ecst.se fotboll

Resultatservice: Fredag 24 november 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

26

tävlingar

41

matcher

41

resultat

40

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Alashkert
1-0
Pyunik

1-0 Mihren Manasyan (23)
Utvisning Khoren Veranyan (67)

 

 
Gent
3-1
Royal Excel Mouscron

1-0 Moses Simon (straff, 29)
2-1 Yuya Kubo (39)
3-1 Dylan Bronn (74)

1-1 Taiwo Awoniyi (33)

 
Cherno More
0-1
OFK Pirin

 

0-1 Conor Henderson (90+4)

Publik 500

 
Randers
0-2
SønderjyskE

 

0-1 Mikael Uhre (5)
0-2 Anders Egholm (87)

Publik 2 864

 
West Ham United
1-1
Leicester City

1-1 Cheikhou Kouyaté (45)

0-1 Marc Albrighton (8)

Publik 56 897

 
Saint-Étienne
2-2 2 Strasbourg

1-0 Hernani (41)
2-1 Kevin Monnet-Paquet (56)

1-1 Jean Aholou (44)
2-2 Jonas Martin (straff, 63)

Publik 21 282

 
Ajaccio
0-1
Stade Reims

 

0-1 Pablo Chavarría (90+2)

Publik 4 527

Auxerre
1-1
Nancy-Lorraine

1-0 Florian Aye (42)

1-1 Malaly Dembélé (90+3)

Publik 5 126

Paris FC
2-0
Quevilly Rouen

1-0 Malik Tchokounté (30)
2-0 Herve Lybohy (44)

 

Publik 2 489

Stade brestois 29
1-0
Sochaux-Montbéliard

1-0 Mathias Autret (3)
Utvisning Ivrahima Sissoko (24)

 

Publik 6 438

Nîmes Olympique
4-0
Bourg-en-Bresse

1-0 Teji Savanier (straff, 24)
2-0 Umut Bozok (49)
3-0 Umut Bozok (62)
4-0 Umut Bozok (84)

 

Publik 6 418

Chamois niortais
2-1
LB Châteauroux

1-0 Didier Lamkel Ze (20)
2-0 Jeremy Choplin (24)

2-1 Maxime Barthelmé (49)

Publik 3 069

Orléans
1-2
Clermont Foot 63

1-1 Karim Ziani (straff, 64)

0-1 Remy Dugimont (25)
1-2 Remy Dugimont (straff, 90+4)

Publik 3 177

Tours
1-2
Gazélec Ajaccio

 

0-1 Cafimipon Gomis (33)
0-2 Olivier Kemen (67)

Publik 3 082

Valenciennes
4-2
Lorient

1-0 Sebastian Roudet (15)
2-0 Lebo Mothiba (41)
3-2 Lebo Mothiba (69)
4-2 Tony Mauricio (straff, 79)

2-1 Gael Danic (56)
2-2 Mohamed Mara (66)

Publik 7 285

 
Mons Calpe
0-1
Lincoln Red Imps

 
Empoli
3-3
Frosinone

1-3 Francesco Bari (självmål, 53)
2-3 Francesco Caputo (90+1)
3-3 Francesco Caputo (90+3)

0-1 Camillo Ciano (15)
0-2 Camillo Ciano (33)
0-3 Federico Dionisi (47)

 
Inter Zaprešić
1-1
Lokomotiva Zagreb

1-1 Tomislav Mazalović (straff, 58)

0-1 Ivan Šunjić (53)

 
Birkirkara
2-0
St. Andrews

1-0 Martin Klein (62)
2-0 Luke Montebello (81)

 

 
AZ
2-0
Twente

1-0 Alireza Jahanbakhsh (straff, 65)
2-0 Joris van Overeem (70)

 

Publik 14 601

 
Glenavon
0-1
Linfield

 

0-1 Cameron Stewart (17)

 
Cracovia Kraków
2-1
Lechia Gdańsk

1-1 Krzysztof Piątek (72)
2-1 Krzysztof Piątek (straff, 90+7)

0-1 Michal Helik (självmål, 64)

Publik 5 611

Górnik Zabrze
3-1
Jagiellonia Białystok

1-1 Angulo (41)
2-1 Piotr Wlazło (självmål, 80)
3-1 Angulo (84)

0-1 Taras Romanchuk (4)

Publik 22 708

 
Belenenses
0-1
Chaves

Hassan Yebda (87)

0-1 Matheus Pereira (45)

 
Juventus Bucureşti
0-5
Concordia Chiajna

 

0-1 Marian Cristescu (4)
0-2 Ronaldo Deaconu (38)
0-3 Claudiu Bumba (86)
0-4 Cristian Bud (straff, 90+1)
0-5 Marian Cristescu (90+3)

Publik 50

Botoşani
1-0
Universitatea Craiova

1-0 Andrei Miron (45+1)

 

 
Amkar Perm
2-1
Dinamo Moskva

1-0 Janusz Gol (48)
2-1 Saeid Ezatolahi (68)

1-1 Evgeniy Lutsenko (straff, 54)

Publik 4 890

 
Borac Čačak
0-0
Voždovac

 
Dundee
2-1
Rangers

1-0 Mark O'Hara (66)
2-1 Mark O'Hara (80)

1-1 Josh Windass (70)

Publik 8 548

 
Celta de Vigo
1-0
Leganés

1-0 Iago Aspas (straff, 27)

 

Publik 10 611

 
Tenerife
2-2
Rayo Vallecano

1-1 Samuele Longo (51)
2-2 Samuele Longo (86)

0-1 Diego Aguirre (7)
1-2 Santi Comesaña (53)
Utvisning Santi Comesaña (69)

Publik 11 040

 
Dukla Praha
4-1
Mladá Boleslav

1-0 Jakub Podany (4)
2-0 Uro Đuranović (6)
3-1 Jan Holenda (51)
4-1 Uro Đuranović (70)

2-1 Tomas Přikryl (26)

Publik 1 391

Vysočina Jihlava
0-2
Zbrojovka Brno

 

0-1 Michal Škoda (30)
0-2 Michal Škoda (43)

Publik 2 455

Bohemians 1905
0-0
Slovan Liberec

Publik 4 189

 
Osmanlıspor
2-0
Gençlerbirliği

1-0 Serdar Gürler (39)
2-0 Serdar Gürler (79)

 

 
Hannover 96
1-1
VfB Stuttgart

1-1 Niclas Füllkrog (straff, 76)

0-1 Takuma Asano (24)

Publik 43 500

 
1. FC Union Berlin
3-3
Darmstadt 98

1-0 Grischa Prömel (38)
2-1 Sebastian Polter (straff, 58)
3-3 Jan Rosenthal (självmål, 90+4)

1-1 Terrence Boyd (51)
2-2 Terrence Boyd (61)
2-3 Tobias Kempe (straff, 66)

Publik 21 108

Sandhausen
1-2
Heidenheim

1-0 Tim Knipping (28)

1-1 Robert Glatzel (48)
1-2 John Verhoek (73)

Publik 5 243

 
Bangor City
5-0
Bala Town

1-0 Gary Taylor-Fletcher (13)
2-0 Steven Hewitt (21)
3-0 Dean Rittenberg (64)
4-0 Luke Wall (70)
5-0 Luke Wall (88)

 

Prestatyn Town
1-3
Llandudno

1-3 Jack Lewis (89)

0-1 Danny Hughes (10)
0-2 Marc Williams (52)
0-3 Danny Hughes (70)

Aberystwyth Town
3-0
Newtown

1-0 John McKenna (23)
2-0 Craig Hobson (51)
3-0 Craig Hobson (72)