ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 10 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

52

tävlingar

198

matcher

198

resultat

93

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
3-2
Teuta Durrës

1-1 Sindri Guri (45+1)
2-1 Donjet Shkodra (62)
3-1 Sindri Guri (66)

0-1 Amir Bilali (16)
3-2 Arber Çyrbja (80)

Kamza
0-0
Vllaznia Shkodër

Laçi
4-2
Flamurtari

1-0 Reginaldo (14)
2-0 Reginaldo (straff, 24)
3-0 Reginaldo (72)
4-2 Regi Lushkja (88)

3-1 Goran Siljanovski (74)
3-2 Emiljano Musta (82)

Partizani Tirana
3-0
Luftëtari Gjirokastër

1-0 Lorenc Trashi (31)
2-0 Gerhard Progni (71)
3-0 Idriz Batha (straff, 84)

 

Skënderbeu Korçë
3-1
Lushnja

1-0 Ali Sowe (2)
2-0 Bruno Dita (36)
3-1 James Adeniyi (76)

2-1 Fatmir Sefa (44)

 
Shirak
2-1
Gandzasar

1-1 Mohamed Kaba (55)
2-1 Moussa Bakayoko (80)

0-1 Gevorg Nranyan (7)

 
Səbail
0-1
Sumqayıt

Qarabağ
2-0
Zira

 
Mästerskapsserien
Zrinjski
1-1
Radnik Bijeljina

 
Nedflyttningsserien
Mladost Doboj Kakanj
1-0
Vitez

 
Lokomotiv Plovdiv
0-2
Beroe

 

0-1 Martin Kamburov (67)
0-2 Pedro Eugénio (76)

Ludogorets
3-1
Cherno More

1-0 Wanderson (8)
2-0 Marcelinho (14)
3-1 Virgil Misidjan (43)

2-1 Dani Kiki (32)

 
Mästerskapsserien
AEL
2-1
Omonia

 
Nedflyttningsserien
Doxa
2-6
Nea Salamis

Alki Oroklini
3-1
Olympiakos

 
Hobro
1-1
Silkeborg

1-1 Pål Kirkevold (73)

0-1 Vladimir Rodić (55)

Publik 1 650

 
Manchester United
2-1
Liverpool

1-0 Marcus Rashford (14)
2-0 Marcus Rashford (24)

2-1 Eric Bailly (självmål, 66)

Publik 74 855

Everton
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Gaetan Bong (självmål, 60)
2-0 Cek Tosun (76)

Utvisning Antony Knockaert (80)

Publik 39 199

Huddersfield Town
0-0
Swansea City

Publik 23 567

Newcastle United
3-0
Southampton

1-0 Kenedy (2)
2-0 Kenedy (29)
3-0 Matt Ritchie (57)

 

Publik 52 246

West Bromwich Albion
1-4
Leicester City

1-0 Salomon Rondón (8)

1-1 Jamie Vardy (21)
1-2 Riyad Mahrez (62)
1-3 Kelechi Iheanacho (76)
1-4 Iborra (90+3)

Publik 23 558

West Ham United
0-3
Burnley

 

0-1 Ashley Barnes (66)
0-2 Chris Wood (70)
0-3 Chris Wood (81)

Publik 56 904

Chelsea
2-1
Crystal Palace

1-0 Willian (25)
2-0 Martin Kelly (självmål, 32)

2-1 Patrick van Aanholt (90)

Publik 40 800

 
Burton Albion
0-0
Bristol City

Cardiff City
3-2
Birmingham City

Hull City
4-3
Norwich City

Ipswich Town
0-0
Sheffield United

Middlesbrough
3-1
Barnsley

Millwall
1-0
Brentford

Preston North End
1-2
Fulham

Queens Park Rangers
1-0
Sunderland

Reading
2-2
Leeds United

Sheffield Wednesday
1-1
Bolton Wanderers

Aston Villa
4-1
Wolverhampton Wanderers

 
Wimbledon
2-1
Oxford United

Blackburn Rovers
3-0
Blackpool

Bradford City
Inst
Milton Keynes Dons

Bristol Rovers
1-1
Northampton Town

Bury
2-2
Oldham Athletic

Fleetwood Town
1-1
Plymouth Argyle

Peterborough United
4-1
Charlton Athletic

Portsmouth
1-3
Gillingham

Rotherham United
0-1
Rochdale

Shrewsbury Town
2-0
Walsall

Southend United
0-0
Doncaster Rovers

Wigan Athletic
3-3
Scunthorpe United

 
Chesterfield
1-3
Lincoln City

Coventry City
1-0
Barnet

Crawley Town
1-1
Morecambe

Exeter City
1-1
Carlisle United

Forest Green Rovers
1-2
Notts County

Grimsby Town
1-1
Port Vale

Luton Town
1-2
Accrington Stanley

Mansfield Town
1-1
Colchester United

Stevenage
2-2
Crewe Alexandra

Swindon Town
0-3
Cheltenham Town

Wycombe Wanderers
1-1
Cambridge United

Yeovil Town
0-2
Newport County

 
Vaprus
0-1
Tammeka

 

0-1 Rauno Tutk (självmål, 3)

Tulevik
1-0
Tallinna Kalev

1-0 Yosuke Saito (6)

 

Trans
2-2
Nõmme Kalju

1-0 Igor Ovsjannikov (6)
2-1 Eduard Golovljov (75)

1-1 Liliu (straff, 58)
2-2 Nikita Savenkov (självmål, 77)

 
Femte omgången, gruppspel
PS Kemi
1-2
Oulu

1-0 Kevin Tano (41)

1-1 Alvarado Morin (70)
1-2 Toni Tahvanainen (82)

KuPS
2-0
RoPS

1-0 Petteri Pennanen (15)
2-0 Ilmari Niskanen (64)

 

JJK
1-2
Haka

1-0 Honar Abdi (35)

1-1 Gerald Ben (76)
1-2 Salomo Ojala (90)

GrIFK
2-1
Viikingit

1-0 Frans Leppänen (29)
2-1 Daniel Langhoff (73)

1-1 Pierre Nlate (59)

KTP
6-1
PEPO

1-1 Jean Carlo (12)
2-1 Jean Carlo (27)
3-1 Christopher James (51)
4-1 Jean Coubronne (58)
5-1 Aleksi Pahkasalo (78)
6-1 Aleksi Taronen (87)

0-1 Akeg Deng (7)

TPS
0-0
EIF

Honka Akatemia
0-7
Inter Turku

 

0-1 Lassi Viholainen (3)
0-2 Kenny Mansally (42)
0-3 Timo Furuholm (47)
0-4 Albion Ademi (73)
0-5 Albion Ademi (79)
0-6 Albion Ademi (82)
0-7 Albion Ademi (83)

Kajaani
2-0
MuSa

1-0 Adeniyi Ibiyomi (5)
2-0 Adeniyi Ibiyomi (36)

 

Honka
2-1
HJK

1-0 Masar Ömer (34)
2-1 Javi Hervás (straff, 90+2)

1-1 Mostagh Yaghoubi (64)

 
Paris Saint-Germain
5-0
Metz

1-0 Thomas Meunier (5)
2-0 Christopher Nkunku (20)
3-0 Christopher Nkunku (28)
4-0 Kylian Mbapp'e (45+1)
5-0 Thiago Silva (82)

 

Girondins Bordeaux
0-0
Angers

Dijon
1-1
Amiens

1-1 Wesley Saïd (69)

0-1 Moussa Kontaé (45+2)

Lille
1-1
Montpellier

1-0 Nicolas Pépé (41)

1-1 Jerome Roussillon (63)

Nantes
1-0
Troyes

1-0 Emiliano Sala (86)

 

Rennes
1-1
Saint-Étienne

1-1 Ismaila Sarr (86)

0-1 Neven Subotić (35)

 
Paris FC
2-0
Sochaux

1-0 Cyril Mandouki (53)
2-0 Idriss Ech-Chergui (90+3)

 

 
Rustavi
0-1
Torpedo Kutaisi

Kolkheti Poti
1-4
Saburtalo

 
Gibraltar Phoenix
0-1
Lynx

Glacis United
6-1
Manchester 62

 
AEL
0-0
Kerkyra

 

Utvisning Spiros Spinoulas (68)

Panionios
2-2
Atromitos

1-0 Srdan Spiridonović (48)
2-0 Srdan Spiridonović (59)

2-1 Kostas Kotsopoulos (65)
2-2 Amr Warda (90+3)

Panathinaikos
1-1
Asteras Tripolis

1-1 Robin Lod (87)

0-1 Mixalis Manias (69)

 
Första omgången, gruppspel
Keflavík
3-1
Haukar

Stjarnan
3-0
Víkingur Ólafsvík

HK
4-3
Þór

Njarðvík
2-2
ÍBV

Magni
3-1
Þróttur Reykjavík

Fjölnir
4-0
Leiknir Reykjavík

 
Bnei Yehuda
0-1
Maccabi Netanya

Hapoel Haifa
1-0
Ashdod

Hapoel Ashkelon
0-0
Maccabi Haifa

Hapoel Be'er Sheva
2-0
Bnei Sakhnin

 
Hellas Verona
1-0
Chievo

1-0 Antonio Caracciolo (52)

 

 
Venezia
1-0
Ascoli

Cesena
0-0
Carpi

Cremonese
1-1
Cittadella

Perugia
2-0
Foggia

Pescara
1-4
Parma

Bari 1908
2-2
Pro Vercelli

Spezia
1-1
Ternana

Palermo
1-0
Frosinone

 
Feronikeli
1-0
Drenica Skënderaj

 
Dinamo Zagreb
1-4
Lokomotiva Zagreb

1-1 Daniel Olmo (25)

0-1 Lovro Majer (straff, 9)
1-2 Lirim Kastrati (44)
1-3 Lovro Majer (straff, 60)
1-4 Lirim Kastrati (67)

Hajduk Split
3-2
Istra 1961

1-0 Ádam Gyurcsó (15)
2-2 Ahmed Said (71)
3-2 Karlo Letica (90)

1-1 Nikola Matas (27)
1-2 Cosmin Matei (53)

 
Rodange
1-2
F91 Dudelange

 
Sliema Wanderers
1-0
St. Andrews

Senglea Athletic
0-0
Floriana

Naxxar Lions
1-4
Hamrun Spartans

Birkirkara
1-3
Balzan

 
Dečić
0-1
Petrovac

Budućnost
0-0
Rudar

Kom
1-3
Grbalj

Sutjeska
0-0
Mladost

Iskra
2-1
Zeta

 
ADO Den Haag
0-2
NAC Breda

Utvisning Wilfried Kanon (36)

0-1 Mounir El Allouchi (18)
0-2 Thierry Ambrose (straff, 39)

Publik 13 620

VVV
2-3
Excelsior

1-1 Jurgen Mattheij (självmål, 41)
2-3 Lennart Thy (84)

0-1 Levi Garcia (35)
1-2 Hicham Falk (61)
1-3 Mike van Duinen (81)

Willem II
5-0
PSV

1-0 Ben Rienstra (21)
2-0 Fran Sol (59)
3-0 Fran Sol (straff, 70)
4-0 Ben Rienstra (76)
5-0 Fran Sol (straff, 90)

Utvisning Derrick Luckassen (90)

Roda JC
0-2
Sparta Rotterdam

 

0-1 Sander Fischer (12)
0-2 Robert Mühren (65)

 
Ballinamallard United
0-4
Ards

Ballymena United
0-2
Coleraine

Cliftonville
3-1
Crusaders

Glenavon
2-2
Glentoran

Linfield
2-0
Carrick Rangers

Warrenpoint Town
Inst
Dungannon Swifts

 
Ranheim
Inst
Brann

 
Sandecja Nowy Sącz
0-3
Piast Gliwice

Utvisning Bartomiej Kasprzak (68)

0-1 Mateusz Szczepaniak (15)
0-2 Karol Angielski (32)
0-3 Joel Valencia (90+2)

Publik 682

Pogoń Szczecin
0-3
Cracovia Kraków

 

0-1 Krzysztof Piątek (5)
0-2 Oleksiy Dityatjev (22)
0-3 Kamil Drygas (självmål, 89)

Publik 6 101

Wisła Płock
2-0
Korona Kielce

1-0 Damian Byrtek (51)
2-0 Giorgi Merebashvili (89)

 

Publik 4 097

 
Rio Ave
2-1
Feirense

1-1 Guedes (57)
2-1 Pelé (straff, 86)

0-1 Luís Machado (8)

Benfica
2-0
Desportivo Aves

1-0 Jonas (71)
2-0 Rúben Días (75)

 

Boavista
1-0
Estoril

1-0 David Simão (straff, 85)

 

 
Mästerskapsserien
Universitatea Craiova
1-0
Astra Giurgiu

1-0 Alexandru Mitriță (82)

 

 
Nedflyttningsserien
Concordia Chiajna
1-1
Sepsi

1-0 Andrei Marc (45+3)

Utvisning Filipe Oliveira (42)
1-1 Sebastian Ghinga (90+3)

 
Ufa
3-2
Anzhi

1-0 Dmitriy Stotskiy (57)
2-1 Ivan Paurević (65)
3-1 Bojan Jokić (67)

1-1 Juan Lescano (64)
3-2 Vladimir Poluyakhtov (81)

Publik 5 386

Dinamo Moskva
0-0
Krasnodar

Publik 5 100

Tosno
0-1
Rubin Kazan

 

0-1 Vyacheslav Podberezkin (75)

 
Virtus
0-3
Tre Fiori

Cailungo
3-1
Murata

Folgore
0-0
Libertas

 
Lausanne Sport
1-4
St. Gallen

1-3 Alexandre Pasche (69)

0-1 Cedric Itten (6)
0-2 Nassim Ben Khalifa (33)
0-3 Alain Wiss (59)
1-4 Stjepan Kukuruzovic (77)

Zürich
3-0
Lugano

1-0 Fabian Rohner (9)
2-0 Alain Nef (15)
3-0 Antonio Marchesano (19)

 

 
Dundee FC
0-4
St. Johnstone

 

0-1 Jordan Piggott (självmål, 24)
0-2 Christopher Kane (37)
0-3 Blair Alston (64)
0-4 Christopher Kane (66)

Publik 5 336

Hamilton Academical
2-0
Motherwell

1-0 Marios Ogboe (11)
2-0 David Templeton (69)

 

Publik 3 182

Kilmarnock
3-2
Ross County

1-0 Lee Erwin (16)
2-0 Kris Boyd (46)
3-0 Eamonn Brophy (74)

3-1 Billy McKay (86)
3-2 Alex Schalk (90+1)

Publik 4 001

Partick Thistle
0-0
Aberdeen

Publik 3 931

 
Mästerskapsserien
DAC Dunajská Streda
3-0
Ružomberok

Trenčín
1-2
Spartak Trnava

 
Nedflyttningsserien
Zemplín Michalovce
0-0
Tatran Prešov

Zlaté Moravce
0-1
Podbrezová

Senica
0-1
Nitra

 
Rudar
3-0
Krško

1-0 Damjan Trifkovič (47)
2-0 Josip Tomašević (79)
3-0 Leon Črnčič (90+3)

 

Ankaran Hrvatini
0-3
Maribor

Domžale
3-0
Gorica

 
Eibar
1-2
Real Madrid

1-1 Ramis (50)

0-1 Cristiano Ronaldo (34)
1-2 Cristiano Ronaldo (84)

Publik 6 707

Sevilla
0-2
Valencia

 

0-1 Rodrigo (25)
0-2 Rodrigo (68)

Publik 33 287

Getafe
0-1
Levante

 

0-1 Coke (79)
Utvisning Koke (83)

Publik 8 136

Málaga
0-2
Barcelona

Utvisning Samuele Longo (30)

0-1 Luis Suárez (15)
0-2 Philippe Coutinho (28)

Publik 26 667

 
Granada
0-1
Gimnàstic Tarragona

 

0-1 Omar Perdomo (36)

Publik 8 435

Alcorcón
0-0
Real Valladolid

Publik 2 160

Almería
0-1
Rayo Vallecano

 

0-1 Inai López (22)

Publik 7 130

Cádiz
4-1
Sevilla Atlético

1-0 Álvaro García (11)
2-0 Álex (21)
3-1 Salvi (83)
4-1 Mohamady Traore (90+1)

2-1 Carlos Fernández (79)

Publik 8 758

 
Kvartsfinal
Malmö FF
1-0
IFK Göteborg

1-0 Lasse Nielsen (18)

 

 
Slovácko
1-0
Bohemians 1905

1-0 Vlastimil Daníček (79)

 

Publik 4 019

Karviná
1-1
Sparta Praha

1-1 Thomas Wagner (87)

0-1 Guelor Kanga (24)

Publik 4 833

Zbrojovka Brno
0-3
Mladá Boleslav

 

0-1 Jiri Valenta (3)
0-2 Jiri Valenta (19)
0-3 Luka Pauschek (30)

Publik 4 122

Teplice
2-1
Zlín

1-0 Alex Král (17)
2-1 Patrik Žitný (57)

1-1 Petr Hronek (47)

Publik 2 156

 
Sivasspor
2-2
Kasımpaşa

1-0 Arouna Koné (13)
2-1 Arouna Koné (straff, 86)

1-1 Samuel Edouk (18)
2-2 Mbaye Diagne (90+2)

Osmanlıspor
2-1
Bursaspor

1-0 Aminu Umar (17)
2-0 Adrien Regattin (43)

2-1 Jires Kembo-Ekoko (48)

Beşiktaş
1-0
Gençlerbirliği

1-0 Talisca (53)

 

 
Bayern München
6-0
Hamburger SV

1-0 Franck Ribéry (8)
2-0 Robert Lewandowski (12)
3-0 Robert Lewandowski (19)
4-0 Arjen Robben (55)
5-0 Franck Ribéry (81)
6-0 Robert Lewandowski (straff, 90)

 

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
3-0
Wolfsburg

1-0 Nico Schulz (18)
2-0 Serge Gnabry (77)
3-0 Josua Gullavogui (självmål, 80)

 

Publik 25 550

Hertha BSC
0-0
Freiburg

Publik 38 625

Hannover 96
1-3
Augsburg

1-1 Salif Sané (37)

0-1 Michael Gregoritsch (26)
1-2 Gojko Kačar (45+2)
1-3 Michael Gregoritsch (83)

Publik 36 500

Bayer Leverkusen
2-0
Borussia Mönchengladbach

1-0 Lucas Alario (39)
2-0 Julian Brandt (90+3)

 

Publik 28 809

 
Darmstadt 98
1-1
Ingolstadt

1-1 Tobias Kempe (straff, 67)

0-1 Robert Leipertz (18)

Publik 14 000

St. Pauli
0-0
Eintracht Braunschweig

Publik 29 546

Greuther Fürth
2-1
1. FC Kaiserslautern

1-1 Julian Green (17)
2-1 Mario Maloča (73)

1-1 Osayamen Osawe (45)

Publik 11 460

Bochum
1-1
Holstein Kiel

1-0 Kevin Ströger (8)

1-1 Marvin Duksch (61)

Publik 14 939

 
Nedflyttningsserien
Zirka Kropyvnytskyi
1-2
Stal Kamianske

1-2 Ivan Tsyupa (53)

0-1 Orest Kuzyk (37)
0-2 Johnatan (45)

Oleksandria
0-0
Chornomorets Odesa

Utvisning Artem Sitalo (73)

 

 
Debrecen
1-2
Újpest

Vasas
2-1
Honvéd

Paksi SE
3-1
Puskás

Ferencváros
5-0
Balmazújváros Sport

Mezőkövesd-Zsóry
2-1
Szombathelyi Haladás

Videoton
4-1
Diósgyőr

 
BATE Borisov
1-2
Dinamo Brest

1-2 Stanislau Dragun (90)

0-1 Sandro Gotal (straff, 14)
0-2 Maksim Vitus (30)

Publik på Stadion FK Minsk, Minsk

 
Mästerskapsserien
Connah's Quay
2-1
Cefn Druids

Cardiff MU
1-1
The New Saints

 
Nedflyttningsserien
Newtown
0-1
Aberystwyth Town

 
Rheindorf Altach
0-0
Rapid Wien

Publik 5 193

Austria Wien
4-0
St. Pölten

Admira
2-4
Sturm Graz

Wolfsberger AC
0-3
LASK Linz