ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 9 december 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

44

tävlingar

178

matcher

178

resultat

161

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Kvartsfinal
Pachuca
1-0 f
Wydad Casablanca

1-0 Victor Guzmán (112)

Utvisning Brahim Nakach (69)

Publik på Sheikh Zayed Sports City, Abu Dhabi

Al Jazira
1-0
Urawa Red Diamonds

1-0 Ali Ahmed Mabkhout (52)

 

Publik på Sheikh Zayed Sports City, Abu Dhabi

 
Vanuatu
1-1
Fiji

Solomonöarna
6-0
Tuvalu

Sydkorea
2-2
Kina

Japan
1-0
Nordkorea

Rwanda
2-1
Tanzania

Kenya
0-0
Zanzibar

 
Kukësi
1-3
Lushnja

1-1 Elis Bakaj (47)

0-1 Elvis Prençi (11)
1-2 Fatmir Sefa (66)
1-3 Fatmir Sefa (82)

Flamurtari
2-0
Vllaznia Shkodër

1-0 Emiljano Musta (8)
2-0 Sekou Camara (88)

 

 
KV Oostende
0-1
Mechelen

 

0-1 Mats Rits (40)

Genk
1-1
AS Eupen

1-0 Edon Zhegrova (41)

1-1 Luis García (44)

Antwerp
1-0
Royal Excel Mouscron

1-0 Faris Haroun (71)

 

Gent
2-1
Kortrijk

1-1 Roman Yaremchuk (10)
2-1 Yuya Kubo (27)

0-1 Teddy Chevaller (7)

 
Čelik
1-3
Zrinjski

1-0 Ajdin Mahmutović (7)

1-1 Semir Pezer (33)
1-2 Haris Handžić (40)
1-3 Nemanja Bilbija (54)

Mladost Doboj Kakanj
Inst
Krupa na Vrbasu

 
Botev Plovdiv
3-0
Etar

1-0 Serkan Yusein (7)
2-0 Doude N'Dongala (26)
3-0 Tsvetomir Panov (50)

 

Slavia Sofia
1-1
Levski Sofia

1-1 Andrea Hristov (82)

0-1 Sergiu Buș (17)

 
Ermis
1-2
Doxa

1-0 Radu Zaharia (10)

1-1 Berat Sadik (74)
1-2 Benjamin Asamoah (87)

Paphos
0-0
Ethnikos Achna

Anorthosis
2-1
Alki Oroklini

1-1 Sekou Cissé (73)
2-1 Araz Abdullayev (90+1)

0-1 Chafik Tigroudja (53)

 
Helsingør
2-1
Lyngby

1-0 Tobias Christensen (21)
2-0 Mikkel Basse (27)

2-1 Mikkel Rygaard Jensen (55)

Publik 1 250

 
West Ham United
1-0
Chelsea

1-0 Marko Arnautović (6)

 

Publik 56 953

Burnley
1-0
Watford

1-0 Scott Arfield (45)

Utvisning Marvin Zeegelaar (39)

Publik 19 479

Crystal Palace
2-2
Bournemouth

1-1 Luka Milivojević (straff, 41)
2-1 Scott Dann (44)

0-1 Jermain Defoe (10)
2-2 Jermain Defoe (45+3)

Publik 24 823

Huddersfield Town
2-0
Brighton & Hove Albion

1-0 Steve Mounié (12)
2-0 Steve Mounié (43)

 

Publik 24 018

Swansea City
1-0
West Bromwich Albion

1-0 Wilfried Bony (81)

 

Publik 19 580

Tottenham Hotspur
5-1
Stoke City

1-0 Ryan Shawcross (självmål, 21)
2-0 Son Heung-Min (53)
3-0 Harry Kane (54)
4-0 Harry Kane (65)
5-0 Christian Eriksen (74)

5-1 Ryan Shawcross (80)

Publik 62 202

Newcastle United
2-3
Leicester City

1-0 Joselu (4)
2-2 Dwight Gayle (73)

1-1 Riyad Mahrez (20)
1-2 Demarai Gray (60)
2-3 Ayoza Pérez (självmål, 86)

Publik 52 117

 
Aston Villa
0-0
Millwall

Publik 29 628

Barnsley
0-3
Derby County

 

0-1 Thomas Lawrence (39)
0-2 Matej Vydra (44)
0-3 Andreas Weimann (78)

Publik 13 973

Burton Albion
1-2
Preston North End

1-2 Lukas Akins (90+3)

0-1 Tom Clarke (66)
0-2 Daryl Hogan (83)

Publik 3 659

Fulham
1-0
Birmingham City

1-0 Oluwaseyi Ojo (14)

 

Publik 19 644

Hull City
3-2
Brentford

1-1 Kamil Grosicki (54)
2-1 Sebastian Larsson (70)
3-1 Jackson Irvine (75)

0-1 David Meyler (självmål, 47)
3-2 John Egan (87)

Publik 14 620

Middlesbrough
2-0
Ipswich Town

1-0 Martin Braithwaite (44)
2-0 Patrick Bamford (51)

 

Publik 22 989

Nottingham Forest
3-2
Bolton Wanderers

1-0 Barry McKay (3)
2-1 Joe Worrall (60)
3-1 Ben Brereton (89)

1-1 William Buckley (45)
3-2 Joe Worrall (självmål, 90+2)

Publik 22 882

Queens Park Rangers
1-3
Leeds United

1-2 Pawel Wszolek (90)

0-1 Kemar Roofe (63)
0-2 Kemar Roofe (68)
1-3 Kemar Roofe (90+4)

Publik 15 506

Wolverhampton Wanderers
0-0
Sunderland

 

Utvisning Lee Cattermole (62)

Publik 28 488

Norwich City
3-1
Sheffield Wednesday

1-1 James Maddison (55)
2-1 Timm Klose (68)
3-1 N+elson Oliveira (straff, 90+5)

0-1 Jordan Rhodes (18)

Publik 25 561

 
Blackpool
1-2
Rotherham United

1-0 Kelvin Mellor (21)

1-1 David Ball (76)
1-2 David Ball (87)

Publik 3 654

Bradford City
4-3
Rochdale

1-0 Matthew Kilgallon (8)
2-0 Charlie Wyke (40)
3-1 Dominic Poleon (42)
4-3 Tyrell Robinson (78)

2-1 Ian Henderson (41)
3-2 Ian Henderson (45+2)
3-3 Steve Davies (75)

Publik 19 621

Bristol Rovers
3-0
Southend United

1-0 Billy Bodin (15)
2-0 Ellis Harrison (74)
3-0 Liam Sercombe (86)

Publik 8 062

Bury
Inst
Wimbledon

Charlton Athletic
0-1
Portsmouth

 

0-1 Josh Magennis (självmål, 47)

Publik 16 361

Milton Keynes Dons
1-1
Shrewsbury Town

1-0 Peter Pawlett (56)

1-1 Shaun Whalley (86)

Publik 8 355

Oldham Athletic
5-1
Northampton Town

1-0 Jack Byrne (4)
2-0 Temitope Obadeyi (26)
3-0 Jack Byrne (45+2)
4-1 Gevaro Nepomuceno (60)
5-1 Craig Davies (90+3)

3-1 Sam Foley (47)

Publik 3 532

Oxford United
1-0
Doncaster Rovers

1-0 Josh Ruffes (90+6)

 

Publik 6 711

Peterborough United
2-3
Blackburn Rovers

1-0 Steven Taylor (11)
2-3 Jack Marriott (90+3)
Utvisning Jack Bladwin (90)

1-1 Charles Mulgrew (48)
1-2 Bradley Dack (51)
1-3 Bradley Dack (58)

Publik 6 164

Plymouth Argyle
2-1
Gillingham

1-0 Joel Grant (55)
2-1 Toumani Diagouraga (90)

1-1 Tom Eaves (84)

Publik 11 155

Walsall
1-0
Scunthorpe United

1-0 Kieron Morris (13)

 

Publik 3 865

Wigan Athletic
2-0
Fleetwood Town

1-0 Nick Powell (7)
2-0 Dan Burn (38)

 

Publik 8 879

 
Accrington Stanley
Inst
Swindon Town

Cheltenham Town
1-0
Crewe Alexandra

1-0 Jamie Grimes (52)

 

Publik 2 795

Chesterfield
2-1
Barnet

1-1 Charlie Clough (självmål, 66)
2-1 Robbie Weir (90+3)

0-1 John Akinde (11)

Publik 5 272

Colchester United
3-1
Exeter City

1-0 Troy Archibald-Henville (självmål, 23)
2-0 Samuel Szmodics (straff, 26)
3-0 Samuel Szmodics (30)

3-1 Jayden Stockley (62)

Publik 3 049

Crawley Town
2-0
Mansfield Town

1-0 Joe McNerney (63)
2-0 Ibrahim Meite (90+1)

 

Publik 1 791

Grimsby Town
1-0
Forest Green Rovers

1-0 Mitchell Rose (39)

Utvisning Jack Fitzwater (37)

Publik 4 398

Luton Town
1-1
Notts County

1-0 Johnny Mullins (26)

1-1 Shola Ameobi (61)

Publik 10 063

Morecambe
2-0
Coventry City

1-0 Vadaine Oliver (36)
2-0 Callum Lang (69)

 

Publik 1 773

Newport County
3-3
Carlisle United

1-0 Shaun McCoulsky (43)
2-2 Matthew Dolan (56)
3-3 Matthew Dolan (69)

1-1 Luke Joyce (46)
1-2 Kelvin Etuhu (52)
2-3 Tom Miller (62)

Publik 3 176

Port Vale
2-0
Cambridge United

1-0 Christian Montaño (45)
2-0 Christian Montaño (47)

Utvisning Uche Ikpeazu (90+1)

Publik 3 129

Stevenage
0-0
Wycombe Wanderers

Publik 2 430

Yeovil Town
0-2
Lincoln City

 

0-1 Matthew Green (50)
0-2 Matthew Rhead (69)

Publik 2 472

 
Paris Saint-Germain
3-1
Lille

1-0 Ángel Di María (28)
2-0 Javier Pastore (49)
3-1 Kevin Mbappé (90+3)

2-1 Anwar El Ghazi (86)

Publik 47 176

Angers
1-1
Montpellier

1-1 Karl Toko Ekambi (56)

0-1 Isaac Mbenza (51)

Publik 8 756

Guingamp
4-0
Dijon

1-0 Jimmy Briand (37)
2-0 Yannis Salibur (40)
3-0 Marcus Coco (59)
4-0 Christophe Kerbrat (66)

Utvisning Oussama Haddadi (12)

Publik 13 825

Metz
1-1
Stade rennais

1-0 Florent Mollet (41)

1-1 Ndombe Mubele (86)

Publik 11 239

Monaco
3-2
Troyes

1-2 Mathieu Deplange (självmål, 70)
2-2 Guido Carrillo (85)
3-2 Guido Carrillo (88)

0-1 Suk Hyun-Jun (25)
0-2 Suk Hyun-Jun (50)

Publik 8 935

Toulouse
2-0
Caen

1-0 Damien Da Silva (självmål, 61)
2-0 Mark Gradel (straff, 74)

 

Publik 12 613

 
Ajaccio
1-0
Le Havre

1-0 Johan Cavalli (straff, 28)

 

 
Åttonde omgången
Gémenos
1-2
Gazélec Ajaccio

 
AEL
1-0
Xanthi

1-0 Sandi Križman (90+4)

 

Panionios
2-1
Platanias

1-0 Srdan Spiridonović (29)
2-1 Jerome Guihoata (82)

1-1 Clarck N'Sikulu (61)
Utvisning Nikos Korovesis (74)

Panaitolikos
1-4
Olympiakos

1-1 Björn Engels (självmål, 27)

0-1 Konstantinos Fortounis (6)
1-2 Konstantinos Fortounis (62)
1-3 Karim Ansarifard (66)
1-4 Uro Đurđević (90+1)

 
Ashdod
1-1
Hapoel Haifa

1-1 Blessing Eleke (58)

0-1 Alon Turgeman (42)

Maccabi Netanya
1-2
Bnei Yehuda

1-1 Dia Seba (77)

0-1 Ayed Habashi (36)
1-2 Nerijus Valskis (86)

Maccabi Haifa
1-1
Hapoel Ashkelon

1-0 Nikita Rukavytsya (62)

1-1 Josip Ivančić (76)

Beitar Jerusalem
3-2
Hapoel Ra'anana

1-0 Gaetan Varenne (27)
2-0 Etey Shechter (36)
3-1 Claudemir (58)

2-1 Shimon Abuhatzira (straff, 45)
3-2 Jordan Faucher (62)

 
Cagliari
2-2
Sampdoria

1-2 Diego Farias (56)
2-2 Leonardo Pavoletti (60)

0-1 Fabio Quagliarella (11)
0-2 Fabio Quagliarella (19)

Juventus
0-0
Internazionale

 
Salernitana
1-1
Perugia

1-0 Riccardo Rocalon (75)

1-1 Cristian Buonaiuto (90+2)

Ascoli
1-1
Virtus Entella

1-0 Luca Clemenza (3)

1-1 Mattia Aramu (90)

Cittadella
2-2
Avellino

1-0 Lucas Chiaretti (7)
2-1 Manuel Iori (straff, 77)

1-1 Lorenzo Laverone (38)
Utvisning Emanuele Suagher (53)
2-2 Lorenzo Laverone (90+3)

Empoli
1-0
Carpi

1-0 Alfredo Donnarumma (straff, 44)

 

Frosinone
2-0
Brescia

1-0 Nicola Citro (29)
2-0 Federico Dionisi (76)

Utvisning Biagio Meccariello (81)

Venezia
1-1
Pro Vercelli

1-0 Francesco Cernuto (8)

1-1 Marco Firenze (45)

 
Dinamo Zagreb
5-1
Istra 1961

1-0 Nikola Moro (19)
2-0 El Arbi Soudani (38)
3-1 Ante Ćorić (78)
4-1 Armin Hodžić (83)
5-1 Armin Hodžić (90+2)

2-1 Dejan Maksimović (49)

Osijek
3-0
Rudeš

1-0 Benedik Mioč (54)
2-0 Eros Grezda (74)
3-0 Petar Bočkaj (85)

 

 
Rodange
0-4
Progrès Niederkorn

 
Hamrun Spartans
0-1
Birkirkara

Senglea Athletic
2-1
Naxxar Lions

Balzan
1-0
Hibernians

Floriana
6-0
Lija Athletic

 
Grbalj
Inst
Petrovac

Rudar
2-0
Mladost

Dečić
Inst
Zeta

Budućnost
Inst
Iskra

Kom
Inst
Sutjeska

 
Heerenveen
2-2
VVV

1-1 Denzel Dumfries (19)
2-1 Henk Veerman (49)

0-1 Lennart Thy (10)
2-2 Ralf Seuntjens (85)

Publik 18 500

AZ
5-0
Heracles

1-0 Bram Castro (självmål, 55)
2-0 Guus Til (75)
3-0 Alireza Jahanbakhsh (81)
4-0 Wout Weghorst (85)
5-0 Jonas Svensson (90+1)

 

Publik 14 000

Excelsior
1-2
PEC Zwolle

1-0 Mike van Duinen (straff, 48)
Utvisning Stanley Elbers (83)

1-1 Mustafa Saymak (49)
1-2 Younes Namli (65)

Publik 4 069

Twente
2-3
ADO Den Haag

1-0 Danny Holla (12)
2-2 Danny Holla (35)

1-1 Abdenasser El Khayati (17)
1-2 Björn Johnsen (21)
2-3 Abdenasser El Khayati (90)

Publik 23 600

 
Ards
Inst
Ballymena United

Carrick Rangers
Inst
Linfield

Cliftonville
Inst
Glenavon

Coleraine
1-0
Dungannon Swifts

1-0 Darren McCauley (35)

 

Glentoran
Inst
Ballinamallard United

Warrenpoint Town
2-3
Crusaders

1-1 Martin Murray (37)
2-1 Darren Murray (40)

0-1 Paul Heatley (28)
2-2 Jordan Forsythe (66)
2-3 Jordan Owens (73)

 
Śląsk Wrocław
2-2
Piast Gliwice

1-0 Arkadiusz Piech (2)
2-1 Arkadiusz Piech (65)

1-1 Michal Papadopoulos (35)
2-2 Karol Angielski (88)

Publik 5 645

Korona Kielce
0-3
Arka Gdynia

 

0-1 Rafal Siemaszko (36)
0-2 Marcin Warcholak (49)
0-3 Mateusz Szwoch (60)

Publik 7 713

Legia Warszawa
3-0
Nieciecza

1-0 Guilherme (straff, 53)
2-0 Cristian Pasquato (57)
3-0 Kasper Hämäläinen (65)

 

Publik 11 388

 
Desportivo Aves
0-1
Tondela

Utvisning Rodrigo Alves (90+1)

0-1 Eli (51)

Benfica
3-1
Estoril

1-0 Eduardo Salvio (13)
2-0 Jonas (18)
3-1 Filip Krovinović (59)

2-1 Kléber (45)

Boavista
1-3
Sporting CP

1-2 Mateus (65)

0-1 Fábio Coentrão (45+3)
0-2 Bas Dost (63)
1-3 Bas Dost (67)

 
Viitorul
3-0
Concordia Chiajna

1-0 George Țucudean (31)
2-0 George Țucudean (45+1)
3-0 Eric de Oliveira (straff, 76>)

 

CFR Cluj
1-0
ACS Poli Timişoara

1-0 Paulo Vinicius (45+1)

 

 
Dinamo Moskva
2-0
Anzhi

1-0 Aleksandr Tashaev (8)
2-0 Evgeniy Lutsenko (60)

 

Publik 3 525

Rubin Kazan
3-1
SKA Khabarovsk

1-0 Sardar Azmoun (25)
2-0 Maksim Kanunnikov (40)
3-0 Magomed Ozdoev (49)

3-1 Aleksandr Maksimenko (74)

 
Cailungo
Inst
La Fiorita

Virtus
Inst
Faetano

Folgore
Inst
Domagnano

Libertas
Inst
Tre Penne

 
Basel
3-0
St. Gallen

1-0 Albian Ajeti (26)
2-0 Albian Ajeti (65)
3-0 Manuel Akanji (72)

 

Publik 24 812

Sion
2-3
Thun

1-0 Ilombe Mboyo (3)
2-2 Ilombe Mboyo (29)

1-1 Moreno Costanzo (straff, 9)
1-2 Roy Gelmi (12)
2-3 Roy Gelmi (45+1)

 
Rad Beograd
0-2
Mačva Šabac

 

0-1 Miodrag Gemović (88)
0-2 Nikola Milinković (90+2)

Radnički Niš
1-0
Čukarički

1-0 Milan Pavkov (straff, 89)

 

Zemun
0-1
Radnik Surdulica

 

0-1 Filip Ivanović (61)

Vojvodina
0-3
Javor Ivanjica

 

0-1 Vuk Mitošević (32)
0-2 Aleksa Amanovic (53)
0-3 Alija Krnić (55)

Mladost Lučani
1-0
Bačka Palanka

1-0 Aleksandar Pejović (72)

 

 
Heart of Midlothian
1-0
Motherwell

1-0 Kyle Lafferty (39)

 

Publik 15 984

Hamilton Academical
0-1
St. Johnstone

 

0-1 Steven Scougall (66)

Publik 1 451

Kilmarnock
5-1
Partick Thistle

1-0 Kris Boyd (12)
2-1 Eamonn Brophy (20)
3-1 Niall Keown (självmål, 60)
4-1 Eamonn Brophy (65)
5-1 Kris Boyd (straff, 79)

1-1 Chris Erskine (16)

Publik 4 339

Rangers
2-1
Ross County

1-1 Alfredo Morelos (59)
2-1 Daniel Wilson (83)

0-1 Craig Curran (10)

Publik 48 139

 
Senica
1-1
Zemplín Michalovce

1-0 Jurij Medvedev (24)

1-1 Stanislav Danko (54)

DAC
3-3
Zlaté Moravce

1-0 Erik Pačinda (18)
2-0 Yves Pambou (33)
3-1 Erik Pačinda (67)

2-1 Robert Gešnábel (62)
3-2 Cleber (72)
3-3 Ewerton (81)

Spartak Trnava
1-0
Tatran Prešov

1-0 Vakhtang Tchanturishvili (2)

 

Podbrezová
1-0
Nitra

1-0 Jan Krivák (38)

 

Trenčín
5-2
Žilina

1-0 Ashraf El Mahdioui (9)
2-0 Rangelo Janga (13)
3-0 Desley Ubbink (17)
4-1 Giorgi Beridze (68)
5-1 Desley Ubbink

3-1 Miroslav Káčer (19)
5-2 David Hancko (90)

 
Ankaran Hrvatini
Inst
Triglav

Rudar
Inst
Domžale

Olimpija
Inst
Celje

 
Getafe
0-0
Eibar

Publik 9 317

Real Madrid
5-0
Sevilla

1-0 Nacho (3)
2-0 Cristiano Ronaldo (23)
3-0 Cristiano Ronaldo (straff, 31)
4-0 Toni Kroos (38)
5-0 Achraf Hakimi (42)

 

Publik 76 924

Deportivo La Coruña
1-0
Leganés

1-0 Adrián (24)

 

Publik 18 366

Valencia
2-1
Celta de Vigo

1-0 Simone Zaza (28)
2-1 Dani Parejo (straff, 81)

1-1 Iago Aspas (46)

Publik 35 633

 
Albacete
2-1
Real Valladolid

1-0 Roman Zozulya (19)
2-0 Roman Zozulya (67)

2-1 Mickael Gaffoor (självmål, 71)

Publik 5 705

Alcorcón
1-1
Huesca

1-0 Peña (15)

1-1 Ezequiel Ávila (26)

Publik 2 806

Numancia
1-0
Lorca

1-0 Guillermo Fernández (27)

 

Publik 2 714

Real Zaragoza
0-2
Cádiz

Utvisning Diogo Verdasca (28)
Utvisning Cristian Álvarez (68)

0-1 Álvaro García (52)
0-2 Dani Romera (90)

Publik 14 999

 
Yeni Malatyaspor
2-3
Göztepe

1-1 Michael Pereira (14)
2-3 Khalid Boutaïb (straff, 64)

0-1 Kadu (6)
1-2 Selcuk Şahin (33)
1-3 Rajko Rotman (45+3)

Kasımpaşa
0-2
Trabzonspor

 

0-1 Burak Yılmaz (45+1)
0-2 Hugo Rodallega (90)
0-3 Matu Bero (90+4)

Antalyaspor
1-1
Gençlerbirliği

1-1 Deniz Kadah (straff, 88)

0-1 Jailton Paraíba (58)

Galatasaray
4-2
Akhisarspor

1-2 Fernando (49)
2-2 Bafetimbi Gomis (51)
Utvisning Bafetimbi Gomis (68)
3-2 Younes Belhanda (70)
4-2 Sofiane Feghouli (90+4)

0-1 Maicon (självmål, 17)
Utvisning Miguel Lopes (43)
0-2 Olcan Adın (45)

 
Borussia Dortmund
1-2
Werder Bremen

1-1 Pierre Emerick Aubameyang (57)

0-1 Maximilian Eggestein (26)
1-2 Theodor Gebre Selassie (65)

Publik 81 160

RB Leipzig
2-2
Mainz 05

1-0 Kevin Kampl (29)
2-1 Timo Werner (straff, 45+3)

1-1 Robin Quaison (39)
2-2 Emil Berggren (86)

Publik 32 817

Eintracht Frankfurt
0-1
Bayern München

 

0-1 Arturo Vidal (20)

Publik 51 500

Hamburger SV
0-0
Wolfsburg

Publik 45 226

Borussia Mönchengladbach
1-1
Schalke 04

1-0 Christoph Kramer (24)

1-1 Jannik Vestergaard (självmål, 62)

Publik 54 018

 
Union Berlin
0-1
Dynamo Dresden

 

0-1 Andreas Lambertz (70)

Publik 22 012

Greuther Fürth
1-0
Heidenheim

1-0 Richard Magyar (29)

 

Publik 6 965

Jahn Regensburg
0-1
Bochum

 

0-1 Robbie Kruse (7)

Publik 7 285

 
Veres
2-2
Karpaty Lvyv

1-0 Vasiliy Kobin (14)
2-0 Mikhail Sergiychuk (28)

2-1 Marias Shved (72)
2-1 Leonid Akulinin (87)

Mariupol
4-2
Stal Kamianske

1-1 Ruslan Fomin (34)
2-1 Ruslan Fomin (67)
3-1 Andriy Totovytsky (78)
4-1 Sergiy Bolbat (82)

0-1 Edgar Malakyan (26)
4-2 Edgar Malakyan (87)

Chornomorets Odesa
3-3
Zirka

1-0 Oleksiy Khoblenko (43)
2-1 Fousseni Bamba (57)
3-3 Oleksiy Khoblenko (straff, 90)

1-1 Oleksey Chychykov (51)
2-2 Maksym Priadun (83)
2-3 Maksym Priadun (87)

Olimpik Donetsk
1-4
Vorskla Poltava

1-1 Vladimir Priyomov (20)

0-1 Alexander Kobakhidze (10)
1-2 Oleksandr Chizhov (22)
1-3 Vladyslav Kulach (straff, 27)
1-4 Vyacheslav Sharpar (88)

 
Szombathelyi Haladás
1-0
Videoton

1-0 Karol Mészáros (90+2)

 

Honvéd
1-0
Paksi SE

1-0 Daniel Gazdag (61)

 

Balmazújváros Sport
0-0
Mezőkövesd-Zsóry

Puskás
2-1
Újpest

1-0 Ulysse Diallo (7)
2-0 Antonio Perošević (37)

2-1 Obina Nwobodo (58)

Diósgyőr
3-2
Debrecen

1-0 Roland Ugrai (11)
2-0 Dejan Karan (17)
3-1 Attila Busai (77)

2-1 Tamas Takács (36)
3-2 Daniel Tőzsér (straff, 82)

Vasas
0-2
Ferencváros

 

0-1 Balasz Lovrencsics (2)
0-2 Fernando Gorriarán (90+1)

 
Newtown
Inst
Cardiff MU

Barry Town United
1-1
Bangor City

1-1 Kayne McLaggon (straff, 61)

0-1 Dean Rittenberg (28)

Carmarthen Town
0-0
Llandudno

Bala Town
Inst
The New Saints

 
Rapid Wien
2-2
Mattersburg

1-2 Joelinton (71)
2-2 Philipp Prosenik (87)

0-1 Masaya Okugawa (58)
0-2 Michael Perlak (61)

Publik 14 400

Sturm Graz
3-2
St. Pölten

1-0 Christian Schoissengeyer (1)
2-0 Marvin Potzmann (6)
3-1 Christian Schoissengeyer (33)

2-1 Daniel Schütz (11)
3-2 Daniel Schütz (38)

Publik 8 778

LASK Linz
2-1
Admira

1-1 Peter Michorl (22)
2-1 Reinhold Ranfti (80)

0-1 Marin Jakoliš (15)
Utvisning Marcel Holzmann (72)

Publik 3 817