ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 2 april 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

79

matcher

79

resultat

58

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Qəbələ
1-1
Sumqayıt

Neftçi
2-0
Səbail

 
Mästerskapsserien
Club Brugge
1-0
Genk

 
Nedflyttningsserien
Antwerp
3-3
Oostende

 
Nedflyttningsserien
Septemvri Sofia
1-0
Etar

 
Mästerskapsserien
FC København
2-1
Nordsjælland

1-1 Rasmus Falk (76)
2-1 Federico Santander (90+4)

0-1 Ernest Asante (37)
Utvisning Mikkel Damsgaard (83)

Publik 12 542

AaB
0-3
Brøndby

Utvisning Jores Okore (90)

0-1 Johan Larsson (21)
0-2 Kamil Wilczek (35)
0-3 Teemu Pukki (41)

Publik 7 595

 
Nedflyttningsserien
OB
2-1
SønderjyskE

1-0 Nicklas Helenius (6)
2-0 Troels Kløve (27)

2-1 Niki Zimling (straff, 66)

Publik 2 933

 
Preston North End
0-1
Derby County

0-1 Thomas Lawrence (52)

Publik 13 520

Bristol City
0-1
Brentford

0-1 Neal Maupay (80)

Publik 22 049

Burton Albion
1-1
Middlesbrough

1-0 Marvin Sordell (6)

1-1 Britt Assombalonga (90)

Publik 4 468

Ipswich Town
2-2
Millwall

1-1 Martin Waghorn (52)
2-1 Martin Waghorn (54)

0-1 Jake Cooper (27)
2-2 George Saville (60)

Publik 16 010

Queens Park Rangers
4-1
Norwich City

1-1 Massimo Luongo (39)
2-0 Matt Smith (55)
3-0 Eberechi Eze (60)
4-0 Ryan Manning (80)

0-1 Ryan Manning (självmål, 38)

Publik 14 053

Sunderland
1-3
Sheffield Wednesday

1-1 George Honeyman (61)

0-1 Lucas Joäo (59)
1-2 Tom Lees (68)
1-3 Atdhe Nuhiu (75)

Publik 29 786

Sheffield United
1-1
Cardiff City

1-0 Leon Clare (28)

1-1 Anthony Pilkington (90+1)

Publik 25 231

 
Charlton Athletic
3-1
Rotherham United

1-0 Micha Żyro (28)
2-0 Joe Aribo (54)
3-0 Joe Aribo (65)

3-1 ichard Wood (77)

Fleetwood Town
2-0
Bristol Rovers

1-0 Ashley Hunter (78)
2-0 Jordie Hiwula-Mayifuila (89)

Utvisning Chris Lines (57)

Publik 2 890

Milton Keynes Dons
1-2
Blackburn Rovers

1-2 Peter Pawlett (72)

0-1 Adam Armstrong (12)
0-2 Adam Armstrong (45+1)

Publik 11 215

Oldham Athletic
2-1
Blackpool

1-1 Jack Byrne§ (60)
2-1 Owen Doyle (85)

0-1 Kyle Vassell (37)

Publik 4 309

Peterborough United
2-0
Northampton Town

1-0 Jack Baldwin (12)
2-0 Jack Marriott (14)

Utvisning Ash Taylor (79)

Publik 8 619

Shrewsbury Town
3-2
Oxford United

1-0 Shaun Whalley (40)
2-0 John Nolan (47)
3-1 Shaun Whalley (64)

2-1 Wesley Thomas (62)
3-2 Joe Rothwell (73)

Publik 7 191

Southend United
4-0
Gillingham

1-0 Michael Turner (8)
2-0 Theo Robinson (11)
3-0 Michael Kightly (18)
4-0 Steven McLaughlin (39)

Utvisning Lee Martin (45+4)

Publik 8 466

Portsmouth
2-1
Wigan Athletic

1-0 Brett Pitman (straff, 40)
2-0 Jamal Lowe (55)

2-1 William Grigg (89)

Publik 17 842

 
Accrington Stanley
1-0
Notts County

Carlisle United
0-1
Lincoln City

Coventry City
2-6
Yeovil Town

Crawley Town
1-1
Swindon Town

Crewe Alexandra
2-2
Port Vale

Exeter City
2-1
Cheltenham Town

Forest Green Rovers
1-2
Colchester United

Luton Town
2-1
Mansfield Town

Stevenage
4-1
Barnet

Wycombe Wanderers
2-1
Grimsby Town

 
Semifinal
HJK
2-1
Honka

1-0 Riku Riski (35)
2-0 Nikola Alho (74)

2-1 Youness Bahimi (90+4)

 
Lens
2-1
LB Châteauroux

1-0 Walid Mesloub (38)
2-0 Souleymane Diarra (62)

2-1 Christophe Mandanne (88)

 
07 Vestur
0-3
EB/Streymur

TB/FCS/Royn
0-1

B36
1-1
HB

Víkingur
1-2
NSÍ

AB
0-2
Skála

 
Asteras Tripolis
4-0
Platanias

1-0 Mixalis Manias (12)
2-0 Martin Tonso (55)
3-0 Anastasios Douvikas (77)
4-0 Martin Tonso (82)

 

 
Andra omgången
Waterford
Inst
Cork City

Bohemians
*2-2 f
UCD

1-2 Eoghan Stokes (54)
2-2 Jonathan Lunney (84)

0-1 Yousef Mahdy (21)
0-2 Gary O'Neil (35)

Information Bohemians vidare efter 5-3 på straffar.

St Patrick's Athl.
Inst
Dundalk

Galway United
0-1
Sligo Rovers

 

0-1 Adam Morgan (81)

Finn Harps
1-2
Derry City

1-0 Cieran Coll (11)

1-1 Aaron McEneff (straff, 29)
1-2 Rory Patterson (63)

Limerick
Inst
Cobh Ramblers

Shamrock Rovers
Inst
Longford Town

 
Första omgången
St Mochtas
Inst
Drogheda United

 
Foggia
0-3
Empoli

 

0-1 Miha Zajc (17)
0-2 Alejandro Rodriguez (54)
0-3 Francesco Caputo (86)

Avellino
1-2
Bari 1908

1-0 Armando Vajushi (31)

1-1 Nenê (64)
1-2 Karamoko Cissé (90+1)

Carpi
0-0
Venezia

Parma
3-2
Palermo

1-0 Emanuele Calaiò (31)
2-0 Emanuele Calaiò (straff, 39)
3-0 Emanuele Calaiò (47)

3-1 Ilija Nesterovski (52)
3-2 Slobodan Rajković (90+4)

 
Strømsgodset
1-1
Brann

1-0 Bismark Acosta (självmål, 76)

1-1 Kristoffer Barmen (88)

Publik 5 873

Bodø/Glimt
0-3
Haugesund

 

0-1 Brede Moe (självmål, 20)
0-2 Babajide Akintola (42)
0-3 Frederik Gytkjær (straff, 82)

Publik 2 934

Kristiansund
2-1
Lillestrøm

1-1 Stian Aasmundsen (51)
2-1 Torgil Gjertsen (65)

0-1 Erling Knudtzon (20)

Publik 3 959

Sarpsborg 08
3-0
Vålerenga

1-0 Patrick Mortensen (17)
2-0 Jon Tveita (66)
3-0 Patrick Mortensen (90+1)

 

Publik 6 149

Molde
2-1
Tromsø

1-0 Etzaz Hussai (22)
2-0 Etzaz Hussai (28)

2-1 Robert Taylor (43)

Publik 6 438

Start
1-4
Sandefjord

1-0 Kristján Finnbogason (21)

1-1 Håvard Storbæk (34)
1-2 Pontus Engblom (68)
1-3 Enric Vallès (78)
1-4 Pontus Engblom (84)

Publik 4 716

Ranheim
4-1
Stabæk

1-0 Kristoffer Løkberg (1)
2-0 Kristoffer Løkberg (20)
3-0 Michael Karlsen (49)
4-1 Michael Karlsen (straff, 59)

3-1 Ohi Omoijuanfo (53)

Publik 2 125

Odd
1-1
Rosenborg

1-1 Jacob Rasmussen (självmål, 57)

 

Publik 5 497

 
Wisła Płock
1-0
Piast Gliwice

1-0 Alan Uryga (87)

 

Publik 2 718

Zagłębie Lubin
1-0
Jagiellonia Bi…

1-0 Filip Starzyński (25)

 

Publik 4 126

Pogoń Szczecin
3-2
Śląsk Wrocław

1-0 Spas Delev (44)
2-0 Adam Fraczczak (59)
3-1 Tomasz Holota (80)

2-1 Piotr Celeban (70)
3-2 Marcin Robak (90+2)

Publik 5 524

Wisła Kraków
1-3
Lech Poznań

1-0 Carlitos López (30)

1-1 Christian Gytkjær (straff, 44)
1-2 Christian Gytkjær (53)
1-3 Christian Gytkjær (84)

Publik 20 053

 
Belenenses
2-0
Porto

1-0 Nathan (10)
2-0 Maurides (70)

 

 
Nedflyttningsserien
Poli Timişoara
2-2
Sepsi

 
Lausanne Sport
2-1
Lugano

1-0 Enzo Fernández (21)
Utvisning Andrea Maccoppi (55)
2-1 Gonzalo Zárate (66)

11 Carlinhos (33)

Publik 3 872

Luzern
3-1
St. Gallen

1-0 Tomi Jurić (straff, 21)
2-0 Christian Schneuwly (29)
3-0 Ruben Vargas (41)

3-1 Toko Nzuzi (90+2)

Publik 11 897

Young Boys
2-2
Basel

1-0 Guillaume Hoarau (24)
2-2 Christian Fassnacht (56)

1-1 Taulant Xhaka (39)
1-2 Marek Suchý (47)

Publik 31 120

 
Getafe
0-1
Real Betis

 

0-1 Sergio León (89)

Publik 10 628

 
IFK Norrköping
2-1
Brommapojkarna

1-0 David Moberg-Karlsson (41)
2-1 Kalle Holmberg (straff, 78)

1-1 Martin Rauschenberg (57)

Publik 8 451

AIK
2-0
Dalkurd

1-0 Robert Lundström (33)
2-0 Anton Jönsson Salétros (90+2)

 

Publik 30 334

GIF Sundsvall
0-0
Örebro

Publik 3 129

Elfsborg
1-2
Malmö FF

1-1 Viktor Prodell (17)
Utvisning Stefan Ishizaki (81)

0-1 Mattias Svanberg (2)
1-2 Arnor Traustason (24)

Publik 11 615

 
Gefle
2-1
IFK Värnamo

1-0 Jonas Lantto (59)
2-1 Christian Ljungberg (87)

1-1 Pär Cederqvist (76)

Publik 1 487

Frej
2-2
Norrby

1-1 Dusan Jajic (28)
2-1 L Gerbino Polo (35)

0-1 Nicklas Savolainen (12)
2-2 Richard Yarsuvat (86)

Publik 592

 
Kayserispor
0-5
Fenerbahçe

 

0-1 Soldado (8)
0-2 Aatif Chahechouhe (12)
0-3 Soldado (44)
0-4 Şener Özbayraklı (58)
0-5 Giuliano (86)

 
Darmstadt 98
1-0
Fortuna Düsseldorf

1-0 Tobias Kempe (38)
Utvisning Fabian Holland (43)

 

Publik 17 400