ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 13 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

21

tävlingar

41

matcher

41

resultat

12

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

1/8-final, match 2:2
Manchester United
1-2
Sevilla

1-2 Romelu Lukaku (84)

0-1 Wissam Ben Yedder (74)
0-2 Wissam Ben Yedder (78)

Information Sevilla vidare med sammanlagt 2-1.

Roma
1-0
Shakhtar Donetsk

1-0 Edin Džeko (52)

Utvisning Ivan Ordets (79)

Information Roma vidare med sammanlagt 2-2 och fler mål på bortaplan.

 
Keşlə
1-1
Qəbələ

 
Aston Villa
1-3
Queens Park Rangers

Barnsley
1-1
Norwich City

Brentford
1-3
Cardiff City

Ipswich Town
0-3
Hull City

Sheffield United
2-0
Burton Albion

Wolverhampton Wanderers
3-0
Reading

 
Rochdale
0-0
Southend United

Blackpool
1-0
Charlton Athletic

Bury
0-1
Peterborough United

Milton Keynes Dons
3-2
Rotherham United

 
Exeter City
0-0
Yeovil Town

Coventry City
2-2
Luton Town

Barnet
1-1
Port Vale

 
Paide
2-2
Vaprus

Tallinna Kalev
1-2
Trans

 
Sochaux
0-4
Auxerre

Utvisning Florin Berenguer (82)

0-1 Abdoul Ba (4)
0-2 Hamza Sakhi (23)
0-3 Mickael Barreto (71)
0-4 Mickael Tacalfred (84)

 
Europa
0-1
Lions Gibraltar

 
Första omgången
Wexford
0-* f
Cobh Ramblers

Information Cobh Ramblers vidare efter 8-7 på straffar.

 
Första omgången, gruppspel
ÍA
3-0
Víkingur Reykjavík

 
Pescara
0-1
Carpi

 

0-1 Alessio Sabione (11)

Bari 1908
1-1
Spezia

1-1 Franco Brienza (71)

0-1 Francesco Forte (10)

 
Semifinal
Lokomotiva Zagreb
1-1* f
Hajduk Split

1-0 Ante Majstorović (54)

1-1 Hamza Berry (59)

Information Hajduk Split vidare efter 4-2 på straffar.

 
Palanga
1-1
Trakai

 
Kvartsfinal
Ballymena United
1-2
Larne

Coleraine
1-0
Glentoran

Linfield
0-1
Cliftonville

 
Kvartsfinal
Botoşani
3-2 f
CSM Iaşi

1-0 Bojan Golubović (89)
2-1 Mihai Roman (straff, 95)
3-2 Mircea Axente (straff, 111)

1-1 Andrei Cristea (90)
2-2 Andrei Cristea (107)

Publik 500

 
Tre Fiori
4-0
Fiorentino

Libertas
3-0
Cailungo

Virtus
0-3
Folgore

 
Kvartsfinal, omspel
Kilmarnock
1-1* f
Aberdeen

1-0 Stephen O'Donnell (96)

1-1 Kenny McLean (straff, 103)

Publik 8 998

Information Aberdeen vidare efter 3-2 på straffar.

 
Kvartsfinal
Poprad
0-2
Ružomberok

Spartak Trnava
2-0
DAC Dunajská Streda

 
Maribor
1-2
Domžale

Krško
1-1
Ankaran Hrvatini

 
Kvartsfinal
AIK
2-0
Örebro

1-0 Tarik Elyounoussi (12)
2-0 Stefan Silva (90+1)

 

Publik 7 679

 
Kvartsfinal, match 1:2
Pusás
0-1
Diósgyőr

 

0-1 Nikolaos Ioannidis (34)

Újpest
2-1
MTK

1-0 Mijusko Bojović (37)
2-1 Daniel Nagy (67)

1-1 Patrik Vass (39)