ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 24 februari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

51

tävlingar

202

matcher

202

resultat

113

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kukësi
1-0
Laçi

1-0 Irakli Dzaria (80)

 

Lushnja
2-3
Kamza

1-1 Mikel Canka (37)
2-3 Mikel Canka (90)

0-1 Xhuljo Mehmeti (33)
1-2 Stevan Račić (58)
1-3 Sebino Plaku (72)

Teuta Dürres
0-0
Flamurtari

Skënderbeu Korçë
1-0
Partizani Tirana

1-0 Renato Gojković (självmål, 62)

 

 
Səbail
2-1
Qəbələ

1-0 Vitaliy Vernidub (självmål, 25)
2-0 Fahmin Muradbayli (56)

2-1 Bagaliy Dabo (68)

Neftçi
1-1
Zira

1-0 Ignacio Herrera (22)

1-1 Jomal Williams (30)

 
Mechelen
1-1
Sporting Charleroi

Eupen
3-2
Lokeren

Oostende
2-0
Sint-Truiden

Waasland-Beveren
1-2
Gent

 
Mladost Doboj Kakanj
1-2
Zrinjski

Željezničar
1-0
Sloboda Tuzla

Vitez
1-4
Široki Brijeg

 
Dunav 2010
2-0
Vereya

1-0 Vasil Shopov (38)
2-0 Krasimir Stanoev (straff, 61)

 

Beroe
2-1
Etar

1-1 Ivan Bandalovski (28)
2-1 Pedro Eugénio (45+1)

0-1 Georgi Sarmov (12)

Septemvri Sofia
1-4
Levski Sofia

1-3 Antoni Ivanov (straff, 84)

0-1 Stanislav Kostov (29)
0-2 Stanislav Kostov (57)
0-3 Gabriel Obertan (66)
1-4 Gabriel Obertan (90+1)

 
Ethnikos Achna
1-4
Apollon

Ermis
4-1
Aris

Olympiakos
2-3
APOEL

 
Lyngby
0-0
AGF

Publik 2 314

 
Leicester City
1-1
Stoke City

1-1 Jack Butland (självmål, 70)

0-1 Xherdan Shaqiri (43)

Publik 31 769

Bournemouth
2-2
Newcastle United

1-2 Adam Smith (80)
2-2 Dan Gosling (89)

0-1 Dwight Gayle (17)
0-2 Dwight Gayle (45+1)

Publik 10 808

Brighton & Hove Albion
4-1
Swansea City

1-0 Glenn Murray (straff, 18)
2-0 Glenn Murray (69)
3-0 Antony Knockaert (73)
4-1 Jurgen Locadia (90)

3-1 Lewis Dunk (självmål, 85)

Publik 30 523

Burnley
1-1
Southampton

1-0 Ashley Barnes (67)

1-1 Manolo Gabbiadini (90)

Publik 20 982

Liverpool
4-1
West Ham United

1-0 Emre Can (29)
2-0 Mohamed Salah (51)
3-0 Roberto Firmino (57)
4-1 Sadio Mané (77)

3-1 Michail Antonio (59)

Publik 53 256

West Bromwich Albion
1-2
Huddersfield Town

1-2 Craig Dawson (64)

0-1 Rajv van La Parra (48)
0-2 Steve Mounié (56)

Publik 25 920

Watford
1-0
Everton

1-0 Troy Deeney (79)

 

Publik 20 430

 
Birmingham City
0-2
Barnsley

Burton Albion
0-1
Millwall

Leeds United
1-0
Brentford

Norwich City
0-0
Bolton Wanderers

Preston North End
0-1
Ipswich Town

Queens Park Rangers
2-5
Nottingham Forest

Reading
3-3
Derby County

Sheffield Wednesday
2-4
Aston Villa

Sunderland
3-3
Middlesbrough

Fulham
2-0
Wolverhampton Wanderers

 
Bristol Rovers
1-1
Scunthorpe United

Bury
2-1
Gillingham

Charlton Athletic
0-2
Shrewsbury Town

Fleetwood Town
1-1
Milton Keynes Dons

Northampton Town
0-0
Oxford United

Oldham Athletic
Inst
Southend United

Peterborough United
1-1
Wimbledon

Plymouth Argyle
1-0
Bradford City

Portsmouth
0-2
Blackpool

Rotherham United
2-1
Doncaster Rovers

Walsall
1-2
Blackburn Rovers

Wigan Athletic
1-0
Rochdale

 
Accrington Stanley
1-0
Cambridge United

Chesterfield
2-1
Swindon Town

Colchester United
0-1
Barnet

Forest Green Rovers
2-0
Crawley Town

Grimsby Town
0-1
Exeter City

Lincoln City
1-4
Crewe Alexandra

Luton Town
2-2
Cheltenham Town

Mansfield Town
1-1
Coventry City

Notts County
2-0
Stevenage

Port Vale
0-0
Newport County

Wycombe Wanderers
2-4
Morecambe

Yeovil Town
0-1
Carlisle United

 
Femte omgången, gruppspel
Lahti
2-1
GrIFK

1-1 Santeri Hostikka (14)
2-1 Santeri Hostikka (29)

0-1 Daniel Langhoff (4)

HJK
1-0
HIFK

1-0 Filip Valenčič (71)

 

Haka
0-0
Ilves

Jaro
1-1
SJK

1-0 Sasa Jovović (50)

1-1 Maximo Tolonen (52)

Oulu
4-1
MuSa

1-0 Aleksi Gullsten (8)
2-1 Aleksi Gullsten (41)
3-1 Alvardo Morin (68)
4-1 Alvardo Morin (90)

1-1 Rudi Dieter (37)

PKKU
1-5
KPV

1-1 Matti Saari (25)

0-1 Kalle Multanen (3)
1-2 Kalle Multanen (28)
1-3 Aram Hasanzada (45)
1-4 Henri Myntti (51)
1-5 Henri Myntti (63)

 
Toulouse
3-3
Monaco

1-1 Ibrahima Sangaré (24)
2-3 Andy Delort (straff, 78)
3-3 Yaya Sanogo (87)

0-1 Rony Lopes (8)
1-2 Rony Lopes (47)
1-3 Stevan Jovetić (72)

Dijon
2-0
Caen

1-0 Damien Da Silva (självmål, 24)
2-0 Júlio Tavares (straff, 70)

 

EA Guingamp
2-2
Metz

1-1 Lucas Deaux (22)
2-2 Lucas Deaux (86)

0-1 Florent Mollet (straff, 6)
1-2 Nolan Roux (56)

Lille
1-2
Angers

1-1 Nicolas Pépé (88)

0-1 Karl Toko Ekambi (73)
1-2 Karl Toko Ekambi (89)

Nantes
0-1
Amiens

 

0-1 Gael Kakuta (45+1)

Rennes
2-0
Troyes

1-0 Wahbi Khazri (straff, 47)
2-0 Sanjin Prcić (72)

Utvisning Charles Traor+e (90)

 
Paris FC
0-1
Stade brestois 29

 

0-1 Mouhamadou Diallo (90+1)

Publik 3 732

 
Torpedo Kutaisi
2-1
Chikhura

1-1 Giorgi Kukhianidze (86)
2-1 Levani Kutalia (90+1)

0-1 Irakli Bughridze (76)

Publik 1 200 på Davit Petriashvilis Sakhelobis Stadioni, Tbilisi

 
Glacis United
1-2
Europa

Lincoln Red Imps
2-0
Lynx

 
PAS Giannina
0-0
Levadiakos

Panionios
0-0
Asteras Tripolis

Panathinaikos
2-0
Lamia

1-0 Anthony Mounier (48)
2-0 Emanuel Insúa (64)

 

 
Limerick
1-1
Bohemians

1-0 Cian Coleman (57)

1-1 Eoghan Stokes (90)

 
Första omgången, gruppspel
ÍA
Inst
ÍBV

Selfoss
1-2
Grindavík

Breiðablik
3-0
Magni

KR
2-3
KA

Þór
0-2
Fylkir

Fram
0-4
Valur

 
Hapoel Ra'anana
2-1
Ashdod

Hapoel Ashkelon
0-2
Bnei Sakhnin

Maccabi Haifa
1-2
Maccabi Netanya

Maccabi Tel Aviv
4-0
Hapoel Haifa

 
Bologna
2-0
Genoa

1-0 Mattia Destro (49)
2-0 Cesar Falletti (72)

 

Internazionale
2-0
Benevento

1-0 Milan Škriniar (66)
2-0 Andrea Ranocchia (69)

Utvisning Nicolas Viola (81)

 
Ternana
1-2
Bari 1908

1-1 Marino Defendi (11)

0-1 Liam Henderson (3)
1-2 Luca Marrone (63)

Foggia
1-2
Brescia

1-0 Francesco Nicastro (37)

1-1 Ernesto Torregrossa (68)

Ascoli
2-1
Cesena

1-0 Vasile Mogos (25)
2-1 Luca Clemenza (51)

1-1 Matteo Fedele (41)
Utvisning Matteo Fedele (60)

Pescara
0-0
Cremonese

Cittadella
1-1
Empoli

1-0 Christian Kouamé (37)

1-1 Ismael Bennacer (90+4)

Avellino
2-1
Novara

1-0 Davide Gavazzi (35)
2-1 Davide Gavazzi (75)

1-1 Marco Calderoni (49)

Pro Vercelli
0-0
Palermo

Frosinone
1-3
Perugia

1-0 Danilo Soddimo (9)
Utvisning Danilo Soddimo (40)
Utvisning Emanuele Terranova (90+5)

1-1 Alberto Cerri (14)
1-2 Mattia Mustacchio (74)
1-3 Cristian Buonaiuto (90+4)

Carpi
0-0
Virtus Entella

 
Feronikeli
1-0
Flamurtari

Vëllaznimi
0-0
Prishtina

Besa Pejë
0-1
Trepça'89

 
Hajduk Split
0-1
Slaven Koprivnica

 

0-1 Mateas Delić (71)

 
Sūduva
2-0
Stumbras

1-0 Karolis Laukžemis (56)
2-0 Gerson Acevedo (80)

 

Trakai
0-1
Atlantas

 

0-1 Domantas Šimkus (85)

 
Progrès Niederkorn
Inst
UNA Strassen

 
Rabotnički
2-1
Vardar

1-0 Sebastián Herera (2)
2-0 Viktor Angelov (7)
Utvisning Daniel Božinovski (88)

2-1 Goran Popov (79)

 
Senglea Athletic
2-1
St. Andrews

1-0 Matias Garcia (3)
2-1 Ivan Paz (83)

1-1 Joseph Farrugia (78)

Lija Athletic
0-3
Balzan

 

0-1 Alfred Effiong (31)
0-2 Cadú (straff, 60)
0-3 Siraj Arab (71)

Gzira United
0-0
Floriana

Sliema Wanderers
1-1
Tarxien Rainbows

 
Zeta
1-1
Budućnost

Iskra
3-0
Kom

Mladost
2-0
Dečić

Grbalj
1-0
Rudar

Petrovac
1-0
Sutjeska

 
AZ
2-1
Sparta Rotterdam

1-1 Wout Weghorst (44)
2-1 Oussama Idrissi (86)

0-1 Julian Chabot (19)

Publik 14 884

Heerenveen
0-1
Excelsior

 

0-1 Mike van Duinen (35)

Publik 18 920

Heracles
2-1
PEC Zwolle

1-0 Kristoffer Peterson (42)
2-1 Vincent Vermej (62)

1-1 Piotr Parzysek (50)

Publik 9 031

VVV
2-2
Vitesse

1-0 Torino Hunte (10)
2-0 Lennart Thy (24)

2-1 Nils Röseler (självmål, 29)
2-2 Mason Mount (48)

Publik 6 168

 
Ards
0-3
Linfield

Carrick Rangers
1-2
Glenavon

Coleraine
1-0
Warrenpoint Town

Crusaders
3-1
Ballymena United

Dungannon Swifts
2-0
Ballinamallard United

Glentoran
1-0
Cliftonville

 
Nieciecza
1-0
Sandecja Nowy Sącz

1-0 Adrian Basta (självmål, 80)

 

Publik 1 658

Pogoń Szczecin
2-1
Wisła Płock

1-0 Kamil Drygas (33)
2-1 Morten Rasmussen (69)

1-1 Igor Łasicki (58)

Publik 3 688

Cracovia Kraków
0-0
Legia Warszawa

Publik 2 152

 
Belenenses
1-0
Feirense

1-0 Vincent Sasso (54)

 

Marítimo
3-2
Vitória Guimarães

1-0 Valente (13)
2-1 Pablo (22)
3-1 Joel (26)

1-1 Paolo Hurtado (15)
3-2 Paolo Hurtado (straff, 70)

Paços de Ferreira
1-3
Benfica

1-0 Luiz Phellype (9)
Utvisning Glan Martins (90)

1-1 Jonas (72)
1-2 Jonas (88)
1-3 Rafa Silva (90+4)

 
Botoşani
1-0
Gaz Metan Mediaş

1-0 Mihai Roman (straff, 37)

 

CSM Iaşi
0-1
Viitorul

 

0-1 Aurelian Chițu (14)

Astra Giurgiu
2-0
Dinamo Bucureşti

1-0 Florentin Matei (25)
2-0 Silviu Balaure (57)

 

 
Lausanne Sport
Inst
Basel

Young Boys
1-0
Sion

1-0 Guillaume Hoarau (46)

 

 
Bačka Palanka
2-1
Rad Beograd

Mačva Šabac
1-1
Vojvodina

Javor Ivanjica
3-0
Mladost Lučani

Borac Čačak
1-1
Radnički Niš

Radnik Surdulica
0-0
Čukarički

 
Kilmarnock
2-2
Hibernian

1-2 Jordan Jones (58)
2-2 Kris Boyd (61)

0-1 Florian Kamberi (1)
0-2 Ryan Porteous (9)

Publik 5 348

Dundee FC
0-1
Motherwell

 

0-1 Craig Tanner (33)

Publik 5 003

Hamilton Academical
2-1
Partick Thistle

1-1 Antonio Rojano (11)
2-1 David Templeton (90)

0-1 Conor Sammon (straff, 9)

Publik 2 243

Rangers
2-0
Hearts

1-0 Jamie Murphy (41)
2-0 Russell Martin (88)

 

Publik 49 927

St. Johnstone
2-0
Ross County

1-0 Murray Davidson (29)
2-0 Murray Davidson (40)

Utvisning Craig Curran (85)

Publik 2 533

 
DAC Dunajská Streda
2-0
Zemplín Michalovce

1-0 Marko Divković (65)
2-0 Christian Herc (90+1)

 

Spartak Trnava
1-0
Senica

1-0 Reagy Ofosu (90+2)

 

Podbrezová
3-0
Zlaté Moravce

1-0 Matu Turňa (45)
2-0 Stijepo Njire (77)
3-0 Jakub Więzik (82)

 

Trenčín
2-0
Tatran Prešov

1-0 Philippe van Arnhem (76)
2-0 Joey Sleegers (78)

 

Slovan Bratislava
6-0
Žilina

1-0 Aleksandar Čavrić (7)
2-0 Mohammed Rharsalla (11)
3-0 Kenan Bajrič (18)
4-0 David Holman (42)
5-0 Mohammed Rharsalla (51)
6-0 Aleksandar Čavrić (84)

 

 
Ankaran Hrvatini
2-0
Triglav

1-0 Cazim Suljic (16)
2-0 Aristoteles Romeo (straff, 87)

 

Rudar
Inst
Domžale

 
Celta de Vigo
2-0
Eibar

1-0 Iago Aspas (56)
2-0 Maximiliano Gómez (79)

 

Publik 15 383

Real Madrid
4-0
Deportivo Alavés

1-0 Cristiano Ronaldo (44)
2-0 Gareth Bale (46)
3-0 Cristiano Ronaldo (61)
4-0 Karim Benzema (straff, 89)

 

Publik 75 181

Leganés
0-0
Las Palmas

Publik 9 325

Barcelona
6-1
Girona

1-1 Luis Suárez (5)
2-1 Lionel Messi (30)
3-1 Lionel Messi (36)
4-1 Luis Suárez (44)
5-1 Philippe Coutniho (66)
6-1 Luis Suárez (76)

0-1 Portu (3)

Publik 85 417

 
Barcelona II
1-1
Gimnàstic Tarragona

Almería
2-1
Cultural Leonesa

Rayo Vallecano
3-0
Huesca

Cádiz
0-0
Lorca

 
Tredje omgången, gruppspel
Frej
0-1
Djurgården

 

0-1 Niklas Gunnarsson (75)

GIF Sundsvall
2-1
IFK Värnamo

1-0 Linus Hallenius (5)
2-0 Romain Gall (76)

2-1

Publik 333

Tvååker
2-3
IFK Norrköping

1-0 Alexander Johansson (34)
2-0 Oliver Nedanovski (45)

2-1 Alexander Jakobsen (66)
2-2 Simon Thern (76)
2-3 Jon Fjóluson (90)

Örebro
1-1
Helsingborg

1-1 Kennedy Igboananike (90+4)

0-1 Mikael Dahlberg (76)

IFK Göteborg
1-1
Öster

1-1 Mikkel Diskerud (68)

0-1 Simon Helg (18)

Publik 2 041

Oddevold
1-2
AIK

1-2 Liridon Selmani (straff, 43)

0-1 Tarik Elyounoussi (9)
0-2 Nabil Bahoui (25)

Halmstad
5-0
Syrianska

1-0 Pontus Silfwer (11)
2-0 Kosuke Kinoshita (33)
3-0 Gabriel Gudmundsson (45)
4-0 Alexander Berntsson (54)
5-0 Dida Rashidi (71)

 

 
Zbrojovka Brno
1-0
Sigma Olomouc

1-0 Alejandro Acosta (29)

 

Publik 3 492

Slovan Liberec
1-0
Mladá Boleslav

1-0 Matj Pulkrab (60)

 

Publik 2 942

Slovácko
1-1
Sparta Praha

1-1 Tomas Zajíc (70)

0-1 Vaclav Drchal (53)

Publik 4 820

Teplice
0-0
Baník Ostrava

Publik 2 072

 
Kayserispor
3-2
Kasımpaşa

1-1 Deniz Türüç (20)
2-1 Stephane Badji (74)
3-1 Umut Bulut (straff, 78)

0-1 Mbaye Diagne (2)
Utvisning Veysel Sarı
3-2 Trézéguet (straff, 90+4)

Alanyaspor
1-2
Trabzonspor

1-0 Emre Akbaba (8)

1-1 Burak Yılmaz (68)
1-2 Abdulkadir Ömur (77)

 
Bayern München
0-0
Hertha BSC

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
1-1
Freiburg

1-0 Andrej Kramarić (57)

1-1 Nils Petersen (straff, 66)

Publik 30 150

Hannover 96
0-1
Borussia Mönchengladbach

 

0-1 Cjristoph Kramer (72)

Publik 43 000

VfB Stuttgart
1-0
Eintracht Frankfurt

1-0 Erik Thommy (13)

 

Publik 55 418

Werder Bremen
1-0
Hamburger SV

1-0 Rick van Drongelen (självmål, 86)

 

Publik 42 100

 
Union Berlin
2-1
Sandhausen

1-0 Steven Skrzybski (4)
2-0 Kristian Pedersen (20)

2-1 Philipp Förster (48)

Publik 18 974

Greuther Fürth
2-1
Eintracht Braunschweig

1-0 Khaleb Narey (21)
2-1 Sebastian Ernst (79)

1-1 Dominick Kumbela (45)

Publik 7 845

Erzgebirge Aue
2-1
1. FC Kaiserslautern

1-0 Pascal Köpke (2)
2-0 Ridge Munsy (63)

2-1 Stipe Vucur (67)

Publik 8 500

MSV Duisburg
2-1
Ingolstadt

1-0 Ahmet Engin (13)
2-1 Boris Tashchi (straff, 66)

1-1 Stefan Kutschke (18)
Utvisning Almog Cohen (44)

Publik 12 446

 
Chornomorets Odesa
0-0
Karpaty Lviv

Utvisning Kirill Kovalets (29)

 

Oleksandria
1-0
Mariupol

1-0 Glib Bukhal (88)

 

 
Videoton
2-1
Vasas

Mezőkövesd-Zsóry
0-0
Puskás

Debrecen
0-2
Balmazújváros Sport

Paksi SE
2-1
Diósgyőr

Újpest
1-0
Szombathelyi Haladás

Ferencváros
5-2
Honvéd

 
Mästerskapsserien
Connah's Quay
0-1
The New Saints

 

0-1 Jonathon Routledge (45)

Bala Town
1-0
Cardiff MU

 
Nedflyttningsserien
Barry Town United
4-1
Llandudno

 
Admira
2-1
Austria Wien

1-1 Patrick Schmidt (20)
2-1 Lukas Grozurek (74)

0-1 Michael Madl (16)

Publik 2 400

Rheindorf Altach
1-1
Mattersburg

1-1 Philipp Netzer (74)

0-1 Stefan Maierhofer (28)

Publik 3 113

Rapid Wien
2-0
LASK Linz

1-0 Giorgi Kvilitaia (45)
2-0 Giorgi Kvilitaia (69)

 

Publik 14 800

Wolfsberger AC
0-1
St. Pölten

 

0-1 Eren Keles (60)

Publik 1 912