ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 7 mars 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

20

tävlingar

49

matcher

49

resultat

31

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

1/8-final, match 2:2
Tottenham Hotspur
1-2
Juventus

1-0 Son Heung-Min (39)

1-1 Gonzalo Higuaín (64)
1-2 Paulo Dybala (67)

Information Juventus vidare med sammanlagt 4-3.

Manchester City
1-2
Basel

1-0 Gabriel Jesus (8)

1-1 Mohamed Elyounoussi (17)
1-2 Michael Lang (71)

Information Manchester City vidare med sammanlagt 5-2.

 
Semifinal, match 1:2
Gandzasar
1-1
Shirak

 
Željezničar
3-1
Čelik

1-0 Dženan Zajmović (19)
2-0 Vojo Ubiparip (64)
3-0 Jovan Blagojević (68)

3-1 Hrustan Kadrić (84)

Publik 2 200

Mladost Doboj Kakanj
1-1
GOŠK Gabela

1-0 Haris Dilaver (43)
Utvisning Aladin Isaković (88)

1-1 Mario Marić (86)

Publik 250

Borac Banja Luka
1-1
Zrinjski

1-0 Petar Kunić (89)

1-1 Pero Stojkić (90)

FK Sarajevo
0-0
Sloboda Tuzla

Publik 2 000

Široki Brijeg
1-1
Krupa na Vrbasu

1-0 Luka Menalo (17)

1-1 Slobodan Milanović (89)

Vitez
0-0
Radnik Bijeljina

Publik 150

 
Botev Plovdiv
3-0
Vitosha Bistritsa

1-0 Todor Nedelev (5)
2-0 João Paulo (23)
3-0 Stivan Petkov (79)

 

Publik 700

Septemvri Sofia
3-1
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Martin Toshev (18)
2-0 Chris Gadi (39)
3-0 Antoni Ivanov (82)

3-1 Ante Aralica (90)

Publik 60

Cherno More
2-3
Levski Sofia

1-1 Radoslav Vasilev (22)
2-3 Radoslav Vasilev (76)

0-1 Antonio Vutov (21)
1-2 Paulinho (38)
Utvisning Antonio Vutov (54)
1-3 David Jablonský (65)

Publik 2 800

 
Kvartsfinal, match 1:2
Nea Salamis
0-3
APOEL

 
Kvartsfinal, match 2:2
PAEEK
1-4
AEK

Information AEK vidare med sammanlagt 11-1.

Paphos
2-1
Doxa

Information Paphos vidare med sammanlagt 4-3.

 
Leeds United
0-3
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Romain Saïss (28)
0-2 Willy Boly (45)
0-3 Benik Afobe (74)

Publik 26 434

 
Lincoln Red Imps
4-0
Gibraltar United

 
Kvartsfinal
Llapi
2-2* f
Prishtina

Information Prishtina vidare efter 3-2 på straffar.

Gjilani
0-1
Vushtrria

 
Rijeka
4-1
Dinamo Zagreb

1-1 Heber (19)
2-1 Domagoj Pavičić (48)
3-1 Heber (59)
4-1 Jakov Puljić (87)

0-1 Mario Gavranović (16)

 
Atlantas
0-1
Kauno Žalgiris

 

0-1 Ernestas Mickevičius (19)

Trakai
1-1
Stumbras

1-0 Modestas Vorobjovas (straff, 25)

1-1 Nasro Bouchareb (89)

 
F91 Dudelange
4-2
Mondorf-les-Bains

Fola Esch
2-4
Progrès Niederkorn

Esch
2-3
RM Hamm Benfica

Differdange 03
2-0
Jeunesse d'Esch

Racing
0-0
Hostert

UNA Strassen
1-4
Victoria Rosport

UT Pétange
1-1
Rodange

 
Sileks
0-1
Skopje

 

0-1 Koffi Dosseh (24)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Shkendija
4-0
Vardar

Information Shkendija vidare med sammanlagt 5-1.

 
Virtus
0-2
Libertas

Fiorentino
2-0
Murata

Folgore
2-0
Cailungo

 
Mačva Šabac
1-0
Napredak

1-0 Bojan Matić (11)

 

Voždovac
0-0
Mladost Lučani

Spartak Subotica
1-2
Zemun

1-0 Ognjen Đuričin (38)

1-1 Nikola Petković (60)
1-2 Nikola Petković (68)

Javor Ivanjica
1-3
Radnički Niš

1-2 Nikola Petković (77)

0-1 Milan Pavkov (straff, 51)
0-2 Milan Pavkov (straff, 76)
1-3 Ryota Noma (80)

Borac Čačak
2-2
Čukarički

1-0 Sasa Filipović (19)
2-1 Sasa Mišić (69)

1-1 Darko Zorić (53)
2-2 Ognjen Mudrinski (90+2)

Bačka Palanka
4-2
Radnik Surdulica

1-0 Luka Luković (9)
2-0 Luka Luković (22)
3-1 Nikola Dimitijević (58)
4-1 Timtej Dodlek (72)

2-1 Igor Zlatanović (40)
4-2 Igor Zlatanović (84)

Partizan
3-1
Rad Beograd

1-0 Zoran Tošić (17)
2-1 Sasa Zdjelar (70)
3-1 Leandre Tawamba Kana (88)

1-1 Vladimir Volkov (straff, 40)

Vojvodina
1-2
Crvena Zvezda

1-1 Eze Okeuhie (73)

0-1 Mitchell Donald (2)
1-2 El Fardou Mohamed Ben (straff, 84)

 
Kilmarnock
2-0
St Johnstone

1-0 Kris Boyd (straff, 30)
2-0 Lee Erwin (58)

Utvisning Jason Kerr (42)

Publik 3 807

 
Celje
2-0
Gorica

1-0 Luka Kerin (4)
2-0 Alen Jogan (självmål, 66)

 

Olimpija
5-1
Aluminij

1-0 Leon Benko (6)
2-1 Dino Štiglec (45)
3-1 Leon Benko (59)
4-1 Rok Kronaveter (63)
5-1 Danijel Miškić (70)

1-1 Josip Zeba (9)

 
Kvartsfinal
Jablonec
3-1
Slovácko

1-0 Jakub Považanec (24)
2-0 Martin Dolezal (63)
3-1 Jan Chramosta (76)

2-1 Filip Kubala (67)

Slavia Praha
2-0
Slovan Liberec

1-0 Milan Škoda (straff, 25)
2-0 Michal Frydrych (35)

 

 
Nionde omgången, match 2:2
Sényő Carnifex
2-0
MTK

1-0 Gabor Marics (11)
2-0 Marton Fabu (22)

 

Information MTK vidare med sammanlagt 4-2.

Honvéd
2-1
Siófok

1-0 Daniel Gazdag (18)
2-1 Botond Baráth (75)

1-1 Botond Baráth (självmål, 73)

Information Honvéd vidare med sammanlagt 4-3.