ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 6 januari 2018

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

101

matcher

101

resultat

85

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Olympiakos
2-3
Omonia Nicosia

1-2 Chrysovalantis Kapartis (82)
2-1 Luca Polizzi (90)

0-1 Rafael Lopes (12)
0-2 Jarchinio Antonia (20)
2-3 Matt Derbyshire (90+5)

Ermis
2-0
Paphos

1-0 Juvhel Tsoumou (36)
2-0 Innocent Emeghara (79)

 

Nea Salamis
0-0
Apollon

 
Northampton Town
3-1
Southend United

1-0 John O'Toole (19)
2-1 Matt Grimes (straff, 49)
3-1 Alex Revell (90)

1-1 Jason Demetriou (straff, 26)

Publik 5 267

Charlton Athletic
1-0
Oldham Athletic

1-0 Stephy Mavididi (27)

 

Publik 9 972

Oxford United
1-0
Blackpool

1-0 Jonathan Obika (80)

 

Publik 6 775

Plymouth Argyle
3-0
Bury

1-0 Toumani Diagouraga (14)
2-0 Graham Carey (42)
3-0 Antoni Sarcevic (78)

Utvisning Ryan Lowe (60)

Publik 9 139

 
Accrington Stanley
4-0
Chesterfield

1-0 Mark Hughes (19)
2-0 Sean McConville (32)
3-0 Aaron Ramsdale (självmål, 47)
4-0 Billy Kee (89)

 

Publik 1 655

Colchester United
1-4
Cheltenham Town

1-0 Kurtis Guthrie (40) Utvisning Kyel Reid (44)

1-1 Oulwasnmi Odelusi (57)
1-2 Nigel Atangana (70)
1-3 Jerrell Sellars (79)
1-4 Mohamed Eisa (83)

Publik 2 886

Forest Green Rovers
1-0
Port Vale

1-0 Reuben Reid (61)

 

Publik 2 437

Grimsby Town
0-2
Morecambe

 

0-1 Kevin Ellison (10)
0-2 Steven Old (41)

Publik 3 104

 
Tredje omgången
Fleetwood Town
0-0
Leicester City

Publik 5 001

Middlesbrough
2-0
Sunderland

1-0 Rudy Gestede (10)
2-0 Martin Braithwaite (42)

 

Publik 26 399

Ipswich Town
0-1
Sheffield United

 

0-1 Nathan Thomas (25)

Publik 12 057

Watford
3-0
Bristol City

1-0 Andre Carrillo (37)
2-0 Troy Deeney (57)
3-0 Etienne Capoue (85)

 

Publik 13 269

Birmingham City
1-0
Burton Albion

1-0 Sam Gallagher (56)

 

Publik 7 623

Aston Villa
1-3
Peterborough United

1-0 Keinan Davis (8)

1-1 Jack Marriott (75)
1-2 Ryan Tafazolli (83)
1-3 Jack Marriott (90+3)

Publik 21 677

Bournemouth
2-2
Wigan Athletic

1-2 Lys Mousset (55)
2-2 Steve Cook (90+2)

0-1 William Grigg (4)
0-2 Emerson Hyndman (självmål, 29)

Publik 9 894

Coventry City
2-1
Stoke City

1-0 Jordan Willis (24)
2-1 Jack Grimmer (68)

1-1 Charlie Adam (straff, 54)

Publik 14 199

Bolton Wanderers
1-2
Huddersfield Town

1-2 Derik Osede (64)

0-1 Rajiv van La Parra (51)
0-2 Daniel Williams (52)

Publik 11 574

Yeovil Town
2-0
Bradford City

1-0 Marcus Barnes (61)
2-0 Jordan Green (76)

 

Publik 3 040

Brentford
0-1
Notts County

 

0-1 Jon Stead (65)

Publik 6 935

Queens Park Rangers
0-1
Milton Keynes Dons

 

0-1 Ousseynou Cissé (60)

Publik 6 314

Exeter City
0-2
West Bromwich Albion

 

0-1 Salomon Rondón (2)
0-2 Jay Rodriguez (25)

Publik 5 638

Doncaster Rovers
0-1
Rochdale

 

0-1 Calvin Andrew (18)

Publik 4 513

Blackburn Rovers
0-1
Hull City

 

0-1 Temitayo Aina (58)

Publik 6 777

Cardiff City
0-0
Mansfield Town

Publik 6 378

Manchester City
4-1
Burnley

1-1 Sergio Agüero (56)
2-1 Sergio Agüero (58)
3-1 Leroy Sané (71)
4-1 Bernardo Silva (82)

0-1 Ashley Barnes (25)

Wolverhampton Wanderers
0-0
Swansea City

Utvisning Rúben Vinagre (40)

 

Publik 22 976

Stevenage
0-0
Reading

Publik 3 877

Newcastle United
3-1
Luton Town

1-0 Ayoze Pérez (30)
2-0 Ayoze Pérez (36)
3-0 Jonjo Shelvey (39)

3-1 Danny Hylton (49)

Millwall
4-1
Barnsley

1-1 Aiden O'Brien (35)
2-1 Ben Thompson (47)
3-1 Aiden O'Brien (56)
4-1 Fred Onyedinma (61)

0-1 Brad Potts (11)
Utvisning Joseph Williams (52)

Publik 5 319

Fulham
0-1
Southampton

 

0-1 James Ward-Prowse (29)

Publik 17 327

Wycombe Wanderers
1-5
Preston North End

1-2 Luke O'Nien (45+1)

0-1 Joshua Harrop (2)
0-2 Alan Browne (38)
1-3 Daryl Horgan (50)
1-4 Alan Browne (straff, 78)
1-5 Joshua Harrop (85)

Publik 4 928

Carlisle United
0-0
Sheffield Wednesday

Publik 7 793

Norwich City
0-0
Chelsea

Publik 23 598

 
Nionde omgången
Avallon CO
0-2
Chambly

 

0-1 Max Hilaire (13)
0-2 Romain Montiel (53)

Fabrègues
1-2 f
Bourg-en-Bresse

1-1 Jordan Kassa (straff, 99)

0-1 Guillaume Heinry (92)
1-2 Christopher Martins Pereira (105)

Schiltigheim
1-5
Auxerre

1-5 Carlens Arcus (självmål, 90)

0-1 Mickael Barreto (52)
0-2 Romain Philippoteaux (60)
0-3 Mickael Tacalfred (70)
0-4 Romain Philippoteaux (78)
0-5 Ibrahim Sangré (89)

Pontarlier
1-1* f
Montpellier

1-1 Carlos Moranda (59)

0-1 Daniel Congré (39)

Information Montpellier vidare efter 4-2 på straffar.

Toulouse
1-0
Nice

1-0 Somália (51)

 

Gazélec Ajaccio
1-2
Grenoble Foot 38

1-0 Ibrahima Touré (straff, 53)

 

Le Mans
2-4
Lille

1-2 Kevin Schur (23)
2-2 Kevin Créhin (straff, 29)

0-1 Ezequiel Ponce (8)
0-2 Nicolas Pépé (12)
2-3 Thiago Maia (34)
2-4 Thiago Mendes (90)

Chartres
1-2
Tours

1-1 Julien Delonglée (27)

0-1 Maki Tall (9)
1-2 Maki Tall (42)

Saint-Lô Manche
*2-2 f
Aubervilliers

1-0 William Coulibaly (straff, 60)
2-1 Thomas Vauvy (98)

1-1 Reyza Soudant (89)
2-2 Kapit Djoco (105)

Information Saint-Lô Manche vidare efter 3-2 på straffar.

Houilles
0-3
Concarneau

 

0-1 Julio Donisa (9)
0-2 Said Id Azza (12)
0-3 Said Id Azza (84)

Saint-Malo
1-2
LB Châteauroux

1-2 Mehdi Feqrache (87)

0-1 Oumare Tounkara (78)
0-2 Said Benrahma (85)

Canet Roussillon
3-0
Sud Nivernais

1-0 Mathieu Barbier (9)
2-0 Bastien Posteraro (31)
3-0 Pierre Mahieu (60)

 

Yzeure
2-5
Monaco

1-1 Malick Seck (straff, 28)
2-2 Jeremy Hardouin (44)

0-1 Guido Carrillo (1)
1-2 Stevan Jovetić (39)
2-3 Guido Carrillo (51)
2-4 Fabinho (straff, 54)
2-5 Guido Carrillo (84)

Colomiers US
*1-1 f
Le Puy F.43 Auvergne

1-0 Kevin Cardinali (straff, 63)

1-1 Tony Do Pilar Patrao (72)

Information Colomiers US vidare efter 4-2 på straffar.

Hazebrouck
0-2
Caen

 

0-1 Ronny Rodelin (27)
0-2 Yoel Armougom (82)

EA Guingamp
1-0
Chamois niortais

1-0 Marcus Coco (36)

 

Angoulême
1-2 f
Les Herbiers

1-1 Clement Dorangeon (90)

0-1 Louis Bongongui (86)
1-2 Claude Koutob Naoto (115)

Nancy
2-3
Olympique lyonnais

1-1 Anthony Robic (straff, 71)
2-1 Arnaud Nordin (75)

0-1 Nabil Fekir (25)
2-2 Marcelo (87)
2-3 Gnaly Cornet (90+4)

 
Panionios
3-1
Kerkyra

1-1 Giorgos Masouras (46)
2-1 Lazaros Lamprou (53)
3-1 Thanasis Papageorgiou (78)

0-1 Denis Epstein (43)

PAOK
5-0
Levadiakos

1-0 Léo Matos (18)
2-0 Djalma (48)
3-0 Aleksandar Prijović (57)
4-0 Djalma (59)
5-0 Aleksandar Prijović (straff, 89)

Utvisning Savvas Tsabouris (90+4)

Panaitolikos
1-4
AEK

1-4 Vlad Morar (straff, 68)

0-1 Anastasios Bakasetas (6)
0-2 Lazaros Christodoulopoulos (straff, 36)
0-3 Sergio Araújo (45+1)
0-4 Hélder Lopes (60)

 
Nionde omgången
Maccabi Tel Aviv
3-0
Bnei HaGolan VeHaGalil

1-0 Barak Itzhaki (70)
2-0 Aaron Schoenfeld (84)
3-0 Ofir Davidzada (85)

 

Maccabi Ahi Nazareth
1-2
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Muhamed El-Khatib (33)

1-1 Guy Melamed (70)
1-2 Ben Sahar (83)

 
Torino
3-0
Bologna

1-0 Lorenzo De Silvestri (38)
2-0 Mbaye Niang (53)
3-0 Iago Falqué (85)

 

Milan
1-0
Crotone

1-0 Leonardo Bonucci (54)

 

Napoli
2-0
Hellas Verona

1-0 Kalidou Koulibaly (65)
2-0 José Callejón (78)

 

SPAL
2-5
Lazio

1-1 Mirko Antenucci (straff, 8)
2-3 Mirko Antenucci (30)

0-1 Luis Alberto (5)
1-2 Ciro Immobile (19)
1-3 Ciro Immobile (26)
2-4 Ciro Immobile (41)
2-5 Ciro Immobile (50)

Benevento
3-2
Sampdoria

1-1 Massimo Coda (69)
2-1 Massimo Coda (84)
3-1 Enrico Brignola (90+1)

0-1 Gianluca Caprari (45+1)
Utvisning Jacopo Sala (82)
3-2 Dawid Kownacki (90+4)

Genoa
1-0
Sassuolo

1-0 Andrey Galabinov (80)

 

Roma
1-2
Atalanta

1-2 Edin Džeko (56)

0-1 Andreas Cornelius (14)
0-2 Marten de Roon (19)
Utvisning Marten de Roon (45)

Cagliari
0-1
Juventus

 

0-1 Filippo Bernardeschi (74)

 
Balzan
3-1
St. Andrews

1-0 Bojan Kaljević (straff, 45+4)
2-0 Alfred Effiong (49)
3-0 Bojan Kaljević (76)

3-1 Misael Gomez (90)

Lija Athletic
1-5
Mosta

1-1 Eaphael Kooh Sohna (43)

0-1 Wendel (35)
1-2 Leozinho (64)
1-3 Wendel (straff, 77)
1-4 Wendel (straff, 80)
1-5 Leozinho (87)

Valletta
1-0
Senglea Athletic

1-0 Denni (straff, 58)

 

Sliema Wanderers
1-1
Naxxar Lions

1-0 Mark Scerri (10)

1-1 Yuri Ribeiro (67)

 
Femte omgången
Knockbreda
0-2
Institute

Queen's University
0-1
Dundela

Lurgan Celtic
1-2
Glentoran

Larne
3-0
Dergview

Carrick Rangers
1-3 f
Glenavon

Coleraine
7-0
Lisburn Distillery

Crusaders
2-0
Maiden City

Ballinamallard United
4-2
Immaculata

Cliftonville
4-3 f
Warrenpoint Town

Loughgall
4-1
PSNI

Ballymena United
4-0
Moyola Park

Newry City AFC
2-0
H&W Welders

Portadown
1-2 f
Ballyclare Comrades

Ards
4-1
Crumlin Star

Linfield
5-0
Glebe Rangers

Dungannon Swifts
4-0
Limavady United

 
Sporting Braga
2-1
Rio Ave

1-0 Ricardo Horta (19)
2-1 Fábio Martins (83)

1-1 João Novais (42)

 
Atlético Madrid
2-0
Getafe

1-0 Ángel Correa (18)
2-0 Diego Costa (68)
Utvisning Diego Costa (68)

 

Publik 47 023

Valencia
2-1
Girona

1-1 Ramalho (självmål, 27)
2-1 Dani Parejo (straff, 48)

0-1 Portu (8)

Publik 27 749

Las Palmas
1-2
Eibar

1-0 Jonathan Viera (straff, 32)

1-1 Fabian Orellana (73)
1-2 Sergi Enrich (77)

Publik 12 059

Sevilla
3-5
Real Betis

1-1 Wissam Ben Yedder (13)
2-2 Simon Kjær (40)
3-4 Clement Lenglet (67)

0-1 Fabián Ruiz (1)
1-2 Zouhair Feddal (21)
2-3 Riza Durmisi (63)
2-4 Sergio León (65) 3-5 Cristian Tello (90+5)

Publik 40 282

 
Sporting Gijón
3-2
Córdoba

1-0 Carlos Castro (11)
2-0 Michael Santos (19)
3-1 Michael Santos (59)

2-1 Sergio Aguza (50)
3-2 Sergi Guardiola (63)

Publik 16 120

Rayo Vallecano
2-3
Gimnàstic Tarragona

1-1 Adri Embarba (23)
2-2 Óscar Trejo (straff, 89)

0-1 Maikel Mesa (4)
1-2 Manu Barriro (33)
2-3 Manu Barriro (90+4)

Publik 6 416

Cádiz
1-0
Granada

1-0 Ivan Kecojević (29)
Utvisning David Barral (87)

 

Publik 10 909

Reus Deportiu
1-1
Alcorcón

1-1 Jesús Olmo (90+3)

0-1 David Fernández (33) Utvisning Jon Errasti (90)

Publik 1 703

Real Zaragoza
1-1
Barcelona B

1-1 Raúl Guti (65)

0-1 Abel Ruiz (55)

Publik 10 148

 
Carmarthen Town
0-1
Cefn Druids

 

0-1 James Davies (45+1)

Connah's Quay
3-0
Barry Town United

1-0 Callum Morris (40)
2-0 Michael Wilde (65)
3-0 Declan Poole (81)

 

Llandudno
1-1
Bala Town

1-0 Marc Williams (21)

1-1 John Disney (85)

Cardiff MU
1-1
Aberystwyth Town

1-0 Eliot Evans (45)

1-1 Ashley Young (58)