ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 16 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

11

tävlingar

28

matcher

28

resultat

28

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Angola
0-0
Burkina Faso

Kamerun
0-1
Kongo-Brazzaville

 

0-1 Junior Makiese (straff, 73)

 
Match om tredjepris
KV Oostende
1-2
Genk

1-1 Joakim Maehle (självmål, 89)

0-1 Marcus Ingvaretsen (33)
1-2 Thomas Buffel (90+3)

 
Kvartsfinal
Club Brugge
5-1
Sporting Charleroi

1-0 Hans Vanaken (11)
2-0 Brandon Mechele (22)
3-1 Brandon Mechele (33)
4-1 Wesley (35)
5-1 Hans Vanaken (63)

2-1 Francis N'Ganga (24)

 
Tredje omgången, omspel
Leicester City
2-0
Fleetwood Town

1-0 Kelechi Iheanacho (43)
2-0 Kelechi Iheanacho (77)

 

Publik 17 237

Mansfield Town
1-4
Cardiff City

1-1 Danny Rose (35)

0-1 Bruno Écuélé Manga (34)
1-2 David Hoilett (66)
1-3 Anthony Pilkington (71)
1-4 David Hoilett (89)

Publik 5 746

West Ham United
1-0 f
Shrewsbury Town

1-0 Reece Burke (112)

 

Publik 39 867

Sheffield Wednesday
2-0
Carlisle United

1-0 Marco Matias (28)
2-0 Atdhe Nuhiu (66)

 

Publik 12 003

Reading
3-0
Stevenage

1-0 Jon Böðvarsson (32)
2-0 Jon Böðvarsson (44)
3-0 Jon Böðvarsson (64(

 

Publik 4 986

 
Match om tredjepris
Girondins Bordeaux
0-2
Caen

Utvisning Paul Baysse (86)

0-1 Ivan Santini (straff, 89)
0-2 Ronny Rodelin (90+4)

Publik 14 368

Olympique Marseille
2-0
Strasbourg

1-0 linton N'Jie (79)
2-0 Dimitri Payet (87)

 

Publik 38099

Monaco
2-2
Nice

1-0 Adama Diakhaby (33)
2-2 Radamel Falcao (90+2)

1-1 Mario Balotelli (47)
1-2 Mario Balotelli (68)

Publik 10 533

 
Match om tredjepris
Ajaccio
1-1
Orléans

1-0 Ryad Nouri (11)

1-1 Ousmane Cissokho (straff, 45+3)

Auxerre
5-0
Chamois niortais

1-0 Mohamed Yattara (8)
2-0 Jonathan Brison (självmål, 27)
3-0 Hamza Sakhi (33)
4-0 Pape Sané (72)
5-0 Florian Aye (90)

 

Bourg-en-Bresse
3-5
Quevilly Rouen

1-0 Julien Bégue (straff, 24)
2-1 Yoann Court (58)
3-3 Jordan Pierre-Charles (88)

1-1 Romain Basque (35)
2-2 Yannick Mamilonne (80)
2-3 R§§omain Basque (straff, 83)
3-4 Yannick Mamilonne (89)
3-5 Thimotee Tauffieb (90+4)

LB Châteauroux
3-1
Lorient

1-1 Sidy Sarr (26)
2-1 Christophe Mandanne (59)
3-0 Sofiane Khadda (90)

0-1 Gaetan Courtet (6)

Clermont
3-0
Valenciennes

1-0 Remy Dugimont (19)
2-0 Remy Dugimont (46)
3-0 Mathias Pereira Lage (82)

 

Gazélec Ajaccio
1-1
Stade brestois 29

1-0 Ibrahima Touré (straff, 39)

1-1 Jason Berthomier (59)

Le Havre
1-1
Paris FC

1-1 Jean Fontaine (44)

0-1 Frederic Bong (23)

Nancy
0-2
Nîmes Olympique

 

0-1 Rachid Alioui (27)
0-2 Umut Bozok (41)

Stade Reims
1-0
Tours

1-0 Julian Jeanvier (14)

 

 
Nionde omgången
Ironi Kiryat Shmona
3-0
Hapoel Afula

1-0 Omer Lako (52)
2-0 Eden Shamir (54)
3-0 Shalom Yehezkei (81)

 

 
Match om tredjepris
Sparta Rotterdam
0-1
Vitesse

 

0-1 Mason Mount (64)

Publik 10 000

 
Semifinal
Ballymena United
Inst
Cliftonville

Dungannon Swifts
Inst
Crusaders

 
Sjätte omgången, match 2:2
Bursaspor
2-1
Gençlerbirliği

1-1 Mikel Agu (33)
2-1 Yusuf Erdoğan (49)

0-1 Petar Škuletić (19)

Information Gençlerbirliği vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

Trabzonspor
1-1
Konyaspor

1-1 Hugo Rodallega (80)

0-1 Ömer Şahiner (24)

Information Konyaspor vidare med sammanlagt 2-1.

İstanbulspor
0-1
Fenerbahçe

 

0-1 Giuliano (89)

Information Fenerbahçe vidare med sammanlagt 3-0.