ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 23 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

13

tävlingar

33

matcher

33

resultat

33

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Rwanda
0-1
Libyen

 

0-1 Elmutasem Abushnaf (90+3)

Ekvatorialguinea
1-3
Nigeria

1-0 Secundino Nsi (40)

1-1 Anthony Okpotu (58)
1-2 Ojo Solomon (69)
1-3 Rabiu Ali (straff, 83)

 
Royal Excel Mouscron
0-3
Kortrijk

 

0-1 Jeremy Perbet (53)
0-2 Teddy Chevalier (75)
0-3 Idir Ouali (77)

Zulte-Waregem
2-1
Standard Liège

1-0 Idrissa Doumbia (26)
2-1 Ivan Šaponjić (90+2)

1-1 Renaud Emond (73)
Utvisning Edmilson Junior (90)

Sint-Truiden
2-0
Mechelen

1-0 Jorge Teixeira (16)
2-0 Damien Dussaut (59)

Utvisning Fatos Bećiraj (88)

 
Rotherham United
2-0
Bradford City

1-0 Michael Smith (22)
2-0 Joe Newell (57)

 

Publik 8 904

Scunthorpe United
1-1
Doncaster Rovers

1-0 Tom Hooper (3)

1-1 Alfie Beestin (90+6)

Publik 5 193

 
Newport County
1-1
Morecambe

1-0 Ben Tozer (14)

1-1 Michael Rose (straff, 77)

Publik 2 754

Notts County
1-2
Crawley Town

1-1 Jon Stead (straff, 58)
Utvisning Matthew Virtue-Thick (90)
Utvisning Ross Fitzsimmons (90+3)

0-1 Jimmy Smith (25)
1-2 Josh Payne (straff, 90+5)

 
Semifinal, match 2:2
Bristol City
2-3
Manchester City

1-2 Marlon Pack (64)
2-2 Aden Flint (90+4)

0-1 Leroy Sané (43)
0-2 Sergio Agüero (49)
2-3 Kevin De Bruyne (90+6)

Publik 26 003

Information Manchester City vidare med sammanlagt 5-3.

 
Gazélec Ajaccio
2-0
Nîmes Olympique

1-0 Jerome Mombris (45+1)
2-0 Gregoire Puel (53)

 

 
Tionde omgången
Bourg-en-Bresse
2-0
Toulouse

1-0 Yoann Court (63)
2-0 Julien Bègue (89)

Utvisning Christopher Jullien (61)

Nantes
3-4
Auxerre

1-3 Adrien Thomasson (38)
2-3 Leo Dubois (51)
3-3 Adrien Thomasson (65)
Utvisning Lucas Lima (70)

0-1 Brahim Konaté (6)
0-2 Pape Sané (32)
0-3 Florian Aye (34)
3-4 Ibrahim Sangaré (76)

Canet Roussillon
1-1* f
Caen

1-0 Pierre Mahieu (17)

1-1 Romain Genevois (29)

Information Caen vidare efter 4-3 på straffar.

LB Châteauroux
1-1* f
Chambly

1-0 Christophe Mandanne (60)

1-1 Lassana Doucouré (71)

Information Chambly vidare efter 4-3 på straffar.

Colomiers US
1-2
Sochaux

1-2 Jacques Coffi (89)

0-1 Jason Pendant (12)
0-2 Yakou Meïté (59)

Granville
3-2 f
Concarneau

1-1 Robin Theault (25)
2-2 Jordan Blondel (100)
3-2 Jordan Blondel (116)

0-1 Guillaume Jannez (9)
1-2 Julio Donisa (98)

Stade Briochin
0-1
Lens

 

0-1 Cristian López (straff, 14)

Épinal
0-2
Olympique Marseille

 

0-1 Valere Germain (73)
0-2 Morgan Sanson (90+3)

 
Nionde omgången
Beitar Kfar Saba
1-3
Hapoel Kfar Saba

1-1 David Shani (46)

0-1 Idan David (7)
1-2 Peter Nworah (72)
1-3 Idan David (81)

Hapoel Acre
1-2
Hapoel Haifa

1-1 Ben Azubel (21)

0-1 Alon Turgeman (17)
1-2 Alon Turgeman (89)

Hapoel Ra'anana
2-0
Sektzia Nes Tziona

1-0 Karem Arshid (6)
2-0 Muhamed Shaker (90+2)

 

Ironi Kiryat Shmona
2-1 f
Hapoel Shfara'am

1-1 Ahmed Abed (77)

0-1 Qasim Najar (straff, 35)

Hapoel Ramat Gan
0-2
Hapoel Be'er Sheva

 

0-1 Guy Melamed (33)
0-2 ?

 
Semifinal
Vitória Setúbal
2-0
Oliveirense

1-0 Gonçalo Paciência (27)
2-0 Allef (90+2)

 

 
Partick Thistle
1-2
Celtic

1-0 Conor Sammon (straff, 34)

1-1 Scott Sinclair (straff, 55)
1-2 Leigh Griffiths (70)

Publik 6 920

 
Fjärde omgången
Livingston
0-1
Falkirk

 

0-1 Reghan Tumilty (90+3)

Publik 1 237

Peterhead
2-3
Dumbarton

1-1 Jason Brown (31)
2-3 Mason Robertson (83)

0-1 Callum Gallagher (12)
1-2 Callum Gallagher (53)
1-3 Iain Russell (56)

Publik 691

 
Kvartsfinal, match 2:2
Sevilla
3-1
Atlético Madrid

1-0 Sergio Escudero (1)
2-1 Éver Banega (straff, 48)
3-1 Pablo Sarabia (79)

1-1 Antoine Griezmann (13)

Publik 39 918

Information Sevilla vidare med sammanlagt 5-2.

 
Bochum
0-2
MSV Duisburg

 

0-1 Stanislav Iljutcenko (40)
0-2 Kevin Wolze (straff, 45+1)

Publik 17 564

Ingolstadt
0-0
Sandhausen

Publik 7 575

1. FC Nürnberg
2-2
Jahn Regensburg

1-1 Hanno Behrens (10)
2-2 Edgard Salli (49)

0-1 Marc Lais (6)
1-2 Marco Grüttner (28)

Publik 26 231

Holstein Kiel
2-2
Union Berlin

1-0 Tom Weilandt (9)
2-0 Dominick Drexler (19)
Utvisning David Kinsombi (84)

2-1 Stevn Skrzybski (32)
2-2 Sebastian Polter (straff, 85)

Publik 11 503