ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 2 december 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

48

tävlingar

213

matcher

213

resultat

98

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tonga
0-8
Solomonöarna

Vanuatu
2-1
Nya Kaledonien

Kirgisistan
3-0
Mongoliet

Indonesien
4-0
Brunei

St Kitts och Nevis
1-0
Grenada

 
Teuta Durrës
0-1
Kamza

 

0-1 Stevan Račić (27)

Skënderbeu Korçë
2-1
Kukësi

 
Pyunik
3-2
Shirak

1-0 Erik Vardanyan (10)
2-1 Petros Avetisyan (straff, 37)
3-2 Didier Kadio (90+3)

1-1 Salomon Udo (13)
2-2 Mohamed Kaba (67)

 
Kapaz
0-3
Sumqayıt

 

0-1 Baxtiyar Həsən-Alızadə (21)
0-2 Cavid İmamverdiyev (60)
0-3 Cavid İmamverdiyev (68)

Publik 9 500

 
Lokeren
1-2
Anderlecht

Kortrijk
4-1
Waasland-Beveren

Royal Excel Mouscron
1-1
Sint-Truiden

Mechelen
3-1
Genk

 
Sarajevo
3-0
Borac Banja Luka

Krupa na Vrbasu
1-1
GOŠK Gabela

Zrinjski
3-0
Vitez

 
Cherno More
0-0
Botev Plovdiv

Levski Sofia
3-0
OFK Pirin

 
Apollon
6-0
Paphos

APOEL
2-1
Ermis

Alki Oroklini
2-1
Ethnikos Achna

 
Lyngby
1-2
AaB

1-2 Kom Ojo (89)

0-1 Jannik Pohl (39)
0-2 Rasmus Pedersen (41)

Publik 1 610

 
Chelsea
3-1
Newcastle United

1-1 Eden Hazard (21)
2-1 Álvaro Morata (33)
3-1 Eden Hazard (straff, 74)

0-1 Dwight Gayle (12)

Publik 41 538

Brighton & Hove Albion
1-5
Liverpool

1-3 Glenn Murray (straff, 51)

0-1 Emre Can (30)
0-2 Roberto Firmino (31)
0-3 Roberto Firmino (48)
1-4 Philippe Coutinho (87)
1-5 Lewis Dunk (självmål, 89)

Publik 30 634

Everton
2-0
Huddersfield Town

1-0 Gylfi Sigurðsson (47)
2-0 Dominic Calvert-Lewin (73)

 

Publik 39 167

Leicester City
1-0
Burnley

1-0 Demarai Gray (6)

 

Publik 30 714

Stoke City
2-1
Swansea City

1-1 Xherdan Shaqiri (36)
2-1 Mame Diouf (40)

0-1 Wilfried Bono (3)

Publik 28 261

Watford
1-1
Tottenham Hotspur

1-0 Christian Kabasele (13)

1-1 Son Heung-Min (25)
Utvisning Davinson Sánchez (52)

Publik 20 278

West Bromwich Albion
0-0
Crystal Palace

Publik 23 531

Arsenal
1-3
Manchester United

1-2 Alexandre Lacazette (49)

0-1 Antonio Valencia (4)
0-2 Jesse Lingard (11)
1-3 Jesse Lingard (63)
Utvisning Paul Pogba (74)

Publik 59 547

 
Bolton Wanderers
3-1
Barnsley

1-0 Gary Madine (20)
2-1 Gary Madine (straff, 39)
3-1 Mark Little (69)

1-1 Tom Bradshaw (straff, 22)

Publik 14 371

Brentford
3-1
Fulham

1-1 Sergi Canós (33)
2-1 Romaine Sawyers (49)
3-1 Ollie Watkins (85)

0-1 Neeskens Kebano (25)
Utvisning Dennis Odol (53)

Publik 11 090

Millwall
3-1
Sheffield United

1-0 Lee Gregory (14)
2-1 Mahlon Romeo (66)
3-1 Jake Cooper (87)

1-1 David Brooks (41)

Publik 12 669

Preston North End
1-0
Queens Park Rangers

1-0 Jordan Hugill (88)

Utvisning Jamie Mackie (22)
Utvisning Alex Baptiste (90+6)

Publik 11 290

Sheffield Wednesday
2-2
Hull City

1-1 Gary Hooper (70)
2-1 Gary Hooper (85)

0-1 Frazier Campbell (21)
2-2 Michael Dawson (90+5)

Publik 25 412

Sunderland
1-3
Reading

Utvisning Callum McManaman (45)
1-3 Lewis Grabban (straff, 76)

0-1 David Edawrds (53)
0-2 Modou Barrow (68)
0-3 Modou Barrow (71)

Publik 27 386

Bristol City
2-1
Middlesbrough

1-0 Joe Bryan (51)
2-0 Jamie Paterson (54)

2-1 Hördur Magnússon (självmål, 75)

Publik 18 752

 
Southend United
2-0
Oldham Athletic

1-0 Jason Demetriou (straff, 17)
2-0 Josh Wright (54)

 

Publik 5 608

Bristol Rovers
2-1
Rotherham United

1-1 Ellis Harrison (64)
2-1 Liam Sercombe (75)

0-1 Ryan Williams (5)
Utvisning Kieffer Moore (79)

Publik 7 531

 
Andra omgången
Notts County
3-2
Oxford City

1-0 Richard Duffy (31)
2-1 Jon Staed (straff, 56)
3-2 Jorge Grant (90+5)

1-1 Robert Sinclair (53)
2-2 Matthew Paterson (73)

Publik 5 092

Milton Keynes Dons
4-1
Maidstone United

1-1 Aidan Nesbitt (54)
2-1 Kieran Agard (64)
3-1 Kieran Agard (70)
4-1 Peter Pawlett (89)

0-1 Magnus Okuonghae (25)

Publik 4 804

Port Vale
1-1
Yeovil Town

1-0 Tom Pope (63)

1-1 Jordan Green (89)

Publik 3 316

Shrewsbury Town
2-0
Morecambe

1-0 Alex Rodman (32)
2-0 Shaun Whalley (straff, 37)

 

Publik 3 184

Stevenage
5-2
Swindon Town

1-0 Alex Samuel (18)
2-0 Matt Godden (23)
3-2 Tom Pett (45+3)
4-2 Danny Newton (72)
5-2 Danny Newton (77)

2-1 Amine Linganzi (33)
2-2 Matthew Taylor (42)

Publik 1 883

Bradford City
3-1
Plymouth Argyle

1-0 Romain Vincelot (38)
2-0 Nathaniel Knight-Percival (50)
33-1 Charlie Wyke (64)

2-1 Graham Carey (63)

Publik 4 957

Gillingham
1-1
Carlisle United

1-0 Luke O'Neill (5)

1-1 Daniel Grainger (straff, 18)

Publik 3 178

Forest Green Rovers
3-3
Exeter City

1-0 Christian Doidge (26)
2-2 Scott Laird (88)
3-2 Christian Doidge (90+2)

1-1 Jordan Moore-Taylor (58)
1-2 Jayden Stockley (64)
3-3 Jayden Stockley (90+4)

Publik 2 250

Fleetwood Town
1-1
Hereford

1-1 Devante Cole (29)

0-1 Calvin Dinsley (23)

Publik 2 567

 
Strasbourg
2-1
Paris Saint-Germain

1-0 Nuno Da Costa (13)
2-1 Stephane Bahoken (65)

1-1 Kevin Mbappé (42)

Lille
1-0
Toulouse

1-0 Nicolas Pépé (63)

Monaco
1-0
Angers

1-0 Radame Falcao (2)

Nice
3-1
Metz

1-0 Alassane Pléa (26)
2-0 Mario Balotelli (56)
3-0 Allan Saint-Maximin (71)

1-1 Nolan Roux (29)

Stade rennais
2-0
Amiens

1-0 Wahbi Khazri (72)
2-0 Benjamin André (84)

Troyes
0-1
EA Guingamp

Utvisning Francois Bellugou (45)

0-11 Jimmy Briand (22)
Utvisning Ludovic Blas (62)

 
Åttonde omgången
Rungis
1-6
Nancy

Fabrègues
*1.1 f
Rodez

Information Fabrègues vidare efter 5-4 på straffar.

Avallon CO
1-0 f
Cluses-Scionzier

Houilles
2-1
Etoile Matoury

Évreux
0-3
Valenciennes

Concarneau
3-2 f
Brest

Gémenos
Inst
Gazélec Ajaccio

Grenoble Foot 38
3-0
Tarbes

Morteau Montlebon
1-2
Pontarlier

Châteauroux
5-3
Cholet

Saint-Louis Neuweg
1-1* f
Sochaux

Information Sochaux vidare efter 5-4 på straffar.

Tarentaise
1-2
Bourg-en-Bresse

Entente SSG
3-2
Paris

Stade Bordelais
0-1
Niort

Andrézieux
1-2 f
Auxerre

Limoges
2-4
Tours

Canet Roussillon
2-0
Ajaccio

Séné
1-6
Lorient

Granville
2-1
Vitré

Fleury 91
4-0
Raon l'Etape

Yzeure
3-0
Belfort

Colomiers US
3-0
Furiani-Agliani

Gueugnon
1-1* f
Angoulême

Information Angoulême vidare efter 2-0 på straffar.

Sud Nivernais
3-0
Bergerac

Stade Briochin
2-0
Laval

Rouen
0-2
Chartres

Essartais
0-3
Saint-Malo

Saint-Lô Manche
*1-1 f
Changé

Information Saint-Lô Manche vidare efter 3-1 på straffar.

Arras
1-2
Boulogne

Hazebrouck
3-0
Beauvais

 
Final
Chikhura
*0-0 f
Torpedo Kutaisi

Publik på Stadioni Tengiz Burjanadze, Gori

Information Chikhura vinnare efter 4-3 på straffar.

 
Asteras Tripolis
4-0
Kerkyra

1-0 Mixalis Manias (20)
2-0 Martin Tonso (29)
3-0 Nikolaos Kaltsas (45)
4-0 Mixalis Manias (55)

 

Xanthi
0-3
PAOK

Olympiakos
3-1
Apollon Smirnis

 
Maccabi Tel Aviv
1-1
Ashdod

Bnei Yehuda
3-0
Bnei Sakhnin

Hapoel Ashkelon
1-1
Maccabi Netanya

Hapoel Acre
1-3
Beitar Jerusalem

 
Torino
1-1
Atalanta

1-0 Nicolas N'Koulou (45)

1-1 Josip Iličić (54)

 
Brescia
2-0
Salernitana

1-0 Luigi Vitale (självmål, 50)
2-0 Andrea Caracciolo (80)

 

Cremonese
1-0
Spezia

1-0 Paulinho (87)

 

Foggia
1-3
Cittadella

1-1 Cristian Agnelli (straff, 38)

0-1 Andrea Schenetti (29)
1-2 Gianluca Litteri (39)
1-3 Christian Kouamé (61)

Frosinone
3-3
Cesena

1-1 Andrea Berghetto (21)
2-2 Federico Dionisi (straff, 35)
3-2 Danilo Soddimo (77)

0-1 Karim Laribi (18)
1-2 Karim Laribi (31)
Utvisning Tomasz Kupisz (33)
Utvisning Daniele Cacia (77)
3-3 Lamin Jallow (83)

Novara
1-1
Empoli

1-0 Magnus Troest (54)

1-1 Miha Zajc (78)

Parma
3-0
Pro Vercelli

1-0 Roberto Insigne (55)
2-0 Manuel Scavone (57)
3-0 Francesco Corapi (90)

Utvisning Dramane Konate (53)

Pescara
3-3
Ternana

1-0 Luca Valzania (30)
2-0 Stefano Pettinari (45+1)
Utvisning Marco Perrotta (56)
3-3 Luca Valzania (90+2)

2-1 Adriano Montalto (48)
2-2 Luca Tremolada (57)
2-3 Martin Valjent (75)
Utvisning Andrea Signorini (76)

Palermo
0-0
Venezia

Utvisning Maurizio Domizzi (79)

 
Drenica Skënderaj
1-0
Liria Prizren

Feronikeli
0-0
Prishtina

 
Osijek
2-0
Slaven Koprivnica

1-0 Dmytro Lyopa (17)
2-0 Alen Grgić (78)

 

Rijeka
1-2
Hajduk Split

 
Rodange
Inst
Progrès Niederkorn

RM Hamm Benfica
Inst
Racing

 
Tredje omgången
St. Andrews
1-3
Sliema Wanderers

Hibernians
2-1
Victoria Hotspurs

Santa Lucia
0-5
Birkirkara

Balzan
4-1
Gudja United

Naxxar Lions
3-1 f
Floriana

Valletta
2-0
Senglea Athletic

 
Mladost
5-0
Petrovac

Iskra
0-2
Rudar

Sutjeska
3-0
Dečić

Kom
0-1
Budućnost

 
ADO Den Haag
0-3
Groningen

 

0-1 Ritsu Doan (45+1)
0-2 Oussama Idrissi (75)
0-3 Juninho Bacuna (89)

Publik 10 416

Twente
3-3
Ajax

1-2 Stefan Theseker (48)
2-2 Stefan Theseker (63)
3-3 Tom Boere (89)

0-1 Lasse Schöne (33)
0-2 Lasse Schöne (37)
2-3 Justin Kluivert (79)

Publik 27 500

Feyenoord
1-0
Vitesse

1-0 Nicolai Jørgensen (9)

 

Publik 47 500

Willem II
3-1
Heracles

1-0 Fran Sol (4)
2-0 Bartholomew Ogbeche (13)
3-0 Bartholomew Ogbeche (21)

3-1 Sebastian Jakubiak (86)

Publik 11 230

 
Ards
0-2
Glenavon

Ballymena United
2-1
Ballinamallard United

Carrick Rangers
1-3
Coleraine

Crusaders
1-0
Glentoran

Linfield
1-0
Dungannon Swifts

Warrenpoint Town
1-3
Cliftonville

 
Kval, match 2:2
Ranheim
*1-0 f
Sogndal

1-0 Michael Karlsen (straff, 87)

 

Information Ranheim till Eliteserien med sammanlagt 1-1 och 5-4 på straffar.

 
Wisła Płock
2-0
Arka Gdynia

1-0 José Kanté (22)
2-0 Nico Varela (42)

 

Publik 2 883

Zagłębie Lubin
4-2
Nieciecza

1-1 Jakub Świerczok (36)
2-1 Jakub Świerczok (41)
3-1 Jakub Świerczok (45+1)
4-1 Sasa Balić (48)

0-1 Łukasz Piątek (10)
4-2 Łukasz Piątek (76)

Sandecja Nowy Sącz
2-2
Legia Warszawa

1-0 Wojciech Trochim (36)
2-1 Michal Bučko (81)

1-1 Maciej Dąbrowski (60)
Utvisning Guilherme (74)
2-2 Jaroslaw Niezgoda (90+2)

 
Moreirense
1-1
Marítimo

1-0 Tozé (straff, 26)
Utvisning Hicham Belkaroui (70)

1-1 Drausio (30)

Tondela
1-3
Rio Ave

1-2 Tómané (53)

0-1 Pelé (straff, 9)
0-2 Guedes (47)
1-3 Rúben Ribeiro (81)

Chaves
0-0
Boavista

 
Concordia Chiajna
3-0
Botoşani

CS U Craiova
3-1
Viitorul

 
Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Ural

1-1 Igor Portnyagin (självmål, 31)
2-1 Alekandr Kokorin (76)

0-1 Emanuel Mammana (självmål, 6)

Publik 43 921

Dinamo Moskva
2-0
Rostov

1-0 Fatos Bećiraj (42)
2-0 Aleksandr Tashaev (45)

 

Publik 3 250

Lokomotiv Moskva
1-0
Rubin Kazan

1-0 Jefferson Farfán (87)

Utvisning César Navas (80)

Publik 11 551

 
Faetano
6-1
Murata

Fiorentino
0-2
Tre Penne

San Giovanni
0-1
Cailungo

Cosmos
1-3
Tre Fiori

 
Lausanne Sport
1-4
Basel

Luzern
2-1
Sion

 
Bačka Palanka
2-2
Crvena Zvezda

1-0 Ivan Đorić (27)
2-1 Milan Makarić (78)

1-1 Richmond Boakye (55)
2-2 Richmond Boakye (straff, 85)

 
Celtic
5-1
Motherwell

Heart of Midlothian
1-1
Hamilton Academical

Partick Thistle
0-1
Hibernian

Ross County
0-2
Dundee

St. Johnstone
1-2
Kilmarnock

 
Zemplín Michalovce
1-1
Ružomberok

Žilina
1-0
Podbrezová

Tatran Prešov
0-0
DAC

Zlaté Moravce
3-0
Senica

Slovan Bratislava
1-1
Trenčín

 
Ankaran Hrvatini
Inst
Aluminij

Rudar
1-2
Triglav

1-1 Klemen Bolha (58)

0-1 Matej Podlogar (30)
1-2 Gaper Udovič (74)

Maribor
2-1
Gorica

 
Barcelona
2-2
Celta de Vigo

1-1 Lionel Messi (22)
2-1 Luis Suárez (62)

0-1 Iago Aspas (20)
2-2 Maximiliano Gómez (70)

Publik 63 208

Atlético Madrid
2-1
Real Sociedad

1-1 Filipe Luis (63)
2-1 Antoine Griezmann (88)

0-1 Willian José (straff, 29)

Publik 57 394

Sevilla
2-0
Deportivo La Coruña

1-0 Wissam Ben Yedder (45+1)
2-0 Michael Krohn-Dehli (78)

 

Publik 32 017

Athletic Club
0-0
Real Madrid

Publik 44 884

 
Huesca
3-1
Córdoba

Rayo Vallecano
1-0
Granada

Reus Deportiu
2-1
Barcelona II

Lorca
0-2
Real Oviedo

 
Dukla Praha
0-2
Teplice

Utvisning Ondrej Kušnír (45)

0-1 Martin Fillo (31)
0-2 Jan Rezek (48)

Slovácko
2-1
Vysočina Jihlava

1-1 Vlastimil Daníček (49)
2-1 Jakub Petr (51)

0-1 Jiri Krejčí (26)

Zbrojovka Brno
1-1
Zlín

1-0 Martin Zil (32)

Utvisning Ondej Bačo (69)
1-1 Mirzad Mehanovič (83)

Karviná
1-0
Bohemians 1905

1-0 Luka Budínský (85)

 

Slovan Liberec
1-0
Sigma Olomouc

1-0 Vladimir Coufal (55)

 

Viktoria Plzeň
2-0
Jablonec

1-0 Michal Krmenčík (18)
2-0 Michal Krmenčík (80)

 

 
Akhisarspor
0-0
Yeni Malatyaspor

Kardemir Karabükspor
0-1
Göztepe

 

0-1 Adis Jahović (58)

Beşiktaş
3-0
Galatasaray

1-0 Cenk Tosun (46)
2-0 Dusko Tošić (70)
3-0 Álvaro Negredo (90+1)

 

 
Bayern München
3-1
Hannover 96

1-0 Arturo Vidal (17)
2-1 Kingsley Coman (67)
3-1 Robert Lewandowski (straff, 87)

1-1 Charlison Benschop (35)

Publik 75 000

1899 Hoffenheim
4-0
RB Leipzig

1-0 Nadiem Amiri (13)
2-0 Serge Gnarby (52)
3-0 Serge Gnarby (62)
4-0 Marc Uth (87)

 

Publik 28 299

Werder Bremen
1-0
VfB Stuttgart

1-0 Max Kruse (45)

 

Publik 41 500

Bayer Leverkusen
1-1
Borussia Dortmund

1-0 Kevin Volland (30)
Utvisning Wendell (41)

1-1 Andriy Yarmolenko (73)

Publik 30 210

Mainz 05
1-3
Augsburg

1-2 Gerrit Holtmann (85)

0-1 M Gregoritsch (22)
0-2 Alfredh Finnbogason (straff, 43)
1-3 Alfredh Finnbogason (86)

Publik 25 037

Schalke 04
2-2
1. FC Köln

1-0 Guido Burgstaller (36)
2-1 Amine Harit (72)

1-1 Sehrou Guirassy (50)
2-2 Sehrou Guirassy (straff, 77)
Utvisning Yuya Osako (90+3)

Publik 61 761

 
1. FC Nürnberg
1-0
Sandhausen

1-0 Tim Leibold (68)

 

Publik 23 586

MSV Duisburg
2-0
Greuther Fürth

1-0 Cauly (40)
2-0 Boris Tashchi (44)

 

Publik 12 017

Holstein Kiel
2-2
Fortuna Düsseldorf

1-1 Kingsley Schindler (55)
2-1 Dominick Drexler (70)

0-1 Benito Raman (43)
2-2 Rouwen Hennings (85)

Publik 11 748

 
Chornomorets Odesa
1-1
Zorya Luhansk

Utvisning Denis Vasin (18)
1-1 Oleksiy Khobolenko (71)
Utvisning Alassane N'Diaye (76)

Utvisning Ruslan Babenko (33)
0-1 Oleksandr Svatok (66)

Shakhtar Donetsk
2-0
Veres Rivne

 
Debrecen
1-0
Honvéd

Paksi SE
3-1
Vasas

Újpest
2-2
Balmazújváros Sport

Mezőkövesd-Zsóry
0-0
Diósgyőr

Puskás
1-3
Szombathelyi Haladás

Ferencváros
3-1
Videoton

 
Tredje omgången
Newtown
2-0
Guilsfield

Llandudno Junction
0-4
Penydarren BGC

Pontypridd Town
3-1
Haverfordwest County

Ammanford
2-3
Carmarthen Town

Buckley Town
0-1
Flint Town United

Penybont
1-3
Cardiff MU

Llandudno
0-4
Gresford Athletic

Bangor City
4-3
Cwmamman United

Aberystwyth Town
4-0
Bala Town

Prestatyn Town
0-3
Ruthin Town

Llanrhaeadr
3-2
Cefn Druids

Connah's Quay
3-0
Cwmbran Celtic

Porthmadog
7-2
Panteg

Airbus UK
3-2 f
Goytre

 
Wolfsberger AC
0-0
Rapid Wien

Rheindorf Altach
1-2
Sturm Graz

Admira
1-0
St. Pölten

Mattersburg
1-0
LASK Linz