ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 17 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

56

tävlingar

195

matcher

195

resultat

48

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Iran
4-0
Sierra Leone

 
Pyunik
3-1
Alashkert

 
Final
Genk
0-1 f
Standar Liège

Utvisning Bojan Nastić (120+1)

0-1 Renaud Emond (92)

Publik 44 807 på Stade Roi Baudouin, Bryssel

 
Mästerskapsserien
Zrinjski
3-3
Željezničar

Krupa na Vrbasu
0-0
Široki Brijeg

 
Nedflyttningsserien
Mladost Doboj Kakanj
2-0
Borac Banja Luka

Vitez
0-3
Sloboda Tuzla

Čelik
2-0
GOŠK Gabela

 
Beroe
0-0
Vitosha Bistritsa

Botev Plovdiv
3-0
Dunav 2010

 
Mästerskapsserien
Omonia
1-3
AEK

AEL
0-2
Anorthosis

 
Nedflyttningsserien
Alki Oroklini
3-0
Paphos

 
Bournemouth
2-1
West Bromwich Albion

1-1 Jordan Ibe (77)
2-1 Junior Stanislas (89)

0-1 Jay Rodriguez (49)

Publik 10 242

Huddersfield Town
0-2
Crystal Palace

 

0-1 James Tokins (23)
0-2 Luka Milivojević (straff, 68)

Publik 23 918

Stoke City
1-2
Everton

Utvisning Charlie Adam (30)
1-1 Eric Choupo-Moting (77)

0-1 Cenk Tosun (69)
1-2 Cenk Tosun (84)

Publik 30 022

Liverpool
5-0
Watford

1-0 Mohamed Salah (4)
2-0 Mohamed Salah (43)
3-0 Roberto Firmino (49)
4-0 Mohamed Salah (77)
5-0 Mohamed Salah (85)

 

Publik 53 287

 
Fulham
2-2
Queens Park Rangers

Barnsley
0-2
Millwall

Birmingham City
3-0
Hull City

Brentford
1-1
Middlesbrough

Bristol City
1-0
Ipswich Town

Leeds United
1-2
Sheffield Wednesday

Norwich City
3-2
Reading

Sheffield United
0-0
Nottingham Forest

Sunderland
0-2
Preston North End

Wolverhampton Wanderers
3-1
Burton Albion

Bolton Wanderers
1-0
Aston Villa

 
Blackpool
1-1
Southend United

Charlton Athletic
0-0
Fleetwood Town

Gillingham
Inst
Blackburn Rovers

Milton Keynes Dons
2-1
Bury

Northampton Town
0-3
Rotherham United

Oldham Athletic
0-2
Portsmouth

Oxford United
2-1
Peterborough United

Plymouth Argyle
3-2
Bristol Rovers

Rochdale
1-1
Wimbledon

Scunthorpe United
1-2
Shrewsbury Town

 
Lincoln City
3-1
Grimsby Town

Notts County
1-1
Mansfield Town

Accrington Stanley
3-1
Forest Green Rovers

Barnet
0-2
Wycombe Wanderers

Cambridge United
1-3
Swindon Town

Carlisle United
2-2
Crawley Town

Cheltenham Town
1-1
Chesterfield

Colchester United
0-1
Yeovil Town

Crewe Alexandra
1-2
Coventry City

Morecambe
2-1
Exeter City

Newport County
1-1
Luton Town

Port Vale
2-2
Stevenage

 
Kvartsfinal
Swansea City
0-3
Tottenham Hotspur

 

0-1 Christian Eriksen (11)
0-2 Erik Lamela (45+1)
0-3 Christian Eriksen (62)

Manchester United
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Romelu Lukaku (37)
2-0 Nemanja Matić (83)

 

Publik 74 241

 
Tallinna Kalev
5-0
Kuressaare

Flora
5-0
Vaprus

Tulevik
0-7
FCI Levadia

 
Sjätte omgången
EIF
1-0
Oulu

 
Girondins Bordeaux
0-2
Rennes

 

0-1 Ismaila Sarr (49)
0-2 Yoann Gourcouff (86)

Amiens
1-1
Troyes

1-0 Moussa Konaté (straff, 38)

 

Angers
3-0
Caen

1-0 Flavien Tait (10)
1-2 Karl Toko Ekambi (43)
1-2 Prince Oniangué (74)

 

Montpellier
2-2
Dijon

1-1 Ellyes Skhiri (59)
1-2 Giovanni Sio (66)

0-1 Wesley Saïd (26)
1-2 Wesley Saïd (90+1)

Toulouse
2-2
Strasbourg

1-1 Yaya Sanogo (89)
1-2 Yaya Sanogo (90+1)

0-1 Jeremy Blayac (46)
1-2 Bakary Koné (90+4)

 
Stade Reims
3-1
Lens

1-0 Pablo Chavarría (13)
2-0 Brice Dja Djédjé (självmål, 42)
3-1 Diego (84)

2-1 Abdellah Zoubir (53)

 
HB
2-1
Víkingur

07 Vestur
1-2
TB/FCS/Royn

NSÍ
0-1

Skála
0-2
B36

EB/Streymur
0-0
AB

 
Chikhura
1-0
Rustavi

 
Lions Gibraltar
1-4
Lincoln Red Imps

Lynx
0-3
Europa

 
Panaitolikos
Inst
PAS Giannina

Atromitos
Inst
PAOK

Levadiakos
Inst
Olympiakos

 
Första omgången, gruppspel
Breiðablik
1-1
KR

Grindavík
3-0
Fylkir

Leiknir (Reykjavik)
0-2
Stjarnan

Víkingur Ólafsvík
1-0
Keflavík

Haukar
1-1
Fjölnir

Selfoss
1-3
HK

ÍR
3-1
Magni

Þór
2-3
FH

Þróttur Reykjavík
1-5
KA

 
Mästerskapsserien
Beitar Jerusalem
2-0
Maccabi Netanya

 
Nedflyttningsserien
Maccabi Haifa
4-0
Hapoel Acre

Ironi Kiryat Shmona
1-1
Hapoel Ashkelon

Bnei Sakhnin
2-1
Ashdod

 
Udinese
1-2
Sassuolo

1-1 Seko Fofana (44)

0-1 Ali Adnan (självmål, 42)
1-2 Stefano Sensi (74)

SPAL
0-0
Juventus

 
Cittadella
0-0
Bari 1908

Brescia
1-1
Cremonese

Novara
2-2
Palermo

Virtus Entella
2-0
Parma

Frosinone
0-0
Salernitana

Perugia
3-0
Spezia

Ascoli
2-1
Ternana

Empoli
3-2
Venezia

 
Zhetysu
0-2
Astana

Kaisar
1-1
Akzhayik

Irtysh
2-1
Aktobe

Kairat
2-0
Atyrau

Ordabasy
2-1
Kyzyl-Zhar

Tobol
0-1
Shakhter Karagandy

 
Drenica Skënderaj
1-0
Prishtina

Llapi
3-3
Trepça'89

 
Lokomotiva Zagreb
2-3
Inter Zaprešić

Dinamo Zagreb
2-0
Rudeš

 
Jonava
0-1
Kauno Žalgiris

 
Akademija Pandev
1-1
Pelister

Vardar
1-0
Renova

Pobeda
2-0
Rabotnički

Shkendija
1-0
Sileks

 
Floriana
2-0
Naxxar Lions

Balzan
2-0
Mosta

Hamrun Spartans
2-3
Sliema Wanderers

St. Andrews
0-1
Valletta

 
Budućnost
1-1
Petrovac

Kom
1-2
Dečić

Sutjeska
Inst
Rudar

Iskra
1-3
Grbalj

Zeta
0-0
Mladost

 
Twente
2-2
Willem II

1-1 Thomas Lam (43)
2-2 Peet Bijen (87)

0-1 Konstantinos Tsimikas (14)
1-2 Fran Sol (70)

Publik 29 500

PSV
3-0
VVV

1-0 Marco van Ginkel (68)
2-0 Hirving Lozano (80)
3-0 Marco van Ginkel (straff, 83)

Utvisning Raif Seuntjens (58)

Publik 33 000

Vitesse
0-0
Heracles

Publik 15 000

Heerenveen
2-2
Utrecht

1-1 Morten Thorsby (39)
2-1 Reza Ghoochannejhad (76)

0-1 Mark can der Maarel (18)
2-2 Cyril Desserrs (88)

Publik 18 700

 
Ards
1-3
Coleraine

Ballymena United
1-3
Warrenpoint Town

Carrick Rangers
0-1
Cliftonville

Crusaders
3-0
Dungannon Swifts

Glenavon
0-0
Ballinamallard United

Linfield
1-1
Glentoran

 
Lillestrøm
2-2
Sarpsborg 08

1-0 Kristoffer Ødemarksbakken (15)
2-2 Aleksander Melgalvis (72)

1-1 Joonas Tamm (27)
1-2 Ronnie Schwartz (54)

Rosenborg
2-2
Kristiansund

1-1 Samuel Adegbenro (50)
2-1 Anders Konradsen (53)

0-1 Daouda Bamba (11)
2-2 Bendik Bye (80)

 
Nieciecza
2-4
Pogoń Szczecin

Jagiellonia Białystok
3-2
Arka Gdynia

1-1 Roman Bezjak (40)
2-2 Łukasz Burliga (90+4)
3-2 Jakub Wójcicki (90+5)

0-1 Mateusz Szwoch (straff, 20)
1-2 Mateusz Szwoch (64)

Publik 8 787

Korona Kielce
2-2
Górnik Zabrze

 
Tondela
1-2
Marítimo

1-0 Miguel Cardoso (10)

1-1 Joel (41)
1-2 Joel (53)

Estoril
1-1
Paços de Ferreira

1-0 Bruno Gomes (1)

1-1 Miguel Vieira (55)

Feirense
0-2
Benfica

Utvisning Tiago Silva (41)
Utvisning Antonio Briseño (86)

0-1 Raul Jiménez (59)
0-2 Raa Silva (75)

Porto
2-0
Boavista

1-0 Felipe (2)
2-0 Hector Herrera (62)

 

 
Nedflyttningsserien
Gaz Metan Mediaş
2-1
Concordia Chiajna

Botoşani
Inst
Dinamo Bucureşti

 
SKA Khabarovsk
0-3
Ural

Arsenal Tula
2-2
Rostov

Krasnodar
0-1
Ufa

Anzhi
2-0
Tosno

Rubin Kazan
1-2
Spartak Moskva

 
Tre Penne
6-1
San Giovanni

Faetano
3-1
Pennarossa

La Fiorita
3-0
Cosmos

Domagnano
1-1
Juvenes/Dogana

 
St. Gallen
2-1
Grasshopper

1-0 Runar Sigurjónsson (48)
2-1 Nassim Ben Khalifa (82)

1-1 Jean Rhyner (51)

Zürich
1-2
Young Boys

1-1 Roberto Rodriguez (straff, 65)

0-1 Roger Assalé (61)
1-2 Guillaume Hoarau (straff, 67)

 
Aberdeen
1-0
Dundee FC

1-0 Graeme Shinnie (35)

 

Publik 15 208

Hearts
3-0
Partick Thistle

1-0 Kyle Lafferty (17)
2-0 Steven Naismith (21)
3-0 John Souttar (44)

 

Publik 17 179

Rangers
0-1
Kilmarnock

 

0-1 Kris Boyd (54)

Publik 49 396

Ross County
2-2
Hamilton Academical

1-0 Jamie Lindsay (23)
2-2 Andrew Davies (76)

1-1 Dougie Imrie (straff, 49)
1-2 Marios Ogboe (52)

Publik 3 586

 
Mästerskapsserien
Spartak Trnava
0-0
Žilina

Ružomberok
2-1
Trenčín

 
Nedflyttningsserien
Nitra
1-0
Zlaté Moravce

Podbrezová
2-1
Zemplín Michalovce

 
Rudar
2-1
Celje

Maribor
0-2
Krško

 
Deportivo La Coruña
1-1
Las Palmas

1-1 Albentosa (22)

0-1 Alen Halilović (3)

Publik 18 773

Valencia
3-1
Deportivo Alavés

1-0 Rodrigo (19)
2-0 Simone Zaza (33)
3-1 Laguardia (självmål, 54)

2-1 Rubén Sobrino (49)

Publik 35 264

Real Sociedad
1-2
Getafe

1-0 Willian José (23)

1-1 Djene Dakonam (45+1)
1-2 Ángel (51)

Publik 17 509

Real Betis
3-0
Espanyol

1-0 Junior Firpo (34)
2-0 Ryad Boudebouz (56)
3-0 Francis Guerrero (69)

 

Publik 31 230

 
Osasuna
1-2
Real Zaragoza

Lugo
2-1
Alcorcón

Lorca
1-1
Barcelona B

Cultural Leonesa
0-1
Cádiz

 
Semifinal
Östersund
0-1
Malmö FF

 

0-1 Arnor Traustason (79)

 
Mladá Boleslav
1-1
Slovácko

Baník Ostrava
1-2
Dukla Praha

Vysočina Jihlava
0-4
Jablonec

Sparta Praha
3-3
Slavia Praha

1-0 Nicolae Stanciu (12)
2-0 Tomas Souček (självmål, 30)
3-0 Nicolae Stanciu (43)

3-1 Miroslav Stoch (70)
3-2 Simon Deli (83)
3-3 Milan Škoda (straff, 90+5)

Publik 17 034

Sigma Olomouc
1-1
Karviná

 
Gençlerbirliği
1-1
Akhisarspor

1-1 Petar Škuletić (90)

0-1 Yevhen Seleznyov (43)

Bursaspor
1-0
Sivasspor

1-0 Bogdan Stancu (83)

 

Fenerbahçe
0-0
Galatasaray

 
Borussia Mönchengladbach
3-3
1899 Hoffenheim

1-1 Josip Drmic (33)
2-2 Lars Stindl (72)
3-3 Matthias Ginter (90)

0-1 Benjamin Hübner (13)
1-2 Andrej Kramarić (straff, 58)
2-3 Florian Grillitsch (73)

Publik 51 049

Eintracht Frankfurt
3-0
Mainz 05

1-0 Kevin Boateng (6)
2-0 Luka Jović (23)
3-0 Ante Rebić (41)

 

Publik 49 500

Augsburg
1-3
Werder Bremen

1-2 Rani Khedira (63)

0-1 Ishak Belfodil (5)
0-2 Ishak Belfodil (40)
1-3 Max Kruse (82)

Publik 30 080

Hamburger SV
1-2
Hertha BSC

1-0 Douglas Santos (25)

1-1 Valentino Lazaro (56)
1-2 Salomon Kalou (63)

Publik 52 159

Wolfsburg
0-1
Schalke 04

 

0-1 Robin Knoche (självmål, 86)

Publik 27 502

 
Union Berlin
2-2
Jahn Regensburg

Sandhausen
2-3
Bochum

1. FC Kaiserslautern
1-1
St. Pauli

 
Nedflyttningsserien
Chornomorets Odesa
0-1
Stal Kamianske

 

0-1 Orest Kuzyk (17)

Olimpik Donetsk
0-1
Zirka Kropyvnytskyi

 

0-1 Zurab Ochihava (självmål, 60)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Neman Grodno
Inst
Krumkachy

Dnepr Mogilev
2-0
Shakhtyor Soligorsk

Information Dnepr Mogilev vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

 
Rapid Wien
5-1
Wolfsberger AC

Sturm Graz
1-0
Rheindorf Altach

St. Pölten
1-2
Admira

LASK Linz
3-1
Mattersburg