ecst.se fotboll

Resultatservice: Torsdag 30 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

14

tävlingar

33

matcher

33

resultat

30

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra omgången, match 1:2
Pogradeci
0-1
Partizani Tirana

 

0-1 Xheviar Sukaj (83)

 
Sjunde omgången
Zulte-Waregem
2-3 f
Club Brugge

1-1 Davy De fauw (straff, 67)
2-1 Aaron Leya (72)

0-1 Jelle Vossen (4)
2-2 Emmanuel Dennis (83)
2-3 Emmanuel Dennis (106)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Široki Brijeg
0-1
Željezničar

 
Vitosha Bistritsa
1-1
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Ivaylo Lazarov (8)

1-1 Dimo Bakalov (10)

Vereya
2-1
Ludogorets

1-0 Ismail Isa (12)
2-1 Salim Kerkar (83)

1-1 Cosmin Moți (24)

CSKA Sofia
2-0
Septemvri Sofia

1-0 Fernando Karanga (straff, 26)
2-0 Kiril Despodov (54)

 

 
Kval, match 1:2
Sioni
3-2
Dinamo Batumi

1-0 Jaba Dvali (13)
2-0 Jaba Dvali (27)
3-2 Jaba Dvali (45+1)

2-1 David Kvirkvelia (36)
2-2 Valerian Tevdoradze (40)

Publik 1 500

Kolkheti Poti
2-1
Merani Martvili

1-0 Oleksandr Derebchynsky (36)
2-0 David Bolkvadze (41)

2-1 Sergiy Tretyak (43)

Publik 1 500

 
Europa
3-0
Mons Calpe

 
Första omgången, gruppspel
Ergotelis
0-5
Panaitolikos

 

0-1 Marcos Paulo (39)
0-2 Farley Rosa (65)
0-3 Clésio (66)
0-4 Franco Mazurek (74)
0-5 Clésio (90)

Apollon Kalamarias
1-2
Levadiakos

1-0 Dimitris Samaras (55)

1-1 Chakhir Belghazouani (straff, 70)
1-2 Ibrahima Niasse (87)

Panegialios
1-0
Panionios

1-0 Aristidis Kokkoris (50)

 

Kallithea
2-3
AEK

1-2 Gerasimos Papangelis (32)
2-2 Talento (straff, 38)

0-1 Adam Tzanetopoulos (8)
0-2 Christos Giosis (30)
2-3 Christos Giosis (77)

 
Semifinal
Maccabi Haifa
0-1
Hapoel Be'er Sheva

 

0-1 Michael Ohana (71)

 
Fjärde omgången
Udinese
8-3
Perugia

1-0 Danilo (17)
2-0 Maxi López (straff, 34)
3-0 Kevin Lasagna (40)
4-1 Maxi López (49)
5-3 Maxi López (straff, 63)
6-3 Maxi López (70)
7-3 Svante Ingelsson (82)
8-3 Jakub Jankto (86)

3-1 Alberto Cerri (straff, 45)
4-2 Raffaele Bianco (55)
4-3 Mattia Mustacchio (61)

Genoa
1-0
Crotone

1-0 Francesco Migliore (54)

 

 
Kvartsfinal
Rudeš
1-2
Lokomotiva Zagreb

1-0 Antonio Cristian (10)

1-1 Lovro Majer (straff, 40)
1-2 Luka Ivanušec (65)

 
Andra omgången, match 1:2
Vardar
1-1
Shkupi

 
Sjunde omgången
Hermannstadt
2-0
Juventus Bucureşti

1-0 Ovidiu Morariu (självmål, 60)
2-0 Daniel Tătar (67)

 

Chindia Târgovişte
0-2 f
Astra

 

0-1 Silviu Balaure (111)
0-2 Bogdan Chipirliu (115)

ACS Poli Timişoara
0-3
Steaua Bucureşti

 

0-1 Harlem Gnohéré (34)
0-2 Catlin Golofca (55)
0-3

 
Kvartsfinal
Young Boys
2-1
St Gallen

1-0 Roger Assalé (12)
2-0 Roger Assalé (63)

2-1 Karim Haggui (86)

Publik 7 521

Lugano
0-0* f
Grasshopper

Information Grasshopper vidare efter 3-1 på straffar.

 
Fjärde omgången, match 2:2
Deportivo Alavés
3-0
Getafe

1-0 Munir (3)
2-0 Bojan (31)
3-0 Munir (69)

 

Publik 9 128

Information Deportivo Alavés vidare med sammanlagt 4-0.

Villarreal
3-0
Ponferradina

1-0 Cédric Bakambu (47)
2-0 Cédric Bakambu (62)
3-0 Carlos Bacca (64)

 

Publik 10 591

Information Villarreal vidare med sammanlagt 3-1.

Espanyol
3-2
Tenerife

1-1 Gerard Moreno (straff, 36)
2-1 Granero (57)
3-1 Sergio García (90+1)

0-1 Bryan Acosta (10)
3-2 Juan Carlos (90+4)

Publik 8 130

Information Espanyol vidare med sammanlagt 3-2.

Valencia
4-1
Real Zaragoza

1-0 Santi Mina (28)
2-0 Santi Mina (59)
3-0 Robert Ibáñez (68)
4-0 Rúben Vezo (86)

4-1 Jorge Pombo (87)

Publik 26 311

Information Valencia vidare med sammanlagt 6-1.

Real Betis
3-5
Cádiz

1-1 Ryad Boudebouz (8)
2-2 Cristian Tello (24)
3-4 Cristian Tello (64)

0-1 David Barral (3)
1-2 Dani Romera (18)
2-3 Aitor García (straff, 26)
2-4 Dani Romera (41)
3-5 Ivan Kecojević (78)

Publik 25 829

Information Cádiz vidare med sammanalgt 6-5.

 
Femte omgången, match 1:2
Orhangazispor
0-3
Antalyaspor

 

0-1 Emre Güral (49)
0-2 Charles (79)
0-3 Emre Güral (straff, 83)

Giresunspor
4-2
Alanyaspor

1-0 Ouzhan Öztürk (11)
2-0 Mert Örnek (17)
3-0 Jones Carioca (19)
4-2 Maurice Dalé (52)

3-1 Yusuf Çoban (42)
3-2 Taha Yalçıner (45)

Kahramanmaraşspor
1-3
İstanbul Başakşehir

1-1 Yakup Zorlu (45)

0-1 Mevlut Erdinç (22)
1-2 Irfan Kahveci (45+2)
1-3 Stefano Napoleoni (74)

BB Erzurumspor
0-4
Trabzonspor

 

0-1 Hugo Rodallega (10)
0-2 Hugo Rodallega (27)
0-3 Hugo Rodallega (77)
0-4 Ilcay Şahan (86)

Kayserispor
3-2
Eyüpspor

1-0 Ruyan Mendes (42)
2-1 Deniz Türüç (straff, 66)
3-1 Ryan Mendes (78)

1-1 Mehmet Tosun (61)
3-2 Atakan Arslan (87)