ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 7 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

10

tävlingar

44

matcher

44

resultat

44

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Sverige
1-1
Estland

1-1 Kalle Holberg (79)

0-1 Henri Anier (58)

 
AEL
3-0
Ethnikos Achna

1-0 Marco Soares (20)
2-0 Kevin Lafrance (61)
3-0 Leandro Silva (73)

 

Anorthosis
3-1
AEK Larnaca

1-1 João Victor (52)
2-1 Vladimir Gadzhev (74)
3-1 Sekou Cissé (89)

0-1 Joan Tomás (3)

APOEL
4-0
Alki Oroklini

1-0 Lorenzo Ebecillo (9)
2-0 Nuno Morais (straff, 28)
3-0 Roland Sallai (32)
4-0 Igor de Camargo (37)

 

 
Tredje omgången
Newport County
2-1
Leeds United

1-1 Conor Shaughnessy (självmål, 76)
2-1 Shaun McCoulsky (89)

0-1 Gaetano Berardi (9)
Utvisning Samuel Sáiz (90+1)

Publik 6 887

Shrewsbury Town
0-0
West Ham United

Publik 9 535

Tottenham Hotspur
3-0
Wimbledon

1-0 Harry Kane (63)
2-0 Harry Kane (65)
3-0 Jan Vertonghen (71)

 

Publik 47 527

Nottingham Forest
4-2
Arsenal

1-0 Eric Lichaj (20)
2-1 Eric Lichaj (44)
3-1 Ben Brereton (straff, 64)
4-2 Kieran Dowell (straff, 85)
Utvisning Joe Worrall (89)

1-1 Per Mertesacker (23)
3-2 Danny Welbeck (79)

Publik 27 182

 
Nionde omgången
Strasbourg
3-2 f
Dijon

1-0 Anthony Gonçalves (59)
2-1 Jeremy Blayac (92)
3-1 Idriss Saadi (93(

1-1 Papy Djilobodji (65)
3-2 Júlio Tavares (103)

Saint-Étienne
2-0
Nîmes Olympique

1-0 Robert Berič (63)
2-0 Jonathan Bamba (68)

 

Olympique Marseille
1-0 f
Valenciennes

1-0 Dória (103)

 

Granville
2-1 f
Girondins Bordeaux

1-1 Sullivan Martinet (90+4)
2-1 Ladislas Douniama (straff, 103)

0-1 Younousse Sankhare (37)

Angers
0-2
Lorient

 

0-1 Pierre Hamel (29)
0-2 Denis Bouanga (41)

Sochaux
6-0
Amiens

1-0 Jean Ruiz (24)
2-0 Yakou Meïte (30)
3-0 Alddo Kalulu (36)
4-0 Thomas Robinet (60)
5-0 Florin Berenguer (82)
6-0 Sofiane Daham (89)

Still
0-1
Troyes

 

0-1 Benjamin Nivet (80)

Fleury 91
0-1
Biesheim

 

0-1 David Efondja (60)

Entente SSG
1-2
Épinal

1-1 Bafode Dramé (straff, 81)

0-1 Omar Konté (15)
1-2 Desire Segbé Azankpo (90+3)

Senlis
0-4
Nantes

 

0-1 Yacine Bammou (28)
0-2 Valentin Rongier (36)
0-3 Emiliano Sala (81)
0-4 Emiliano Sala (90)

Dunkerque
2-4
Metz

1-2 Marc Fachan (71)
2-4 Damien Fachan (82)

0-1 Ibrahima Niane (44)
0-2 Emmanuel Rivière (52)
1-3 Cafú (75)
1-4 Ibrahima Niane (80)

Vannes
1-1* f
Stade Briochin

1-1 Franck Dufrennes (straff, 113)

0-1 Martin Rouxel (107)

Information Stade Briochin vidare efter 5-3 på straffar.

Stade rennais
1-6
Paris Saint-Germain

1-4 Benjamin Bourigeaud (straff, 66)

0-1 Kylian Mbappé (9)
0-2 Neymar (17)
0-3 Ángel Di María (24)
0-4 Neymar (43)
1-5 Ángel Di María (74)
1-6 Kylian Mbappé (76)

 
Panathinaikos
2-0
Platanias

1-0 Lucas Villafáñez (straff, 72)
2-0 Lucas Villafáñez (straff, 90+2)

Utvisning Clevid Dikamona (82)

Lamia
0-1
Xanthi

 

0-1 Alfredo Mejía (34)

PAS Giannina
0-0
Asteras Tripolis

AEL
0-3
Olympiakos

 

0-1 Marko Marin (54)
0-2 Karim Ansarifard (68)
0-3 Uro Đurđević (89)

 
Nionde omgången
Hapoel Shfara'am
2-1
Hapoel Bnei Musmus

1-0 Ara Namir (45)
2-0 Firas Courtam (59)

2-1 Ran Gozlan (90+4)

Hapoel Tel Aviv
1-1* f
Maccabi Haifa

1-1 Or Ostaynd (straff, 27)

0-1 Nikita Rukavytsya (11)

Information Maccabi Haifa vidare efter 5-3 på straffar.

 
Tarxien Rainbows
0-2
Floriana

 

0-1 Mario Fontanella (44)
0-2 Mario Fontanella (83)

Hibernians
0-0
Hamrun Spartans

 
Chaves
1-1
Desportivo Aves

1-1 Willian (79)

0-1 Derley (45)

Publik 2 508

Moreirense
0-2
Benfica

 

0-1 Pizzi (23)
0-2 Jonas (74)

Publik 4 507

Sporting CP
5-0
Marítimo

1-0 Bas Dost (21)
2-0 Bryan Ruiz (50)
3-0 Bas Dost (74)
4-0 Bas Dost (78)
5-0 Marcos Acuña (90+1)

 

Publik 41 724

Porto
4-2
Vitória Guimarães

1-1 Vincent Aboubakar (57)
2-1 Yacine Brahimi (62)
3-1 Moussa Marega (79)
4-1 Moussa Marega (83)

0-1 Raphinha (22)
4-2 Héldon (88)

 
Leganés
1-0
Real Sociedad

1-0 Gabriel (75)

 

Publik 7 523

Barcelona
3-0
Levante

1-0 Lionel Messi (12)
2-0 Luis Suárez (38)
3-0 Paulinho (90+3)

 

Publik 56 380

Villarreal
1-1
Deportivo La Coruña

1-0 Enes Ünal (30)

1-1 Florin Andone (84)

Publik 15 442

Athletic Club
2-0
Deportivo Alavés

1-0 Etxeita (8)
2-0 Aduriz (straff, 64)

 

Publik 41 000

Celta de Vigo
2-2
Real Madrid

1-0 Daniel Wass (33)
2-2 Maximiliano Gómez (82)

1-1 Gareth Bale (36)
1-2 Gareth Bale (38)

Publik 20 872

 
Sevilla Atlético
3-2
Lorca

1-1 Álex Muñoz (24)
2-2 José Matos (straff, 45)
3-2 Curro Sánchez (straff, 88)

0-1 Abel Gómez (7)
1-2 Abel Gómez (38)

Publik 564

Osasuna
4-2
Real Valladolid

1-0 David Rodríguez (6)
2-2 Fran Mérida (straff, 70)
2-3 David Rodríguez (72)
2-4 Kike Barja (90)

1-1 Jaime Mata (32)
1-2 Jaime Mata (45+2)

Publik 9 787

Albacete
1-2
Tenerife

1-0 Jeremie Bela (48)

Utvisning Carlos Ruiz (59)
1-1 Juan Carlos (61)
1-2 Víctor Casadesús (87)

Publik 6 325

Huesca
1-1
Real Oviedo

1-0 Álex Gallar (31)

1-1 Aaron Níguez (70)

Publik 4 282

Cultural Leonesa
2-2
Numancia

1-0 Emiliano Buendía (54)
2-0 Josep Señé (66)

2-1 Iñigo Pérez (67)
2-2 Higinio Marín (85)

Publik 6 907

Almería
1-0
Lugo

1-0 Rubén Alcaraz (90+1)
Utvisning Marco Motta (90+2)

 

Publik 4 928