ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 28 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

23

tävlingar

61

matcher

58

resultat

45

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Andra omgången
Qarabağ
2-0
Qaradağ Lökbatan

1-0 Əfran İsmayılov (58)
2-0 Pedro Henrique (81)

 

Publik 900

Neftçi
5-0
Zaqatala

1-0 Daniel Segovia (8)
2-0 Daniel Segovia (36)
3-0 Hugo Bargas (50)
4-0 Daniel Segovia (54)
5-0 Emin Mahmudov (59)

 

Publik 300

 
Sjunde omgången
KV Oostende
2-0
Sint-Truiden

1-0 Zinho Gano (2)
2-0 Richairo Zivkovic (10)

 

Royal Excel Mo…
0-1
Sporting Charleroi

 

0-1 Mamadou Fall (53)

 
Slavia Sofia
2-0
Cherno More

1-0 Ivan Minchev (45)
2-0 Galin Ivanov (83)

 

Botev Plovdiv
1-1
Beroe

1-0 Lachezar Baltanov (35)

1-1 Martin Kamburov (83)

 
Fjärde omgången
Jammerbugt
1-4
SønderjyskE

 
Brighton & Hove Albion
0-0
Crystal Palace

Publik 29 889

Leicester City
2-1
Tottenham Hotspur

1-0 Jamie Vardy (13)
2-0 Riyad Mahrez (45+1)

2-1 Harry Kane (79)

Publik 31 950

Watford
2-4
Manchester United

1-3 Troy Deeney (straff, 77)
2-3 Abdoulaye Doucouré (84)

0-1 Ashley Young (19)
0-2 Ashley Young (25)
0-3 Anthony Martial (32)
2-4 Jesse Lingard (86)

Publik 20 552

West Bromwich Albion
2-2
Newcastle United

1-0 Hal Robson-Kanu (45+1)
2-0 Sam Field (56)

2-1 Ciaran Clark (59)
2-2 Jonathan Evans (självmål, 83)

Publik 25 534

 
Derby County
0-1
Ipswich Town

 

0-1 Callum Connolly (5)

Publik 24 475

Reading
3-0
Barnsley

1-0 David Eedwards (20)
2-0 Joey van den Berg (29)
3-0 Jon Böðvarsson (88)

 

Publik 13 317

 
Blackpool
2-4
Blackburn Rovers

1-1 Kelvin Mellor (29)
2-4 Daniel Philliskirk (75)

0-1 Marcus Antonsson (25)
1-2 Bradley Dack (45)
1-3 Charles Mulgrew (63)
1-4 Paul Downing (67)

Publik 5 302

Charlton Athletic
2-2
Peterborough United

1-2 Ricky Holmes (straff, 90+1)
2-2 Karlan Ahearne-Grant (90+4)

0-1 Gwion Edwards (11)
0-2 Jack Marriott 858)

Publik 9 532

 
Amiens
2-1
Dijon

1-0 Gael Kakuta (3)
2-1 Quentin Cornette (50)

1-1 Kwon Chang-Hoon (15)

Strasbourg
0-0
Caen

Girondins Bordeaux
3-0
Saint-Étienne

1-0 Alexandre Mendy (5)
2-0 Malcolm (31)
3-0 Alexandre Mendy (57)

 

 
Bourg-en-Bresse
4-0
Orléans

LB Châteauroux
0-0
Paris FC

Clermont Foot 63
1-2
Stade brestois 29

Gazélec Ajaccio
0-2
Chamois niortais

Lens
2-0
Ajaccio

Lorient
1-2
Nîmes Olympique

Nancy-Lorraine
0-3
Le Havre

Quevilly Rouen
4-0
Tours

Sochaux-Montbéliard
3-1
Valenciennes

 
Lynx
0-0
Manchester 62

 
Första omgången, gruppspel
Iraklis
Inst
Platanias

OFI
2-1
Apollon Smirnis

1-1 Marios Ogboe (82)
2-1 Armiche (90+1)

0-1 Lynel Kitambala (62)

Sparta
0-4
Atromitos

 

0-1 Madson (17)
0-2 Amr Warda (28)
0-3 Amr Warda (38)
0-4 Emmanuel Mensah (75)

Apollon Larissa
0-2
Lamia

 

0-1 Noé Acosta (55)
0-2 Alexandros Karagiannis (59)

Panserraikos
1-2
Xanthi

1-2 Charalabos Perperidis (90+1)

0-1 Matías Castro (32)
0-2 Petros Orfanidis (straff, 60)

Aris
1-1
PAS Giannina

1-0 Luka Milunović (60)

1-1 Karim Soltani (72)

 
Fjärde omgången
Cagliari
1-2
Pordenone

1-1 Daniele Dessena (18)

0-1 Miguel Ángel (7)
1-2 Giacomo Bassoli (62)

SPAL
0-2
Cittadella

 

0-1 Pa Momodou Konate (självmål, 13)
0-2 Andrea Schenetti (87)

Sampdoria
4-1
Pescara

1-0 Dawid Kownacki (2)
2-0 Gaston Ram+irez (9)
3-0 Gianluca Caprari 831)
4-1 Dawid Kownacki (74)

3-1 Ahmed Benali (52)

 
Mladost
0-1
Zeta

 
Kvartsfinal, match 2:2
Górnik Zabrze
3-0
Chojniczanka Chojnice

1-0 Rafa Kurzawa (63)
2-0 Lukasz Wolsztyński (71)
3-0 Szymon Żurkowski (84)

 

Information Górnik Zabrze vidare med sammanlagt 6-1.

Legia Warszawa
4-2
Bytovia Bytów

1-1 Hildeberto Pereira (48)
2-1 Sebastian Szymański (50)
3-1 Hildeberto Pereira (63)
4-1 Sebastian Szymański (72)

0-1 Janusz Surdykowski (26)
4-2 Sebastian Kamiński (90+1)

Information Legia Warszawa vidare med sammanlagt 7-3.

 
Tredje omgången, gruppspel
União Madeira
1-1
Belenenses

1-1 Júnior (73)

0-1 Jesus Hernández (13)

 
Sjunde omgången
Afumaţi
2-3 f
Universitatea Craiova

1-0 Dorin Burlacu (10)
2-1 Marian Vlada (93)

1-1 Gustavo Di Mauro (66)
2-2 Alexandru Băluță (101)
2-3 Alexandru Băluță (105)

Unirea Slobozia
0 - 2
CSM Iaşi

 

0-1 Pedro Mendes (straff, 11)
0-2 Cătlin Ștefănescu (66)

Botoşani
3-2
Viitorul

1-0 Sebastian Chitoșcă (50)
2-1 Mihai Roman (74)
3-2 Florin Plămadă (81)

1-1 Cristian Gavra (64)
2-2 Denis Drăguş (78)

 
Folgore
21:15
Cosmos

Tre Penne
21:15
Tre Fiori

Cailungo
21:15
Faetano

 
Zemplín Michalovce
1-1
Trenčín

1-1 Stanislav Danko (73)

0-1 Peter Kavka (självmål, 53)

 
Fjärde omgången, match 2:2
Málaga
1-1
Numancia

1-0 Adrián (18)

1-1 Unai Elgezabal (53)

Publik 13 326

Information Numancia vidare med sammanlagt 3-2.

Leganés
1-0
Real Valladolid

1-0 Tito (34)

 

Publik 5 732

Information Leganés vidare med sammanlagt 3-1.

Celta de Vigo
1-0
Eibar

1-0 Iago Aspas (straff, 90)

 

Publik 8 286

Information Celta de Vigo vidare med sammanlagt 3-1.

Levante
1-1
Girona

1-1 José Luis Morales (75)

0-1 Johan Mojica (33)

Publik 6 858

Information Levante vidare med sammanlagt 3-1.

Real Madrid
2-2
Fuenlabrada

1-1 Borja Mayoral (62) 2-1 Borja Mayoral (70)

0-1 Luis Milla (25) 2-2 Portilla (89)

Publik 49 638

Information Real Madrid vidare med sammanlagt 4-2.

 
Femte omgången, match 1:2
Kars 36
1-2
Gençlerbirliği

1-2 Burak Akıncı (86)

0-1 Murat Duruer (52)
0-2 Vedat Muriqi (68)

Beşiktaş
9-0
Manisaspor

1-0 Álvaro Negredo (15)
2-0 Jeremain Lens (24)
3-0 Orkan Cinar (34)
4-0 Jeremain Lens (43)
5-0 Álvaro Negredo (68)
6-0 Jeremain Lens (71)
7-0 Álvaro Negredo (79)
8-0 Álvaro Negredo (85)
9-0 Mustafa Pektemek (86)

 

Ankara Demirspor
0-3
Akhisarspor

 

0-1 Burak Öksüz (självmål, 20)
0-2 Adrian Hora (23)
0-3 Hélder Barbosa (69)

Osmanlıspor
3-1
Yeni Malatyaspor

1-0 Souleymane Doukara (28)
2-1 Adrien Regattin (74)
3-1 Hasan Kiliç (88)

1-1 Emanuel Dening (57)

Galatasaray
5-1
Sivas Belediyespor

1-0 Yasin Öztekin (4)
2-0 Emrah Başsan (70)
3-0 Yasin Öztekin (75)
4-1 Sinan Gümüş (87)
5-1 Eren Derdiyok (90)

3-1 Sinan Akaydin (78)

 
Åttonde omgången
Várda SE
0-1
Puskás

 
Cefn Druids
1-3
The New Saints

1-0 Arek Piskorski (38)

1-1 Greg Draper (41)
1-2 Jamie Mullan (52)
1-3 Greg Draper (60)

 
Sturm Graz
6-1
Admira

1-1 Christian Schoissengeyer (14)
2-1 Peter Zulj (17)
3-1 Philipp Zulechner (32)
4-1 Deni Alar (42)
5-1 Fabian Koch (76)
6-1 Oliver Filip (89)

0-1 Christoph Knasmüllner (straff, 11)

Information 6 527