ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 16 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

40

matcher

40

resultat

35

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Septemvri Sofia
2-0
Vereya

1-0 Miroslav Budinov (47)
2-0 Martin Toshev (71)

 

 
Trans
1-0
Paide

1-0 Dante Leverock (39)

 

 
Monaco
2-1
Lille

1-1 Rony Lopes (43)
2-1 Stevan Jovetić (61)

0-1 Lebo Mothiba (16)

 
Bourg-en-Bresse
0-1
Chamois niortais

Utvisning Vital N'Simba (88)

0-1 Ande Dona N'Doh (55)

LB Châteauroux
2-1
Le Havre

1-0 Chaker Alhadhur (12)
2-0 Oumare Tounkara (74)
Utvisning Opa Sangante (77)

2-1 Alimani Gory (81)

Clermont
2-0
Nancy

1-0 Jonathan Iglesias (39)
2-0 Ludovic Ajorque (77)

 

Gazélec Ajaccio
0-1
Ajaccio

 

0-1 Thibault Vialla (22)

Lorient
3-1
Orléans

1-0 Yoane Wissa (2)
2-0 Gaetan Courtet (64)
3-1 Alexis Claude Maurice (90+1)

Utvisning Gabriel Mutombo Kupa (42)
2-1 Ousmane Cissokho (88)

Quevilly Rouen
4-1
Auxerre

1-1 Lamine N'Dao (16)
2-1 Romain Basque (41)
3-1 Lamine N'Dao (74)
4-1 Stanislas Oliveira (89)

0-1 Mohamed Yattara (2)
Utvisning Pierre Polomat (81)
Utvisning Mickael Barreto (82)

Sochaux
0-0
Tours

Valenciennes
2-4
Paris FC

1-0 Saliou Ciss (24)
Utvisning Baptiste Aloé (36)
Utvisning Tony Mauricio (37)
2-1 Gaetan Robail (45+2)

Utvisning Redouane Kerrouche (37)
1-1 Malik Tchokount+e (40)
Utvisning Herve Lybohy (53)
2-2 Samuel Yohou (60)
2-3 Dylan Saint-Louis (66)
2-4 Martin Mimoun (90+5)

 
Dinamo Tbilisi
3-1
Samtredia

Torpedo Kutaisi
4-0
Lokomotivi Tbilisi

 
Manchester 62
1-1
Gibraltar Phoenix

 
Bohemians
2-2
Sligo Rovers

1-0 Eoghan Stokes (28)
2-1 Ian Morris (60)

1-1 David Cawley (35)
2-2 Adam Morgan (62)

Derry City
5-1
Bray Wanderers

1-0 Rory Patterson (15)
2-0 Ronan Curtis (50)
3-0 Aaron McEneff (straff,64)
4-0 Ronan Hale (76)
5-1 David Hopkirk (88)

4-1 Sean Heaney (81)

Dundalk
1-0
Waterford

1-0 Pat Hoban (90+4)

 

Limerick
1-1
Cork City

1-0 Billy Dehenny (18)

1-1 Kieran Sadlier (straff, 34)

Shamrock Rovers
1-0
St Patrick's Athletic

1-0 Kevin Toner (självmål, 77)

 

 
Första omgången, gruppspel
Fram
2-1
Njarðvík

Valur
3-1
ÍBV

 
Foggia
2-1
Cesena

1-1 Cristian Agnelli (47)
2-1 Fabio Mazzeo (90+5)

0-1 Karim Laribi (43)

 
Istra 1961
2-1
Slaven Koprivnica

1-1 Andrea Ottochian (58)
2-1 Goran Roce (60)

0-1 Mirko Ivanovski (23)

 
Tarxien Rainbows
1-3
Birkirkara

1-0 Ricardinho (15)

1-1 Waldemar Acosta (35)
1-2 Jake Grech (42)
1-3 Jake Grech (72)

 
Excelsior
1-2
ADO Den Haag

1-0 Milan Massop (26)

1-1 Björn Johnsen (52)
1-2 Björn Johnsen (79)

Publik 4 400

 
Piast Gliwice
0-0
Zagłębie Lubin

Publik 5 397

Lech Poznań
3-0
Lechia Gdańsk

1-0 Łukasz Trałka (17)
2-0 Christian Gytkjær (45+2)
3-0 Darko Jevtić (55)

 

Publik 14 104

 
Vitória Setúbal
1-1
Portimonense

1-0 André Pereira (2)

1-1 Dener (14)

 
Mästerskapsserien
Viitorul
0-0
Universitatea Craiova

Utvisning Ionu Vînă (82)

 

 
Nedflyttningsserien
Juventus Bucureşti
1-0
Poli Timişoara

1-0 Robert Elek (14)

 

 
Voždovac
2-1
Radnički Niš

1-0 Marko Pavićević (17)
2-1 Milos Mihajlov (50)

1-1 Dusan Mićić (19)

 
St. Johnstone
1-1
Hibernian

1-1 Christopher Kane (83)

0-1 Efe Ambrose (2)
Utvisning Ofir Marciano (14)

Publik 3 652

 
Levante
2-1
Eibar

1-0 Roger Martí (25)
2-1 Emmanuel Boateng (64)

1-1 Charles (63)

Publik 16 028

 
Sevilla Atlético
1-2
Albacete

1-0 Carlos Fernández (straff, 13)
Utvisning Mariano Konyk (31)

1-1 Dani Rodríguez (straff, 33)
1-2 César de la Hoz (71)

Publik 409

 
Slovan Liberec
2-0
Zbrojovka Brno

1-0 Matj Pulkrab (26)
2-0 Matj Pulkrab (42)

 

 
Kardemir Karabükspor
0-4
Osmanlıspor

 

0-1 Serdar Gürler (22)
0-2 Mehmet Batdal (41)
0-3 Mehmet Batdal (47)
0-4 Serdar Gürler (90+2)

Kasımpaşa
2-3
Antalyaspor

Utvisning Bernard Mensah (50)
1-2 Mbaye Diagne (66)
2-2 Mbaye Diagne (70)

0-1 Deniz Kadah (42)
0-2 Souleymane Doukara (53)
2-3 Harun Alpsoy (82)

 
Freiburg
1-2
VfB Stuttgart

1-1 Nils Petersen (53)

0-1 Mario Gómez (4)
1-2 Mario Gómez (75)

Publik 24 000

 
Fortuna Düsseldorf
4-2
Arminia Bielefeld

1-1 Rouwen Hennings (31)
2-2 Narcel Sobottka(57) (57)
3-2 Adam Bodzek (68)
4-2 Benito Raman (71)

0-1 Julian Börner (25)
1-2 Tom Schütz (50)

Publik 29 567

Holstein Kiel
2-1
Heidenheim

1-0 Kingsley Schindler (straff, 18)
2-0 David Kinsombi (39)

2-1 John Verhoek (82)

Publik 10 278