ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 3 december 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

143

matcher

143

resultat

70

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Laos
2-1
Timor-Leste

Taiwan
3-0
Filippinerna

Kenya
2-0
Rwanda

Benin
1-3
Kongo-Brazzaville

Libyen
0-0
Tanzania

 
Lushnja
0-3
Partizani Tirana

Vllaznia Shkodër
1-2
Laçi

 
Ararat
2-3
Banants

 
Qabala
3-0
İnter Bakı

Səbail
0-1
Zira

 
Standard Liège
1-1
Antwerp

1-0 Orlando Sá (45+1)

1-1 Geoffrey Hairemans (straff, 72)

Eupen
2-2
Club Brugge

Zulte-Waregem
0-1
Gent

 
Radnik Bijeljina
0-0
Mladost Doboj Kakanj

Široki Brijeg
1-2
Željezničar

 
Etar
2-1
Slavia Sofia

Beroe
5-1
Septemvri Sofia

Vitosha Bistritsa
0-2
CSKA Sofia

 
Aris
1-2
AEL

Doxa
3-1
Olympiakos

Anorthosis
1-0
Nea Salamis

 
Hobro
1-1
Horsens

1-0 Rasmus Minor Petersen (84)

1-1 Oliver Drost (90+4)

Publik 1 802

Silkeborg
3-2
Randers

1-0 Robert Skov (8)
2-2 Robert Skov (straff, 62)
3-2 Davit Skhirtladze (70)

1-1 Thomas Nørgaard (självmål, 12)
1-2 Kevin Conboy (33)

Publik 2 861

SønderjyskE
1-3
Brøndby

1-1 Christian Jakobsen (36)

0-1 Paulus Arajuuri (12)
1-2 Hany Mukhtar (64)
1-3 Jan Kliment (72)

Publik 7 150

FC København
1-3
Nordsjælland

1-1 Pieros Soteriou (straff, 44)

0-1 Karlo Bartolec (36)
0-2 Emiliano Marcondes (38)
1-3 Mads Pedersen (72)

Publik 14 952

 
Bournemouth
1-1
Southampton

1-0 Ryan Fraser (42)

1-1 Charlie Austin (61)

Publik 10 764

Manchester City
2-1
West Ham United

1-1 Nicolas Otamendi (57)
2-1 David Silva (83)

0-1 Angelo Ogbonna (44)

Publik 54 203

 
Andra omgången
AFC Wimbledon
3-1
Charlton Athletic

1-0 Cody McDonald (10)
2-1 Lyle Taylor (70)
3-1 Lyle Taylor (straff, 81)

1-1 Karlan Ahearne-Grant (22)

Publik 3 270

Blackburn Rovers
3-3
Crewe Alexandra

1-0 Dominic Samuel (11)
2-0 Danny Graham (15)
3-0 Dominic Samuel (20)
Utvisning Rekeem Harper (33)
Utvisning Elliott Bennett (56)

3-1 Chris Porter (straff, 35)
3-2 Eddie Nolan (63)
3-3 Chris Porter (65)

Publik 4 472

Coventry City
3-0
Boreham Wood

1-0 Duckens Nazon (27)
2-0 Mark McNulty (40)
3-0 Jordan Shipley (48)

 

Publik 2 985

Woking
1-1
Peterborough United / Tranmere Rovers

1-1 Joseph Ward (84)

0-1 Ryan Tafazolli (24)

Publik 3 072

Newport County
2-0
Cambridge United

1-0 Joss Labadie (2)
2-0 Joss Labadie (82)

 

Publik 2 748

Wycombe Wanderers
3-1
Leatherhead / Billericay Town

1-1 Sam Saunders (29)
2-1 Craig Mackail-Smith (76)
3-1 Adebayo Akinfenwa (90+1)

0-1 Jack Midson (straff, 8)
Utvisning Sammy Moore (78)

Publik 3 835

Doncaster Rovers
3-0
Scunthorpe United

1-0 Tommy Rowe (16)
2-0 Tommy Rowe (67)
3-0 Liam Mandeville (90+2)

 

Publik 5 251

Mansfield Town
3-0
Guiseley

1-0 James Spencer (31)
2-0 James Spencer (52)
3-0 James Spencer (straff, 65)

Utvisning Darren Holden (40)
Utvisning Chris M'Boungou (51)

Publik 4 081

Gateshead
0-5
Luton Town

 

0-1 Oliver Lee (40)
0-2 Daniel Potts (62)
0-3 Elliott Lee (67)
0-4 Danny Hylton (90+1)
0-5 Luke Berry (90+4)

Publik 1 339

 
Saint-Étienne
1-1
Nantes

1-0 Vincent Pajot (38)

1-1 Emiliano Sala (61)

Publik 24 085

Caen
1-2
Olympique lyonnais

1-2 Ivan Santini (90)

0-1 Gnaly Cornet (10)
0-2 Mariano Díaz (54)

Publik 19 455

Montpellier
1-1
Olympique Marseille

1-0 Giovanni Sio (29)

1-1 Florian Thauvin (straff, 45)

 
Åttonde omgången
OS Fives
0-2
Dunkerque

Alberes Argelès
0-2
Le Puy F.43 Auvergne

Rombas
1-2 f
Still

Lens
3-2 f
Reims

La Brède
0-1 f
Aubervilliers

Anduzien
1-3
Nîmes

Épinal
Inst
Blanc Mesnil

Saumur
0-0* f
Vannes

Information Vannes vidare efter 6-5 på straffar.

Haguenau
1-3
Chambly

Schiltigheim
2-1
Racing Colombes 92

Senlis
3-1
Choisy au Bac

Excelsior St-Joseph
2-3
Le Mans

 
Kval, match 2:2
Merani Martvili
2-2
Kolkheti Poti

1-0 Vano Kurdghelashvili (16)
2-2 Vano Kurdghelashvili (90+2)

1-1 Giorgi Bukhaidze (54)
1-2 Giorgi Bukhaidze (90)

Publik 2 000

Information Kolkheti Poti till Erovnuli Liga med sammanlagt 4-3.

Dinamo Batumi
*3-2 f
Sioni

1-0 Elguja Grigalashvili (8)
2-1 Yaroslav Kvasov (62)
3-1 Otar Martsvaladze (84)

1-1 Aleksandre Koshkadze (36)
3-2 Zviad Sikharulla (90+3)
Utvisning Archil Makatsaria (90+3)

Publik 2 000

Information Dinamo Batumi till Erovnuli Liga med sammanlagt 5-5 och 4-2 på straffar.

 
Europa
4-0
Gibraltar United

 
Panathinaikos
0-1
Panionios

Lamia
2-2
Panaitolikos

Larissa
1-1
PAS Giannina

Levadiakos
0-2
AEK

 
Hapoel Ra'anana
0-0
Maccabi Petah Tikva

Hapoel Be'er Sheva
3-1
Ironi Kiryat Shmona

 
Benevento
2-2
Milan

1-1 George Puşcaş (50)
2-2 Alberto Brignoli (90+5)

0-1 Giacomo Bonaventura (38)
1-2 Nikola Kalinić (57)
Utvisning Alessio Romagnoli (75)

Bologna
1-1
Cagliari

1-1 Mattia Destro (81)

0-1 João Pedro (42)

Fiorentina
3-0
Sassuolo

1-0 Giovanni Simeone (32)
2-0 Jordan Veretout (42)
3-0 Federico Chiesa (71)

 

Internazionale
5-0
Chievo

1-0 Ivan Perišić (23)
2-0 Mauro Icardi (38)
3-0 Ivan Perišić (57)
4-0 Milan Škriniar (60)
5-0 Ivan Perišić (90+2)

 

Sampdoria
1-2
Lazio

1-0 Daniel Zapata (56)

1-1 Sergej Milinković-Savić (79)
1-2 Felipe Caicedo (90+1)

 
Avellino
1-1
Carpi

1-0 Salvatore Molina (10)

1-1 Jerry Mbakogu (78)

Virtus Entella
3-1
Bari 1908

1-0 Andrea La Mantia (18)
2-0 Michele Troiano (straff, 37)
3-1 Giuseppe De Luca (69)

2-1 Cristian Galano (65)
Utvisning Alessandro Micai (85)

 
Gjilani
0-0
Drita

Besa Pejë
1-2
Vëllaznimi

Llapi
0-0
Trepça'89

 
Lokomotiva Zagreb
1-3
Cibalia

Dinamo Zagreb
1-0
Inter Zaprešić

 
Differdange 03
Inst
Esch

Victoria Rosport
Inst
Hostert

Jeunesse d'Esch
Inst
Fola Esch

Mondorf-les-Bains
Inst
UNA Strassen

F91 Dudelange
Inst
UT Pétange

 
Rabotnički
3-0
Skopje

Pobeda
1-1
Renova

Shkendija
3-0
Pelister

Akademija Pandev
0-1
Sileks

Shkupi
2-0
Vardar

 
Tredje omgången
Marsaxlokk
0-3
Zejtun Corinthians

Swieqi United
0-3
Tarxien Rainbows

Xewkija Tigers
4-0
Vittoriosa Stars

Kercem Ajax
5-1
Zebbug Rangers

Gzira United
0-1 f
Hamrun Spartans

Qrendi
2-0
Qormi

 
VVV
0-2
AZ

 

0-1 Ralf Seuntjens (självmål, 73)
0-2 Panteleimon Hatzidiakos (84)

Publik 6 353

PSV
1-0
Sparta Rotterdam

1-0 Luuk de Jong (52)

 

Publik 33 000

Roda JC
2-1
Heerenveen

1-1 Dani Schahin (71)
2-1 Livio Miits (87)

0-1 Henk Veerman (60)

Publik 10 482

NAC Breda
3-1
Excelsior

1-0 Thierry Ambrose (straff, 24)
2-0 Thierry Ambrose (straff, 48)
3-1 Paolo Fernandes (77)

2-1 Mike van Duinen (66)

Publik 18 340

 
Final
Lillestrøm
3-2
Sarpsborg 08

1-0 Simen Mikalsen (2)
2-0 Mats Haakenstad (11)
3-1 Frode Kippe (58)

2-1 Patrick Mortensen (24)
3-2 Frode Kippe (självmål, 64)

Publik 25 091 på Ullevaal Stadion, Oslo

 
Piast Gliwice
0-0
Lech Poznań

Publik 4 560

Wisła Kraków
2-3
Górnik Zabrze

1-0 Rafal Boguski (21)
Utvisning Arkadiusz Glowacki (73)
2-3 Carlitos López (77)

1-1 Angulo (straff, 55)
1-2 Rafa Kurzawa (63)
1-3 Szymon Żurkowski (72)

Publik 16808

 
Feirense
0-1
Desportivo Aves

Utvisning Luís Machado (69)

0-1 Federico Falcone (90+1)

Sporting Braga
3-0
Paços de Ferreira

1-0 Bruno Vianna (70)
2-0 Ricardo Horta (80)
3-0 Dyego Sousa (87)

Utvisning Mateus Silva (65)

Vitória Setúbal
1-2
Vitória Guimarães

1-2 Gonçalo Paciência (straff, 88)

0-1 Raphael (straff, 12)
0-2 Raphael (61)

 
CSM Iaşi
1-0
Astra

1-0 Andrei Cristea (69)

 

Steaua Bucureşti
4-0
Juventus Bucureşti

1-0 Florin Tănase (54)
2-0 Florin Tănase (78)
3-0 Harlem Gnohéré (80)
4-0 Constantin Budescu (90+1)

 

 
Ufa
3-0
Amkar Perm

1-0 Sylvester Igboun (53)
2-0 Sylvester Igboun (69)
3-0 Ivan Oblyakov (80)

 

Publik 5 924

FK Krasnodar
3-2
Akhmat Grozny

1-2 Fyodor Smolov (52)
2-2 Pavel Mamaev (68)
3-2 Joaozinho dos Santos (90+2)

0-1 Anton Shvets (29)
0-2 Mael (36)

Publik 19 286

Anzhi
4-0
SKA Khabarovsk

1-0 Juan Lescano (1)
2-0 Vladimir Poluyakhtov (8)
3-0 Ivan Markelov (43)
4-0 Igor Armaş (85)

Utvisning Aleksandr Krivoruchko (26)

 
Juvenes/Dogana
0-3
Folgore

La Fiorita
3-1
Libertas

Domagnano
0-0
Virtus

 
Grasshopper
0-1
Lugano

St. Gallen
1-3
Zürich

Thun
3-1
Young Boys

 
Mačva Šabac
1-0
Spartak Subotica

Javor Ivanjica
0-3
Voždovac

Partizan
1-1
Vojvodina

Radnik Surdulica
3-4
Mladost Lučani

 
Aberdeen
1-2
Rangers

1-2 Francis Ross (65)

0-1 Daniel Wilson (14)
Utvisning Ryan Jack (56)
1-2 Josh Windass (63)

Publik 18 983

 
Nitra
Inst
Spartak Trnava

 
Krško
3-1
Celje

Domžale
1-0
Olimpija

 
Leganés
3-1
Villarreal

1-1 Diego Rico (72)
2-1 Nabil El Zhar (81)
3-1 Gabriel (90+3)

0-1 Dani Raba (60)

Publik 10 017

Getafe
1-0
Valencia

Utvisning Mauro Arambarri (25)
1-0 Bergara (66)

 

Publik 12 480

Eibar
3-1
Espanyol

1-0 Kike (9)
2-0 Ive (38)
3-0 Joan Jordán (straff, 69)

3-1 Sergi Enrich (självmål, 79)

Publik 4 693

Las Palmas
1-0
Real Betis

1-0 Jonathan Calleri (19)

Utvisning Jordi Amat (90+2)

Publik 16 313

 
Cultural Leonesa
2-2
Alcorcón

1-0 Rodri (9)
2-1 Ariday Cabrera (57)

1-1 Jonathan Pereira (38)
2-2 Dorca (59)

Publik 6 809

Real Valladolid
2-3
Numancia

1-0 Jaime Mata (12)
2-0 Jaime Mata (17)
Utvisning Kiko Olivas (65)

2-1 Nacho (60)
2-2 Carlos Gutiérrez (71)
2-3 Guillermo Fernández (85)

Publik 8 571

Sevilla II
1-1
Lugo

1-0 Carlos Fernández (8)

1-1 Bernardo (55)

Publik 919

Cádiz
2-0
Albacete

1-0 Ivan Kecojević (40)
2-0 Dani Romera (90+5)

 

Publik 13 974

Almería
2-1
Tenerife

1-0 Marco Motta (11)
2-0 Juan Muñoz (69)

2-1 Juan Carlos (72)

Publik 5 795

Sporting Gijón
0-1
Real Zaragoza

 

0-1 Delmás (68)

Publik 15 980

 
Sparta Praha
3-0
Mladá Boleslav

 
Konyaspor
0-3
Bursaspor

 

0-1 Bogdan Stancu (7)
0-2 Jires Kembo-Ekoko (32)
0-3 Aziz Behich (45+1)

Gençlerbirliği
4-0
Sivasspor

1-0 Petar Škuletić (12)
2-0 Diallo Guidileye (56)
3-0 Elvis Manu (68)
4-0 Elvis Manu (85)

 

İstanbul Başakşehir
1-0
Osmanlıspor

1-0 Alexandru Epureanu (57)

 

Fenerbahçe
4-2
Kasımpaşa

1-0 Roman Neustädter (26)
2-1 Giuliano (49)
3-1 Giuliano (62)
4-1 Mathieu Valbuena (81)

1-1 Bernard Mensah (45+1)
4-2 John Murillo (82)

 
Hertha BSC
1-2
Eintracht Frankfurt

1-0 Davie Selke (15)

1-1 Marius Wolf (26)
1-2 Kevin Boateng (80)

Publik 38 781

Wolfsburg
3-0
Borussia Mönchengladbach

1-0 Yunus Mallı (4)
2-0 Daniel Didavi (25)
3-0 Josua Guilavogui (71)

 

Publik 24 250

 
Darmstadt 98
0-1
Jahn Regensburg

 

0-1 Marco Grüttner (51)

Publik 14 650

Dynamo Dresden
4-0
Erzgebirge Aue

1-0 Lucas Röser (21)
2-0 Rico Benatelli (44)
3-0 Florian Ballas (47)
4-0 Erich Berko (75)

 

Publik 30 453

Bochum
2-1
1. FC Union Berlin

1-1 Kevin Stöger (40)
2-1 Lukas Hinterseer (87)

0-1 Sebastian Polter (4)

Publik 13 119

 
Zirka Kropyvnytskyi
1-0
Stal Kamianske

Karpaty Lviv
Avbr
Olimpik Donetsk

Vorskla Poltava
3-1
Oleksandria

Dynamo Kyiv
5-1
Mariupol

 
Tredje omgången
Caernarfon Town
2-0
Barry Town United

 
Austria Wien
1-1
Salzburg

1-1 Christoph Monschein (90+4)

0-1 Andreas Ulmer (79)

Publik 6 150