ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 29 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

25

tävlingar

105

matcher

105

resultat

60

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra omgången, match 1:2
Erzeni Shijak
1-4
Kukësi

Besëlidhja Lezhë
0-1
Skënderbeu Korçë

Kamza
1-1
Teuta Durrës

Bylis
2-1
Luftëtari Gjirokastër

Lushnja
1-3
Laçi

Turbina Cërrik
1-6
Flamurtari

Tirana
2-0
Vllaznia Shkodër

 
Andra omgången
Şüvəlan
1-2
Səbail

MOIK
0-3
Keşlə

Kapaz
3-0
Binə

Qabala
8-0
Mil-Muğan

Sumqayıt
3-0
Sabah

Zira
3-0
Xəzər

 
Sjunde omgången
Kortrijk
4-2
Antwerp

1-0 Jovan Stojanović (40)
2-0 Jeremy Perbet (straff, 59)
3-0 Jeremy Perbet (62)
4-0 Idir Ouali (66)

4-1 Nader Ghandri (71)
4-2 William Owusu (84)

Mechelen
1-1* f
Genk

1-0 Nicklas Pedersen (4)
Utvisning Ahmed El Messaoudi (6)

1-1 Marcus Ingvartsen (straff, 7)
Utvisning Ruslan Malinovskiy (35)

Information Genk vidare efter 5-4 på straffar.

Gent
2-1
Lokeren

1-0 Stefan Mitrović (18)
2-0 Danijel Miličević (64)

2-1 Robin Söder (85)

Waasland-Beveren
2-0
AS Eupen

1-0 Ryota Morioka (20)
2-0 Nana Ampomah (74)
Utvisning Jonathan Buatu (83)

 

Anderlecht
0-1
Standard Liège

 

0-1 Carlinhos (18)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Zvijezda '09 Brugle
0-0
Olimpik Sarajevo

Information Zvijezda '09 Brugle vidare med sammanlagt 2-1.

Krupa na Vrbasu
3-2
Rudar Prijedor

Information Krupa na Vrbasu vidare med sammanlagt 6-2.

Sloboda Tuzla
2-0
Sloga

Information Sloboda Tuzla vidare med sammanlagt 2-0.

 
OFK Pirin
3-2
Etar

1-1 Rumen Sandev (51)
2-1 Stanislav Kostov (52)
3-2 Stanislav Kostov (76)

0-1 Erik Pochanski (35)
2-2 Ivan Stoyanov (straff, 63)

Dunav 2010
0-4
Levski Sofia

 

0-1 Vasil Panayotov (33)
0-2 Vasil Panayotov (39)
0-3 Junior Mpia Mapuku (46)
0-4 Sergiu Buș (78)

 
Första omgången
Olympiakos
3-0
Anagnnisi Deryneia

Xylotympou
1-2
Anorthosis

 
Bournemouth
1-2
Burnley

1-2 Joshua King (79)

0-1 Chris Wood (37)
0-2 Robert Brady (65)

Publik 10 302

Arsenal
5-0
Huddersfield Town

1-0 Alexandre Lacazette (3)
2-0 Olivier Giroud (68)
3-0 Alexis Sánchez (69)
4-0 Mesut Özil (72)
5-0 Olivier Giroud (87)

 

Publik 59 285

Chelsea
1-0
Swansea City

1-0 Antonio Rüdiger (55)

 

Publik 41 365

Everton
4-0
West Ham United

1-0 Wayne Rooney (18)
2-0 Wayne Rooney (28)
3-0 Wayne Rooney (66)
4-0 Ashley Williams (78)

 

Publik 38 242

Manchester City
2-1
Southampton

1-0 Kevin De Bruyne (47)
2-1 Raheem Sterling (90+6)

1-1 Oriol Romeu (75)

Stoke City
0-3
Liverpool

 

0-1 Sadio Mané (17)
0-2 Mohamed Salah (77)
0-3 Mohamed Salah (83)

Publik 29 423

 
Angers
1-2
Stade rennais

1-0 Karl Toko Ekambi (37)

1-1 Adrien Hunou (51)
1-2 Benjamin André (84)

Publik 10 364

EA Guingamp
0-0
Montpellier

Publik 13 578

Olympique lyonnais
1-2
Lille

1-1 Mariano Díaz (36)

0-1 Thiafo Mendes (21)
1-2 Ezequiel Ponce (40)

Publik 31 679

Metz
0-3
Olympique Marseille

 

0-1 Florian Thauvin (18)
0-2 Luiz Gustavo (36)
0-3 Luvas Ocampos (71)

Publik 18 046

Nantes
1-0
Monaco

1-0 Lucas Lima (90+2)

 

Publik 24 800

Toulouse
1-2
Nice

1-0 Andy Delort (3)
Utvisning Kelvin Adou (79)

Utvisning Dante (40)
1-1 Mario Balotelli (straff, 80)
1-2 Bassem Srarfi (90+1)

Publik 10 348

Paris Saint-Germain
2-0
Troyes

1-0 Neymar (73)
2-0 Edinson Cavani (90)

 

 
Lincoln Red Imps
2-0
St Joseph's

 
Första omgången, gruppspel
Acharnaikos
Inst
Asteras Tripolis

Aiginiakos
0-5
PAOK

 

0-1 Dimitris Limnios (6)
0-2 Alexandar Prijović (53)
0-3 Alexandar Prijović (67)
0-4 Omar El Kaddouri (71)
0-5 Evgeniy Shakhov (82)

Trikala
0-0
Kerkyra

Kissamikos
1-1
Olympiakos

1-1 Giorgos Apostolidis (68)

0-1 Uro Đurđević (30)

Anagennisi Kar…
0-0
AEL

Panachaiki
1-1
Panathinaikos

1-1 Efthimis Argyropoulos (straff, 40)

0-1 Oscar Hiljemark (29)

 
Semifinal
Maccabi Tel Aviv
2-0
Ironi Kiryat Shmona

1-0 Aaron Schoenfeld (17)
2-0 Barak Itzhaki (53)

 

 
Fjärde omgången
Sassuolo
2-1
Bari 1908

1-0 Diego Falcinelli (34)
2-1 Matteo Politano (90+3)

1-1 Nenê (straff, 64)

Chievo
1-1
Hellas Verona

1-0 Sergio Pellissier (8)

1-1 Mohamed Fares (34)

Information Hellas Verona vidare efter 5-4 på straffar.

Torino
2-0
Carpi

1-0 Iago Falqué (18)
2-0 Andrea Belotti (32)

 

 
Kvartsfinal
Osijek
1-3
Hajduk Split

1-1 Mirko Marić (59)

0-1 Frank Ohandza (39)
1-2 Zoran Nižić (68)
1-3 Ante Erceg (90+3)

Dinamo Zagreb
4-2
Istra 1961

1-0 Ángelo Henríquez (35)
2-0 Ángelo Henríquez (44)
3-0 Arijan Ademi (48)
4-1 Ángelo Henríquez (70)

3-1 Leonardo Sigali (självmål, 53)
4-2 Dejan Maksimović (88)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Akademija Pandev
4-1
Teteks

Information Akademija Pandev vidare med sammanlagt 6-1.

Skopje
1-2
Renova

Information Renova vidare med sammanlagt 4-1

Podeba
2-2
Pelister

Information Pelister vidare med sammanlagt 7-4.

 
Kval, match 1:2
Sogndal
1-0
Ranheim

1-0 Ole Rindarøy (52)

 

Publik 4 531

 
Kvartsfinal, match 2:2
Arka Gdynia
1-1
Chrobry Głogów

1-0 Filip Jazvić (22)

1-1 Damian Kowalczyk (70)

Korona Kielce
2-0
Zagłębie Lubin

1-0 Batosz Rymaniak (8)
2-0 Fabian Burdenski (82)

 

 
Sjunde omgången
Mioveni
0-1
Gaz Metan Mediaş

 

0-1 Ovidiu Bic (12)

Universitatea Cluj
1-1* f
Dinamo Bucureşti

1-1 Dorin Goga (34)

0-1 Laureniu Corbu (14)

Publik 10 000

Information Dinamo Bucureşti vidare efter 3-1 på straffar.

 
Zemun
2-0
Rad Beograd

Voždovac
0-1
Partizan

Radnički Niš
3-0
Mačva Šabac

Mladost Lučani
1-1
Čukarički

Napredak
1-1
Bačka Palanka

Vojvodina
0-1
Borac Čačak

Spartak Subotica
4-0
Javor Ivanjica

Crvena Zvezda
5-0
Radnik Surdulica

 
Motherwell
1-1
Celtic

1-0 Mikael Lustig (självmål, 78)

1-1 Scott Sinclair (straff, 88)

Publik 9 164

Rangers
3-0
Aberdeen

1-0 James Tavernier (straff, 7)
2-0 Carlos Peña (27)
3-0 James Tavernier (70)

Utvisning Ryan Christie (84)

Publik 48 647

 
Kvartsfinal, match 2:2
Maribor
1-1
Olimpija

1-0 Gregor Bajde (15)

1-1 Rok Kronaveter (44)

Information Olimpija vidare med sammanlagt 4-1.

 
Fjärde omgången, match 2:2
Sevilla
4-0
FC Cartagena

1-0 Wissam Ben Yedder (3)
2-0 Wissam Ben Yedder (6)
3-0 Ganso (42)
4-0 Joaquin Correa (66)

 

Publik 11 678

Information Sevilla vidare med sammanlagt 7-0.

Barcelona
5-0
Real Murcia

1-0 Paco Alcácer (16)
2-0 Piqué (56)
3-0 Aleix Vidal (60)
4-0 Denis Suárez (74)
5-0 José Arnáiz (79)

 

Publik 68 775

Information Barcelona vidare med sammanlagt 8-0.

Real Sociedad
2-3
Lleida Esportiu

1-0 Diego Llorente (24)
2-0 Juanmi (34)

2-1 Aitor Núñez (56)
2-2 Manu Molina (straff, 59)
2-3 Bojan Radulovic (87)

Publik 8 819

Information Lleida Esportiu vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Athletic Club
3-0
Formentera

 

0-1 Álvaro Muñiz (90+6)

Publik 14 294

Information Elche vidare med sammanlagt 2-1.

Atlético Madrid
0-1
Elche

1-0 José Giménez (31)
2-0 Fernando Torres (33)
3-0 Fernando Torres (68)

 

Publik 46 723

Information Atlético Madrid vidare med sammanlagt 4-1.

Las Palmas
2-3
Deportivo La Coruña

1-2 Hernan Toledo (58)
2-3 Loic Rémy (90+4)

0-1 Emre Çolak (42)
0-2 Borja Valle (53)
1-3 Borja Valle (80)

Publik 7 558

Information Las Palmas vidare med sammanlagt 6-4.

 
Femte omgången, match 1:2
Batman Petrolspor
0-3
Konyaspor

 

0-1 Vedat Bora (37)
0-2 Lebogang Manyama (55)
0-3 Lebogang Manyama (65)

Kasımpaşa
1-3
Boluspor

1-2 Michael Rangel (70)

0-1 Pedro Franco (28)
0-2 İrfan Başaran (straff, 59)
1-3 André Santos (83)

Sivasspor
2-1
Bucaspor

1-0 Abdullah Balikuv (självmål, 63)
2-1 Muhammet Demir (straff, 90)

1-1 Saruhan Fındıkcı (77)

Kardemir Karabükspor
2-1
İstanbulspor

1-0 Yevhen Seleznyov (36)
2-0 Serdar Deliktaş (45)

2-1 Şaban Genişyürek

Adanaspor
0-2
Bursaspor

 

0-1 Furkan Soyalp (11)
0-2 Furkan Soyalp (41)

Fenerbahçe
6-0
Adana Demirspor

1-0 Alper Potuk (23)
2-0 Vincent Janssen (26)
3-0 Hasan Kaldirim (45)
4-0 Alper Potuk (51)
5-0 Alper Potuk (66)
6-0 Ahmethan Köse (straff, 90)

Utvisning Joseph Douhadji (88)

 
Kvartsfinal
Shakhtar Donetsk
4-0
Veres

1-0 Facundo Ferreyra (8)
2-0 Bernard (45)
3-0 Marlos (64)
4-0 Gustavo Blanco (83)

 

Lviv
1-2 f
Dnipro-1

1-0 Sergey Kyslenko (23)

1-1 Oleksandr Snizhko (75)
1-2 Yaroslav Poplavka (119)

Vorskla
1-2
Mariupol

1-0 Vladyslav Kulach (13)

1-1 Andrii Boriachuk (25)
1-2 Igor Tyshchenko (77)

Desna
0-2
Dynamo Kyiv

 

0-1 Denis Harmash (7)
0-2 Nazariy Rusyn (90+5)

 
Åttonde omgången
Soroksár SC
1-3
Diósgyőr

Gyöngyös
0-4
Honvéd

Budafoki MTE
0-3
Debrecen

Vecsés
0-5
Újpest

Vác
3-1
Videoton

Nagykanizsai ULE
3-2
Érdi VSE

Nagyecsed RSE
0-4
Siófok

Sényő Carnifex
2-0
Rákosmenti KSK

Tiszaújváros
0-2
Békéscsaba

Szarvasi
0-3
Zalaegerszegi TE

Cigánd SE
0-2
Dorogi

Dunaújváros-Pálhalma
1-3 f
Balmazújváros Sport

Csákvári TK
0-1
Paksi SE

Győri ETO
3-1
Nyíregyháza Spartacus

MTK
2-1
Gyirmót

 
Salzburg
2-0
Mattersburg

1-0 Munas Dabbur (87)
2-0 Takumi Minamino (90+2)

 

Publik 3 922

St. Pölten
1-0
Austria Wien

1-0 Dominik Hofbauer (straff, 60)

 

Publik 2 214

LASK Linz
2-0
Wolfsberger AC

1-0 Maximilian Ullman (straff, 70)
2-0 João Victor (90+3)

 

Publik 4 457

Rapid Wien
1-2
Rheindorf Altach

1-0 Louis Schaub (72)
Utvisning Thanos Petsos (76)
Utvisning Boli Bolingoli Mbombo (90)

1-1 Hannes Aigner (straff, 77)
1-2 Hannes Aigner (straff, 90+1)

Publik 13 400