ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 13 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

18

tävlingar

97

matcher

97

resultat

23

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Gruppspel
Marocko
4-0
Mauretanien

 
Match om tredjepris
Ethnikos Achna
0-3
Nea Salamis

Omonia Nicosia
3-0
Ermis

AEK Larnaca
4-1
Aris

 
Match om tredjepris
Chelsea
0-0
Leicester City

 

Utvisning Benjamin Chilwell (68)

Publik 41 552

Crystal Palace
1-0
Burnley

1-0 Bakary Sako (21)

 

Publik 24 696

Huddersfield Town
1-4
West Ham United

1-1 Joe Lolley (40)

0-1 Mark Noble (25)
1-2 Marko Arnautović (46)
1-3 Manuel Lanzini (56)
1-4 Manuel Lanzini (61)

Publik 24 105

Newcastle United
1-1
Swansea City

1-1 Joselu (68)

0-1 Jordan Ayew (60)

Publik 51 444

Watford
2-2
Southampton

1-2 Andre Gray (58)
2-2 Abdoulaye Douvouré (90)

0-1 James Ward-Prowse (20)
0-2 James Ward-Prowse (44)

Publik 20 018

West Bromwich Albion
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Jonathan Evans (4)
2-0 Craig Dawson (55)

 

Publik 25 240

Tottenham Hotspur
4-0
Everton

1-0 Son Heung-Min (26)
2-0 Harry Kane (47)
3-0 Harry Kane (59)
4-0 Christian Eriksen (81)

 

Publik 76 251

 
Match om tredjepris
Cardiff City
4-0
Sunderland

Barnsley
0-0
Wolverhampton Wanderers

Birmingham City
0-3
Derby County

Brentford
2-0
Bolton Wanderers

Bristol City
0-1
Norwich City

Burton Albion
1-3
Queens Park Rangers

Hull City
0-0
Reading

Ipswich Town
1-0
Leeds United

Middlesbrough
0-1
Fulham

Millwall
1-1
Preston North End

Nottingham Forest
0-1
Aston Villa

 
Match om tredjepris
Blackburn Rovers
3-1
Shrewsbury Town

Blackpool
0-0
Bristol Rovers

Bradford City
1-2
Northampton Town

Bury
0-1
Charlton Athletic

Doncaster Rovers
1-1
Plymouth Argyle

Gillingham
2-1
Rochdale

Milton Keynes Dons
0-0
Wimbledon

Oldham Athletic
1-1
Rotherham United

Portsmouth
1-1
Scunthorpe United

Southend United
1-2
Fleetwood Town

Walsall
2-1
Oxford United

Wigan Athletic
0-0
Peterborough United

 
Match om tredjepris
Cambridge United
0-0
Mansfield Town

Carlisle United
1-0
Crewe Alexandra

Cheltenham Town
0-2
Accrington Stanley

Chesterfield
2-0
Luton Town

Crawley Town
2-0
Barnet

Exeter City
1-0
Coventry City

Grimsby Town
1-2
Newport County

Lincoln City
2-2
Notts County

Morecambe
1-1
Stevenage

Port Vale
1-1
Yeovil Town

Swindon Town
1-0
Forest Green Rovers

Wycombe Wanderers
3-1
Colchester United

 
Match om tredjepris
Stade rennais
0-3
Olympique Marseille

 

0-1 Valere Germain (35)
0-2 Morgan Sanson (45)
0-3 Florian Thauvin (82)

Publik 23 700

Caen
0-1
Lille

Utvisning Remy Vercoutre (44)

0-1 Nicholas Pépé (43)
Utvisning Fode Ballo (52)

Publik 18 283

Dijon
1-1
Metz

1-0 Júlio Tavares (1)
Utvisning Papy Djilobodji (90+3)

1-1 Nolan Roux (89)

Publik 10 668

Montpellier
0-0
Monaco

Publik 14 643

Nice
1-0
Amiens

1-0 Pierre Lees Malou (66)

 

Publik 17 340

Troyes
0-1
Girondins Bordeaux

 

0-1 Gaetan Laborde (15)

Publik 10 822

 
Match om tredjepris
Lorient
4-1
Gazélec Ajaccio

 
Match om tredjepris
Xanthi
3-2
Platanias

Apollon Smirnis
1-1
Panionios

Levadiakos
Avbr
Panathinaikos

 
Match om tredjepris
Bnei Yehuda
2-1
Hapoel Acre

Bnei Sakhnin
0-2
Maccabi Petah Tikva

Maccabi Netanya
2-2
Ashdod

Ironi Kiryat Shmona
1-1
Beitar Jerusalem

 
Match om tredjepris
Gzira United
3-1
Tarxien Rainbows

Hamrun Spartans
1-1
St. Andrews

Sliema Wanderers
1-2
Balzan

Naxxar Lions
0-1
Valletta

 
Match om tredjepris
Ballinamallard United
2-2
Glentoran

Ballymena United
3-0
Carrick Rangers

Crusaders
1-0
Ards

Dungannon Swifts
0-1
Coleraine

Glenavon
1-1
Cliftonville

Warrenpoint Town
Inst
Linfield

 
Match om tredjepris
Paços de Ferreira
0-0
Marítimo

Sporting Braga
1-3
Benfica

 
Match om tredjepris
Pennarossa
1-1
Folgore

Cosmos
2-3
Virtus

San Giovanni
1-0
Murata

Domagnano
1-1
Fiorentino

 
Match om tredjepris
Girona
6-0
Las Palmas

1-0 Christian Stuani (straff, 25)
2-0 Michael Olunga (57)
3-0 Borja García (64)
4-0 Michael Olunga (70)
5-0 Portu (74)
6-0 Michael Olunga (79)

 

Publik 10 037

Real Madrid
0-1
Villarreal

 

0-1 Pablo Fornals (87)

Publik 63 403

Eibar
0-1
Atlético Madrid

 

0-1 Kevin Gameiro (27)

Publik 6 186

Deportivo La Coruña
1-2
Valencia

1-2 Florin Andone (88)

0-1 Gonçalo Guedes (37)
0-2 Rodrigo (64)

Publik 19 031

 
Match om tredjepris
Barcelona B
0-1
Real Valladolid

Sporting Gijón
3-0
Alcorcón

Almería
1-1
Gimnàstic Tarragona

Reus Deportiu
0-1
Lugo

Real Zaragoza
1-0
Tenerife

 
Match om tredjepris
Werder Bremen
1-1
1899 Hoffenheim

1-1 Theodor Gebre Selassie (63)

0-1 Benjamin Hübner (39)

Publik 37 500

Eintracht Frankfurt
1-1
Freiburg

1-0 Sebastien Haller (28)

1-1 Robin Koch (51)

Publik 45 300

Augsburg
1-0
Hamburger SV

1-0 Koo Ja-Cheol (45)

 

Publik 30 087

Hannover 96
3-2
Mainz 05

1-2 Niclas Füllkrug (33)
2-2 Niclas Füllkrug (38)
3-2 Niclas Füllkrug (75)

0-1 Yoshinori Muto (26)
0-2 Alexander Hack (31)

Publik 34 500

VfB Stuttgart
1-0
Hertha BSC

1-0 Niklas Stark (självmål, 78)

 

Publik 57 181

RB Leipzig
3-1
Schalke 04

1-0 Naby Keïta (41)
2-1 Timo Werner (69)
3-1 Bruma (71)

1-1 Naldo (55)

Publik 42 558

 
Match om tredjepris
Aberystwyth Town
4-2
Connah's Quay

Barry Town United
0-1
Bala Town

Carmarthen Town
0-2
Cardiff MU

Cefn Druids
0-0
Llandudno

Newtown
3-0
Prestatyn Town

The New Saints
2-1
Bangor City