ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 28 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

20

tävlingar

59

matcher

59

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal
Nigeria
2-1 f
Angola

1-1 Anthony Okpotu (90+1)
2-1 Gabriel Okechukwu (109)

0-1 Vá (55)

Kongo-Brazzaville
1-1* f
Libyen

1-1 Junior Makiese (37)

0-1 Saleh Al Taher (15)

Information Libyen vidare efter 5-3 på straffar.

 
USA
0-0
Bosnien-Hercegovina

Publik 11 161 på Stubhub Center, Carson.

 
Penya Encarnada
2-2
Lusitanos

Inter Club d'Escaldes
0-2
FC Santa Coloma

UE Santa Coloma
0-1
Engordany

 
Gent
2-0
Club Brugge

1-0 Franko Andrijašević (65)
2-0 Samuel Kalu (78)

 

Standard Liège
3-3
Anderlecht

1-0 Orlando Sá (6)
2-1 Christian Luyindama (24)
3-3 Christian Luyindama (63)

1-1 Sofiane Hanni (14)
2-2 Sofiane Hanni (41)
2-3 Sofiane Hanni (44)

KV Oostende
2-3
Lokeren

1-0 Žarko Tomašević (21)
2-3 Joseph Akpala (89)

1-1 Amine Benchaib (35)
1-2 Steve De Ridder (54)
1-3 Robin Söder (79)

 
Fjärde omgången
Chelsea
3-0
Newcastle United

1-0 Michy Batshuayi (31)
2-0 Michy Batshuayi (44)
3-0 Marcos Alonso (72)

 

Publik 41 049

Cardiff City
0-2
Manchester City

Utvisning Joe Bennett (90)

0-1 Kevin De Bruyne (8)
0-2 Raheem Sterling (37)

Publik 32 339

 
Femte omgången, gruppspel
PS Kemi
1-3
KuPS

IFK Mariehamn
4-2
Klubi-04

 
Lille
2-1
Strasbourg

1-0 Anwar El Ghazi (76)
2-1 Edgar Ié (90+1)

1-1 Idriss Saadi (78)

Girondins Bordeaux
3-1
Olympique lyonnais

1-0 Nicolas de Prévile (22)
2-0 Malcom (straff, 27)
3-1 Gaetan Laborde (straff, 45+2)
Utvisning Otavio (76)

2-1 Marcelo (44)

Olympique Marseille
2-2
Monaco

1-1 Adil Rami (7)
2-1 Calere Germain (47)

0-1 Keita Baldé (4)
2-2 Fabinho (51)

 
Panaitolikos
0-1
PAOK

 

0-1 Aleksandar Prijović (straff. 87)

Xanthi
2-1
Levadiakos

1-1 Pablo (57)
2-1 Vasilis Fasidis (64)

0-1 Mohamed Youssouf (31)

Atromitos
1-0
AEL

1-0 Abiola Dauda (61)

 

Panionios
0-1
PAS Giannina

 

0-1 Themistoklis Tzimopoulos (90+1)

Asteras Tripolis
1-1
Olympiakos

1-0 Matias Iglesias (21)

1-1 Karim Ansarifard (straff, 38)

 
Bnei Sakhnin
1-2
Ironi Kiryat Shmona

Bnei Yehuda
0-0
Maccabi Tel Aviv

 
SPAL
1-1
Internazionale

1-1 Alberto Paloschi (90)

0-1 Francesco Vicari (självmål, 48)

Torino
3-0
Benevento

1-0 Iago Falqué (3)
2-0 Mbaye Niang (40)
3-0 Joel Obi (45)

Utvisning Vid Belec (34)

Napoli
3-1
Bologna

1-1 Ibrahima M'baye (självmål, 5)
2-1 Dries Mertens (straff, 37)
3-1 Dries Mertens (59)

0-1 Rodrigo Palacio (1)

Crotone
1-1
Cagliari

1-0 Marcello Trotta (straff, 29)

Utvisning Fabio Pisacane (45+2)
1-1 Luca Cigarini (45+7)

Fiorentina
1-4
Hellas Verona

1-3 Gil Dias (53)

0-1 Jagos Vuković (11)
0-2 Moise Kean (20)
0-3 Moise Kean (46)
1-4 Alex Ferrari (55)

Genoa
0-1
Udinese

 

0-1 Valon Behrami (61)
Utvisning Samir (64)

Milan
2-1
Lazio

1-0 Patrick Cutrone (15)
2-1 Giacomo Bonaventura (44)

1-1 Adam Marušić (20)

Roma
0-1
Sampdoria

 

0-1 Daniel Zapata (80)

 
Cittadella
1-2
Frosinone

1-2 Marco Varnier (80)

0-1 Camillo Ciano (4)
0-2 Daniel Ciofani (60)

 
Birkirkara
5-0
Senglea Athletic

Balzan
2-0
Hamrun Spartans

 
Utrecht
0-0
Ajax

Utvisning Lukas Görtler (90+1)

 

Publik 21 768

Feyenoord
3-1
ADO Den Haag

1-0 Tonny Vilhena (54)
2-0 Steven Berhuis (68)
3-1 Jens Toornstra (80)

2-1 Lex Immers (71)

Publik 47 500

Roda JC
2-1
Excelsior

1-1 Jorn Vancamp (45)
2-1 Dani Schahin (51)

0-1 Milan Massop (16)
Utvisning Luigi Bruins (90+2)

Publik 11 226

Willem II
0-2
AZ

 

0-1 Mats Seuntjens (6)
0-2 Alireza Jahanbakhsh (14)

Publik 11 350

 
Första omgången, gruppspel
Domagnano
1-2
La Fiorita

Faetano
2-0
Libertas

Virtus
2-1
Fiorentino

 
Ross County
1-2
Rangers

1-2 David N'Gog (straff, 90)

0-1 Candeias (21)
0-2 Jason Cummings (82)

Publik 6 541

 
Leganés
3-2
Espanyol

1-0 Mario Hermoso (självmål, 11)
2-1 Guerrero (69)
3-1 Mario Hermoso (självmål, 82)

1-1 Marc Navarro (49)
3-2 Mario Hermoso (88)

Publik 10 132

Atlético Madrid
3-0
Las Palmas

1-0 Antoine Griezmann (61)
2-0 Fernando Torres (73)
3-0 Thomas Partey (88)

 

Publik 55 363

Sevilla
1-1
Getafe

1-0 Luis Muriel (72)

1-1 Ángel (90+3)

Publik 34 011

Barcelona
2-1
Deportivo Alavés

1-1 Luis Suárez (72)
2-1 Lionel Messi (84)

0-1 John Guidetti (23)

Publik 62 369

 
Cultural Leonesa
2-1
Sevilla Atlético

1-1 Isaac Carcelén (64)
2-1 Yeray González (straff, 69)

0-1 Fede (45)
Utvisning Yan Eteki (90+2)

Publik 7 307

Sporting Gijón
2-0
Gimnàstic Tarragona

1-0 Michael Santos (45+2)
2-0 Rubén García (65)

 

Publik 21 206

Almería
0-0
Numancia

Publik 5 177

Huesca
1-0
Osasuna

1-0 Álex Gallar (28)

Utvisning Carlos Clerc (86)

Publik 4 896

Tenerife
0-0
Real Valladolid

Utvisning Jorge Sáenz (90+2)

 

Publik 9 815

 
Yeni Malatyaspor
1-0
Sivasspor

1-0 Adem Büyük (straff, 77)

 

Akhisarspor
1-1
Antalyaspor

1-1 Yevhen Seleznyov (90+1)

0-1 Emre Güral (21)

Trabzonspor
1-1
Fenerbahçe

1-0 Burak Yılmaz (58)

1-1 Souza (84)

 
Bayer Leverkusen
2-0
Mainz 05

1-0 Leon Bailey (48)
2-0 Wendell (straff, 68)

 

Publik 25 471

Hannover 96
0-1
Wolfsburg

 

0-1 Yunus Mallı (72)

Publik 34 300

 
St. Pauli
0-1
Darmstadt 98

 

0-1 Joevin Jones (7)

Publik 29 546

Sandhausen
1-0
Dynamo Dresden

1-0 Denis Linsmayer (80)

Utvisning Haris Duljević (54)

Publik 6 234

Erzgebirge Aue
1-3
Eintracht Braunschweig

1-0 Pascal Köpke (12)

1-1 Suleiman Abdullahi (13)
1-2 Dominick Kumbela (35)
1-3 Suleiman Abdullahi (71)

Publik 9 850