ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 18 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

49

tävlingar

133

matcher

133

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lushnja
2-3
Teuta Durrës

Laçi
2-0
Kamza

Skënderbeu Korçë
2-1
Luftëtari Gjirokastër

 
FC Santa Coloma
1-0
Inter Club d'Escaldes

Engordany
1-1
UE Santa Coloma

Lusitanos
6-1
Penya Encarnada

Sant Julià
9-1
Encamp

 
Ararat
0-2
Shirak

 

0-1 Salomon Udo (straff, 48)
0-2 Vardan Bakalyan (71)

Gandzasar
2-2
Banants

1-0 Alex Júnior (straff, 33)
2-1 Gegham Harutyunya (44)

1-1 Wal (39)
2-2 Wal (straff, 72)

 
Mästerskapsserien
Radnik Bijeljina
1-0
Sarajevo

 
CSKA Sofia
1-0
Levski Sofia

Cherno More
0-1
Lokomotiv Plovdiv

Etar
0-6
Ludogorets

 
Mästerskapsserien
Apollon
4-2
APOEL

 
Nedflyttningsserien
Olympiakos
0-2
Nea Salamis

Ermis
2-1
Doxa

 
Brøndby
2-1
Hobro

FC Helsingør
1-0
Nordsjælland

Midtjylland
2-1
SønderjyskE

AGF
0-0
AaB

Lyngby
1-1
Horsens

Silkeborg
1-3
København

Randers
4-1
OB

 
Kvartsfinal
Wigan Athletic
0-2
Southampton

 

0-1 Pierre Højbjerg (62)
0-2 Cédric Soares (90+1)

Publik 17 110

Leicester City
1-2 f
Chelsea

1-1 Jamie Vardy (76)

0-1 Álvaro Morata (42)
1-2 Pedro (105)

Publik 31 792

 
Nõmme Kalju
1-0
Tammeka

 
Sjätte omgången
HJK
4-1
VPS

Haka
3-1 f
Lahti

 
Nice
1-2
Paris Saint-Germain

1-0 Allan Saint-Maximin (17)

1-1 Ángel Di María (21)
1-2 Dani Alves (82)

Metz
1-1
Nantes

Saint-Étienne
2-0
EA Guingamp

Olympique Marseille
2-3
Olympique lyonnais

 
Sioni
0-0
Kolkheti Poti

Saburtalo
2-0
Dila

 
Kvartsfinal
Mons Calpe
2-1
St Joseph's

 
Panionios
Inst
Xanthi

Kerkyra
Inst
Lamia

Apollon Smirnis
Inst
AEL

AEK
Inst
Panathinaikos

 
Första omgången, gruppspel
Víkingur (Reykjavik)
1-2
ÍBV

 
Mästerskapsserien
Hapoel Be'er Sheva
1-0
Bnei Yehuda

Maccabi Tel Aviv
1-2
Hapoel Haifa

 
Nedflyttningsserien
Maccabi Petah Tikva
1-3
Hapoel Ra'anana

 
Sampdoria
0-5
Internazionale

 

0-1 Ivan Perišić (26)
0-2 Mauro Icardi (straff, 30)
0-3 Mauro Icardi (31)
0-4 Mauro Icardi (44)
0-5 Mauro Icardi (51)

Hellas Verona
0-5
Atalanta

Benevento
1-2
Cagliari

Milan
3-2
Chievo

Torino
1-2
Fiorentina

Crotone
0-2
Roma

Lazio
1-1
Bologna

Napoli
1-0
Genoa

 
Avellino
2-2
Pescara

 
Första omgången, gruppspel
Okzhetpes
1-1
Akademiya Ontustik

 
Besa Pejë
1-0
Gjilani

Flamurtari
1-2
Liria Prizren

Vëllaznimi
0-1
Drita

Vllaznia
0-0
Feronikeli

 
Osijek
3-3
Hajduk Split

Rijeka
5-1
Cibalia

 
Trakai
3-1
Palanga

 
UNA Strassen
3-0
Hostert

F91 Dudelange
4-0
Victoria Rosport

UT Pétange
2-3
Fola Esch

Esch
1-1
Racing

Jeunesse d'Esch
3-0
RM Hamm Benfica

Differdange 03
1-2
Progrès Niedercorn

 
Shkupi
0-2
Skopje

 
Gzira United
4-1
Senglea Athletic

Hibernians
7-0
Lija Athletic

 
AZ
3-2
Groningen

1-0 Jonas Svensson (53)
2-0 Guus Til (66)
3-2 Alireza Jahanbakhsh (90+2)

2-1 Tom van Weert (70)
2-2 Ritsu Doan (83)

Publik 14 200

Sparta Rotterdam
2-5
Ajax

NAC Breda
0-1
Roda JC

PEC Zwolle
3-4
Feyenoord

 
Haugesund
0-1
Molde

Brann
2-0
Bodø/Glimt

Vålerenga
2-1
Odd

 
Cracovia Kraków
2-1
Sandecja Nowy Sącz

Śląsk Wrocław
1-1
Wisła Płock

Legia Warszawa
0-2
Wisła Kraków

 
Vitória Guimarães
2-1
Desportivo Aves

Moreirense
2-1
Belenenses

Chaves
1-4
Sporting Braga

Sporting CP
2-0
Rio Ave

 
Mästerskapsserien
CSM Iaşi
Inst
Astra Giurgiu

CFR Cluj
1-1
Steaua Bucureşti

 
Tre Fiori
0-1
Libertas

Fiorentino
2-1
Virtus

Folgore
4-0
Murata

 
Basel
1-0
Sion

Lugano
1-2
Luzern

Thun
0-0
Lausanne Sport

 
Partizan
2-0
Radnik Surdulica

Vojvodina
0-3
Zemun

Javor Ivanjica
3-3
Čukarički

Borac Čačak
2-1
Bačka Palanka

Mačva Šabac
0-2
Crvena Zvezda

Napredak
0-0
Mladost Lučani

Spartak Subotica
2-0
Rad Beograd

 
Motherwell
0-0
Celtic

Utvisning Cedric Kipre (41)

 

Publik 8 717

 
Mästerskapsserien
Slovan Bratislava
2-0
DAC Dunajská Streda

 
Ankaran Hrvatini
0-3
Olimpija

Triglav
1-1
Gorica

Domžale
6-1
Aluminij

 
Leganés
2-1
Sevilla

1-0 Bustinza (41)
2-0 Eraso (69)

Utvisning Pablo Sarabia (84)
2-1 Miguel Layún (90)

Publik 10 037

Barcelona
2-0
Athletic Club

1-0 Paco Alcácer (8)
2-0 Lionel Messi (30)

 

Publik 84 053

Villarreal
2-1
Atlético Madrid

1-1 Enes Ünal (82)
2-1 Enes Ünal (90+1)

0-1 Antoine Griezmann (straff, 20)
Vitolo (90)

Publik 19 385

Celta de Vigo
0-0
Málaga

Publik 17 230

Real Madrid
6-3
Girona

1-0 Cristiano Ronaldo (11)
2-1 Cristiano Ronaldo (47)
3-1 Lucas Vázquez (59)
4-1 Cristiano Ronaldo (64)
5-1 Gareth Bale (86)
6-3 Cristiano Ronaldo (90+1)

1-1 Christian Stuani (29)
4-2 Christian Stuani (67)
5-3 Juanpe (88)

59 097

 
Real Valladolid
2-1
Almería

1-1 Óscar Palno (60)
2-1 Jaime Mata (86)

0-1 Sulayman Marreh (3)

Publik 11 617

Rayo Vallecano
3-2
Reus Deportiu

Real Oviedo
2-1
Granada

Gimnàstic Tarragona
0-2
Córdoba

Numancia
2-0
Tenerife

 
Semifinal
AIK
0-2
Djurgården

 

0-1 Tino Kadewere (47)
0-2 Kerim Mrabti (67)

Publik 21 200

 
Bohemians 1905
2-0
Teplice

Zlín
0-1
Viktoria Plzeň

 
Alanyaspor
1-1
Göztepe

1-0 Douglas Santos (76)

1-1 Demba Ba (82)

Konyaspor
2-0
Kayserispor

1-0 Samuel Eto'o (4)
Utvisning Mehdi Bourabia (75)
2-0 Adis Jahović (90+4)

Utvisning Silviu Lung (90+2)

Trabzonspor
4-1
Yeni Malatyaspor

İstanbul Başakşehir
1-0
Beşiktaş

1-0 Eljero Elia (28)
Utvisning Júnior Caiçara (62)

 

 
Borussia Dortmund
1-0
Hannover 96

1. FC Köln
2-0
Bayer Leverkusen

RB Leipzig
2-1
Bayern München

 
Ingolstadt
4-2
Dynamo Dresden

Eintracht Braunschweig
3-2
MSV Duisburg

1. FC Nürnberg
1-1
Darmstadt 98

 
Mästerskapsserien
Veres Rivne
0-1
Zorya Luhansk

Shakhtar Donetsk
3-0
Mariupol

Dynamo Kyiv
4-0
Vorskla Poltava

 
Nedflyttningsserien
Oleksandria
1-1
Karpaty Lviv

 
Kvartsfinal, match 2:2
Slutsk
1-2
Dinamo Brest

Information Dinamo Brest vidare med sammanlagt 4-1.

BATE Borisov
2-1
Isloch

Information BATE Borisov vidare med sammanlagt 4-2.

 
Salzburg
5-0
Austria Wien