ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 10 december 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

38

tävlingar

105

matcher

105

resultat

75

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Etiopien
1-1
Uganda

 
Laçi
1-0
Skënderbeu Korçë

1-0 Myrto Uzuni (46)

 

Kamza
0-1
Luftëtari Gjirokastër

 

0-1 Eduard Rroca (90+3)

Partizani Tirana
2-1
Teuta Durrës

1-1 Lorenc Trashi (23)
2-1 Idriz Batha (90+4)

0-1 Tarik Čmajčanin (19)

 
FC Santa Coloma
5-3
Lusitanos

Inter Club d'E…
1-1
Engordany

UE Santa Coloma
5-0
Encamp

Penya Encarnada
0-4
Sant Julià

 
Kvartsfinal, match 1:2
Keşlə
2-0
Kapaz

Zira
1-0
Neftçi

 
Club Brugge
3-1
Lokeren

1-0 Hans Vanaken (2)
2-0 Benoit Poulain (11)
3-0 Abdoulay Diaby (24)

3-1 Steve De Ridder (59)

Anderlecht
1-3
Sporting Charleroi

Utvisning Olivier Deschacht (34)
1-3 Henry Onyekuru (82)
Utvisning Łukasz Teodorczyk (85)

0-1 Kaveh Reaei (straff, 16)
0-2 Sven Kums (självmål, 60)
0-3 Cristian Benavente (74)
Utvisning Amara Baby (84)

Sint-Truiden
1-1
Zulte-Waregem

Roman Bezus (32)
1-1 Jorge Teixeira (52)

0-1 Aaron Leya (22)

 
Vitez
0-3
Sarajevo

Borac Banja Luka
2-1
Široki Brijeg

Željezničar
3-2
Radnik Bijeljina

 
Dunav 2010
2-2
Lokomotiv Plovdiv

Vereya
1-1
Vitosha Bistritsa

CSKA Sofia
6-0
Beroe

 
Nea Salamis
2-0
Aris

Olympiakos
1-2
AEK

 
OB
1-2
Silkeborg

1-2 Kenneth Petersen (90+4)

0-1 Gustaf Nilsson (55)
0-2 Gustaf Nilsson (90+1)

Publik 3 856

Nordsjælland
3-2
Hobro

1-1 Emiliano Marcondes (32)
2-1 Emiliano Marcondes (straff, 63)
3-1 Matias Rasmussen (68)

0-1 Quincy Antipas (23)
3-2 Quincy Antipas (73)

Publik 2 843

AaB
1-1
FC København

1-0 Filip Lesniak (1)

1-1 Federico Santander (33)

Publik 6 835

Brøndby
2-2
AGF

1-0 Simon Tibbling (13)
2-0 Besar Halimi (51)

2-1 Frederik Møller (63)
2-2 Tobias Sana (straff, 76)

Publik 16 235

 
Southampton
1-1
Arsenal

1-0 Charlie Austin (3)

1-1 Olivier Giroud (88)

Publik 31 643

Liverpool
1-1
Everton

1-0 Mohamed Salah (42)

1-1 Wayne Rooney (straff, 77)

Publik 53 082

Manchester United
1-2
Manchester City

1-1 Marcus Rashford (45+2)

0-1 David Silva (43)
1-2 Nicolas Otamendi (54)

Publik 74 847

 
Amiens SC
1-2
Olympique lyonnais

1-0 Serge Gakpé (9)

1-1 Houssem Aouar (79)
1-2 Houssem Aouar (90+4)

Publik 9 130

Nantes
1-2
Nice

1-0 Yacine Bammou 12)

1-1 Alassane Pléa (42)
1-2 Mario Balotelli (75)

Publik 19 723

Olympique Marseille
3-0
Saint-Étienne

1-0 Valere Germain (11)
2-0 Valere Germain (71)
3-0 Lucas Ocampos (80)

Utvisning Ronael Pierre-Gabriel (51)

 
Åttonde omgången
Épinal
2-1
Blanc Mesnil

 
Apollon Smirnis
1-3
Asteras Tripolis

Atromitos
1-0
Levadiakos

PAS Giannina
1-1
Lamia

PAOK
4-0
Panathinaikos

 
Ironi Kiryat Shmona
4-0
Hapoel Acre

Bnei Sakhnin
1-3
Hapoel Be'er Sheva

 
Chievo
0-0
Roma

Napoli
0-0
Fiorentina

SPAL
2-2
Hellas Verona

1-2 Alberto Paloschi (86)
2-2 Mirko Antenucci (straff, 88)

0-1 Alessio Cerci (straff, 55)
0-2 Martin Cáceres (69)

Udinese
2-0
Benevento

1-0 Antonin Barák (5)
2-0 Kevin Lasagna (41)

 

Sassuolo
2-1
Crotone

1-0 Edoardo Goldaniga (49)
2-0 Matteo Politano (61)

2-1 Francesco Acerbi (självmål, 66)

Milan
2-1
Bologna

1-0 Giacomo Bonaventura (10)
2-1 Giacomo Bonaventura (76)

1-1 Simone Verdi (23)

 
Bari 1908
0-3
Palermo

 

0-1 Andrea Rispoli (62)
0-2 Aleksandar Trajkovski (69)
0-3 Coronado (75)

 
Lokomotiva Zagreb
0-2
Hajduk Split

 

0-1 Frank Ohandza (66)
0-2 Frank Ohandza (90+4)

Rijeka
2-0
Slaven Koprivnica

1-0 Roberto Punčec (11)
2-0 Matic Črnic (87)

 

 
Victoria Rosport
Inst
Hostert

F91 Dudelange
Inst
UT Pétange

RM Hamm Benfica
Inst
Racing

Jeunesse d'Esch
Inst
Fola Esch

Mondorf-les-Bains
Inst
UNA Strassen

Differdange 03
Inst
Esch

 
Vardar
3-1
Akademija Pandev

 
St. Andrews
2-3
Tarxien Rainbows

Gzira United
2-1
Valletta

 
Roda JC
2-2
Groningen

1-0 Simon Gustafson (14)
2-0 Simon Gustafson (34)
Utvisning Adil Auassar (58)

2-1 Tom van Weert (37)
2-2 Tom van Weert (straff, 59)

Publik 10 515

Utrecht
Inst
Feyenoord

Sparta Rotterdam
Inst
Vitesse

Ajax
3-0
PSV

1-0 David Neres (61)
2-0 Lasse Schöne (64)
3-0 Donny van de Beek (72)

 

Publik 52 379

 
Pogoń Szczecin
3-3
Zagłębie Lubin

1-0 Spas Delev (30)
2-0 Jakub Piotrowski (38)
3-1 David Niepsuj (44)

2-1 Jakub Świerczok (41)
3-2 Jakub Świerczok (straff, 51)
3-3 Jakub Świerczok (90+2)

Publik 2 634

Wisła Kraków
0-1
Wisła Płock

Utvisning Víctor Pérez (90+1)

0-1 Damian Szymański (42)

Publik 10 141

Lech Poznań
1-0
Cracovia Kraków

1-0 Emir Dilaver (38)

 

 
Portimonense
0-1
Chaves

 

0-1 Pedro Tiba (straff, 90+4)

Belenenses
1-1
Paços de Ferreira

1-1 Hassan Yebda (81)

0-1 Pedrinho Moreira (44)
Utvisning Luiz Phellype (88)

Vitória Setúbal
0-5
Porto

 

0-1 Vincent Aboubakar (31)
0-2 Moussa Marega (40)
0-3 Vincent Aboubakar (straff, 45+4)
0-4 Vincent Aboubakar (69)
0-5 Moussa Marega (82)

 
Gaz Metan Mediaş
0-0
CS U Craiova

Botoşani
0-3
Steaua Bucureşti

 

0-1 Harlem Gnohéré (45+1)
0-2 Dennis Man (58)
0-3 Florin Tănase (90+3)

 
Amkar Perm
1-3
FK Krasnodar

1-3 Felicio Brown Forbes (57)

0-1 Aleksey Gritsaenko (13)
0-2 Ivan Ignatyev (32)
0-3 Viktor Claesson (46)

Publik 2 684

Spartak Moskva
3-0
CSKA Moskva

1-0 Quincy Promes (10)
2-0 Quincy Promes (61)
3-0 Mario Pašalić (90+8)

 

Publik 44 062

Rostov
1-0
Ufa

1-0 Sverrir Ingason (22)

 

Publik 7 834

 
Tre Fiori
2-1
San Giovanni

Pennarossa
0-2
Fiorentino

Murata
0-1
Cosmos

 
Lugano
1-2
Lausanne Sport

1-0 Jonathan Sabbatini (3)

1-1 Benjamin Kololli (23)
1-2 Benjamin Kololli (35)

Publik 2 543

Young Boys
1-1
Grasshopper

1-1 Kevin Mbabu (58)

0-1 Nikola Sukacev (35)

Publik 16 146

Zürich
1-2
Luzern

1-1 Stephen Odey (24)

0-1 Christian Schneuwly (11)
1-2 Stefan Knežević (37)

Publik 8 732

 
Napredak
2-1
Partizan

1-0 Aleks Vukanović (34)
2-0 Uro Đerić (55)

2-1 Marko Jevtović (straff, 60)

Crvena Zvezda
3-0
Borac Čačak

1-0 Luka Adžić (36)
2-0 Aleksandar Pešić (50)
3-0 Aleksandar Pešić (63)

 

 
Hibernian
2-2
Celtic

1-2 Efe Ambrose (76)
2-2 Oliver Shaw (79)

0-1 Scott Sinclair (59)
0-2 Scott Sinclair (64)

Publik 20 193

 
Ružomberok
0-1
Slovan Bratislava

 

0-1 Filip Oršula (64)

 
Krško
Inst
Gorica

Maribor
Inst
Aluminij

 
Real Sociedad
0-2
Málaga

 

0-1 Borja Bastón (straff, 23)
0-2 Gonzalo Castro (58)

Publik 16 834

Real Betis
0-1
Atlético Madrid

 

0-1 Saúl (29)

Publik 45 517

Levante
1-2
Athletic Club

1-1 Aymeric Laporte (självmål, 73)

0-1 Aduriz (straff, 5)
1-2 Sergio Postigo (självmål, 79)

Publik 18 005

Villarreal
0-2
Barcelona

Utvisning Dani Raba (60)

0-1 Luis Suárez (72)
0-2 Lionel Messi (83)

Publik 21 087

 
Córdoba
2-2
Rayo Vallecano

1-0 José Caro (24)
2-0 José Caro (32)

2-1 Emiliano Velázquez (60)
2-2 Javi Guerra (84)

Publik 7 297

Lugo
3-1
Cultural Leonesa

1-0 Mario Barco (47)
2-0 Iriome (53)
3-0 Mario Barco (61)

3-1 Ariday Cabrera (90+3)

Publik 3 041

Gimnàstic Tarragona
2-1
Sevilla Atlético

1-0 Maikel Mesa (11)
2-0 Xavi Molina (37)

2-1 Carlos Fernández (76)

Publik 4 941

Real Oviedo
1-0
Osasuna

1-0 Diego Johannesson (10)

 

Publik 12 014

Tenerife
3-0
Reus Deportiu

1-0 Samuele Longo (13)
2-0 Samuele Longo (60)
3-0 Aitor Sanz (88)

 

Publik 10 814

 
Osmanlıspor
3-0
Alanyaspor

1-0 Sokol Cikalleshi (straff, 13)
2-0 Musa Çağıran (straff, 20)
3-0 Serdar Gürler (straff, 29)

 

Sivasspor
1-0
İstanbul Başakşehir

1-0 Arouna Koné (17)
Utvisning Arouna Koné (90+4)

 

Kayserispor
1-1
Beşiktaş

1-0 Umut Bulut (31)
Utvisning Tiago Lopes (49)

1-1 Cenk Tosun (straff, 45+3)

 
1. FC Köln
3-4
Freiburg

1-0 Lukas Klünter (8)
2-0 Sehrou Guirassy (straff, 16)
3-0 Caleb Stanko (självmål, 29)

3-1 Nils Petersen (39)
3-2 Janik Haberer (65)
3-3 Nils Petersen (straff, 90)
3-4 Nils Petersen (straff, 90+6)

Publik 45 100

Hannover 96
2-0
1899 Hoffenheim

1-0 Niclas Füllkrug (59)
2-0 Martin Harnik (85)

 

Publik 36 800

Augsburg
1-1
Hertha BSC

1-0 Caiuby (74)

1-1 Salomon Kalou (90+1)

Publik 26 641

 
St. Pauli
2-2
MSV Duisburg

1-1 Waldemar Sobota (57)
2-1 Lasse Sobiech (straff, 62)
Utvisning Aziz Bouhaddouz (68)

0-1 Kevin Wolze (straff, 32)
2-2 Stanislav Iljutcenko (81)

Publik 26 546

Sandhausen
3-1
Arminia Bielefeld

1-0 Lucas Höfer (45+1)
2-1 Richard Sukuta-Pasu (59)
3-1 Julian Derstroff (88)

1-1 Andreas Voglsammer (54)

Publik 4 354

1. FC Kaiserslautern
1-1
Ingolstadt

1-0 Sebastian Andersson (7)
Utvisning Benjamin Kessel (67)

1-1 Dario Lezcano (79)

Publik 16 074

 
Oleksandria
0-0
Dynamo Kyiv

 

Utvisning Artem Besedin (78)

Zorya Luhansk
2-1
Shakhtar Donetsk

1-1 Silas (straff, 90+2)
2-1 Bohdan Butko (självmål, 90+4)

0-1 Ivan Petryak (55)
Utvisning Ivan Petryak (79)
Utvisning Fred (86)
Utvisning Yaroslav Rakitskiy (90)

 
Rheindorf Altach
1-0
Austria Wien

1-0 Adrian Grbic (32)

 

Publik 2 717

Wolfsberger AC
0-0
Salzburg

 

Utvisning Diadie Samassekou (87)

Publik 2 187