ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 9 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

29

tävlingar

47

matcher

47

resultat

37

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kapaz
0-1
Qəbələ

Neftçi
3-2
Keşlə

 
OB
0-1
AGF

 

0-1 Jens Stage (13)

Publik 3 682

 
Flora
6-0
Paide

 
Femte omgången, gruppspel
KPV
4-2
Jaro

TPV
2-0
PKKU

 
Strasbourg
1-3
Monaco

1-1 Stephane Bahoken (19)

0-1 Stevan Jovetić (5)
1-2 Rony Lopes (21)
1-3 Fabinho (41)

 
Ajaccio
2-0
Quevilly Rouen

1-0 Ghislain Gimbert (21)
2-0 Moussa Maâzou (37)

 

Auxerre
1-2
Stade brestois 29

1-1 Jordan Adéoti (57)

0-1 Julien Faussurier (45)
1-2 Mouhamadou Diallo (68)

Le Havre
2-1
Clermont

1-0 Zinedine Ferhat (25)
2-0 Denys Bain (64)

2-1 Julien Laporte (87)

Nancy
1-0
Gazélec Ajaccio

1-0 Anthony Koura (69)

 

Chamois niortais
1-2
Lorient

1-2 Ande Dona N'Doh (60)

0-1 Sylvain Marveaux (straff, 24)
0-2 Yoane Wissa (35)

Orléans
1-4
Nîmes Olympique

1-3 Arthur Gomis (61)

0-1 Cedric Cambon (självmål, 27)
0-2 Romain Del Castillo (45)
0-3 Fethi Harek (50)
1-4 Umut Bozok (straff, 63)

Stade Reims
4-0
LB Châteauroux

1-0 Xavier Chavalerin (22)
2-0 Remi Oudin (28)
3-0 Diego (57)
4-0 Younis Abdelhamid (68)

Tours
Inst
Valenciennes

 
Dila
1-1
Chikhura

 
Europa
2-0
St Joseph's

 
Bohemians
0-1
St Patrick's Athletic

 

0-1 Dean Clarke (14)

Dundalk
1-0
Cork City

1-0 Pat Hoban (5)

 

Limerick
1-0
Bray Wanderers

1-0 Danny Morrissey (82)

 

Sligo Rovers
1-2
Waterford

1-1 Adam Morgan (67)

0-1 Gavan Holohan (34)
1-2 Courtney Duffus (90)

Shamrock Rovers
6-1
Derry City

1-0 Graham Burke (41)
2-0 Sean Kavanagh (52)
3-0 Ronan Finn (68)
4-0 Graham Burke (69)
5-1 Graham Burke (75)
6-1 Graham Burke (90+3)

4-1 Rory Hale (73)

 
Första omgången, gruppspel
Valur
2-0
ÍA

Fylir
4-1
Selfoss

Víkingur Reykjavík
0-1
Fram

 
Roma
3-0
Torino

1-0 Kostas Manolas (56)
2-0 Daniele De Rossi (73)
3-0 Lorenzo Pellegrini (90+3)

 

 
Slaven Koprivnica
2-0
Rudeš

1-0 Bruno Goda (34)
2-0 Mirko Ivanovski (82)

 

 
Lija Athletic
0-4
Tarxien Rainbows

 

0-1 Andre Sciciuna (17)
0-2 Samba Tounkara (31)
0-3 Samba Tounkara (40)
0-4 Gabriel Aquilina (79)

 
Heracles
2-1
Twente

1-1 Kristoffer Peterson (57)
2-1 Adam Maher (självmål, 63)

0-1 Adnane Tighadouini (50)

Publik 12 080

 
Górnik Zabrze
2-2
Zagłębie Lubin

1-0 Mateusz Wietska (20)
2-1 Dani Suárez (37)

Utvisning Mateusz Matras (10)
1-1 Jakub Mareš (29)
2-2 Filip Starzyński (90+1)

Publik 12 638

Wisła Kraków
3-1
Śląsk Wrocław

1-0 Carlitos López (straff, 20)
2-1 Carlitos López (62)
3-1 Carlitos López (79)

1-1 Igors Tarasovs (37)

Publik 10 224

 
Sporting Braga
3-0
Moreirense

1-0 Wilson Eduardo (14)
2-0 Wilson Eduardo (64)
3-0 Ricardo Horta (66)

 

 
Mästerskapsserien
CFR Cluj
2-1
CSM Iaşi

1-0 George Țucudean (10)
2-1 Billel Omrani (90+3)

1-1 Andrei Cristea (straff, 84)

 
Nedflyttningsserien
Botoşani
0-0
Juventus Bucureşti

 
Amkar Perm
0-2
Arsenal Tula

Utvisning Fengor Ogude (76)
Utvisning Dmitri Belorukov (80)

0-1 Artem Dzyuba (11)
0-2 Sergey Tkachev (83)

Publik 1 089

 
Hibernian
2-0
Hearts

1-0 Scott Allan (59)
2-0 Jamie MacLaren (80)

 

Publik 20 166

 
Girona
2-0
Deportivo La Coruña

1-0 Christian Stuani (21)
2-0 Juanpe (57)

 

Publik 10 663

 
Tenerife
3-1
Real Oviedo

1-0 Samuele Longo (18)
2-1 Álex Mula (39)
3-1 Álex Mula (72)

2-1 Juan Forlín (64)

Publik 14 600

 
Dukla Praha
1-3
Vysočina Jihlava

1-3 Jan Holenda (86)

0-1 Davis Ikaunieks (10)
0-2 Lukas Zoubele (30)
0-3 Jozef Urblík (69)

 
Alanyaspor
4-1
İstanbul Başakşehir

1-0 Junior Fernándes (32)
2-0 Efecan Karaca (66)
3-0 Emre Akbaba (81)
4-1 Junior Fernándes (89)
Utvisning Emre Akbaba (90)

Utvisning Alexandru Epureanu (71)
3-1 Rijad Bajić (84)

 
Mainz 05
0-1
Schalke 04

 

0-1 Daniel Caligiuri (55)

Publik 30 655

 
Dynamo Dresden
3-2
Heidenheim

1-0 Moussa Koné (5)
2-1 Moussa Koné (11)
3-2 Moussa Koné (83)

1-1 Maxi Thiel (7)
2-2 Paul Seguin (självmål, 59)

Publik 24 763

Arminia Bielefeld
1-0
1. FC Nürnberg

1-0 Konstantin Kerschbaumer (90)

 

Publik 18 542

 
Mästerskapsserien
Vorskla Poltava
0-3
Shakhtar Donetsk

 

0-1 Facundo Ferreyra (22)
0-2 Facundo Ferreyra (36)
0-3 Marlos (straff, 67)

 
Mästerskapsserien
Bangor City
1-2
Bala Town

1-0 Yves Zama (13)

1-1 Chris Venables (38)
1-2 Chris Venables (57)

 
Nedflyttningsserien
Carmarthen Town
0-1
Barry Town United

 

0-1 Drew Fahiya (80)

Llandudno
2-2
Prestatyn Town

1-1 Sam Hart (48)
2-1 Danny Shaw (69)

0-1 Myes Hart (29)
2-2 James Stead (straff, 88)