ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 11 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

50

tävlingar

155

matcher

155

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Encamp
0-5
FC Santa Coloma

Inter Club d'Escaldes
1-2
Lusitanos

UE Santa Coloma
0-2
Sant Julià

Penya Encarnada
0-2
Engordany

 
Alashkert
2-2
Banants

Pyunik
3-3
Ararat

 
Anderlecht
2-1
Antwerp

Genk
1-2
Gent

Kortrijk
2-0
Sporting Charleroi

Eupen
4-0
Royal Excel Mouscron

Oostende
2-3
Standard Liège

Mechelen
2-0
Waasland-Beveren

Lokeren
0-2
Zulte-Waregem

Sint-Truiden
0-1
Club Brugge

 
Mästerskapsserien
Željezničar
1-0
Krupa na Vrbasu

Široki Brijeg
1-0
Sarajevo

 
Nedflyttningsserien
Borac Banja Luka
0-0
Čelik

GOŠK Gabela
0-0
Sloboda Tuzla

 
Vitosha Bistritsa
0-0
Septemvri Sofia

OFK Pirin
1-2
CSKA Sofia

Levski Sofia
1-1
Etar

 
Mästerskapsserien
APOEL
0-0
AEK

Anorthosis
1-2
Apollon

 
SønderjyskE
1-0
Lyngby

AaB
4-0
Randers

Nordsjælland
1-1
Midtjylland

Horsens
1-1
Brøndby

 
Arsenal
3-0
Watford

1-0 Shkodran Mustafi (8)
2-0 Pierre Emerick Aubameyang (59)
3-0 Henrikh Mkhitaryan (77)

 

Publik 59 131

Bournemouth
1-4
Tottenham Hotspur

1-0 Junior Stanislas (7)

1-1 Bamidele Alli (35)
1-2 Son Heung-Min (62)
1-3 Son Heung-Min (87)
1-4 Serge Aurier (90+1)

Publik 10 623

 
Nottingham Forest
0-0
Derby County

Publik 29 106

 
FCI Levadia
4-0
Kuressaare

 
EA Guingamp
2-5
Nice

1-0 Clement Grenier (straff, 9)
2-3 Marlon (självmål, 83)

1-1 Alassane Pléa (24)
1-2 Alassane Pléa (47)
1-3 Alassane Pléa (58)
2-4 Bassem Srarfi (86)
2-5 Alassane Pléa (90+2)

Olympique lyonnais
1-0
Caen

1-0 Bertrand Traoré (63)

 

Toulouse
1-2
Olympique Marseille

1-1 Ndombe Mubele (19)

0-1 Lucas Ocampos (10)
1-2 Kostas Mitroglou (78)

 
AB
1-1
07 Vestur

HB
0-3

EB / Streymur
3-2
B36

TB / FCS / Royn
0-4
NSÍ

Víkingur
1-0
Skála

 
Lokomotivi Tbilisi
1-4
Dinamo Tbilisi

Samtredia
0-1
Sioni

 
Kvartsfinal
Lincoln Red Imps
2-0
Cannons

Olympique
0-6
Gibraltar United

 
Platanias
0-4
Olympiakos

 

0-1 Alaixys Romao (14)
0-2 Marko Marin (24)
0-3 Kevin Mirallas (straff, 35)
0-4 Pape Cissé (58)

Xanthi
1-0
Panaitolikos

1-0 Matías Castro (23)

 

Lamia
1-1
Levadiakos

1-1 Nikos Tsoukalos (40)

0-1 Petros Giakoumakis (33)

PAOK
0-0
AEK

 
Första omgången, gruppspel
FH
0-3
Grindavík

KR
2-0
ÍR

KA
4-0
Breiðablik

 
Hapoel Acre
0-3
Ironi Kiryat Shmona

Hapoel Ra'anana
0-2
Beitar Jerusalem

 
Fiorentina
1-0
Benevento

1-0 Vitor Hugo (25)

 

Bologna
0-1
Atalanta

 

0-1 Marten de Roon (83)

Cagliari
2-2
Lazio

1-0 Leonardo Pavoletti (25)
2-1 Nicolo Barella (straff, 74)

1-1 Luca Ceppitelli (självmål, 35)
2-2 Ciro Immobile (90+5)

Crotone
4-1
Sampdoria

1-0 Marcello Trotta (6)
2-0 Adrian Stoian (23)
3-0 Marcello Trotta (36)
4-1 Emiliano Viviano (självmål, 85)

3-1 Daniel Zapata (69)

Sassuolo
1-1
SPAL

1-1 Khouma Babacar (straff, 31)

0-1 Mirko Antenucci (27)

Juventus
2-0
Udinese

1-0 Paulo Dybala (20)
2-0 Paulo Dybala (49)

 

Genoa
0-1
Milan

 

0-1 André Silva (90+4)

Internazionale
0-0
Napoli

 
Salernitana
2-0
Avellino

Empoli
2-1
Virtus Entella

 
Zhetysu
0-1
Tobol

Ordabasy
2-1
Shakhter Karagandy

Kairat
2-1
Kyzyl-Zhar

Irtysh
2-1
Atyrau

Kaisar
0-1
Aktobe

Astana
3-0
Akzhayik

 
Besa Pejë
1-3
Prishtina

Llapi
0-2
Liria Prizren

Vëllaznimi
2-0
Flamurtari

Trepça'89
1-1
Drita

Gjilani
1-0
Vllaznia

 
Inter Zaprešić
0-3
Rijeka

Cibalia
1-1
Osijek

 
Hostert
1-2
Jeunesse d'Esch

RM Hamm Benfica
0-0
Mondorf-les-Bains

Progrès Niederkorn
3-1
Esch

Racing
2-3
UT Pétange

Fola Esch
3-1
UNA Strassen

Victoria Rosport
1-2
Differdange 03

 
Renova
1-0
Pelister

Rabotnički
0-2
Shkendija

 
Mosta
3-5
Gzira United

Valletta
2-1
Hibernians

 
Groningen
2-0
PEC Zwolle

1-0 Ryan Thomas (självmål, 25)
2-0 Ajdin Hrustic (90)

 

Publik 17 896

Utrecht
5-1
Vitesse

1-0 Willem Janssen (36)
2-0 Zakaria Labyad (44)
3-1 Sander van de Streek (60)
4-1 Yassine Ayoub (74)
5-1 Yassine Ayoub (77)

2-1 Navarone Foor (55)

Publik 19 607

Ajax
4-1
Heerenveen

1-0 Matthijs de Ligt (31)
2-1 Nicolas Tagliafico (59)
3-1 Donny van de Beek (88)
4-1 David Neres (90+3)

1-1 Martin Ødegaard (33)

Feyenoord
2-1
AZ

1-0 Jean Boëtius (33)
2-0 Nicolai Jørgensen (73)

2-1 Wout Weghorst (90+2)

Publik 45 000

 
Molde
5-0
Sandefjord

1-0 Fredrik Aursnes (straff, 23)
2-0 Fredrik Brustad (36)
3-0 Thomas Amang (57)
4-0 Eirik Hestad (63)
5-0 Petter Strand (65)

 

Publik 6 218

Strømsgodset
2-2
Stabæk

1-0 Marcus Pedersen (1)
2-2 Marcus Pedersen (51)

1-1 Franck Boli (3)
1-2 Ohi Omoijuanfo (45)

Publik 5 199

Odd
1-2
Haugesund

1-2 Martin Broberg (75)

0-1 Fredrik Semb Berge (självmål, 52)
0-2 Frederik Gytkjær (62)

Publik 4 466

Start
4-1
Tromsø

1-0 Kristján Finnbogason (6)
2-0 Kevin Kabran (7)
3-0 Elliot Käck (61)
4-1 Afeez Aremu (90+1)

3-1 Morten Pedersen (90)

Publik 3 068

Bodø/Glimt
3-1
Lillestrøm

1-0 Kristian Opseth (22)
2-1 Brede Moe (81)
3-1 Kristian Opseth (87)

1-1 Thomas Olsen (46)

Publik 3 484

Sarpsborg 08
1-0
Rosenborg

1-0 Kristoffer Zachariassen (69)

 

 
Lech Poznań
5-1
Jagiellonia Białystok

1-1 Christian Gytkjær (39)
2-1 Emir Dilaver (54)
3-1 Darko Jevtić (straff, 78)
4-1 Kamil Jóźwiak (84)
5-1 Łukasz Trałka (89)

0-1 Arvydas Novikovas (18)

Publik 28 587

Lechia Gdańsk
1-3
Legia Warszawa

1-3 Simeon Slavchev (66)

0-1 Jaroslaw Niezgoda (24)
0-2 William Rémy (48)
0-3 Michal Kucharczyk (52)

Publik 12 021

 
Portimonense
2-1
Vitória Guimarães

1-0 Wellington Carvalho (18)
2-1 Pires (59)

1-1 Raphinha (straff, 22)
Utvisning Douglas Jesus (30)

Publik 1 830

Marítimo
4-2
Vitória Setúbal

1-0 Joel (8)
2-0 Valente (31)
3-0 Valente (45)
4-1 Rodrigo Pinho (70)

3-1 Patrick (62)
4-2 Edinho (straff, 90+1)

Publik 6 157

Belenenses
0-0
Tondela

Publik 2 412

Paços de Ferreira
1-0
Porto

1-0 Miguel Vieira (34)

Utvisning José Sá (90+8)

 
Mästerskapsserien
Steaua Bucureşti
2-1
Viitorul

1-0 Constantin Budescu (32)
2-0 Marko Momčilović (39)

2-1 Sebastien Mladen (75)

 
Nedflyttningsserien
Voluntari
1-0
Poli Timişoara

1-0 Florin Cernat (straff, 90+4)

 

 
Rostov
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 12 873

Akhmat Grozny
0-3
CSKA Moskva

 

0-1 Aleksandr Golovin (6)
0-2 Vitinho (28)
0-3 Sergei Ignashevich (68)

Publik 14 570

Spartak Moskva
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Fernando (90)

 

Publik 21 779

 
San Giovanni
2-4
Domagnano

Pennarossa
3-2
Cosmos

Tre Penne
2-0
Faetano

Juvenes/Dogana
0-1
La Fiorita

 
Luzern
1-0
Basel

Sion
7-2
Thun

Young Boys
3-1
Grasshopper

 
Bačka Palanka
2-1
Mačva Šabac

Zemun
3-0
Voždovac

Mladost Lučani
0-3
Vojvodina

Čukarički
0-2
Partizan

Radnik Surdulica
1-0
Borac Čačak

Rad Beograd
2-0
Javor Ivanjica

Radnički Niš
0-2
Spartak Subotica

Crvena Zvezda
1-1
Napredak

 
Rangers
2-3
Celtic

1-0 Josh Windass (3)
2-1 Candeias (26)

1-1 Tom Rogić (11)
2-2 Moussa Dembélé (45+1)
Utvisning Jozo Šimunović (57)
2-3 Odsonne Édouard (69)

Publik 50 215

 
Mästerskapsserien
Žilina
2-0
Slovan Bratislava

 
Triglav
0-1
Olimpija

Aluminij
1-2
Celje

 
Espanyol
2-1
Real Sociedad

1-1 Léo Baptistão (51)
2-1 Gerard Moreno (72)

0-1 Willian José (41)

Publik 20 314

Atlético Madrid
3-0
Celta de Vigo

1-0 Antoine Griezmann (44)
2-0 Vitolo (56)
3-0 Ánel Correa (63)

 

Publik 55 076

Las Palmas
0-2
Villarreal

Utvisning Alejandro Gálvrzz (90+1)

0-1 Carlos Bacca (67)
0-2 Nicola Sansone (straff, 90+2)

Publik 18 907

Athletic Club
2-0
Leganés

1-0 Raúl García (10)
2-0 Raúl García (17)

 

Publik 30 787

 
Real Zaragoza
3-1
Lorca

Barcelona B
2-2
Numancia

Albacete
0-0
Osasuna

Córdoba
1-0
Lugo

Sporting Gijón
4-0
Cultural Leonesa

Reus Deportiu
0-0
Huesca

 
Kvartsfinal
Östersund
1-0
GAIS

1-0 Alhaji Gero (86)

 

 
Jablonec
2-0
Baník Ostrava

Slavia Praha
3-1
Sigma Olomouc

Viktoria Plzeň
2-2
Slovan Liberec

 
Göztepe
2-1
Antalyaspor

Kayserispor
3-2
Kardemir Karabükspor

Yeni Malatyaspor
0-2
Fenerbahçe

Galatasaray
2-1
Konyaspor

 
VfB Stuttgart
0-0
RB Leipzig

Publik 53 548

Borussia Dortmund
3-2
Eintracht Frankfurt

1-0 Marco Russ (självmål, 11)
2-1 Michy Batshuayi (77)
3-2 Michy Batshuayi (90+4)

1-1 Luka Jović (75)
2-2 Danny Blum (90+1)

Publik 81 360

 
Union Berlin
0-0
Erzgebirge Aue

MSV Duisburg
1-2
Fortuna Düsseldorf

Jahn Regensburg
2-1
Sandhausen

 
Mästerskapsserien
Mariupol
0-0
Zorya Luhansk

Dynamo Kyiv
1-0
Veres Rivne

 
Nedflyttningsserien
Karpaty Lviv
0-3
Olimpik Donetsk

 
Kvartsfinal, match 1:2
Krumkachy
0-3
Neman Grodno

Shakhtyor Soligorsk
3-1
Dnepr Mogilev

 
Mattersburg
2-2
Salzburg