ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 27 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

120

matcher

120

resultat

47

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal
Marocko
2-0
Namibia

Zambia
0-1
Sudan

 
Sydkorea
1-0
Moldavien

 
Sporting Charleroi
1-1
Antwerp

Kortrijk
0-0
AS Eupen

Waasland-Beveren
2-2
Zulte-Waregem

Genk
1-1
Sint-Truiden

 
Barnsley
1-3
Fulham

1-0 Liam Lindsay (30)
Utvisning Dimitri Cavaré (45)

1-1 Ryan Sessegnon (49)
1-2 Kevin McDonald (90+2)
1-3 Ryan Sessegnon (90+5)

Publik 12 147

Brentford
0-1
Norwich City

 

0-1 James Maddison (5)

Publik 10 252

Bristol City
2-0
Queens Park Rangers

Utvisning Nathan Baker (32)
1-0 Famara Diedhiou (45)
2-0 Joe Bryan (66)

 

Publik 21 492

Ipswich Town
0-1
Wolverhampton Wanderers

 

0-1 Matt Doherty (15)

Publik 15 971

 
Blackburn Rovers
1-1
Northampton Town

Blackpool
Inst
Charlton Athletic

Bradford City
0-4
Wimbledon

Doncaster Rovers
1-3
Bristol Rovers

Gillingham
2-1
Fleetwood Town

Oldham Athletic
1-2
Plymouth Argyle

Portsmouth
0-1
Shrewsbury Town

Southend United
3-2
Scunthorpe United

 
Carlisle United
1-0
Forest Green Rovers

Cheltenham Town
1-1
Barnet

Chesterfield
0-1
Stevenage

Crawley Town
2-1
Accrington Stanley

Grimsby Town
0-1
Luton Town

Morecambe
1-2
Mansfield Town

Port Vale
2-2
Colchester United

Swindon Town
4-3
Crewe Alexandra

 
Fjärde omgången
Peterborough United
1-5
Leicester City

1-3 Andrew Hughes (58)

0-1 Fousseni Diabaté (9)
0-2 Kelechi Iheanacho (12)
0-3 Kelechi Iheanacho (29)
1-4 Fousseni Diabaté (87)
1-5 Wilfred Ndidi (90+2)

Publik 13 193

Huddersfield Town
1-1
Birmingham City

1-0 Steve Mounié (21)

1-1 Lukas Jutkiewicz (54)

Publik 12 683

Notts County
1-1
Swansea City

1-1 Jon Stead (62)

0-1 Luciano Narsingh (45)

Publik 9 802

Milton Keynes Dons
0-1
Coventry City

 

0-1 Maxime Biamou (64)

Publik 14 925

Millwall
2-2
Rochdale

1-0 Jed Wallace (straff, 17)
2-2 Ben Thompson (90)

1-1 Ian Henderson (32)
1-2 Matt Done (53)

Publik 8 346

Southampton
1-0
Watford

1-0 Jack Stephens (4)

 

Publik 23 195

Middlesbrough
0-1
Brighton & Hov…

 

0-1 Glenn Murray (90)

Publik 20 475

Wigan Athletic
2-0
West Ham United

1-0 William Grigg (7)
2-0 William Grigg (straff,62)

Utvisning Arthur Masuaku (49)

Publik 14 194

Hull City
2-1
Nottingham Forest

1-0 Jarrod Bowen (18)
2-0 Nouha Dicko (40)

2-1 Apostolos Vellios (86)

Publik 13 450

Sheffield United
1-0
Preston North End

1-0 Billy Sharp (straff, 80)

 

Publik 15 680

Newport County
1-1
Tottenham Hotspur

1-0 Padraig Amond (38)

1-1 Harry Kane (82)

Publik 9 836

Liverpool
2-3
West Bromwich Albion

1-0 Roberto Firmino (5)
2-3 Mohamed Salah (78)

1-1 Jay Rodriguez (7)
1-2 Jay Rodriguez (11)
1-3 Joel Matip (självmål, 45)

Publik 53 342

 
Femte omgången, gruppspel
Lahti
2-1
Haka

JJK
2-0
GrIFK

Honka
1-0
KTP

Ilves
3-0
Viikingit

Kajaani
3-4
Oulu

MuSa
0-6
RoPS

 
Paris Saint-Germain
4-0
Montpellier

1-0 Edinson Cavani (11)
2-0 Neymar (straff, 40)
3-0 Ángel Di María (70)
4-0 Neymar (82)

 

Publik 47 379

Angers
1-0
Amiens

1-0 Pierrick Capelle (6)

 

EA Guingamp
0-3
Nantes

 

0-1 Adrien Thomasson (61)
0-2 Emiliano Sala (straff, 86)
0-3 Sany NäGom (90+3)

Metz
2-1
Nice

1-0 Nolan Roux (50)
2-1 Nolan Roux (62)

Utvisning Pierre Lees Melou (38)
1-1 Marip Balotelli (57)

Saint-Étienne
2-1
Caen

1-1 Paul Ntep (35)
2-1 Jonathan Bamba (78)

0-1 Ronny Rodelin (11)

Toulouse
1-0
Troyes

1-0 Yaya Sanogo (11)

Utvisning Jimmy Giraudon (3)

 
Le Havre
2-1
Nîmes Olympique

Ajaccio
2-1
Tours

 
Kerkyra
2-0
Platanias

Apollon Smirnis
0-0
Panathinaikos

AEK
2-0
Lamia

 
Hapoel Acre
0-1
Hapoel Haifa

Hapoel Ashkelon
1-2
Ashdod

Maccabi Haifa
1-1
Maccabi Petah Tikva

Hapoel Be'er Sheva
3-1
Hapoel Ra'anana

 
Sassuolo
0-3
Atalanta

Utvisning Edoardo Goldaniga (90+7)

0-1 Andrea Masiello (30)
0-2 Bryan Cristante (83)
0-3 Remo Freuler (86)

Chievo
0-2
Juventus

Utvisning Samuel Bastien (37)
Utvisning Fabrizio Cacciatore (61)

0-1 Sami Khedira (67)
0-2 Gonzalo Higuaín (88)

 
Pro Vercelli
2-0
Ascoli

Palermo
2-0
Brescia

Venezia
1-0
Cesena

Avellino
0-0
Cremonese

Bari 1908
0-4
Empoli

Virtus Entella
1-2
Foggia

Parma
3-0
Novara

Carpi
2-1
Spezia

 
Lija Athletic
0-4
Naxxar Lions

Tarxien Rainbows
0-1
Mosta

Hibernians
2-0
Gzira United

St. Andrews
1-0
Floriana

 
Groningen
3-3
Heracles

1-0 Tom van Weert (28)
2-1 Jesper Drost (43)
3-1 Mimoun Mahi (45)

1-1 Jamiro (34)
3-2 Vincent Vermeij (63)
3-3 Robin Pröpper (78)

Publik 17 526

Twente
0-2
PSV

 

0-1 Hirving Lozano (4)
0-2 Santiago Arias (90)

Publik 25 700

PEC Zwolle
1-2
Vitesse

1-1 Younes Namli (58)

0-1 Brian Linssen (29)
1-2 Mason Mount (75)

Publik 13 115

NAC Breda
0-1
VVV

 

0-1 Lennart Thy (73)

Publik 18 443

 
Ballymena United
2-2
Linfield

Crusaders
6-0
Carrick Rangers

Dungannon Swifts
1-0
Ards

Glentoran
0-2
Coleraine

 
Final
Vitória Setúbal
1-1*
Sporting CP

1-0 Gonçalo Paciência (4)

1-1 Bas Dost (straff, 80)

Publik 24 137 på Estádio Municipal de Braga, Braga.

Information Sporting CP vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Första omgången, gruppspel
Juvenes / Dogana
1-1
San Giovanni

Murata
1-4
Folgore

Tre Fiori
3-1
Cailungo

Pennarossa
2-0
Cosmos

 
Aberdeen
3-1
Kilmarnock

1-1 Scott McKenna (49)
2-1 Scott McKenna (52)
3-1 Niall McGinn (72)

0-1 Kris Boyd (28)

Publik 13 723

Celtic
1-0
Hibernian

1-0 Leigh Griffiths (27)

 

Hamilton Academical
1-2
Dundee

1-0 Mark O'Hara (självmål, 2)
Utvisning David Templeton (74)

1-1 Matthew Henvey (77)
1-2 Ajay Leitch-Smith (90+8)

Publik 1 776

Heart of Midlothian
1-1
Motherwell

1-0 Manuel Milinković (80)

1-1 Curtis Main (90+6)

Publik 16 717

St Johnstone
1-3
Partick Thistle

1-2 Liam Craig (straff, 74)

0-1 Steven Lawless (13)
0-2 Conor Sammon (64)
1-3 Ryan Edwards (90)

Publik 15 052

 
Deportivo La Coruña
2-2
Levante

1-0 Adrián (19)
Utvisning Celso Borges (34)
2-0 Florin Andone (45+2)

2-1 Ivi López (80)
2-2 Ivi López (84)

Publik 19 973

Valencia
1-4
Real Madrid

1-2 Santi Mina (58)

0-1 Cristiano Ronaldo (straff, 16)
0-2 Cristiano Ronaldo (38)
1-3 Marcelo (84)
1-4 Toni Kroos (89)

Publik 47 034

Málaga
0-0
Girona

Utvisning Gonzalo Castro (78)

 

Publik 22 125

Villarreal
4-2
Real Sociedad

1-0 Víctor Ruíz (5)
2-0 Pablo Fornals (17)
3-0 Carlos Bacca (20)
4-0 Samu Castillejo (34)

3-1 Diego Llorente (24)
4-2 Willian José (58)

Publik 15 052

 
Barcelona B
3-0
Granada

Reus Deportiu
0-0
Real Oviedo

Rayo Vallecano
5-1
Lorca

Albacete
2-0
Alcorcón

Cádiz
1-1
Lugo

 
Alanyaspor
3-1
Bursaspor

Göztepe
1-1
Kayserispor

Galatasaray
2-0
Osmanlıspor

 
Bayern München
5-2
1899 Hoffenheim

1-2 Robert Lewandowski (21)
2-2 Jerome Boateng (25)
3-2 Kingsley Coman (63)
4-2 Arturo Widal (66)
5-2 Sandro Wagner (90)

0-1 Marc Uth (3)
0-2 Serge Gnabry (12)

Publik 75 000

Borussia Dortmund
2-2
Freiburg

1-0 Shinji Kagawa (9)
2-2 Jeremy Toljan (90+3)

1-1 Nils Petersen (21)
1-2 Nils Petersen (68)

Publik 81 360

RB Leipzig
1-1
Hamburger SV

1-0 Bruma (9)

1-1 Filip Kostić (29)

Publik 42 558

1. FC Köln
1-1
Augsburg

1-0 Milos Jojić (40)

1-1 Caiuby (77)

Publik 49 900

VfB Stuttgart
0-2
Schalke 04

 

0-1 Naldo (14)
0-2 Amine Harit (straff, 19)

Publik 55 096

Werder Bremen
0-0
Hertha BSC

Publik 40 030

 
Greuther Fürth
0-0
Holstein Kiel

Publik 7 755

1. FC Kaiserslautern
1-3
Fortuna Düsseldorf

1-0 Christoph Möritz (straff, 48)
Utvisning Marius Müller (61)

1-1 Genki Haraguchi (straff, 64)
1-2 Benito Raman (78)
1-3 Lukas Schmitz (89)

Publik 21 739

MSV Duisburg
3-3
Heidenheim

1-1 Kevin Wolze (straff, 27)
2-3 Kevin Wolze (50)
3-3 Kingsley Onuegbu (89)

0-1 Maxi Thiel (13)
1-2 Marc Schnatterer (33)
1-3 Dustin Bomheuer (självmål, 42)

Publik 13 105

 
Fjärde omgången
Llanrhaeadr
2-3
Bangor City

Pontypridd Town
1-2
Penydarren BGC

Flint Town United
2-2* f
Newtown

Information Newtown vidare efter 4-3 på straffar.

Connah's Quay
3-1
Porthmadog

Cardiff MU
0-1
Aberystwyth Town

Llandudno
4-3 f
Ruthin Town

Airbus UK
1-4
Carmarthen Town