ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 30 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

70

matcher

70

resultat

67

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Standard Liège
1-0
Sporting Charleroi

1-0 Edmilson Junior (85)

 

 
Nedflyttningsserien
Slavia Sofia
0-0
Vitosha Bistritsa

Cherno More
2-1
OFK Pirin

1-0 Martin Minchev (7)
2-1 Georgi Illiev (45+1)

1-1 Preslav Yordanov (10)

 
Millwall
2-0
Nottingham Forest

1-0 Shaun Williams (1)
2-0 Lee Gregory (33)

 

Publik 16 004

Barnsley
2-2
Bristol City

1-0 Kieffer Moore (7)
2-1 Brad Potts (78)

1-1 Famara Diedhiou (31)
2-2 Josj Brownhill (90)

Publik 12 236

Brentford
1-1
Sheffield United

1-1 Chris Mepham (68)
Utvisning Ryan Woods (69)

0-1 Chris Basham (55)
Utvisning Jamal Blackman (69)

Publik 11 174

Cardiff City
3-1
Burton Albion

1-0 Kenneth Zohorè (16)
2-1 Nathaniel Mendez-Laing (45+1)
3-1 Callum Paterson (64)

1-1 Darren Bent (21)

Publik 21 086

Leeds United
2-1
Bolton Wanderers

1-0 Caleb Ekuban (4)
2-0 Pablo Hernández (50)

2-1 Adam Le Fonre (53)

Publik 35 377

Norwich City
0-2
Fulham

 

0-1 Stefan Johansen (66)
0-2 Tom Cairney (70)

Publik 26 750

Sheffield Wednesday
4-1
Preston North End

1-0 Atdhe Nuhiu (50)
2-0 Lucas João (52)
3-1 Atdhe Nuhiu (90+2)
4-1 Fernando Forestieri (90+6)

2-1 Louis Moult (72)

Publik 26 588

Middlesbrough
1-2
Wolverhampton Wanderers

1-2 Patrick Bamford (90+4)

0-1 Hélder Costa (32)
0-2 Ivan Cavaleiro (37)
Utvisning Rúben Neves (56)
Utvisning Matt Doherty (71)

Publik 27 658

Reading
1-0
Queens Park Rangers

1-0 Sone Aluko (13)
Utvisning Yann Kermorgant (81)

 

Publik 20 273

Derby County
1-4
Sunderland

1-2 Matej Vydra (42)

0-1 George Honeyman (10)
0-2 Ashley Fletcher (36)
1-3 Aiden McGeady (straff, 50)
1-4 John O'Shea (76)

Publik 27 890

 
Oxford United
1-1
Scunthorpe United

1-1 James Henry (straff, 56)

0-1 Ivan Toney (12)

Publik 7 479

Wigan Athletic
3-0
Oldham Athletic

1-0 William Grigg (40)
2-0 James Vaughan (49)
3-0 Nick Powell (66)

 

Publik 10 625

Wimbledon
0-1
Fleetwood Town

 

0-1 Jack Sowerby (22)

Publik 4 378

Blackpool
1-2
Doncaster Rovers

1-1 Colin Daniel (56)

0-1 Tommy Rowe (43)
1-2 Tommy Rowe (70)

Publik 4 533

Bristol Rovers
2-1
Bury

1-1 Dominic Telford (65)
2-1 Chris Lines (straff, 85)

0-1 Neil Danns (54)

Publik 9 030

Northampton Town
0-4
Charlton Athletic

 

0-1 Ben Reeves (14)
0-2 Tarique Fosu (19)
0-3 Tarique Fosu (51)
0-4 Josh Magennis (79)

Publik 6 416

Plymouth Argyle
4-0
Southend United

1-0 Ruben Lameiras (3)
2-0 Graham Carey (33)
3-0 Graham Carey (52)
4-0 Ruben Lameiras (88)

 

Publik 11 965

Rochdale
3-1
Shrewsbury Town

1-1 Oliver Rathbone (4+12)
2-1 Steve Davies (80)
3-1 Ian Henderson (90+6)

0-1 Nathan Thomas (8)

Publik 4 098

Rotherham United
1-1
Peterborough United

1-0 Caolan Lavery (68)

1-1 Jack Marriott (90+8)

Publik 9 573

 
Barnet
2-1
Crewe Alexandra

1-0 John Akinde (straff, 51)
2-1 John Akinde (straff, 87)

1-1 Harry McKirdy (70)

Publik 1 951

Cambridge United
3-1
Crawley Town

1-0 Jabo Ibehre (4)
2-0 George Maris (22)
3-1 Jevani Brown (58)

2-1 Josh Payne (straff, 49)

Publik 4 131

Cheltenham Town
0-1
Carlisle United

 

0-1 Jamie Devitt 8straff, 74)

Publik 3 107

Colchester United
2-1
Luton Town

1-0 Tom Eastman (15)
2-0 Luke Prosser (27)

2-1 Danny Hylton (straff, 88)

Publik 5 461

Grimsby Town
0-0
Stevenage

Publik 5 368

Lincoln City
3-2
Exeter City

1-1 Danny Towe (60)
2-1 Matthew Green (62)
3-2 Ollie Palmer (86)

0-1 Jayden Stockley (10)
2-2 Jake Taylor (78)

Publik 9 785

Mansfield Town
0-1
Accrington Stanley

Utvisning Malvind Benning (13)

0-1 Seamus Conneely (60)

Publik 5 053

Newport County
1-1
Coventry City

1-0 Mickey Demetriou (40)

1-1 Maxime Biamou (79)

Publik 4 667

Notts County
0-0
Wycombe Wanderers

Publik 8 038

Port Vale
2-1
Chesterfield

1-0 Danny Pugh (45)
Utvisning Danny Pugh (45)
2-1 Ben Whitfield (82)

1-1 Louis Reed (56)

Publik 5 713

Swindon Town
1-1
Morecambe

1-1 Luke Norris (straff, 55)

0-1 Callum Lang (43)

Publik 6 328

Yeovil Town
Inst
Forest Green Rovers

 
Kuressaare
0-4
Tammeka

 
Ajaccio
2-1
Clermont

1-0 Ghislan Gimbert (67)
2-1 Mathieu Coutadeur (90+1)

1-1 Franck Honorat (83)

Auxerre
3-1
Bourg-en-Bresse

1-1 Romain Philippoteaux (45)
2-1 Romain Philippoteaux (straff, 71)
3-1 Romain Philippoteaux (90)

0-1 Adama Sarr (12)

Paris FC
0-0
Gazélec Ajaccio

Le Havre
0-2
Quevilly Rouen

 

0-1 Marvin Gakpa (3)
0-2 Yannick Mamilonne (85)

Nîmes Olympique
1-0
Valenciennes

1-0 Rachid Alioui (20)

 

Chamois niortais
1-1
Sochaux

1-1 Jimmy Roye (straff, 63)

0-1 Alddo Kalulu (29)

Orléans
1-1
Stade brestois 29

1-0 Arthur Gomis (5)

1-1 Jason Berthomier (38)

Tours
3-1
Lorient

1-1 Florian Miguel (65)
2-1 Antoine Devaux (straff, 80)
3-1 Gauthier Hein (90+3)

0-1 Sylvain Marveaux (straff, 8)

 
Derry City
2-1
St Patrick's Athletic

1-0 Aaron McEneff (10)
2-0 Aaron McEneff (74)

2-1 Dean Clarke (81)

Bray Wanderers
0-4
Cork City

 

0-1 Sean McLoughlin (8)
0-2 Barry McNamee (65)
0-3 Kieran Sadlier (67)
0-4 Kieran Sadlier (68)

Dundalk
3-0
Bohemians

1-0 Pat Hoban (straff, 24)
2-0 Sean Gannon (32)
3-0 Michael Duffy (90+2)

 

Limerick
0-2
Waterford

 

0-1 Courtney Duffus (23)
0-2 Paul Keegan (84)

Shamrock Rovers
1-0
Sligo Rovers

1-0 Daniel Carr (60)

 

 
Novara
1-0
Cesena

1-0 Riccardo Maniero (81)

 

Perugia
1-0
Cremonese

1-0 Alberto Cerri (69)

 

 
Liria Prizren
2-2
Besa Pejë

 
Cibalia
1-1
Lokomotiva Zagreb

1-0 Ante Kordić (18)

1-1 Denis Kolinger (90)

Osijek
3-0
Slaven Koprivnica

1-0 Dmytro Lyopa (45)
2-0 Mirko Marić (straff, 71) 3-0 Bozo Musa (självmål, 85)

 

 
Atlantas
1-1
Palanga

1-1 Edvinas Baniulis (21)

0-1 Leandro (självmål, 9)

Žalgiris
1-2
Jonava

1-0 Serge Nyuiadzi (14)

1-1 Laurynas Stonkus (62)
1-2 Laurynas Stonkus (67)

 
Fola Esch
9-0
Esch

 
Marítimo
4-1
Feirense

1-0 Joel (51)
2-0 Joel (53)
3-0 Valente (60)
4-1 Jean Cleber (81)

3-1 Babanco (66)

Publik 7 237

Rio Ave
2-0
Estoril

1-0 Pelé (straff, 12)
2-0 Chico Geraldes (39)

Utvisning Mano (90+1)

Boavista
1-1
Tondela

1-0 Leonardo Acevedo (31)

1-1 Tómané (39)

 
Nedflyttningsserien
Concordia Chiajna
0-0
Botoşani

 

Utvisning Andrei Dumitraș (89)

Dinamo Bucureşti
1-2
Juventus Bucureşti

1-1 Daniel Popa (52)

0-1 Ciprian Petre (10)
1-2 Walace (71)

 
Rad Beograd
0-1
Voždovac

 

0-1 Andrija Luković (10)

Publik 400

 
Gorica
1-1
Rudar

1-1 Amel Džuzdanović (52)

0-1 Edin Šehić (straff, 45+3)

Aluminij
3-1
Triglav

1-0 Ibrahim Mensah (51)
2-1 Ibrahim Mensah (83)
3-1 Ibrahim Mensah (90+3)

1-1 David Zec (80)

 
Dukla Praha
2-3
Sigma Olomouc

1-0 Ivan Schranz (27)
2-3 Ondrej Kušnír (71)

1-1 Jakub Řezníček (31)
1-2 Jakub Řezníček (58)
1-3 Jakub Řezníček (68)

Publik 1 761

Baník Ostrava
3-1
Vysočina Jihlava

1-0 Milan Baroš (31)
2-1 Robert Hrubý (72)
3-1 Vaclav Procházka (80)

1-1 Marin Popović (49)
Utvisning Petr Buchta (85)

Publik 4 446

 
Sivasspor
1-0
Kardemir Karabükspor

1-0 Thievy Bifouma (47)

 

 
Luch Minsk
0-0
FK Minsk

Neman Grodno
1-1
Vitebsk

1-1 Vyatcheslav Hleb (90+2)

0-1 Anton Matveenko (25)

 
Mästerskapsserien
Cefn Druids
3-1
Bala Town

1-0 Arek Pikorski (23)
2-1 Matty Owen (55)
3-1 Michael Pritchard (90+8)

1-1 Nathan Burke (34)