ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 30 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

17

tävlingar

36

matcher

36

resultat

36

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sydkorea
2-2
Jamaica

1-1 Kim Shin-Wook (55)
2-1 Kim Shin-Wook (63)

0-1 Dane Kelly (4)
2-2 Maalique Foster (72)

Publik 100 på Mardan Stadyumu, Antalya, Turkiet.

Azerbajdzjan
0-0
Moldavien

Publik på Mardan Stadyumu, Antalya, Turkiet.

 
Semifinal, match 1:2
Kortrijk
3-2
Genk

1-1 Abdul Ajagun (23)
2-1 Larry Azouni (36)
3-2 Lucas Rougeaux (88)

0-1 Marcus Ingvartsen (17)
2-2 Thomas Buffel (45+1)

 
Olympiakos
1-2
AEL

1-2 Romeu Torres (89)

0-1 Yiannis Mavrou (13)
0-2 David Texeira (38)

Alki Oroklini
3-4
Ermis

1-0 Fabrício (37)
2-3 Fabrício (88)
3-4 Fabrício (90+5)

1-1 Yaroslav Martynyuk (53)
1-2 Innocent Emeghara (66)
1-3 Monteiro (75)
2-4 Innocent Emeghara (90+1)

Omonia Nicosia
5-1
Nea Salamis

1-0 Matt Derbyshire (3)
2-0 Matt Derbyshire (17)
3-1 Rafael Lopes (45+1)
4-1 Matt Derbyshire (59)
5-1 Nikolai Kipani (90)

2-1 Anderson Correia (22)

 
Swansea City
3-1
Arsenal

1-1 Sam Cuscas (34)
2-1 Jordan Ayew (61)
3-1 Sam Cuscas (86)

0-1 Nacho Monreal (33)

Publik 20 819

West Ham United
1-1
Crystal Palace

1-1 Mark Noble (straff, 43)

0-1 Christian Benteke (24)

Publik 56 911

Huddersfield Town
0-3
Liverpool

 

0-1 Emre Can (26)
0-2 Roberto Firmino (45+1)
0-3 Mohamed Salah (straff, 78)

Publik 24 121

 
Hull City
0-0
Leeds United

Publik 17 237

Birmingham City
3-1
Sunderland

1-0 David Davis (28)
2-0 Jeremie Boga (44)
3-0 Sam Gallagher (54)

 

Publik 19 601

Burton Albion
1-3
Reading

1-1 Lukas Akins (straff, 51)

0-1 Jon Böðvarsson (20)
1-2 Chris Gunter (57)
1-3 Jon Böðvarsson (68)

Publik 2 750

Middlesbrough
0-0
Sheffield Wednesday

Publik 24 120

Millwall
0-0
Derby County

Publik 10 931

Nottingham Forest
0-3
Preston North End

 

0-1 Billy Bodin (35)
0-2 Tom Barkhuizen (60)
0-3 Daniel Johnson (straff, 83)

Publik 22 044

Sheffield United
0-1
Aston Villa

 

0-1 Robert Snodgrass (90)

Publik 26 477

 
Blackburn Rovers
3-1
Walsall

1-0 Danny Graham (5) 2-0 Danny Graham (32) 3-1 Bradley Dack (47)

2-1 Joe Edwards (37)

Publik 11 241

Rochdale
Inst
Wigan Athletic

 
Coventry City
3-1
Cambridge United

1-0 Mark McNulty (10) 2-0 Jordan Shipley (30) 3-1 Michael Doyle (90+2)

2-1 George Taft (84)

Publik 6 897

Luton Town
2-3
Wycombe Wanderers

1-2 Elliott Lee (43) 2-3 Elliott Lee (78)

0-1 Paris Cown-Hall (2) 0-2 Nathan Tyson (39) 1-3 Nathan Tyson (70)

Publik 8 564

Stevenage
0-1
Swindon Town

0-1 Oliver Banks (16)

Publik 2 116

Yeovil Town
3-0
Grimsby Town

1-0 Lewis Wing (14) 2-0 Rhys Browne (71) 3-0 Jake Gray (76)

Utvisning Mitchell Rose (6) Utvisning Karleigh Osborne (60)

Publik 2 330

Lincoln City
3-1
Newport County

1-0 Matthew Rhead (13) 2-1 Matthew Green (51) 3-1 Ollie Palmer (73)

1-1 Padraig Amond (32)

Publik 7 567

 
Lens
0-1
Sochaux

 

0-1 Yoann Touzghar (68)

 
Semifinal
Stade rennais
2-3
Paris Saint-Germain

1-3 Diafra Sakho (85)
2-3 Sanjin Prcić (90+2)

0-1 Thomas Meunier (24)
0-2 Marquinhos (53)
0-3 Giovani Lo Celso (58)
Utvisning Kylian Mbappé (63)

 
Semifinal, match 1:2
Atalanta
0-1
Juventus

 

0-1 Gonzalo Higuaín (3)

 
Kvartsfinal
Twente
3-1
Cambuur

1-1 Ousama Assaidi (straff, 60)
2-1 Adam Maher (68)
3-1 Adam Maher (76)

0-1 Mathias Schils (33)

 
Coleraine
2-2
Linfield

1-0 Jamie McGonigle (27)
2-0 Ian Parkhill (78)

2-1 Niall Quinn (87)
2-2 Stephen Lowry (90+1)

 
Semifinal
Dungannon Swifts
2-1 f
Crusaders

1-1 Peter McMahon (85)
2-1 Ryan Harpur (straff, 104)

0-1 Colin Coates (50)

 
Sporting Braga
2-0
Desportivo Aves

1-0 Raúl Silva (8)
2-0 Ricardo Esgaio (47)

 

Estoril
3-0
Tondela

1-0 Pedro Rodrigues (5)
2-0 Lucas Evangelista (45)
3-0 Allano (71)

 

Moreirense
0-0
Porto

Utvisning Boubacar Fofana (90+2)

 

 
Celtic
3-1
Heart of Midlothian

1-0 Odsonne Édouard (3)
2-0 Dedryk Boyata (25)
3-0 Moussa Dembélé (36)

3-1 Kyle Lafferty (67)

 
Fjärde omgången
Formartine United
0-2
Cove Rangers

 

0-1 Ryan Stott (32)
0-2 Mitchel Megginson (68)

 
Fjärde omgången, omspel
Inverness CT
0-1
Dundee

 

0-1 Scott Allan (47)

Publik 1 746

 
Kvartsfinal, match 1:2
Beşiktaş
3-1
Gençlerbirliği

1-0 Mustafa Pektemek (21)
2-1 Álvaro Negredo (straff, 74)
3-1 Talisca (79)

1-1 Deniz Yılmaz (52)