ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 3 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

37

matcher

37

resultat

26

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal, match 1:2
Sevilla
1-2
Bayern München

1-0 Pablo Sarabia (32)

1-1 Jesús Navas (självmål, 37)
1-2 Thiago Alcântara (68)

Juventus
0-3
Real Madrid

Utvisning Paulo Dybala (66)

0-1 Cristiano Ronaldo (3)
0-2 Cristiano Ronaldo (64)
0-3 Marcelo (72)

 
Mästerskapsserien
AEL
3-2
AEK

 
Nedflyttningsserien
Alki Oroklini
1-0
Nea Salamis

 
Mästerskapsserien
Horsens
0-1
Midtjylland

 

0-1 Marc Hende (74)

Publik 3 418

 
Aston Villa
3-0
Reading

1-0 Birkir Bjarnason (46)
2-0 Conor Hourihane (63)
3-0 Scott Hogan (70)

Utvisning David Edwards (30)

Publik 29 223

Fulham
2-0
Leeds United

1-0 Kevin McDonald (33)
2-0 Aleksandar Mitrović (63)

 

Publik 21 538

Wolverhampton Wanderers
2-2
Hull City

1-0 Diogo Jota (straff, 18)
2-2 Oskar Buur (83)

1-1 David Meyler (straff, 37)
1-2 Ryan Bennett (självmål, 78)

Publik 29 718

Bolton Wanderers
0-1
Birmingham City

 

0-1 Lukas Jutkiewicz (40)
Utvisning Che Adams (67)

Publik 21 097

 
Bury
0-2
Rochdale

 

0-1 Ryan Delaney (30)
0-2 Ian Henderson (43)

Publik 4 628

 
Tammeka
5-2
Paide

Trans
2-0
Tulevik

 
Semifinal
EIF
0-5
Inter Turku

 

0-1 Timo Furuholm (26)
0-2 Benjamin Källman (32)
0-3 Mika Ojala (36)
0-4 Benjamin Källman (43)
0-5 Albion Ademi (67)

 
Tours
1-2
Valenciennes

1-2 Antoine Devaux (87)

0-1 Sloan Privat (6)
0-2 Steve Ambri (72)
Utvisning Julien Masson (85)

 
Mästerskapsserien
Maccabi Netanya
4-1
Maccabi Tel Aviv

 
Genoa
2-1
Cagliari

1-0 Gianluca Lapadula (53)
2-1 Iuri Medeiros (90)

1-1 Nicolo Barella (straff, 62)

Udinese
0-2
Fiorentina

 

0-1 Jordan Veretout (straff, 29)
0-2 Giovanni Simeone (71)

Atalanta
1-2
Sampdoria

1-1 Rafael Tolói (67)

0-1 Gianlica Caprari (43)
1-2 Daniel Zapata (84)

 
Pro Vercelli
0-2
Perugia

 

0-1 Samuel Di Carmine (84)
0-2 Samuel Di Carmine (90+4)

Brescia
0-0
Virtus Entella

 
Lokomotiva Zagreb
1-1
Osijek

1-0 Lovro Majer (39)

1-1 Goran Milović (44)

 
Mästerskapsserien
Ballymena United
0-3
Cliftonville

Crusaders
1-1
Coleraine

Glenavon
2-3
Linfield

 
Nedflyttningsserien
Ards
4-2
Warrenpoint Town

Glentoran
Inst
Dungannon Swifts

Ballinamallar…
Inst
Carrick Rangers

 
Semifinal, match 1:2
Górnik Zabrze
1-1
Legia Warszawa

1-1 Rafa Kurzawa (75)

0-1 Marko Vešović (62)

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
0-1
Dinamo Bucureşti

 

Utvisning Diogo Salomão (51)
0-1 Robert Moldoveanu (82)

 
Hibernian
3-1
Hamilton Academical

1-1 Florian Kamberi (17)
2-1 Florian Kamberi (63)
3-1 Florian Kamberi (85)

0-1 Marios Ogboe (9)
Utvisning Dougie Imrie (62)

Publik 15 818

Motherwell
0-2
Aberdeen

 

0-1 Kari Árnason (65)
0-2 Kenny McLean (68)

Publik 4 127

Ross County
4-0
Partick Thistle

1-0 Alex Schalk (35)
2-0 Ross Draper (41)
3-0 Alex Schalk (56)
4-0 Alex Schalk (72)

 

Publik 3 944

 
Semfinal
Ružomberok
2-1
Žilina

1-1 Artur Pikk (17)
2-1 Erik Daniel (70)

0-1 Martin Králik (13)

 
Krško
1-4
Triglav

1-0 Jan Gorenc (45)
2-0 Aleksandr Kulinitš (62)

 

 
Semifinal
Gorica
1-2
Aluminij

1-2 Leon Marinič (69)

0-1 Ibrahim Mensah (53)
0-2 Ibrahim Mensah (64)

 
Varberg
0-2
Örgryte

Utvisning Eddie Tran (31)

0-1 David Engström (24)
0-2 Alibek Aliev (76)

 
Kvartsfinal, match 2:2