Preston North End

Sheffield Wednesday
0-1
Fulham

 
Wimbledon
1-1
Scunthorpe United

Blackburn Rovers
1-0
Southend United

Blackpool
5-0
Bradford City

Bristol Rovers
1-1
Charlton Athletic

Gillingham
0-0
Doncaster Rovers

Oxford United
0-0
Oldham Athletic

Plymouth Argyle
2-1
Peterborough United

Rochdale
3-3
Portsmouth

Rotherham United
3-2
Fleetwood Town

Walsall
1-0
Bury

Wigan Athletic
5-1
Milton Keynes Dons

 
Barnet
1-0
Forest Green Rovers

Cambridge United
2-3
Exeter City

Cheltenham Town
3-0
Morecambe

Colchester United
0-1
Accrington Stanley

Grimsby Town
1-0
Chesterfield

Mansfield Town
3-4
Crewe Alexandra

Newport County
0-1
Stevenage

Notts County
2-1
Coventry City

Port Vale
1-2
Crawley Town

Swindon Town
0-0
Carlisle United

Yeovil Town
0-3
Luton Town

 
Vaprus
0-5
FCI Levadia

Paide
3-1
Kuressaare

Flora
0-0
Trans

Tulevik
0-2
Tammeka

 
VPS
2-0
Inter Turku

SJK
0-1
PS Kemi

 
Monaco
2-1
Nantes

1-1 Radamel Falcao (42)
2-1 Rony Lopes (45)

0-1 Adrien Thomasson (32)

Amiens
3-0
Caen

1-0 Bakaye Dibassy (20)
2-0 Serge Gakpé (30)
3-0 Moussa Kontaé (53)

 

Angers
1-1
Strasbourg

1-0 Karl Toko Ekambi (6)

1-1 Jonas Martin (straff, 71)

Girondins Bordeaux
2-1
Lille

1-1 Francois Kamano (42)
2-1 Francois Kamano (45)

0-1 Lebo Mothiba (13)
Utvisning Thiago Mendes (63)

EA Guingamp
4-0
Troyes

1-0 Nicolas Benezet (23)
2-0 Ludovic Blas (47)
3-0 Yeni N'Gbakoto (79)
4-0 Jimmy Briand (90+2)

 

Toulouse
0-1
Dijon

 

0-1 Kwon Chang-Hoon (10)

 
Stade Reims
Inst
Le Havre

 
Skála
3-0
TB/FCS/Royn

 
Manchester 62
1-2
Lynx

St Joseph's
4-2
Lincoln Red Imps

 
Sligo Rovers
0-2
Derry City

 
Maccabi Petah Tikva
2-0
Ironi Kiryat Shmona

Hapoel Ra'anana
1-1
Hapoel Acre

Hapoel Ashkelon
2-0
Bnei Sakhnin

Ashdod
2-1
Maccabi Haifa

 
Benevento
2-4
Juventus

1-1 Cheick Diabaté (24)
2-2 Cheick Diabaté (51)

0-1 Paulo Dybala (16)
Paulo Dybala (straff, 45+3)
2-3 Paulo Dybala (straff, 74)
2-4 Douglas Costa (82)

SPAL
1-1
Atalanta

1-0 Thiago Cionek (39)

1-1 Marten de Roon (straff, 78)

Roma
0-2
Fiorentina

 

0-1 Marco Benassi (7)
0-2 Giovanni Simeone (39)

Sampdoria
0-0
Genoa

 
Ascoli
2-0
Carpi

Ternana
5-1
Cittadella

Spezia
1-1
Empoli

Cremonese
0-4
Foggia

Parma
2-0
Frosinone

Palermo
1-1
Pescara

Bari 1908
1-1
Salernitana

 
Zhetysu
1-0
Kaisar

Irtysh
1-6
Astana

Tobol
3-2
Atyrau

Shakhter Karagandy
2-1
Kyzyl-Zhar

Kairat
3-0
Akzhayik

Ordabasy
3-1
Aktobe

 
Feronikeli
0-0
Trepça'89

Besa Pejë
0-2
Drita

 
Rudeš
1-0
Osijek

Hajduk Split
1-0
Lokomotiva Zagreb

 
Spartaks Jūrmala
3-0
Metta/LU

 
Žalgiris
3-2
Trakai

 
Rabotnički
2-0
Sileks

Shkupi
Inst
Pelister

Akademija Pandev
1-1
Vardar

Pobeda
0-1
Skopje

Shkendija
5-0
Renova

 
Naxxar Lions
0-2
Gzira United

Lija Athletic
1-2
St. Andrews

Tarxien Rainbows
3-1
Balzan

Valletta
1-3
Hamrun Spartans

 
Sheriff
3-0
Speranţa Nisporeni

Dinamo-Auto
0-0
Zaria

Zimbru
1-1
Sfîntul Gheorghe

Petrocub
1-2
Milsami

 
Mladost
2-0
Rudar

Petrovac
0-1
Grbalj

Zeta
2-0
Dečić

Iskra
0-1
Budućnost

Sutjeska
0-1
Kom

 
NAC Breda
1-0
Vitesse

Roda JC
3-2
PEC Zwolle

AZ
2-3
PSV

Sparta Rotterdam
3-2
VVV

 
Mästerskapsserien
Coleraine
2-1
Cliftonville

Crusaders
1-1
Glenavon

Linfield
2-0
Ballymena United

 
Nedflyttningsserien
Ards
1-4
Glentoran

Ballinamallar…
2-0
Warrenpoint Town

Dungannon Swifts
2-0
Carrick Rangers

 
Vålerenga
1-4
Strømsgodset

 
Cracovia Kraków
2-2
Zagłębie Lubin

Jagiellonia Bi…
1-3
Wisła Płock

Lech Poznań
3-1
Górnik Zabrze

Lechia Gdańsk
4-2
Arka Gdynia

Legia Warszawa
3-0
Pogoń Szczecin

Piast Gliwice
1-1
Nieciecza

Sandecja Nowy Sącz
0-0
Wisła Kraków

Śląsk Wrocław
1-1
Korona Kielce

 
Tondela
2-2
Portimonense

Estoril
1-1
Marítimo

Feirense
2-2
Sporting Braga

Vitória Setúbal
1-2
Benfica

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
1-0
Voluntari

Dinamo Bucureşti
3-1
Concordia Chiajna

 
SKA Khabarovsk
0-2
Amkar Perm'

Rubin Kazan'
3-2
Akhmat Grozny

Zenit
1-2
Krasnodar

Arsenal Tula
2-1
Ufa

 
Första omgången, gruppspel
Cosmos
2-1
Tre Penne

 
Thun
1-0
Luzern

Zürich
1-1
Grasshopper

 
Hearts
2-0
Aberdeen

Partick Thistle
0-1
Kilmarnock

Rangers
4-0
Dundee FC

Ross County
1-1
Hibernian

St. Johnstone
0-0
Motherwell

 
Mästerskapsserien
Spartak Trnava
1-0
Slovan Bratislava

Ružomberok
1-2
Žilina

 
Nedflyttningsserien
Tatran Prešov
1-0
Zlaté Moravce

Senica
0-2
Zemplín Michalovce

Nitra
0-0
Podbrezová

 
Ankaran Hrvatini
0-2
Gorica

Maribor
3-2
Celje

Rudar
4-2
Aluminij

 
Deportivo Alavés
2-0
Getafe

1-0 Laguardia (48)
2-0 Munir (75)

 

Publik 18 241

Celta de Vigo
4-0
Sevilla

1-0 Guilherme Arana (självmål, 38)
2-0 Iago Aspas (57)
3-0 Iago Aspas (60)
4-0 Iago Aspas (78)

 

Publik 16 919

Real Betis
2-0
Eibar

1-0 Sergio León (21)
2-0 Arbilla (självmål, 50)

 

Publik 50 194

Barcelona
3-1
Leganés

1-0 Lionel Messi (27)
2-0 Lionel Messi (32)
3-1 Lionel Messi (87)

2-1 Nabil El Zhar (68)

Publik 72 126

 
Barcelona B
0-1
Cultural Leonesa

Granada
1-1
Osasuna

Alcorcón
0-1
Numancia

Real Zaragoza
1-0
Huesca

Albacete
0-1
Rayo Vallecano

 
Örebro
1-1
IFK Norrköping

 
Degerfors
1-2
Halmstad

Jönköpings Södra
0-2
Landskrona BoiS

Falkenberg
2-0
AFC Eskilstuna

 
Zbrojovka Brno
0-1
Slavia Praha

Sparta Praha
3-0
Dukla Praha

Mladá Boleslav
1-1
Jablonec

Zlín
0-2
Baník Ostrava

Sigma Olomouc
1-1
Vysočina Jihlava

Slovan Liberec
1-2
Teplice

 
Kardemir Karabükspor
1-2
Antalyaspor

Trabzonspor
4-0
Kayserispor

Beşiktaş
5-1
Göztepe

 
1. FC Köln
1-1
Mainz 05

1-0 Jonas Hector (7)

1-1 Pablo De Blasis (50)
Utvisning Giulio Donati (90+3)

Publik 50 000

Freiburg
0-2
Wolfsburg

 

0-1 Daniel Didavi (2)
0-2 Daniel Didavi (83)

Publik 24 000

Borussia Mönchengladbach
2-1
Hertha BSC

1-1 Thorgan Hazard (75)
2-1 Thorgan Hazard (straff, 79)

0-1 Salomon Kalou (40)

Publik 51 417

Augsburg
1-4
Bayern München

1-0 Niklas Süle (självmål, 18)

1-1 Corentin Tolisso (32)
1-2 James Rodríguez (38)
1-3 Arjen Robben (62)
1-4 Sandro Wagner (87)

Publik 30 660

Hamburger SV
3-2
Schalke 04

1-1 Filip Kostić (17)
2-1 Lewis Holtby (52)
3-2 Aaron Hunt (84)

0-1 Naldo (9)
2-2 Guido Burgstaller (63)

Publik 54 137

 
Union Berlin
0-0
MSV Duisburg

1. FC Nürnberg
3-2
Heidenheim

Erzgebirge Aue
2-1
St. Pauli

Holstein Kiel
0-0
Darmstadt 98

 
Mästerskapsserien
Vorskla Poltava
1-0
Mariupol

Dynamo Kyiv
4-0
Zorya Luhansk

Veres Rivne
0-2
Shakhtar Donetsk

 
Nedflyttningsserien
Oleksandria
2-0
Stal Kamianske

Chornomorets Odesa
3-1
Olimpik Donetsk

 
Ferencváros
3-0
Mezőkövesd-Zsóry

Diósgyőr
1-2
Szombathelyi Haladás

Honvéd
2-0
Balmazújváros Sport

Vasas
1-2
Puskás

Paksi SE
2-5
Debrecen

Videoton
3-0
Újpest

 
Mästerskapsserien
Prestatyn Town
Inst
Barry Town United

 
Semifinal
Connah's Quay
6-1
Bangor City

 
Sturm Graz
0-2
Austria Wien

Rheindorf Altach
1-2
Admira

Rapid Wien
2-1
St. Pölten

Wolfsberger AC
0-2
Mattersburg