ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 26 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

47

tävlingar

138

matcher

138

resultat

86

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Nya Kaledonien
1-1
Estland

1-1 Emile Ounei (64)

0-1 Henri Anier (54)

 
Kamza
2-1
Lushnja

Vllaznia Shkodër
2-1
Luftëtari Gjirokastër

 
Penya Encarnada
2-8
Encamp

Inter Club d'Escaldes
2-2
UE Santa Coloma

Lusitanos
0-3
Engordany

FC Santa Coloma
1-0
Sant Julià

 
Banants
1-1
Gandzasar

1-1 Nenad Injac (65)

0-1 Gegham Harutyunyan (31)

 
Sumqayıt
0-0
Səbail

Zira
2-3
Qarabağ

 
Genk
0-2
Standard Liège

 

0-1 Paul M'Poku (15)
0-2 Uche Agbo (81)

Anderlecht
4-0
Kortrijk

1-0 Evgeniy Makarenko (självmål, 1)
2-0 Sofiane Hanni (15)
3-0 Adrien Trebel (73)
4-0 Hamdi Harbaoui (79)

 

Club Brugge
3-2
Zulte-Waregem

1-1 Brandon Mechele (48)
2-2 Wesley (80)
3-2 Anthony Limbombe (87)

0-1 Aaron Leya (29)
1-2 Nill De Pauw (72)

 
GOŠK Gabela
0-1
Radnik Bijeljina

 

0-1 Besim Šerbečić (25)

 
Lokomotiv Plovdiv
0-1
CSKA Sofia

 

0-1 Kiril Despodov (35)

Etar
0-2
Dunav 2010

 

0-1 Miroslav Budinov (straff, 86)
0-2 Vasil Shopov (90+3)

 
AEK
2-0
Paphos

Doxa
1-2
Omonia

Nea Salamis
2-3
Alki Oroklini

 
Nordsjælland
6-0
Horsens

1-0 Emiliano Marcondes (17)
2-0 Emiliano Marcondes (straff, 32)
3-0 Ernest Asante (37)
4-0 Karlo Bartolec (42)
5-0 Jonathan Amon (55)
6-0 Matias Rasmussen (78)

 

Publik 1 808

OB
3-0
Hobro

1-0 Joan Edmundsson (16)
2-0 Anders Jacobsen (45+1)
3-0 Rasmus Festersen (72)

 

Publik 4 068

FC København
5-1
Lyngby

1-1 Andrija Pavlović (64)
2-1 Thomas Sørensen (självmål, 66)
3-1 Andrija Pavlović (75)
4-1 Nicolai Boilesen (90+2)
5-1 Uro Matić (90+4)

0-1 Mayron George (61)

Publik 16 678

Silkeborg
1-3
Brøndby

1-0 Davit Skhirladze (32)

1-1 Teemu Pukki (44)
1-2 Kamil Wilczek (47)
1-3 Hany Mukhtar (90+4)

Publik 5 777

 
Southampton
4-1
Everton

1-0 Dusan Tadić (18)
2-1 Charlie Austin (52)
3-1 Charlie Austin (58)
4-1 Steven Davis (87)

1-1 Gylfi Sigurðsson (45)

Publik 30 461

Burnley
0-1
Arsenal

 

0-1 Alexis Sánchez (straff, 90+2)

Publik 21 722

Huddersfield Town
1-2
Manchester City

1-0 Nicolas Otamendi (självmål, 45+1)

1-1 Sergio Agüero (straff, 47)
1-2 Raheem Sterling (84)

Publik 24 121

 
Nottingham Forest
0-2
Cardiff City

 

0-1 David Hoilett (24)
0-2 Daniel Ward (38)

Publik 25 210

 
Nice
0-5
Olympique lyonnais

Utvisning Marlon (70)

0-1 Memphis Depay (5)
0-2 Gnaly Cornet (20)
0-3 Mariano Díaz (27)
0-4 Memphis Depay (38)
0-5 Myziane Maolida (79)

Olympique Marseille
1-0
EA Guingamp

1-0 Florian Thauvin (31)

 

Monaco
1-2
Paris Saint-Germain

1-2 João Moutinho (81)

0-1 Edinson Cavani (19)
0-2 Neymar (straff, 52)

 
Chikhura
1-0
Lokomotivi Tbilisi

Shukura
1-2
Saburtalo

Dinamo Batumi
1-2
Kolkheti Poti

Dinamo Tbilisi
0-1
Torpedo Kutaisi

 

0-1 Tornike Kapanadze (74)
Utvisning B Tugushi (90+7)

 
Panionios
2-2
PAOK

1-1 Serdan Spiridonović (48)
2-1 Samed Yeşil (86)

0-1 Efthymios Koulouris (straff, 41)
2-2 Léo Matos (90+3)

Asteras Tripolis
2-0
Levadiakos

1-0 Matias Iglesias (32)
2-0 Anastasios Douvikas (63)

 

Panaitolikos
3-1
AEL

1-0 Vlad Morar (12)
2-0 Franco Mazurek (34)
3-1 Farley Rosa (90+2)

2-1 Leozinho (48)

Kerkyra
1-3
Olympiakos Piraeus

1-0 Christos Gromitsaris (16)

1-1 Pape Cissé (46)
1-2 Uro Đurđević (65)
1-3 Marko Marin (68)

 
Ashdod
0-1
Hapoel Ra'anana

Hapoel Haifa
2-2
Maccabi Tel Aviv

 
Genoa
1-1
Roma

1-1 Gianluca Lapadula (straff, 70)

0-1 Stephan El Shaarawy (59)
Utvisning Daniele De Rossi (69)

Milan
0-0
Torino

Udinese
0-1
Napoli

 

0-1 Jorginho (33)

Lazio
1-1
Fiorentina

1-0 Stefan de Vrij (25)

1-1 Khouma Babacar (straff, 90+4)

Juventus
3-0
Crotone

1-0 Mario Mandžukić (52)
2-0 Mattia De Sciglio (60)
3-0 Mehdi Benatia (71)

 

 
Bari 1908
1-0
Foggia

1-0 Cristian Galano (90)

Utvisning Tommaso Coletti (80)

Ternana
1-1
Perugia

1-0 Adriano Montaito (straff, 36)

Utvisning Massimo Volta (85)
1-1 Samuel Di Carmine (straff, 90+2)

 
Trepça'89
0-0
Feronikeli

Drita
1-2
Vllaznia

Flamurtari
3-0
Drenica Skënderaj

 
Rudeš
1-1
Dinamo Zagreb

1-0 Karlo Kamenar (44)

1-1 Armin Hodžić (72)

Cibalia
1-2
Rijeka

1-2 Marko Pervan (32)

0-1 Alexander Gorgon (18)
0-2 Mario Gavranović (23)

 
Progrès Niederkorn
1-1
Hostert

Victoria Rosport
0-2
Racing

Rodange
0-3
Fola Esch

RM Hamm Benfica
1-1
UNA Strassen

Mondorf-les-Bains
3-0
Esch

F91 Dudelange
0-0
Differdange 03

Jeunesse d'Esch
3-3
UT Pétange

 
Pelister
2-2
Shkupi

Vardar
2-0
Akademija Pandev

Skopje
0-1
Pobeda

Sileks
2-1
Rabotnički

 
Tarxien Rainbows
0-3
Hibernians

Valletta
1-0
Floriana

 
Spicul Chișcăreni
0-2
Milsami

Sheriff
0-1
Speranţa Nisporeni

Sfîntul Gheorghe
2-1
Zaria

Dinamo-Auto
3-2
Dacia

Petrocub
4-1
Zimbru

 
Mladost
Avbr.
Zeta

 
Ajax
5-1
Roda JC

1-1 Justin Kluivert (45)
2-1 Kasper Dolberg (59)
3-1 Justin Kluivert (60)
4-1 Donny van de Beek (75)
5-1 Justin Kluivert (85)

0-1 Christian Kum (32)

Publik 51 000

Excelsior
1-2
PSV

1-2 Ryan Koolwijk (52)

0-1 Jurgen Mattheij (självmål, 13)
0-2 Hirving Lozano (41)

Publik 4 400

Sparta Rotterdam
1-3
Utrecht

1-1 Nick Proschwitz (55)

0-1 Zakaria Labyad (1)
1-2 Zakaria Labyad (70)
1-3 Gyrano Kerk (75)

Publik 10 432

Vitesse
2-0
ADO Den Haag

1-0 Matthew Miazga (87)
2-0 Brian Linssen (90+4)

Utvisning Tyronne Ebuehi (71)

Publik 14 754

 
Aalesund
4-3
Strømsgodset

Brann
2-2
Tromsø

Haugesund
2-3
Kristiansund

Molde
2-2
Sarpsborg 08

Odd
1-0
Rosenborg

Sandefjord
1-3
Lillestrøm

Sogndal
5-2
Vålerenga

Viking
2-0
Stabæk

 
Lech Poznań
2-1
Wisła Płock

1-0 Maciej Makuszewski (13)
2-1 Christian Gytkjær (45)

1-1 Semir Štilić (36)

Publik 13 587

Śląsk Wrocław
1-0
Zagłębie Lubin

1-0 Piotr Celeban (90+5)

 

Publik 10 057

 
Marítimo
0-0
Estoril

Paços de Ferreira
1-2
Sporting CP

1-2 Marco Baixinho (90)

0-1 Rodrigo Battaglia (20)
0-2 Gelson Martins (75)

Benfica
6-0
Vitória Setúbal

1-0 Luisão (7)
2-0 Jonas (39)
3-0 Eduardo Salvio (48)
4-0 Jonas (66)
5-0 André Almeida (68)
6-0 Andrija Živković (87)

Utvisning Nuno Pinto (45)

 
Gaz Metan Mediaş
1-1
Voluntari

1-0 Bojan Golubović (73)

0-1 Adrian Bălan (76)

Astra Giurgiu
2-0
Steaua Bucureşti

 
Ural
0-1
FK Krasnodar

 

0-1 Fyodor Smolov (34)

Rubin Kazan
0-1
CSKA Moskva

 

0-1 Pontus Wernbloom (45+1)

Publik 8 422

Rostov
2-0
Anzhi

1-0 Alexander Bukharov (straff, 44)
2-0 Alexander Bukharov (58)

 

 
Lugano
1-2
Young Boys

Sion
3-0
Grasshopper

Zürich
2-0
Lausanne Sport

 
Čukarički
1-2
Crvena Zvezda

1-0 Petar Mićin (41)

1-1 Richmond Boakye (straff, 58)
1-2 Richmond Boakye (69)

Partizan
1-1
Spartak Subotica

1-0 Zoran Tošić (48)

1-1 Nemanja Nikolić (72)

 
Kilmarnock
1-3
Aberdeen

1-2 Jordan Jones (66)
Utvisning Jordan Jones (88)

0-1 Kenny McLean (1)
0-2 Kirk Broadfoot (självmål, 12)
1-3 Stevie May (74)

Publik 4 198

 
Final
Motherwell
0-2
Celtic

Utvisning Cedric Kipre (58)

0-1 James Forrest (49)
0-2 Moussa Dembélé (straff, 60)

Publik 49 483 på Hampden Park, Glasgow

 
DAC
0-0
Nitra

 
Olimpija
1-0
Krško

Aluminij
0-2
Rudar

 
Deportivo La Coruña
2-2
Athletic Club

1-1 Adrián (35)
2-2 Fabian Schär (76)

0-1 Susaeta (16)
1-2 Iñaki Williams (60)

Publik 20 879

Real Sociedad
2-2
Las Palmas

1-1 Willian José (31)
2-1 Adnan Januzaj (62)
Utvisning Álvaro Odriozola (90)

0-1 Tana (21)
2-2 Jonathan Viera (67)

Publik 19 780

Villarreal
2-3
Sevilla

1-0 Cedric Bakambu (19)
2-0 Carlos Bacca (53)
Utvisning Víctor Ruíz (77)

2-1 Clement Lenglet (56)
2-2 Franco Vázquez (57)
2-3 Éver Banega (straff, 78)

Publik 18 698

Valencia
1-1
Barcelona

1-0 Rodrigo (60)

1-1 Jordi Alba (82)

Publik 47 775

 
Barcelona B
1-1
Almería

1-0 Antony Lozano (55)

1-1 Verza (straff, 64)
Utvisning Alberto Costa (88)

Publik 2 124

Granada
2-0
Huesca

1-0 Joselu (33)
2-0 Darwin Machís (35)

Utvisning David Ferreiro (90+3)

Publik 14 047

Córdoba
2-2
Cultural Leonesa

1-0 Sergio Guardiola (straff, 33)
2-0 Sergio Guardiola (straff, 42)

Utvisning Gianni Zuiverloon (32)
2-1 Yeray González (straff, 54)
2-2 Rodri (59)

Publik 9 335

Lugo
1-0
Osasuna

1-0 Cristian Galano (74)

 

Publik 4 664

Albacete
2-2
Sporting Gijón

1-0 Roman Zozulya (31)
2-2 Mickael Gaffoor (81)

1-1 Michael Santos (63)
1-2 Michael Santos (70)

Publik 7 833

 
Teplice
0-0
Viktoria Plzeň

Publik 6 183

Sigma Olomouc
1-0
Sparta Praha

1-0 Martin Sladky (56)

 

Publik 11 028

 
Bursaspor
2-1
Kardemir Karabükspor

1-0 Aziz Behich (12)
2-0 Baris Başdaş (självmål, 45+2)

2-1 Mustapha Yatabaré (81)

Sivasspor
1-2
Trabzonspor

1-1 Muhammet Demir (32)

0-1 Burak Yılmaz (12)
1-2 Okay Yokuşlu (83)

Kasımpaşa
2-1
Konyaspor

1-0 Samuel Eduok (12)
2-1 Kenneth Omeruo (90)

1-1 Amir Hadžiahmetović (56)

Antalyaspor
0-1
Fenerbahçe

 

0-1 Giuliano (45)

 
Hamburger SV
3-0
1899 Hoffenheim

1-0 Kevin Akpoguma (självmål, 6)
2-0 Filip Kostić (75)
3-0 Gideon Jung (88)

 

Publik 46 470

1. FC Köln
0-2
Hertha BSC

 

0-1 Vedad Ibišević (17)
0-2 Vedad Ibišević (straff, 64)

Publik 47 800

 
Greuther Fürth
4-0
St. Pauli

1-0 Maximilian Wittek (33)
2-0 David Raum (45)
3-0 Khaled Narey (72)
4-0 Jlian Green (79)

Utvisning Bernd Nehrig (63)

Publik 10 810

1. FC Kaiserslautern
0-2
Arminia Bielefeld

 

0-1 Andres Voglsammer (27)
0-2 Konstantin Kerschbaumer (90+5)

Publik 20 464

Erzgebirge Aue
1-1
Bochum

1-0 Clemens Fandrich (4)

1-1 Felix Bastians (39)

Publik 7 200

 
Veres Rivne
3-1
Chornomorets Odesa

1-0 Roman Karasyuk (25)
2-0 Rostislav Voloshinovych (45)
3-0 Mikhail Sergiychuk (straff,54)

3-1 Oleksiy Khoblenko (68)

Oleksandria
3-0
Karpaty Lviv

1-0 Artem Polyarus (60)
2-0 Sergiy Starenkyi (66)
3-0 Vitaliy Ponomar (78)

 

Stal Kamianske
0-2
Dynamo Kyiv

 

0-1 Dieumerci Mbokani (13)
0-2 Mukola Moroziuk (51)

Zorya Luhansk
1-0
Zirka Kropyvnytskyi

1-0 Artem Gromov (58)

 

 
Krumkachy
2-1
FK Minsk

1-1 Oleksandr Varvanin (49)
2-1 Yaroslav Bogunov (82)

0-1 Sergei Omelyanchuk (17)

Gomel
0-1
Dinamo Brest

 

0-1 Aleksey Legchilin (53)

Gorodeya
3-3
BATE Borisov

1-1 Bojan Dubajić (24)
2-1 Kiril Pavlyuchek (33)
3-1 Bojan Dubajić (46)

0-1 Mirko Ivanić (19)
3-2 Vitali Rodionov (straff, 78)
3-3 Mirko Ivanić (90+6)

Neman Grodno
3-1
Shakhtyor Soligorsk

1-0 Pavel Savitskiy (26)
2-1 Maksim Yablonskiy (54)
3-1 Dmitriy Verkhovtsov (90+3)

1-1 Tomislav Kiš (50)

Torpedo BelAZ
2-0
Slavia Mozyr

1-0 Sergiy Shapoval (straff, 23)
2-0 Aleksandr Pavlovets (66)

 

Naftan Novopolotsk
1-2
Isloch

1-0 Samuel Odeoibo (36)

1-1 Aleksandr Kholodinskiy (38)
1-2 Anton Bubnov (75)

Dnepr Mogilev
0-0
Slutsk

Vitebsk
1-4
Dinamo Minsk

1-4 Aleksey Timoshenko (82)

0-1 Dmytro Khylobas (15)
0-2 Vladimir Khvashchinskiy (55)
0-3 Dmytro Khylobas (62)
0-4 Nino Galović (66)

 
Cardiff MU
0-0
Connah's Quay

 
Wolfsberger AC
1-2
Austria Wien

1-0 Daniel Drscher (50)

1-1 Kevin Friesenbichler (58)
Utvisning Kadri Mohammed (65)
1-2 Raphael Holzhauser (90+2)

Publik 3 500

Rapid Wien
2-3
Salzburg

1-0 Dejan Ljubicic (28)
2-3 Giorgi Kvilitaia (76)

1-1 Hwang Hee-Chan (45)
1-2 Andreas Ulmer (46)
1-3 Reinhold Yabo (50)

Publik 25 300