ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 6 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

22

tävlingar

37

matcher

37

resultat

32

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Sporting Charleroi
1-2
Anderlecht

1-1 Amara Baby (47)

0-1 Ryota Morioka (3)
1-2 Łukasz Teodorczyk (straff, 64)

 
Mästerskapsserien
Botev Plovdiv
1-0
Levski Sofia

1-0 Stivan Petkov (79)

 

Ludogorets
3-2
CSKA Sofia

1-1 Jakub Świerczok (50)
2-2 Claudiu Keșerü (84)
3-2 Jakub Świerczok (88)

0-1 Kiril Despodov (45+2)
1-2 Ruben Pinto (71)

Vereya
0-3
Beroe

 

0-1 Martin Kamburov (17)
0-2 Borislav Tsonev (43)
0-3 Martin Kamburov (86)

 
Mästerskapsserien
Nordsjælland
3-1
AaB

1-1 Tobias Mikkelsen (20)
2-1 Mathias Jensen (straff, 28)
3-1 Mikkel Rygaard Jensen (50)

0-1 Jannik Pohl (8)

Publik 2 426

 
Cardiff City
0-1
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Rúben Neves (67)

Publik 29 317

 
Saint-Étienne
1-1
Paris Saint-Germain

1-0 Remy Cabella (17)

Utvisning Presnel Kimpembe (41)
1-1 Mathieu Debuchy (självmål, 90+2)

 
Bourg-en-Bresse
1-1
Tours

1-1 Yanis Merdji (81)
Utvisning Quentin Martin (90+5)

0-1 Gauthier Hein (33)
Utvisning Rayan Raveloson (59)

Publik 3 724

Stade brestois 29
3-1
Valenciennes

1-0 Mouhamadou Diallo (28)
2-1 Julian Faussurier (75)
3-1 Mathias Autret (90+4)

1-1 Saliou Ciss (35)

Publik 7 498

LB Châteauroux
0-2
Ajaccio

 

0-1 Ghislan Gimbert (15)
0-2 Kevin Lejeune (76)

Publik 3 709

Clermont
2-2
Chamois niortais

1-0 LudovicAjorque (11)
Utvisning Lorenzo Rajot (45)
2-0 Franck Honorat (75)

2-1 Goduine Koyalipou (77)
2-2 Goduine Koyalipou (90)

Publik 3 221

Gazélec Ajaccio
3-1
Auxerre

1-0 Ibrahima Touré (39)
2-0 Romain Armand (65)
3-1 Cafimipon (90+3)

2-1 Romain Philippoteaux (90+2)

Publik 2 919

Lorient
2-0
Paris FC

1-0 Sylvain Marveaux (straff, 52)
2-0 Alexis Claude Maurice (90+1)

Utvisning Herve Lybohy (49)

Publik 11 435

Quevilly Rouen
1-3
Nîmes Olympique

1-3 Jeff Louis (90+2)

0-1 Umut Bozok (straff, 43)
0-2 Umut Bozok (64)
0-3 Rachid Alooui (82)

Publik 3 089

Sochaux
3-2
Orléans

1-0 Alddo Kalulu (26)
2-1 Alddo Kalulu (55)
3-2 Axel Bakayoko (89)

1-1 Arthur Gomis (47)
2-2 Cedric Cambon (76)

Publik 6 486

 
Gibraltar United
2-0
Europa

 
Bohemians
0-0
Limerick

Dundalk
2-1
Shamrock Rovers

1-0 Robbie Benson (52)
2-0 Chris Shields (61)

2-1 Daniel Carr (75)

St Patrick's Athletic
5-0
Bray Wanderers

1-0 Jake Keegan (17)
2-0 Kevin Toner (36)
3-0 Conan Byrne (straff, 41)
4-0 Jake Keegan (59)
5-0 Dean Clarke (62)

 

Waterford
2-1
Cork City

1-1 Conor McCormack (självmål, 51)
2-1 Courtney Duffus (80)

0-1 Conor McCarthy (2)

 
Vllaznia
0-0
Liria Prizren

 
Cibalia
3-0
Inter Zaprešić

1-0 Marko Dabro (45)
2-0 Josip Barišić (73)
3-0 Ivan Miličević (90+2)

 

 
Jelgava
0-2
Ventspils

 
Esch
0-1
UNA Strassen

 
Senglea Athletic
5-2
Mosta

 
Excelsior
2-1
Willem II

1-1 Luigi Bruins (straff,28)
2-1 Stanley Elbers (45+1)

0-1 Fran Sol (14)
Utvisning Darryl Lachman (27)

Publik 4 400

 
Vitória Guimarães
3-0
Rio Ave

1-0 Marcelo (självmål, 22)
2-0 Jubal (29)
3-0 Rafael Martins (41)

 

 
CSM Iaşi
0-2
Viitorul

 

0-1 Mihai Voduț (59)
0-2 Ianis Hagi (86)

 
Deportivo La Coruña
3-2
Málaga

1-0 Lucas Pérez (straff, 6)
2-1 Adrián (70)
3-2 Adrián (85)

1-1 Diego Rolan (41)
2-2 Diego Rolan (73)

Publik 16 932

 
Cádiz
0-0
Almería

Publik 13 523

 
İstanbul Başakşehir
1-0
Yeni Malatyaspor

1-0 Eljero Elia (18)

 

 
Hannover 96
2-1
Werder Bremen

1-0 Martin Harnik (17)
2-0 F Klaus (42)

2-1 Ishak Belfodil (74)

Publik 49 000

 
Sandhausen
0-0
Greuther Fürth

Publik 6 013

Fortuna Düsseldorf
1-2
Bochum

1-2 Rouwen Hennings (straff,80)
Utvisning Kaan Ayhan (87)

0-1 Thomas Eisfeld (70)
0-2 Robbie Kruse (75)
Utvisning Thomas Eisfeld (87)

Publik 35 60

 
FK Minsk
0-2
BATE Borisov

 

0-1 Egidijus Vaitkūnas (självmål, 23)
0-2 Igor Stasevich (24)

Torpedo BelAZ
1-0
Smolevichy-STI

1-0 Pavel Dolgov (74)

 

Dnepr Mogilev
1-0
Gomel

1-0 Yevgeni Barsukov (74)