ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 5 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

9

tävlingar

24

matcher

23

resultat

23

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 1:2
RB Leipzig
1-0
Olympique Marseille

1-0 Timo Werner (45)

 

Arsenal
4-1
CSKA Moskva

1-0 Aaron Ramsey (9)
2-1 Alexandre Lacazette (straff, 23)
3-1 Aaron Ramsey (28)
4-1 Alexandre Lacazette (35)

1-1 Aleksandr Golovin (15)

Atlético Madrid
2-0
Sporting CP

1-0 Koke (1)
2-0 Antoine Griezmann (40)

 

Lazio
4-2
Salzburg

1-0 Senad Lulić (8)
2-1 Marco Parolo (49)
3-2 Felipe Anderson (74)
4-2 Ciro Immobile (76)

1-1 Valon Berisha (straff, 30)
2-2 Takumi Minamino (71)

 
Vitosha Bistritsa
1-3
OFK Pirin

1-0 Stefan Veselinov Hristov (26)

1-1 Florent Bojaj (45+1)
1-2 Florent Bojaj (70)
1-3 Anti Renja (83)

Slavia Sofia
1-1
Cherno More

1-1 Galin Ivanov (62)

0-1 Radoslav Vasilev (22)

 
Nedflyttningsserien
Ermis
3-2
Olympiakos

1-0 Juvhel Tsoumou (13)
2-1 Alfonso Artabe (52)
3-1 Alex Konstantinou (90+3)

1-1 Miguelito (26)
3-2 Luca Polizzi (90+5)

 
Kvartsfinal
SønderjyskE
0-1 f
Brøndby

 

0-1 Christian Nørgaard (118)

 
Chikhura
1-2
Dinamo Tbilisi

1-1 Giorgi Gabedava (18)

0-1 Nika Dzalamidze (4)
1-2 Otar Kiteishvili (22)

Kolkheti Poti
0-3
Dila

 

0-1 Alvin Fortes (56)
0-2 Mykola Kovtalyuk (64)
0-3 Aleksandr Kvakhadze (71)

Torpedo Kutaisi
1-0
Samtredia

1-0 Beka Tughushi (70)

 

 
Lions Gibraltar
20:30
Gibraltar Phoenix

 
Palanga
1-0
Kauno Žalgiris

1-0 Gvidas Juška (75)

 

Sūduva
2-1
Atlantas

1-0 Josip Tadic (15)
2-0 Ovidijus Verbickas (69)
Utvisning Semir Kerla (86)

2-1 Donatas Kazlauskas (80)

 
Mačva Šabac
2-1
Mladost Lučani

1-0 Miloš Adamović (51)
2-0 Milo Adamović (56)

2-1 Filip Pejović (självmål, 60)

Publik 700

Crvena Zvezda
3-1
Zemun

1-0 El Fardou Mohamed Ben (4)
2-0 Aleksandar Pešić (12)
3-0 El Fardou Mohamed Ben (18)

3-1 Miljan Vukadinovič (51)

Publik 9 500

Napredak
3-1
Radnički Niš

1-0 Ibrahima N'Diaye (16)
2-1 Anes Rušević (81)
3-1 Anes Rušević (83)

1-1 Slaviša Stojanović (34)
Utvisning Aleksandar Jovanović (72)

Publik 2 500

Vojvodina
2-1
Rad Beograd

1-1 Marko Putinčanin (71)
2-1 Lazar Arsić (90+1)

0-1 Đorđe Denić (28)

Publik 500

Voždovac
0-0
Čukarički

Publik 300

Spartak Subotica
3-1
Radnik Surdulica

1-0 Mile Savković (9)
2-0 Ognjen Đuričin (24)
3-1 Bojan Čečarić (56)

2-1 Vladan Pavlović (33)

Publik 200

Javor Ivanjica
2-1
Bačka Palanka

1-0 Momilo Mrkaić (34)
2-1 Ivan Marković (90+3)

1-1 Luka Mićić (52)

Publik 200

Partizan
5-0
Borac Čačak

1-0 Ognjen Ožegović (9)
2-0 Svetozar Marković (38)
3-0 Ognjen Ožegović (straff, 53)
4-0 Danilo Pantić (62)
5-0 Zoran Tošić (72)

 

Publik 3 700

 
Slutsk
1-1
Neman Grodno

1-1 Yevgeny Schikavko (43)

0-1 Valery Zhukovski (37)

Dinamo Brest
2-1
Luch Minsk

1-0 Pavel Savitskiy (20)
2-0 Pavel Savitskiy (23)

2-1 Roman Gribovski (37)