ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 27 februari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

25

tävlingar

50

matcher

50

resultat

42

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Etar
Inst
Cherno More

Botev Plovdiv
1-3
Ludogorets

1-2 Diogo Campos (32)

0-1 Claudiu Keșerü (6)
0-2 Virgil Misidjan (29)
1-3 Anicent Andrianantenaina (45+1)

Dunav 2010
Inst
CSKA Sofia

 
Horsens
1-1
AGF

1-1 Kjartan Finnbogason (90+4)

0-1 Jens Stage (6)

Publik 1 878

 
Hull City
1-1
Barnsley

1-1 Michael Dawson (73)

0-1 Oliver McBurnie (22)

Publik 14 005

Reading
1-3
Sheffield United

1-2 Omar Richards (51)

0-1 Billy Sharp (11)
0-2 Mark Duffy (44)
1-3 Billy Sharp (63)

Publik 6 769

 
Wimbledon
0-3
Blackburn Rovers

 

0-1 Bradley Dack (30)
0-2 Elliott Bennett (64)
0-3 Bradley Dack (69)

Publik 4 401

Bristol Rovers
Inst
Wigan Athletic

Peterborough United
2-1
Walsall

1-1 Omar Bogle (39)
2-1 Jack Baldwin (53)

0-1 Julien Ngoy (9)

Publik 2 531

 
Wycombe Wanderers
0-1
Coventry City

 

0-1 Mark McNulty (straff, 82)

Publik 4 087

 
Femte omgången, omspel
Swansea City
2-0
Sheffield Wednesday

1-0 Jordan Ayew (55)
2-0 Nathan Dyer (80)

 

Publik 8 198

 
Tallinna Kalev
Inst
FCI Levadia

Paide
Inst
Tulevik

 
Kvartsfinal
Les Herbiers
*0-0 f
Lens

Information Les Herbiers vidare efter 4-2 på straffar.

 
Första omgången
St Joseph's
3-0
Leo

 
Bohemians
0-1
Derry City

Dundalk
8-0
Limerick

 
Kvartsfinal, match 2:2
Hapoel Ra'anana
*1-1 f
Ashdod

1-1 Karlo Bručić (självmål, 67)

0-1 Karlo Bručić (5)

Information Hapoel Ra'anana vidare med sammanalgt 2-2 och 5-3 på straffar.

 
Palermo
4-1
Ascoli

1-1 Andrea Rispoli (46)
2-1 Coronado (48)
3-1 Andrea Rispoli (55)
4-1 Ilija Nesterovski (83)

0-1 Tommaso Bianchi (42)

Empoli
1-1
Avellino

1-0 Miha Zajc (39)

1-1 Angelo D'Angelo (90+5)
Utvisning Angelo D'Angelo (90+6)

Perugia
Inst
Brescia

Pescara
Inst
Carpi

Virtus Entella
0-1
Cittadella

 

0-1 Andrea Arrighini (42)

Novara
0-1
Foggia

Utvisning Daniel Sciaudone (90+2)

0-1 Oliver Kragl (12)
Utvisning Leandro Greco (27)

Cremonese
2-2
Frosinone

1-0 Stefano Scappini (straff, 20)
2-0 Antonio Piccolo (straff, 32)

2-1 Daniel Ciofani (66)
2-2 Camillo Ciano (straff, 74)

Cesena
Inst
Pro Vercelli

Bari 1908
Inst
Spezia

Venezia
2-0
Ternana

1-0 Maurizio Domizzi (34)
2-0 Leo Štulac (80)

Utvisning Martin Valjent (52)

 
Vllaznia
0-0
Drenica Skënderaj

 
Linfield
0-2
Glenavon

Ards
1-0
Ballymena United

Carrick Rangers
1-0
Dungannon Swifts

Glentoran
5-0
Warrenpoint Town

 
Lechia Gdańsk
2-2
Nieciecza

1-1 Marco Paixão (straff, 44)
2-1 Adam Chrzanowski (57)

0-1 Roman Gergel (26)
2-2 Joona Toivio (90+2)

Wisła Płock
0-1
Cracovia Kraków

 

0-1 Krzysztof Piątek (75)

Legia Warszawa
0-1
Jagiellonia Białystok

Utvisning Domagoj Antolić (15)
Utvisning Marko Vešović (90+2)

0-1 Arvydas Novikovas (straff, 44)
0-2 Karol Świderski (89)

Publik 12 939

Sandecja Nowy Sącz
0-1
Zagłębie Lubin

Utvisning Plamen Krachunov (66)

0-1 Kamil Mazek (43)

 
Concordia Chiajna
3-1
Voluntari

1-0 Drago Balauru (självmål, 40)
2-0 Paul Batin (straff, 68)
3-0 Razvan Grădinaru (69)
Utvisning Andrei Prepeliță (86)

Utvisning Razvan Horj (66)
3-1 Cosmin Achim (80)

 
Kvartsfinal
Gaz Metan Mediaş
1-0
Astra

1-0 Mario Rondón (27)

 

 
Kvartsfinal
SKA Khabarovsk
0-0* f
Shinnik

Publik 2 405

Information Shinnik vidare efter 4-1 på straffar.

Amkar Perm'
0-0* f
Avangard Kursk

Publik 2 000

Information Avangard Kursk vidare efter 7-6 på straffar.

 
Semifinal
Young Boys
2-0
Basel

1-0 Guillaume Hoarau (straff, 55)
2-0 Marek Suchý (självmål, 64)

 

 
Hearts
1-1
Kilmarnock

1-1 Steven Naismith (27)

0-1 Eamonn Brophy (3)

Publik 15 862

St. Johnstone
1-4
Rangers

1-4 Jason Kerr (62)

0-1 James Tavernier (straff, 12)
0-2 Josh Windass (25)
0-3 Sean Goss (40)
0-4 Alfredo Morelos (56)

Publik 5 737

 
Espanyol
1-0
Real Madrid

1-0 Gerard Moreno (90+3)

 

Publik 19 805

Girona
1-0
Celta de Vigo

1-0 Portu (14)

 

Publik 6 392

 
Semifinal
Akhisarspor
1-2
Galatasaray

1-0 Yevhen Seleznyov (19)

1-1 Ahmet Çalık (21)
1-2 Sinan Gümüş (88)

 
Nionde omgången, match 1:2
Újpest
2-0
Paksi SE

1-0 Daniel Nagy (15)
2-0 Daniel Nagy (67)

 

 
Mästerskapsserien
The New Saints
Inst
Bala Town

 
Kvartsfinal
Mattersburg
4-1
Hartberg

1-0 Smail Prevljak (13)
2-0 Markus Pink (44)
3-0 Masaya Okugawa (73)
4-0 Masaya Okugawa (75)

4-1 Stefan Meusburger (90)