ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 3 februari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

31

tävlingar

140

matcher

140

resultat

97

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Match om tredjepris
Libyen
1-1* f
Sudan

1-1 Salem Ablo (84)

0-1 Walaa Eldin (8)

Information Sudan vinnare efter 4-2 på straffar.

 
Sydkorea
1-0
Lettland

1-0 Kim Shin-Wook (33)

 

 
Lokeren
0-3
Standard Liège

Utvisning Mehdi Terki (88)

0-1 Renaud Emond (41)
0-2 Duje Čop (straff, 84)
0-3 Razvan Marin (90)

Eupen
1-1
Gent

1-0 Mamadou Koné (44)
Utvisning Mamadou Koné (72)

1-1 Rangelo Janga (89)

Sint-Truiden
0-2
Kortrijk

 

0-1 Jeremy Perbet (23)
0-2 Jeremy Perbet (60)

Royal Excel Mouscron
0-1
Genk

 

0-1 Dieumerci N'Dongala (83)

 
Burnley
1-1
Manchester City

1-1 Johann Guðmundsson (82)

0-1 Danilo (22)

Publik 21 658

Bournemouth
2-1
Stoke City

1-1 Joshua King (70)
2-1 Lys Mousset (79)

0-1 Xherdan Shaqiri (5)

Publik 10 614

Brighton & Hove Albion
3-1
West Ham United

1-0 Glenn Murray (8)
2-1 Jose Iziquierdo (59)
3-1 Pascal Groß (75)

1-1 Javier Hernández (30)

Publik 30 589

Leicester City
1-1
Swansea City

1-0 Jamie Vardy (17)

1-1 Federico Fernández (53)

Publik 31 179

Manchester United
2-0
Huddersfield Town

1-0 Romelu Lukaku (55)
2-0 Alexis Sánchez (68)

 

Publik 74 742

West Bromwich Albion
2-3
Southampton

1-0 Ahmed Hegazi (4)
2-3 Salomon Rondón (72)

1-1 Mario Lemina (40)
1-2 Jack Stephens (43)
1-3 James Ward-Prowse (55)

Publik 25 911

Arsenal
5-1
Everton

1-0 Aaron Ramsey (6)
2-0 Laurent Koscielny (14)
3-0 Aaron Ramsey (19)
4-0 Pierre Emerick Aubameyang (37)
5-1 Aaron Ramsey (74)

4-1 Dominic Calvert-Lewin (64)

Publik 59 306

 
Aston Villa
3-2
Burton Albion

1-0 Scott Hogan (33)
2-0 Albert Adomah (65)
3-1 Jack Grealish (88)

2-1 Ahmed El Mohamady (självmål, 71(
3-2 Liam Boyce (90+2)

Publik 33 022

Derby County
3-0
Brentford

1-0 Tom Huddlestone (30)
2-0 Cameron Jerome (34)
3-0Matej Vydra (straff, 90+2)

Utvisning Sergi Canós (21)

Publik 25 938

Fulham
2-0
Nottingham Forest

1-0 Lucas Piazon (67)
2-0 Stefan Johansen (90)

 

Publik 22 076

Leeds United
1-4
Cardiff City

Utvisning Gaetano Berardi (45)
1-3 Souleymane Bamba (självmål, 54)

0-1 Callum Paterson (9)
0-2 David Hoilett (41)
0-3 Sean Morrison (45)
1-4 Anthony Pilkington (88)

Publik 30 534

Norwich City
1-0
Middlesbrough

1-0 Tom Trybull (44)

Utvisning Rudy Gestede (28)

Publik 25 960

Preston North End
2-1
Hull City

1-1 Gregory Cunningham (36)
2-1 Alan Browne (straff, 45+1)

0-1 Jarrod Bowen (29)

Publik 11 605

Queens Park Rangers
1-0
Barnsley

1-0 Josh Scowen (48)

 

Publik 12 413

Reading
0-2
Millwall

 

0-1 Leandro Bacuna (självmål, 70)
0-2 Lee Gregory (73)

Publik 17 282

Sheffield Wednesday
1-3
Birmingham City

Utvisning Marco Matias (38)
1-3 Lucas João (54)

0-1 David Davis (8)
0-2 Jota Peleteiro (21)
0-3 Jota Peleteiro (45+5)

Publik 25 648

Sunderland
0-2
Ipswich Town

 

0-1 Joe Garner (35)
0-2 Adam Matthews (självmål, 45+1)

Publik 27 909

Wolverhampton Wanderers
3-0
Sheffield United

1-0 Rúben Neves (5)
2-0 Diogo Jota (30)
3-0 Ivan Cavaleiro (76)

Utvisning Simon Moore (73)

Publik 29 311

 
Bristol Rovers
1-2
Shrewsbury Town

Bury
1-1
Blackpool

Charlton Athletic
2-3
Oxford United

Fleetwood Town
2-3
Scunthorpe United

Northampton Town
0-1
Rochdale

Oldham Athletic
2-1
Bradford City

Peterborough United
0-1
Southend United

Plymouth Argyle
2-0
Blackburn Rovers

Portsmouth
2-2
Doncaster Rovers

Rotherham United
2-0
Wimbledon

Walsall
1-0
Milton Keynes Dons

Wigan Athletic
2-0
Gillingham

 
Accrington Stanley
3-2
Stevenage

Chesterfield
1-2
Crawley Town

Colchester United
2-0
Newport County

Forest Green Rovers
2-1
Coventry City

Grimsby Town
1-1
Cheltenham Town

Lincoln City
2-2
Swindon Town

Luton Town
1-0
Exeter City

Mansfield Town
3-1
Barnet

Notts County
4-1
Crewe Alexandra

Port Vale
0-0
Morecambe

Wycombe Wanderers
4-3
Carlisle United

Yeovil Town
2-0
Cambridge United

 
Femte omgången, gruppspel
Klubi-04
4-0
Honka Akatemia

JJK
0-3
Ilves

GrIFK
2-3
Haka

KTP
2-0
Gnistan

Viikingit
2-2
Lahti

PKKU
0-5
VPS

TPV
2-6
Jaro

 
Lille
0-3
Paris Saint-Germain

 

0-1 Yuri (45)
0-2 Neymar (77)
0-3 Giovani Lo Celso (87)

Amiens
0-2
Saint-Étienne

 

0-1 Mathieu Debuchy (62)
0-2 Remy Cabella (85)

Montpellier
2-1
Angers

1-1 Paul Lasne (42)
2-1 Isaac Mbenza (71)

0-1 Karl Toko Ekambi (straff, 20)

Nice
0-1
Toulouse

 

0-1 Mark Gradel (67)

Strasbourg
0-2
Girondins Bordeaux

 

0-1 Younousse Sankhare (3)
0-2 Gaetan Laborde (53)

 
Lorient
1-1
Lens

1-0 Lindsay Rose (43)

1-1 Dusan Cvetinović (85)

 
Lynx
0-0
Gibraltar United

St Joseph's
3-1
Manchester 62

1-0 C Pomares (3)
2-0 Nene (64)
3-0 S Alegre (75)

3-1 C Reyes (90+3)

 
Asteras Tripolis
1-1
Xanthi

1-0 Kosmas Tsilianidis (29)

1-1 Matias Castro (30)

AEL
0-0
Panionios

Panathinaikos
0-0
Panaitolikos

 
Hapoel Haifa
1-0
Bnei Sakhnin

1-0 Gal Arel (80)

 

Hapoel Ra'anana
0-1
Hapoel Acre

 

0-1 Ben Azubel (straff, 71)

Ironi Kiryat Shmona
1-2
Maccabi Netanya

1-0 CarlosCuèllar (54)

1-1 Dia Seba (70)
1-2 Dia Seba (80)

Beitar Jerusalem
3-1
Maccabi Haifa

1-1 Gaetan Varenne (45+1)
2-1 Erik Sabo (52)
3-1 Etey Shechter (69)

0-1 Ofir Mizrachi (35)

 
Sampdoria
1-1
Torino

1-0 Lucas Torreira (11)

1-1 Afriyie Acquah (25)
Utvisning Afriyie Acquah (73)

Internazionale
1-1
Crotone

1-0 Eder Martins (23)

1-1 Andrea Barberis (60)

 
Novara
1-2
Ascoli

1-0 George Puşcaş (28)

1-1 Daniele Buzzegoli (33)
1-2 Gaetano Monachello (36)

Foggia
2-1
Avellino

1-1 Francesco Nicastro (35)
2-1 Fabio Mazzeo (68)

0-1 Asencio (10)
Utvisning Angelo DäAngelo (43)

Venezia
3-1
Bari 1908

1-0 Leo Štulac (22)
2-1 Gianluca Litteri (31)
3-1 Gianluca Litteri (36)
Utvisning Gianluca Litteri (66)

3-1 Stefano Sabelli (61)

Salernitana
1-2
Carpi

1-1 M Sprocati (45)

0-1 Fabrizio Poli (42)
1-2 Luca Verna (73)

Perugia
1-3
Cittadella

1-1 Alberto Cerri (43)
Utvisning Nicola Belmonte (78)

0-1 Christian Kouamé (20)
1-2 Andrea Schenetti (56)
1-3 Luca Strizzolo (83)

Brescia
2-1
Parma

1-0 Ernesto Torregrossa (38)
2-1 Ernesto Torregrossa (64)

1-1 Fabio Ceravolo (58)

Frosinone
3-0
Pescara

1-0 Camillo Ciano (50)
2-0 Emanuele Terranova (64)
3-0 Raman Chibsah (90+3)

 

Cremonese
2-3
Pro Vercelli

1-0 Stefano Scappini (16)
2-3 Michele Cavion (90+3)

1-1 Luca Castiglia (37)
1-2 Umberto Germano (52)
1-3 Umberto Germano (66)

 
Sliema Wanderers
2-0
Lija Athletic

1-0 Ousmane Sidibé (självål, 58)
2-0 Michele Sansone (61)

 

Senglea Athletic
2-2
Tarxien Rainbows

1-0 Matias Garcia (2)
2-1 Terence Vella (50)

1-1 Wellington Oliveira Vieira (33)
2-2 Eduard Calin (82)

Floriana
1-0
Hamrun Spartans

1-0 Juninho (27)

 

Naxxar Lions
0-2
Birkirkara

 

0-1 Terence Agius (47)
0-2 Waldemar Acosta (56)

 
Heerenveen
1-0
Twente

1-0 Daniel Høegh (66)

 

Publik 24 500

PSV
4-0
PEC Zwolle

1-0 Luuk de Jong (45+3)
2-0 Luuk de Jong (65)
3-0 Luuk de Jong (72)
4-0 Joshua Brenet (78)

Utvisning Mickey van der Hart (42)

Publik 32 800

Heracles
1-1
ADO Den Haag

1-1 Reuven Niemeijer (54)

0-1 Björn Johnsen (21)

Publik 10 127

 
Sjätte omgången
Ballyclare Comrades
0-4
Glentoran

Ballymena United
*2-2 f
Ballinamallard United

Information Ballymena United vidare efter 4-3 på straffar.

Cliftonville
4-1
Crusaders

Glenavon
3-0
Dungannon Swifts

Coleraine
4-0
Institute

Larne
6-1
Dundela

Linfield
1-0
Newry City

Loughgall
2-1
Ards

 
Benfica
5-1
Rio Ave

1-1 Jardel (49)
2-1 Pizzi (63)
3-1 Jonas (71)
4-1 Rúben Dias (83)
5-1 Raul Jiménez (87)

0-1 Guedes (9)

Porto
3-1
Sporting Braga

1-0 Sérgio Oliveira (13)
2-1 Diego Reyes (38)
3-1 Vincent Aboubakar (73)

1-1 Raúl Silva (31)

 
Voluntari
0-4
CSM Iaşi

 

0-1 Gabriel Bosoi (28)
0-2 Andrei Sin (33)
0-3 Narcis Bădic (44)
0-4 Marius Chelaru (49)

Gaz Metan Mediaş
1-2
Steaua Bucureşti

1-2 Ionut Larie (självmål, 79)

0-1 Constantin Budescu (straff, 25)
0-2 Denis Alibec (62)

 
San Giovanni
Inst
Folgore

Pennarossa
Inst
Libertas

Fiorentino
Inst
Juvenes/Dogana

Tre Penne
Inst
Virtus

 
Luzern
2-1
Lausanne Sport

1-0 Franceisco Rodriguez (1)
2-0 Christian Schneuwly (31)

2-1 Benjamin Kololli (88)

Young Boys
2-0
St. Gallen

1-0 Guillaume Hoarau (28)
2-0 Miralem Sulejmani (47)

 

 
Kilmarnock
1-0
Celtic

1-0 Youssouf Mulumbu (70)

 

Publik 10 702

Aberdeen
3-0
Hamilton Academical

1-0 Andrew Considine (24)
2-0 Niall McGinn (80)
3-0 Andrew Considine (87)

 

Publik 13 531

Dundee FC
1-4
Ross County

1-1 Kerr Waddell (57)

0-1 Davis Keilor-Dunn (49)
1-2 Alex Schalk (61)
1-3 Alex Schalk (64)
1-4 Chow Tim (90)

Publik 4 971

Hearts
1-0
St. Johnstone

1-0 Manuel Milinković (46)

Çiftçi David Wotherspoon (62)

Publik 16 197

Motherwell
1-1
Partick Thistle

1-1 Nadir Çiftçi (79)

0-1 Kris Doolan (53)

Publik 7 607

Rangers
1-2
Hibernian

1-1 Sean Goss (73)

0-1 John McGinn (41)
1-2 Jamie MacLaren (sraff, 75)

Publik 49 986

 
Eibar
5-1
Sevilla

1-0 Kike (1)
2-0 Fabian Orellana (17)
3-1 Ramis (32)
4-1 Fabian Orellana (61)
5-1 Arbilla (83)

2-1 Pablo Sarabia (straff, 21)

Publik 5 311

Real Betis
2-1
Villarreal

1-0 Loren Morón (45+2)
2-0 Loren Morón (65)

Utvisning Daniele Bonera (31)
2-1 Carlos Bacca (straff, 80)

Publik 50 102

Deportivo Alavés
2-1
Celta de Vigo

1-0 Alfonso Pedraza (4)
2-0 Munir (18)

2-1 Iago Aspas (90+1)

Publik 19 437

Levante
2-2
Real Madrid

1-1 Emmanuel Boateng (42)
2-2 Giampaolo Pazzini (89)

0-1 Sergio Ramos (11)
1-2 Isco (81)

Publik 23 542

 
Gimnàstic Tarragona
0-0
Cádiz

Publik 6 088

Real Valladolid
3-2
Cultural Leonesa

1-0 Pablo Hervais (11)
2-0 Jaime Mata (29)
3-2 Jaime Mata (straff, 81)

2-1 Rodri (34)
2-2 Samu (45)

Publik 11 853

Alcorcón
1-1
Real Zaragoza

1-1 Jonathan Pereira (32)

0-1 Alberto Zapater (4)

Publik 3 122

Lorca
1-2
Almería

1-0 Javier Muñoz (straff, 12)

1-1 Pablo Caballero (48)
0-2 Rubén Alcaraz (76)

Publik 4 982

Granada
2-1
Tenerife

1-0 Darwin Machís (16)
2-0 Sergio Peña (18)
Utvisning Sergio Peña (83)

2-1 Juan Villar (85)

Publik 9 361

 
Kardemir Karabükspor
1-0
Alanyaspor

1-0 Marjus Alexe (79)

 

Antalyaspor
3-1
Yeni Malatyaspor

1-0 Deniz Kadah (straff, 9)
2-1 Deniz Kadah (66)
3-1 Moestafa El Kabir (90+2)

1-1 Aytac Kara (45+2)
Utvisning Issam Chebake (52)

Fenerbahçe
2-2
Gençlerbirliği

1-1 Alper Potuk (46)
2-1 Nabil Dirar (61)

0-1 Nabil Dirar (självmål, 45)
2-2 Marko Milinković (69)

 
Hertha BSC
1-1
1899 Hoffenheim

1-1 Salomon Kalou (58)

0-1 Andrej Kramarić (straff, 38)

Publik 32 598

Freiburg
0-0
Bayer Leverkusen

Publik 24 000

Schalke 04
1-2
Werder Bremen

1-0 Yevgeni Konoplyanka (24)
Utvisning Matija Nastasić (78)

1-1 Max Kruse (79)
1-2 Zlatko Junuzović (90+3)

Publik 62 271

Mainz 05
0-2
Bayern München

 

0-1 Franck Ribéry (33)
0-2 James Rodíguez (44)

Publik 34 000

Wolfsburg
1-1
VfB Stuttgart

1-0 Divock Origi (24)

1-1 Mario Gómaz (60)

Publik 24 378

Borussia Mönchengladbach
0-1
RB Leipzig

 

0-1 Ademola Lookman (89)

Publik 49 018

 
Ingolstadt
3-0
Greuther Fürth

1-0 Sonny Kittel (33)
2-0 Alfredo Morales (70)
3-0 Thomas Pledl (88)

 

Publik 9 658

Heidenheim
3-1
St. Pauli

1-1 Timo Beerman (15)
2-1 Maxi Thiel (16)
3-1 John Verhoek (48)

0-1 Aziz Bouhaddouz (8)

Publik 12 300

Holstein Kiel
1-1
Jahn Regensburg

1-0 Marvin Ducksch (4)

1-1 Marco Grüttner (28)

Publik 9 506

 
Mästerskapsserien
Bangor City
3-0
Cardiff MU

 
Nedflyttningsserien
Barry Town United
3-1
Aberystwyth Town

Carmarthen Town
3-1
Prestatyn Town

Llandudno
3-4
Newtown

 
Mattersburg
1-0
Sturm Graz

1-0 Markus Pink (31)

 

Publik 3 400

Salzburg
2-1
Admira

1-0 Munas Dabbur (37)
2-1 André Ramalho (90+5)

1-1 Lukas Grozurek (41)

Publik 4 095

Wolfsberger AC
0-0
Rheindorf Altach

Publik 2 210

LASK Linz
2-1
St. Pölten

1-0 Samuel Tetteh 49)
2-0 Felix Luckeneder (76)

2-1 Doona Atanga (88)

Publik 3 877