ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 27 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

3

tävlingar

49

matcher

49

resultat

43

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Nordkorea
2-0
Hong Kong

1-0 Jong Il-Gwan (20)
2-0 Pak Kwang-Ryong (24)

Taiwan
1-0
Singapore

1-0 Chen Po-liang (37)

Myanmar
1-0
Macao

1-0 Kyi Lin (74)

Filippinerna
2-1
Tadzjikistan

1-1 Kevin Ingreso (74)
2-1 Philip Younghusband (straff, 90+1)

0-1 Akhtam Nazarov (64)

Kirgizistan
2-1
Indien

1-0 Anton Zemlianukhin (2)
2-0 Mirlan Murzaev (72)

2-1 Jeje Lalpekhula (87)

Afganistan
2-1
Kambodja

1-0 Mustafa Azadzoy (26)
2-0 Jabar Sharza (45)

2-1 Khuon Laboravy (69)

Libanon
2-1
Malaysia

1-0 Hassan Maatouk (straff, 18)
2-1 Hilal El-Helwe (90+4)

1-1 Muhammad Syafiq (72)

Jordanien
1-1
Vietnam

1-1

0-1 Nguyễn Công Phượng (24)

Oman
1-0
Palestina

1-0 Khalid Khalifa Al Hajri (88)

Jemen
2-1
Nepal

1-0 Abdulwasea Al Matari (24)

1-1 Nawayug Shrestha (45)

Bahrain
4-0
Turkmenistan

1-0 Abdulla Yusuf Helal (12)
2-0 Abdulla Yusuf Helal (24)
3-0 Sayed Reda Issa (64)
4-0 Ahmed Abdulla Ali (67)

 

Maldiverna
7-0
Bhutan

 
Seychellerna
0-0
Swaziland

Mongoliet
0-2
Mauritius

Japan
1-2
Ukraina

1-1 Yomoaki Makino (41)

0-1 Naomichi Ueda (självmål, 21)
1-2 Oleksandr Karavaev (69)

Uganda
0-0
Malawi

Tanzania
2-0
Kongo

1-0 Mbwana Samatta (74)
2-0 Yahya Ramadhani (88)

 

Georgien
2-0
Estland

1-0 Jemal Tabidze (6)
2-0 Valeri Qazaishvili (35)

 

Kenya
2-3
Centralafrikanska republiken

1-1 Eric Omondi (16)
Utvisning Ismael Athuman (76)
2-3 Michael Olunga (87)

0-1 Foxi Kéthévoama (14)
1-2 Eudes Dagoulou (63)
1-3 Hilaire Momi (straff, 72)

Ryssland
1-3
Frankrike

1-2 Fyodor Smolov (68)

0-1 Kylian Mbappé (40)
0-2 Paul Pogba (49)
1-3 Kylian Mbappé (83)

Iran
2-1
Algeriet

1-0 Sardar Azmoun (11)
2-0 Mehdi Taremi (19)

2-1 Rafik Chafai (56)

Armenien
0-1
Litauen

 

0-1 Ovidijus Verbickas (45)

Kosovo
2-0
Burkina Faso

Laos
2-2
Bangladesh

Azerbajdzjan
1-1
Makedonien

1-0 Richard Almeyda (straff, 6)

1-1 Aleksandar Trajkovski (6)

Algeriet
1-2
Iran

1-2 Farouk Chafaï (56)

0-1 Sardar Azmoun (11)
0-2 Mehdi Taremi (19)

Schweiz
6-0
Panama

1-0 Blerim Džemaili (22)
2-0 Granit Xhaka (straff, 31)
3-0 Breel Embolo (33)
4-0 Steven Zuber (39)
5-0 Josip Drmic (49)
6-0 Fabian Frei (68)

 

Publik 8 600

Montenegro
2-2
Turkiet

1-2 Mirko Ivanić (45)
2-2 Stefan Mugoša (87)

0-1 Cengiz Ünder (11)
0-2 Okay Yokuşlu (23)

Elfenbenskusten
2-1
Moldavien

1-0 Roger Assalé (20)
2-0 Nicolas Pépé (44)

2-1 Artur Ioniţă (59)

Senegal
0-0
Bosnien-Hercegovina

Tunisien
1-0
Costa Rica

1-0 Wahbi Khazri (36)

 

Egypten
0-1
Grekland

 

0-1 Nikolaos Karelis (29)

Ungern
0-1
Skottland

 

0-1 Matt Phillips (48)

Danmark
0-0
Chile

Slovenien
0-2
Vitryssland

 

0-1 Maksim Skavysh (36)
0-2 Anton Saroka (90+4)

Luxemburg
0-4
Österrike

 

0-1 Marko Arnautović (4)
0-2 Florian Grillitsch (39)
0-3 Michael Gregoritsch (59)
0-4 Loius Schaub (84)

Rumänien
1-0
Sverige

1-0 Dorin Rotariu (57)

 

Tyskland
0-1
Brasilien

 

0-1 Gabriel Jesus (37)

Polen
3-2
Sydkorea

1-1 Robert Lewandowski (32)
2-0 Kamil Grosicki (45) 3-2 Piotr Zieliński (90+2)

2-1 Lee Chang-Min (85)
2-2 Hwang Hee-Chan (87)

Belgien
4-0
Saudiarabien

1-0 Romelu Lukaku (13)
2-0 Romelu Lukaku (39)
3-0 Michy Batshuayi (77)
4-0 Kevin De Bruyne (78)

 

Publik 22 578

England
1-1
Italien

1-0 Jamie Vardy (26)

1-1 Lorenzo Insigne (straff, 87)

Colombia
0-0
Australien

Marocko
2-0
Uzbekistan

1-0 Ayoub El Kaabi (4)
2-0 Manuel da Costa (43)

 

Nigeria
0-2
Serbien

 

0-1 Aleksandar Mitrović (68)
0-2 Aleksandar Mitrović (81)

Spanien
6-1
Argentina

1-0 Diego Costa (12)
2-0 Isco (27)
3-1 Isco (52)
4-1 Thiago Alcântara (55)
5-1 Iago Aspas (73)
6-1 Isco (74)

2-1 Nicolas Otamendi (39)

USA
1-0
Paraguay

1-0 Bobby Wood (straff, 45)

 

Publik 9 895

Island
1-3
Peru

1-1 Jon Fjóluson (22)

0-1 Renato Tapia (3)
1-2 Mauel Ruidíaz (58)
1-3 Jefferson Farfán (75)

Mexiko
0-1
Kroatien

 

0-1 Ivan Rakitić (straff, 62)

Publik 79 128 i Arlington, Texas, USA.

 
Första omgången
Athlone Town
0-2
UCD

 

0-1 Timothy Molloy (34)
0-2 Yousef Mahdy (84)