ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 4 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

28

tävlingar

55

matcher

55

resultat

29

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 1:2
Barcelona
4-1
Roma

1-0 Daniele De Rossi (självmål, 38)
2-0 Kostas Manolas (självmål, 55)
3-0 Piqué (59)
4-1 Luis Suárez (87)

3-1 Edin Džeko (80)

Liverpool
3-0
Manchester City

1-0 Mohamed Salah (12)
2-0 Alex Oxlade-Chamberlain (20)
3-0 Sadio Mané (31)

 

 
Semifinal, match 1:2
Laçi
0-0
Kukësi

Skënderbeu Korçë
0-1
Flamurtari

 

0-1 Danilo Alves (83)

 
Shirak
1-0
Alashkert

1-0 David Ghandilyan (90)

 

Banants
2-0
Pyunik

1-0 Rumyan Hovsepyan (54)
2-0 Lester Peltier (78)

 

Gandzasar
3-1
Ararat

1-0 Gegham Harutyunyan (10)
2-0 Lubamba Musonda (24)
3-1 David Wirikom (90+2)

2-1 Goran Obradović (47)

 
Mästerskapsserien
Anorthosis
0-0
APOEL

Apollon
3-0
Omonia

1-0 Emilio Zelaya (3)
2-0 Andre Schembri (18)
3-0 Emilio Zelaya (33)

 

 
Nedflyttningsserien
Paphos
1-0
Doxa

1-0 Ante Roguljić (34)

 

 
Kvartsfinal
Randers
1-3 f
Silkeborg

1-0 Eero Markkanen (10)

1-1 Magnus Mattsson (41)
1-2 Jeppe Gertsen (107)
1-3 Marc Rochester Sørensen (117)

 
Kuressaare
0-7
Flora

Tallinna Kalev
4-2
Vaprus

FCI Levadia
2-2
Nõmme Kalju

 
Rennes
1-1
Monaco

1-0 Joris Gnagnon (20)

1-1 Rony Lopes (29)

Publik 17 448

 
Sioni
0-2
Rustavi

 

0-1 Mamuka Kobakhidze (39)
0-2 Beka Mikeltadze (90)

Publik 500

Saburtalo
1-2
Lokomotivi Tbilisi

 
Mons Calpe
2-1
Glacis United

 
PAS Giannina
0-1
Apollon Smirnis

 

0-1 Fonsi (32)

 
Mästerskapsserien
Bnei Yehuda
3-0
Hapoel Haifa

Hapoel Be'er Sheva
3-1
Beitar Jerusalem

 
Benevento
3-0
Hellas Verona

1-0 Gaetano Letizia (25)
2-0 Cheick Diabaté (66)
3-0 Cheick Diabaté (84)

 

Torino
4-1
Crotone

1-0 Andrea Belotti (16)
2-0 Iago Falqué (20)
3-0 Andrea Belotti (36)
4-0 Andrea Belotti (68)

4-1 Davide Faraoni (90)

Milan
0-0
Internazionale

Chievo
1-1
Sassuolo

1-0 Eanuele Giaccherini (72)

Utvisning Claud Adjapong (27)
Utvisning Francesco Magnanelli (84)
1-1 Francesco Cassata (90+5)

 
Semifinal, match 1:2
Drenica Skënderaj
0-1
Vëllaznimi

Prishtina
1-0
Vushtrria

 
Semifinal
Dinamo Zagreb
3-0
Rijeka

1-0 Izet Hajrović (24)
2-0 El Arbi Soudani (80)
3-0 Ante Ćorić (82)

 

 
Stumbras
4-0
Jonava

 
Fjärde omgången
Rumelange
0-2
Wiltz

UT Pétange
1-0
Progrès Niederkorn

Jeunesse d'Esch
1-3
Racing

UN Käerjéng
1-5
Rodange

 
Sileks
1-1
Pelister

 
Kom
2-0
Petrovac

Sutjeska
3-2
Budućnost

Iskra
2-0
Dečić

Zeta
1-3
Rudar

Mladost
0-0
Grbalj

 
Semifinal, match 1:2
Korona Kielce
2-1
Arka Gdynia

1-0 Nika Katcharava (14)
2-0 Nika Katcharava (69)

2-1 Luka Zarandia (81)

 
Kvartsfinal
Krylya Sovetov
1-3
Spartak Moskva

1-3 Alexander Sobolev (90+2)

0-1 Zé Luis (20)
0-2 Quincy Promes (71)
0-3 Luiz Adriano (77)

 
Första omgången, gruppspel
San Giovanni
0-2
Murata

Folgore
1-1
Juvenes / Dogana

Cailungo
0-4
Domagnano

La Fiorita
1-0
Tre Fiori

Fiorentino
2-2
Faetano

Pennarossa
1-1
Cosmos

 
Celtic
0-0
Dundee FC

 
Semifinal, match 1:2
Slovan Bratislava
1-1
Spartak Trnava

1-0 Aleksandar Čavrić (10)

1-1 Marvin Egho (81)

 
Rudar
1-4
Domžale

1-3 Djair Parfitt-Williams (60)

0-1 Agim Ibraimi (3)
0-2 Lovro Bizjak (20)
0-3 Amedej Betrih (47)
1-4 Agim Ibraimi (74)

 
Semifinal, match 1:2
Olimpija
2-1
Celje

1-1 Dario Čanađija (50)
2-1 Issah Abass (90)

0-1 Dario Vizinger (2)

 
Baník Ostrava
0-0
Viktoria Plzeň

Publik 8 005

 
Kvartsfinal, match 2:2
MTK
3-2
Újpest

1-0 Jozsef Kanta (17)
2-1 Bence Deutsch (53)
3-1 Jozsef Kanta (straff, 61)

1-1 Soma Novothny (53)
3-2 Soma Novothny (83)

Information Újpest vidare med sammanlagt 4-4 och fler mål på bortaplan.

Diósgyőr
0-3
Puskás

 

0-1 Antonio Perošević (40)
0-2 Josip Knežević (49)
0-3 Ulysse Diallo (85)

Information Puskás vidare med sammanlagt 3-1.

Békéscsaba
1-2
Balmazújváros Sport

1-1 Patrik Király (straff, 75)

0-1 Lasha Shindagoridze (41)
1-2 Zoltan Harsányi (80)

Information Balmazújváros Sport vidare med sammanlagt 7-1.